Vreau sa merg in Franta;ce obiective???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ticka, multumesc pt info. Intrasem pe site la Disney, ba chiar am comandat brosura lor si am primit-o acasa dar vroiam sa stiu cum se ajunge de la cineva care a fost deja acolo...Cam cat dureaza? Adika, noi avem la dispozitie sambata, ca zi intreaga (mergem de vineri pana duminika) si ma gandesc ca daca ma hotarasc pt Disney...e musai sa petrec o zi intreaga acolo, nu?

Tu ce sfat imi dai? Sa merg la Disney sau sa merg sa vizitez Parisul...avand in vedere ca timpul e scurt...?

Pupici.

--------------------

Andra
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

quote:
Originally posted by motanik
Tu ce sfat imi dai? Sa merg la Disney sau sa merg sa vizitez Parisul...avand in vedere ca timpul e scurt...?


Motanik, daca imi permiti mie sa-ti dau un sfat, parerea mea este sa lasi Disneylandul pentru o alta ocazie caci acum nu vei avea prea mult timp. Nu poti petrece mai putin de o zi acolo si nu merita sa te duci doar pentru cateva ore. In Paris sunt deja enorm de multe lucruri de vazut.
intradevar, 3 zile sunt cam putine pentru muzee insa sunt suficiente pentru plimbari hai-hui pe stradute si pentru a lua pulsul bistro-urilor si café-urilor pariziene.

Cateva idei de plimbari pariziene:
Montmartre - preferatul meu, unul din cele mai vechi si mai pitoresti cartiere situat pe o colina ce domina Parisul (La Butte de Montmartre). De indata ce cobori din metrou, la Anvers, imposibil sa ratezi www.geocities.com/darthdusan/Sacre-Coeur.JPG" target="_blank">catedrala "Sacre Coeur", sta cocotata ca o prajitura enorma in varful colinei. Desi admirata de turisti, parizienii nu o plac prea tare iar la vremea constructiei ei a starnit cel putin tot atatea dezbateri si controverse ca si viitoarea/fosta Catedrala Neamului din parcul Carol.
Sacre-Coeur fost proiectul grandiloman al bisercii Catolice care dorea prin asta sa-si ispaseasca crimele comise in timpul Comunei din Paris. Cu toata rezistenta opusa acestui proiect de elitele pariziene dar si parizieni simpli, catedrala s-a inaugurat totusi la inceputul secolului 20. La ceremonie poetii vremii au strigat "Vive le Diable!" pe treptele ei, Emil Zola a catalogat-o drept o "masa de creta, zdrobitoare, edificata in locul unde a inceput Revolutia".
O ciudatenie: piatra din care a fost construita e speciala, in contact cu apa secreta o substanta alba care o face sa para proaspat varuita. Nu e cazul, cu cat ploua mai mult cu atat Sacre Coeur e mai alba!

In spatele catedralei incepe adevaratul Montmartre, cel care exista inca din secolul XV. L-au pictat impresionistii, l-am vazut in nenumarate filme. Piata www.ditlove.com/tertre.jpg" target="_blank">Place de Tertre pe vremuri locul de intalnire al pictorilor impresionisti, azi a devenit unul din cele mai turistice locuri din Paris. Daca e posibil e preferabil sa o vizitati dis de dimineata, caci spre seara stradutele devin neincapatoare, iar daca mai e si weekend ai senzatia ca esti in metrou la o ora de varf! Cam www.greatestcities.com/7316pic/481/CP30481.jpg/place_tertre.JPG" target="_blank">asa. Nu trebuie ocolita cea mai veche straduta pariziana www.infres.enst.fr/~clement/paris/Butte-Montmartre-2003/images/rue-ste-Rustique.jpg" target="_blank">Rue Saint-Rustique, e chiar langa Place de Tertre. Si nici Café des deux Moulins pentru fanii lui Amélie!

In ceea ce priveste mancarea, nu va sfatuiesc sa cumparati din locurile populate de turisti (gen Place de Tertre), e foarte scump. Francezii numesc astfel de locuri 'piège à touristes' (capcana pentru turisti). In general cu 2 strazi mai incolo de obiectivul turistic veti da peste vreo "boulangerie" care vinde sandwichuri si prajituri excelente, sau vreun "bistro" unde se poate mânca bine pentru un pret rezonabil.

