Vreau sa merg in Franta;ce obiective???

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Cartierul Bastille sau "La Bastoche"
Bineinteles numele vine de la celebra inchisoare unde au poposit Voltaire, marchizul de Sade sau "masca de fier". Paradoxul este ca in ziua caderii Bastiliei inchisoarea era deja aproape dezafectata si edilii epocii se gandeau chiar sa o darame! Regele Louis XVI n-a fost deloc marcat de eveniment, ca dovada sta faptul ca in jurnalul sau la data de 14 iulie 1789 a scris celebrul "Astazi, nimic!".
Pe vremea aceea asa aratawww.herodote.net/Images/Bastille.jpg" target="_blank"> "La bastille"
Un smecheras intreprinzator al epocii a profitat de avântul revolutionar si si-a trimis oamenii sa demoleze cladirea si sa ia pietrele. Acestea au fost apoi folosite pentru constructia podurilor sau vandute primariilor. Azi au mai ramas doar cateva expuse la Luvru.
Mai tarziu, dupa 1850, a fost construit monumentul pe care il admiram si azi in www.paris.org/Monuments/Bastille/gifs/bastille.jpg" target="_blank">"Place de la Bastille". Coloana a fost ridicata in memoria victimelor de la revolutia din 1830, victime care au fost ingropate chiar sub coloana. In varful ei, gata sa-si ia zborul, este 'Geniul Libertatii' .
Detaliu amuzant: in epoca respectiva doua mumii de faraoni egipteni din muzeul Luvru incepusera sa se descompuna iar administratorul muzeului s-a gandit ca e prea complicat sa obtina un permis de inhumare pentru faraoni mai ales ca pe factura de la vama fusesera declarati ca "peste uscat". Cum initial corpurile revolutionarilor ce trebuiau ingropati sub coloana de la Bastille se aflau la Luvru, administratorul a profitat de transferul acestora si a adaugat si cele doua mumii. Asa se face ca faraonii au fost ingropati cu onoruri militare ca eroi a revolutiei!
Desi la prima vedere locul nu pare sa prezinte prea mult interes, lucrurile se schimba total daca ajungeti aici spre seara. E unul din cele mai animate cartiere,locul de intalnire al parizienilor noctambuli. Cea mai pitoreasca si mai populara strada este www.metropoleparis.com/1998/309/bist309b.jpg" target="_blank">"Rue de Lappe" unde veti da peste boutique-uri, baruri, ateliere de artisti acperite de iedera si, iarasi, faimoasele curti interioare.
Scarile www.photo.net/philg/digiphotos/200101-d30-paris/opera-bastille-steps.half.jpg" target="_blank"> Operei Bastille au devenit loc de intalnire al parizienilor sau pur si simplu loc de popas pentru pauza de sandwich. Aruncati o privire in stanga Operei, veti descoperi www.ibiblio.org/wm/paris/img/bastille.port.jpg" target="_blank">canalul arsenal "garajul peniche"-lor pariziene.
Din spatele Operei Bastille incep www.phan-ngoc.com/fred/paris/img/promenade1.jpg" target="_blank"> "gradinile suspendate ale Parisului", www.lightningfield.com/log5/0625e.jpg" target="_blank">"viaductul artelor" sau www.promenade-plantee.org/" target="_blank">"la promenade plantée". De fapt e vorba de o fosta linie de cale ferata care unea Bastille de 'banlieu' si care a fost reamenajata intr-o lunga gradina ce traverseaza tot arondismentul 12 oferind o perspectiva superba.
Gata si cu cartierul asta

la toti iubitorii de Paris

imagini
Ne prenez pas la vie au sérieux ; de toute façon, vous n'en sortirez pas vivant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Si pentru ca promisesem sa spun cate ceva despre jargonul de 'bistrot', iata o fac acuma. Nu se poate sa treceti prin Paris fara sa va asezati la o terasa de café parizian. Ca sa nu aveti aer de 'turist' (sau 'nipon, nikon' cum spun parizienii ) trebuie sa cunoasteti un pic din limbajul locului.
Atunci cand intrati intr-un bistrot (pronuntati "bistro") trebuie sa stiti ca intrati de fapt intr-un
"rade". Bineinteles va doriti sa nu fie un "casingue" (cafenea prea zgomotoasa) iar "le loufiat" (chelnerul) sa fie amabil si daca se poate imbracat cu www.ombrebleue.com/images/Cards/Garcon_de_cafe.gif" target="_blank">"rondin" (costum al chelnerilor cu vesta neagra si sort lung alb)

