Vineeee Otilia!

Vineeee Otilia! | Autor: sirod

Link direct la acest mesaj

Azi am scris-o, e proaspata, cum cred ca o sa ramina si amintirile mele despre nasterea ei:

2 august 2002…dimineata somnoroasa si calda…Alin incearca sa ma trezeasca. Seara pierdusem dopul…se dusese undeva…
Doctorul imi spusese sa merg la spital dimineata…si era dimineata.Si eu nu mai aveam nici un chef sa merg, vroiam sa dorm, nu prea ma odihnisem noaptea.
-Hai sa mergem, ne asteapta doctoru’!
-Nu merg.Nu vreau!Ca ma pun aia sa nasc !– si dau drumul unui ropot de plins.Si plingi si plingi…
Ma hotarasc totusi! Ma imbrac, ma dichisesc, ne aruncam in masina si plecam.Eu cu inima cit un purece.
Ajungem.Control:’aaaa, gata, azi nasti, du-te sa te internezi!
Imi pica cerul in cap!De parca nu asta asteptasem noua luni!Nu mai am grai, da ingaim cind ies din cabinet:
-Asta zice ca nasc…sa ma internez..auzi?Nasc – rostesc cu ultima suflare
-Pai nu de asta am venit?
Cind il aud imi vine sa-i trag una!Da’ ma abtin…ma gindesc ca nu da bine in spital sa fac asa ceva.
Gata:internata, ‚clismata’, o injectie (te ajuta la dilatare, imi explica aia)…ies pe hol, Alin avea o fata aaaaalba si neteda!Degeaba facea pe curajosu’, i se veda inima saltind prin tricou.Ma apuc sa dau ordine…da’ tot cu glasul ala pierit ca dupa o laringita:du-te si adu-o pe Eli!(asta e prietena mea, am proptit poarta spitalului cind a nascut ea, ma gindeam egoist:asa, sa vada si ea cum e sa astepti !!!). Stati amindoi aici, asa o sa am mai mult curaj(de unde naiba, ca eram pierduta toaaaaaaaaaata)! Pleaca sotu, ma intorc in salon si ma intind…linga mine o pustoaica.Imi zice ca venii la control si se trezi ca o interneaza sa nasca. Ma gindesc ca nu e interesant, asa patii si eu! In alt pat, astepta una sa intre la cezariana…vine un doctor si ii deseneaza ceva pe burta(ma buseste risu). Tipa se uita la mine:’da’ ai curaj sa nasti normal!’...ma dau rotunda:’e, un fleac, o nimica toata!’’(dar ce era in sufletu’ meu…numai eu si Sefu’ stiam).Imi intorc privirea catre geam…incepe distractia…simt o taietura in bazin:au!Apoi alta…si alta…’eee,ma gindesc, se ingroasa gluma! Vine o asistenta si ma intreaba daca ma doare, ii spun ca imi vine sa ma urc pe pereti, ea ma controleaza si ma incurajeaza:’mama, e inceputu’, mai dureaza citeva ore bune, o sa doara si mai tare!’. Imi vine sa-i trag si lu’ asta una!Norocul ei ca pleaca!
Intra Eli, transifgurata, se lasa linga pat, ma ia de mina, ii spun :’cica mai dureaza pina pe la 5-6 dupa-masa’…Si e de abia 10 si ceva dimineata…o dimineata de vara superba, aud zumzetul strazii prin ferestrela larg deschise si ma apuca plinsu’:oamenii aia se plimba, merg cu masinile si eu stau aici, pe un pat amarit de spital si suport durerile astea…si ma simt tare nedreptatita!
Ramin numai cu pustoaica in salon, aflu ca are 20 de ani(‚asta nu o fi avut altceva de facut?’ – toate mi se pareau pe dos!)
Vin unii si ne spun sa ne mutam in alt salon ca se apuca sa-l zugraveasca pe asta…ne luam calabalicu, ne ciocnim cu zugravii si o scara in usa, ne mutam…durerea se intensifica…ma uit la ceas(ia uite astia au ceas functionabil in spital, unul atirnat deasupra usii), e 12 si ceva, vine doctoru’, ma controleaza, spune ca-i e foame, merge sa manince, sa-l sun daca intervine ceva, oricum mai dureaza.
Asa frumoasa mi se pare viata…intre doua contractii…Alin si Eli baga din cind in cind un cap pe usa…imi vine sa-i string de git cind ii vad(da’ nu le spun), inima sotului a inceput sa fie vizibila si in spate, Eli sudeaza tigarile intr-un loc cu scrumiera de pe hol(si-o fi luat destule?)…..aaaaaaaaaauuuuuu, incepe mai tare, ma agit, o asistenta zice ca m-am dilatat nu stiu cit, sa sunam dupa medic, telefonu’ face fitze…in sfirsit, il intoarcem din drumul lui spre masa, vine mirat:’da mai, sa stii ca nasti.Bravo! Ce darcu de bravo e asta ca eu nu mai pot!
Ne mutam in sala de travaliu, laaarg deschisa, vad cite un zugrav trecind pe hol, mai arunca unul o privire curioasa in sala, incepe sa se precipite treaba, ma urca pe masa… IMPINGE… striga una la mine…imping, da’ stai sa tip intii…hai ca iese, impinge…ho, ca imping….acum, ii vad capu’…cum e? …ce?…IMPINGE ACUM…gata, am prins-o…uite in asa dialog se naste Otilia, il aud pe doctor ca e 13:17 p.m.(adica pi em, sa nu confundam). Mica, neagra(asa mi se parea)…de ce nu tipa?, sint gata sa sar si in gitul doctorului(vazusem prea multe filme, in mintea mea trebuia sa tipe ca pe stadion)…ai rabdare, uite tipa, nu auzi?staaaai ca ti-o dau imediat, ma potoleste doctorul ca vroiam sa ma ridic. Si am simtit ca toate lumea e a mea cind am atins-o!!! Eram FERICITA, nu mai vroiam sa mai bat pe nimeni! I-as fi imbratisat pe toti, si pe oamenii aia insensibili care treceau pe strada si nu se gindeau ca eu sufar!!!(hahaha, ce prostii pot sa-mi treaca prin minte).
Si am reusit sa trec si peste brodat (care doare al’dracului), mai ales ca a avut doctorul un ajutor teribil:o tanti care face curat in spital, ca asistentele alea care au tot tipat la mine sa imping se evaporasera.
Primesc imbratisarea sotului, sarutarile ascunse dupa ureche, nu-mi mai da drumul din brate si eu tare as vrea sa ma intind intr-un pat.Da’ nu-i spun nici asta … la cit i s-o fi ridicat tensiunea, saracu!
Vad ochii lui Eli (asta plinse, ma gindesc), ne imbratisam:’Fata, am vazut-o exact cind a iesit! Eram la usa!(cu zugravii, ma gindesc si zimbesc).Bravo, ce curajoasa ai fost!’
Si incep sa ma impaunez, sa vorbesc mult, sa cer o bere rece, sa rid, sa ma laud cu copilul meu(a luat 10 apgar, ati vazut?e bruneta ca ta-su, ati vazut?)……adica sa fiu MAMA!