Mai revin si cu alte plimbari, acum e cam tarziu
la indragostitii de Paris

imagini
Ne prenez pas la vie au sérieux ; de toute façon, vous n'en sortirez pas vivant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Si eu sunt de aceeasi parere cu doruletz, viziteaza Parisul!
Dar daca totusi te bate gandul sa mergi la Disneyland: sa te duci cat mai devreme ca sa reusesti sa vezi macar o parte. Apoi nu uita de "FastPass" sunt aparate care iti dau bilete cu intrare rapida la cele mai solicitate distractii. Pe bilet iti scrie ora la care sa te prezinti si atunci nu mai trebuie sa stai la coada si poti sa stai la coada la altele mai simplute si nu atat de aglomerate. Noi cand am fost ne-am orientat gresit si cand ne-am prins ce e cu fastpassul (la 14:00) nu mai erau bilete tip "fastPass" in nici un aparat. Cu RER-ul faci cam 30-45 minute nu mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Fetelor scumpe

Toata lumea ma sfatuieste sa las Disneyland-ul pe altadata pt ca Parisul are multe de vazut si cum noi nu avem mult timp...

Doruletz, sper sa mai ai timp sa mai spui ce e de vizitat, vad ca tu esti in Franta...in Paris? Multumesc frumos

Mai vb...

--------------------

Andra
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Cei care ati fost la Disneyland: cam de la ce varsta se poate bucura un copilas de ce se ofera acolo? Am vrea si noi sa mergem dar ai mei cred ca sunt inca mici... sau nu?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Eu zic ca varsta optima e 10-12 ani (parere personala). Este adevarat ca si cei mici se distreaza pe cinste, dar la anumite "distractii tari" (a se citi - cu adrenalina) trebuie sa ai o anumita inaltime ca sa intri, altfel nu te lasa.
Noi ne gandeam sa mergem cand Sandica va avea 7-8 ani. Dar pana atunci mai e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

In Disney exista un montagnerousse unde sunt acceptati si copii de 4 ani. Este vorba de acela de pe munte. Apoi ai Lumea Papusilor unde te plimbi cu barcutza..plimbarea pe rau, cescutzele, mai e un tren ptr pitici. Eu am fst cu o prietena care avea un pustiulica de 4 ani si s-a distrat tare bine!

Ptr cele care veniti vara (deci trebuie sa fie caaaald), va recomand Parcul Asterix. Este SUUUUUUPER! Insa cum majoritatea distractiilor implica udarea hainelor, trebuie neaparat sa fie cald!.

Daca veniti ptr o saptamana va recomand sa va luati abonament pe RATP. (se face de luni pana duminica). Daca va ganditi sa va luati bilete o sa iesiti destul de rau. E bun si abonamentul pe o zi daca stati doar un weekend, si daca vreti sa folositi mult metroul. Daca nu - un carnet de bilete si mult mers pe jos. Biletele nu le aruncati dupa ce le compostati (mai ales cand folositi RER, ca va trebuiesc la iesirea din statie).

Ptr mancat - langa Moulin Rouge (statia de metro: Place de Clichy pe linia lui 2), si la Chatlet (este nod mare de RER si Metro), aveti 2 restaurante Flunch in care se mananca "à volonté" (adica de 5-6 eu/persoana, mancati o bucata de friptura + legume cate puteti incarca pe farfurie - trebuie sa aveti tehnica ).

Este frumos sa faceti o plimbare de la Notre Dame pe jos, pe malul Senei, spre Champs Elysee, trecand pe langa Palatul de Justitie (cu capela renumita ptr vitraliile sale), apoi aveti Muzeul Luvru, Gradinile Tuilleries, Muzeul Orsay, Place COncorde si Champs Elysee cu Arcul de Triumf in capat. Pentru asta va recomand o plimbare pe Sena! Aveti posibilitatea sa vedeti in tr-o ora Parisul plimbandu-va pe Sena si avand si un ghid care va povesteste intr-o maniera simpatica ceva istorie a orasului. Aveti www.vedettesdupontneuf.com/va/" target="_blank">aici , site-ul vedetelor de la Pont Neuf (acolo unde i-au ars pe Templieri, si pe marele Maestru al lor). Pe site, in partea dreapta puteti sa dati click pe "internet discounts" si beneficiati de o reducere de 2eu pe bilet, asa incat calatoria o sa va coste 8 eu si nu 10. REducerea o scoateti la imprimanta. Veti vedea ca biletele care va vor fi date la vaporas, o sa va ofere o alta reducere de 2 eu ptr Cubul de la Defense sau ptr Conciergerie (capela cu vitralii frumoase de care va spuneam).