Si acum comanda: inainte de pranz ar trebui sa incercati un "blanc-limé" (vin alb + limonada). Dar ar merge la fel de bine un "tango" (bere + sirop de rodii adica de "grenadine") sau un "vals" (bere + sirop de menta).
Daca nu va plac "dansurile" astea puteti cere "une tomate" (pastis Ricard + sirop de rodii) sau un "un perroquet" (papagal = pastis + sirop de menta) sau un "panaché" (bere + limonada) sau poate chiar un "mauresque" (pastis + sirop de migdale)

Dupa amiaza, contra oboselii, cereti "un chat couché" ("o pisica culcata" = Vermut Dubonnet), sau un "rince cochon" ("spala porcul" = vin alb + limonada + apa de Vichy) -fara nici o aluzie, e doar autoironia frantzuzeasca

Dupa toate acestea nu uitati sa lasati chelnerului cativa centi de "pourboire", "soif" sau "pourliche" (bacsis)

Distractie placuta




imagini
Ne prenez pas la vie au sérieux ; de toute façon, vous n'en sortirez pas vivant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

doruletz - , te-am citit cu placere: am ras cu lacrimi la chat couche si la rince cochon.
si vreau mai mult!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Doruletz multumim, povestesti incredibil de bine si ma faci tare curioasa sa ajung acolo.

Mai vreeeeeeeeem! Dam la schimb si

--------------------

Andra
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Doruletz, merci mult de tot. M-am mai documentat si eu si sigur o sa merg la castelele de pe Valea Loirei..si probabil undeva in sud, nu stiu daca am bani pentru Coasta de Azur...Monaco...

Vreau sa-mi fac un itinerar intai si sa incep sa-mi rezerv hotele. Voi ce credeti, la ceva still "turism agrar" or B&B e ok sa stai? In sensul de curat? Ca nu am pretentii sa stau la hotel 5* ...

Tot uitandu-ma pe site-uri despre Franta si pe poze imi vine sa ma mut acolo !!!

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_bb spune:

Buna fetelor,
Eu o sa fiu la Paris intre 14-17 feb, asa ca sugestiile voastre sunt foarte binevenite, deja am adaugat la lista mea si muzeul Grevin - daca avem timp bineinteles!
Vroiam sa ii multumesc lui Doruletz pt felul in care a prezentat Parisul, m-a facut sa retraiesc atmosfera pariziana din "tineretea" mea, sa imi aduc aminte de lungile plimbari pe care le faceam, de Sacre Coeur absolut magnifica, de cocotatul epuizant la Tour Eiffel...ce mai de toate! De data asta ne-am hotarat sa facem doar vizite la muzee, ce de fiecare data cand am fost nu am reusit sa vizitam interioare, deci acum o sa profitam ca e frig si o sa ne "ascundem" in interior.
Doruletz poate ai vreo sugestie de un restaurant parizian bun si intim unde as putea sa petrec eu si sotul meu seara de Sf Valentin - ca de fapt asta e principalul motiv pt care ne luam zborul spre Paris!
Bisous,
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Catalina, dupa parerea mea, pentru o calatorie spre sud poti folosi fara probleme reteaua de "gazde rurale" (Gîtes), e ceva mai ieftin decat la hotel si e mult mai primitor. Cred ca rezervarile vor fi inevitabile, in august toata Franta e asaltata de turisti. Uite doua adrese, mai sunt si altele
www.gites-de-france.fr/fr/index.htm" target="_blank">Gîtes de france
www.france-gites.com/" target="_blank">France-Gîtes
Despre sudul Frantei si preturile de acolo, Alina poate iti povesteste mai multe, am vazut ca ea locuieste la Antibes!

