szeged

szeged | Autor: Laura_72819

Link direct la acest mesaj

fetelor, daca aveti ceva informatii despre clinica din Szeged, unde se fac tratamente pt reproducere asistata, ma intereseaza.Orice informatie e binevenita.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chiara spune:

Buna Laura,
Noi am incercat la Szeged, deci putem sa iti spunem in amanunt. Clinica se numeste Kaali Intezet, gasesti pe net http://www.kaali.hu Banuiesc ca te intereseaza preturile (astea erau anul trecut):
fiv 300000 forinti aprox 1250 euro
icsi (pe langa fiv) 110000 forinti 460 euro
tratament (cazul nostru) aprox 100000 forinti 420 euro
hatching (daca este cazul) 45000 forinti 188 euro

Daca mai ai si late intrebari, nu ezita :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_72819 spune:

Chiara iti multumesc foarte mult ca mi-ai raspuns.

Vreau sa te mai intreb:
1. La ce dr ai fost? Noi am facut deja programare pt luna viitoare la Dr Maria Kriszan, insa cred ca ea nu stie romaneste, mai citisem pe undeva pe forum despre un dr Tibor Novak care se pare ca stie romaneste. Voi la cine ati fost? Cum v-ati descurcat cu vorbitul? Sotul meu stie f.putin ungureste, cred ca nu e suficient.
2.Ce inseamna hatching? Si noi vrem FIV+ICSI dar despre hatching nu prea stiu, v-au recomandat ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chiara spune:

Dl dr. Zadori stie foarte bine limba engleza (noi la dansul am fost). Cu cele de la receptie o sa va intelegeti mai greu ca nu stiu nici o limba straina. Va fi suficient ce stie sotul tau. Dr Tibor Novak nu lucreaza la reproducere asistata, ci in cadrul maternitatii, este ginecolog si nu va poate ajuta cu nimica. Hatching inseamna erodarea prin diferite metode (de obicei chimice) a membranei embrionului pentru a facilita implantarea sa in endometru. La noi nu a fost cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_72819 spune:

Chiara, eu tot mai intreb cate ceva.
- cam de cate ori te-au chemat? Noi suntem din TM si am caclulat 150 km TM-Szeged.
- eu acum iau anticonceptionale (asa mi-a recomandat dr. mea pana la urmatorul FIV) si cand voi ajunge la Szeged voi vi pe la jumatatea ciclului. Ma intreb daca la ciclul urmator o sa ne apucam de treaba.
- oamenii aia sunt destul de eficienti? s-a intamplat sa stati ore in sir lin sala de asteptare pt a va primi?
- in ziua embriotransferului pleci acasa?
-a zis tipa de la secretariat ca trebuie sa ducem si analize:hiv, hepatita ..., nu am reusit sa o intrebam daca ii musai sa fie f recente. Noi le avem facute,dar in 2001. Voua ce v-au cerut, ati mai facut analize acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chiara spune:

Timisoara-Szeged si retur prin Cenad=260 km
La prima incercare ne-au chemat mai des (cred ca de vreo 10 ori), a doua oara numai de vreo 7-8 ori. Va costa cartea verde pe 1 luna 100 dolari sau 2 saptamani 60 dolari. E posibil sa aveti nevoie de 2 carti verzi.
Cu "apucatul de treaba" o sa vedeti acolo, cred ca hotarator va fi rezultatul analizelor. Analizele de genul celor enumerate de tine sunt valabile doar 12 luni. Iar cele necesare operatiei doar 6 luni. Deci va trebui sa refaceti toate analizele. O parte se fac acolo, va trebui sa intrebati. Noi am mai incercat o data la Bega si de aceea aveam analizele valabile.
Acolo veti avea nevoie de multa rabdare, cel putin la dl. dr. Zadori se astepta si de ordinul orelor, dar cred ca era mai cautat. Timpul de asteptare scade odata cu apropierea de momentul punctiei.
Atat in ziua punctiei, cat si a embriotransferului se pleaca acasa. Doar cu un repaus de ordinul a 3 ore la pat. Apoi - in masina. Totul e bine pana intri in Timisoara, unde nici daca conduci cu 20 km/h nu poti sa nu te zgaltaie puternic masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_72819 spune:

am vorbit deja cu cineva sa vina cu noi ca translator, sper ca nu va fi nevoie dacat prima data si in rest sa ne descurcam.
-Banii se platesc in ziua cu punctia sau la inceput?
-unde-la clinica sau la banca?
-banuiesc ca e vorba de a plati in forinti.
-cum ti s-au parut in comparatie cu Bega?
-am inteles ca au posibilitatea de a congela embrioni, voi ati congelat ceva? asta cat costa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chiara spune:

O parte in ziua punctiei si o parte in ziua embriotransferului. Oricum trebuie sa aveti cel putin 500 euro la voi de persoana, altfel nu iesiti din tara. In forinti. La clinica. Congelatul costa 35000 forinti, aprox 150 euro, dar nu cred sa fie sanse prea mari cu ei congelati, ei nu recomanda, noi am incercat si asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_72819 spune:

chiara, ati reusit a doua oara? daca nu, mai incercati tot acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chiara spune:

Acolo am incercat de doua ori cu embrioni proaspeti si o data cu ei congelati. Nu am reusit, dar o sa mai incercam o data, tot acolo, probabil prin primavara/vara. Va dorim succes si sa ne auzim cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_72819 spune:

Iti multumesc, o sa te tin la curent incepand din a doua parte a lunii februarie.

Mergi la inceput