De pe Champs Elysee puteti ajunge usor (e un autobuz - 73 cred), care va duce in partea noua a Parisului - LA Defense. Acolo va puteti simti ca la New York . Daca ajungeti acolo, va recomand sa treceti in partea cealalta a Cubului, si pe partea stanga veti vedea Gemenii Parisului (cladirea Societe Generale), si apoi o pasarela simpatica peste austostrada, de unde veti putea admira blocuri cu o arhitectura si zugraveala mai bizara.

Daca mai vreti info, dati PM, ca nu prea ajung prin zona asta a forumului

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Catalina, mai toate regiunile din franta sunt turistice, oriunde te-ai duce ai cate ceva de vizitat. Daca nu vreti sa indepartati prea tare de Paris, poate www.loiredeschateaux.com/index.asp?" target="_blank">castelele de pe Valea Loirei ar putea fi o destinatie interesanta.
O regiune superba care mie mi-a placut foarte mult este www.brittany-bretagne.com/" target="_blank">Bretagne, in vestul Frantei, la "capatul pamantului". Aici se afla punctul cel mai vestic al continentului european (dealtfel departamentul respectiv se numeste chiar asa "Finis+tère").
Daca sunteti amatori de peisaje salbatice, faleze gigant, estuare, sate cu arhitectura specifica, orasele fortificate ale corsarilor (ca celebrul www.opalecerf-volant.fr/photographieaerienne/photos/Rempard_de_st_Malo%20-%203.jpg" target="_blank">Saint Malo), asta e destinatia perfecta! Daca va hotarati pentru un itinerar precis poate te mai pot ajuta cu amanunte.
Motanik, da, sunt in Paris, poate ne vedem la un "monaco" cand vii pe aici !(am sa povestesc altadata despre bauturile pariziene, ex: monaco = bere + limonada + sirop de rodii)

Ma intorc in Paris si va propun o alta plimbare in
Le Marais - iarasi unul din cele mai frumoase cartiere pariziene cu o mare omogenitate a arhitecturii, cu stradute medievale, pasaje, dar si cladiri impunatoare. Daca aveti ocazia sa gasiti vreo poarta deschisa, nu ezitati sa aruncati o privire inauntru, cu putin noroc veti descoperi alei pavate si gradini interioare superbe. Cartierul incepe de la Primarie si se intinde pe 2 arondismente (3 si 4)
Nu ratati www.cybevasion.fr/lib/fonds/place_des_vosges_800.jpg" target="_blank">Place de Vosges, Piata Regilor, probabil cea mai frumoasa piata din Paris. In jurul gradinii centrale, au fost construite prin 1600 cladirile regale, perfect aliniate si colorate cu rafinament frantuzesc: acoperisuri albastre, arcadele si cadrul ferestrelor in piatra alba si caramida rosie. Azi arata cam www.uvt.bme.hu/bocz/ivokor/ivokor_kep/Nygma_parizs/IM008596.JPG" target="_blank">asa. Sub arcade sunt o multime de boutique-uri, magazine de antichitati si cafenele, nu de putine ori vreo orchestra de tineri da vreun concert direct in strada.
Tot in Marais se afla si rue de Rosiers , straduta evreiasca pe care poate ati mai zarit-o prin filmele cu Louis de Funes. Este epicentrul cartierului evreiesc, straduta e foarte animata ziua si noaptea, turisti si parizieni se amesteca pe trotuarele inguste sau in restaurantele cu specific evreiesc (aici puteti gasi 'mici romanesti' , sunt buni dar n-au nimic de-a face cu denumirea). In schimb placintele cu mere sau cu mac sunt ca 'la mama acasa' daca nu chiar mai bune!

Gata pentru azi

la calatori


imagini
Ne prenez pas la vie au sérieux ; de toute façon, vous n'en sortirez pas vivant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Doruletz, am sa te rog sa continui cand ai timp...eu o sa scot la imprimanta paginile astea si apoi o sa vedem ce vizitam in Paris. Poate ne si vedem, cine stie!

Pupiciosi.

--------------------

Andra
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

doruletz, multumim mult si te rugam sa continui. Ma imbolnavesc uitadu-ma la pozele tale. Unele mi le reamintesc, prin alte locuri nu am ajuns. Adevarul e ca Parisul e unic, nu am fost nicaieri care sa se compare cu el.

Cristina

Mergi la inceput