Alina, daca va place mancarea mexicana (cea adevarata, nu de genul Texmex sau El Rancho), Anahuacalli e un restaurant care mie mi-a placut. E micut, intim, e in centru si se mananca bine (se si bea bine, "margaritele" sunt super ). E pe aproape de Saint Michel (30, rue des Bernardins). Atentie la rezervari, mai ales pe 14 februarie.
Altfel, un restaurant frantzuzesc, mult mai "chic" dar si mai scump este www.le-train-bleu.com/page1.html" target="_blank">Le train Bleu. Cadrul este extraordinar, foarte romantic, demn de o calatorie cu Orient Expressul din secolul trecut. E clar insa ca cei care merg acolo o fac pentru ambianta mai mult decat pentru mancare (e asa si asa).
In sfarsit, arunca o privire si pe situl www.restoaparis.com/accueil.html" target="_blank">Resto à Paris, pentru noi e adresa de baza atunci cand vrem sa alegem un restaurant.

ticka, motanik, merci de aprecieri, o sa revin si cu alte cartiere din cel mai frumos oras al lumii (nu-i asa? )

imagini
Ne prenez pas la vie au sérieux ; de toute façon, vous n'en sortirez pas vivant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Doruletz, merci mult de informatii...sunt foarte bine venit. M-am uitat pe pozele tale, sunt foarte reusite!

Ce parere aveti de hotelul :Blackston Opera care e situat in:
12 Rue De Parme, Paris 75009? E o zona buna asta si mai ales aproape de metrou sau de centru?

Fetele care va duceti acum in Paris, poate imi spuneti si mie impresii si pe unde ati stat, ca vreau sa rezerv din timp.

Merci mult,







Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_bb spune:

Merci Doruletz pentru info, o sa vedem maine ce restaurant alegem! Deci maine zburam, sper sa nu avem intarzieri prea mari ca aici, la Nisa e un vant de te ia pe sus - eu deja panic cand ma gandesc ca trebuie sa iau avionul ca nu imi place deloc sa zbor....
O sa va scriu impresii cand ma intorc din vacanta, dar nu foarte curand ca de la Paris mergem la Lille si deci o sa ne intoarcem la sfarsitul lunii!
Pana atunci numai bine si pupici tuturor!
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

quote:
Originally posted by CataD
Ce parere aveti de hotelul :Blackston Opera care e situat in:
12 Rue De Parme, Paris 75009? E o zona buna asta si mai ales aproape de metrou sau de centru?

Catalina, intamplator cunosc un pic zona respectiva pentru ca am lucrat o vreme pe acolo. Dupa parerea mea e o alegere buna, e aproape de metrou si la 10 minute pe jos de Galeries Lafayette, les "grands magasins" si Opera. E un cartier animat, cam zgomotos (dar asa e parisul), e cartierul societatilor de asigurare si al bancilor asa ca in timpul saptamânii e cam forfota pe strazi, turistii se amesteca cu parizienii care lucreaza in apropiere. Partea buna e ca sunt multe sandwicherii si bistrot-uri nu foarte scumpe prin zona. In plus, esti doar la doi pasi de imobilul unde a locuit George Enescu (26, Rue de Clichy, nu se viziteaza, e doar o placa pe zid)! Daca ai de ales, eu cred ca e o alegere mult mai buna decat Etap.

Inca 2 adrese utile:
Aici e adresa pentru www.ratp.info/informer/anglais/index.php" target="_blank">itinerariile cu transportul in comun parizian
si aici poti localiza o adresa pe harta

Bonne nuit


imagini
Ne prenez pas la vie au sérieux ; de toute façon, vous n'en sortirez pas vivant

Mergi la inceput