DORIS cu bb la purtator

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Nu stiu de ce ma emotioneza asa de tare povestile despre nastere! ( oare?)
Iar am plins putin... frumoasa povestea voastra, si ce curajoasa ai fost Doris!
Sa va traiasca minunea mica Otilia!
Sa va bucurati mami si tati de micuta leoaica !



Rodica si Stefan-Daniel
http://community.webshots.com/user/stefandaniel10
http://www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Doris, sa-ti traiasca minunea! Sa aiba o viata minunata si sa fie fericita! Ai povestit cu o verva neaos olteneasca! Felicitari!

Daniela si papusa LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Sa-ti traiasca minunea mica Otilia, Doris!
Frumoasa poveste!

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">
www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=451" target="_blank">Povestea nasterii Adelitei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Multumesc frumos, fetelor!

DORIS cu bb la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Sa-ti traiasca fetita, mamico! Si eu ma emotionez ptr ca-mi astept povestea peste vreo 2 luni.

A! Si ai talent la povestit, stii sa pui cuvintele pe foaie. Ai umor!
Mi-a placut



Anuc si BBicuta S28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Moama Doris, stiam io de ce imi place mie asa de tine! Mamica scumpa si curajoasa! Sa iti traiasca minunea si sa va aduca numai bucurii!

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Frumoasa si amuzanta povestea nasterii fetitei tale!Sa iti creasca mare si sanatoasa si voioasa printesuca !

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Si pe mine ma emotioneaza povestirile despre nastere!
Sa-ti traiasca fetita Otilia!!!

alina si Alex(22.11.2003)
http://community.webshots.com/user/alinavatamaniuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

si io am bocit putin...noroc ca sunt singura acasa...si nu m-a vazut sotu', nu stiu ce am dar de fiecare data cand citesc cate o poveste ma apuca...plansu'
sa-ti traiiasca minunea sa fie sanatoasa si fericita si voi pe langa ea

numai bine
Adriana si bebelinul 18+


Daca vrei cu adevarat gaseste o cale, daca nu vrei gaseste o scuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Sa-ti traiasca minunea Doris! Foarte frumoasa povestea!Si numele fetitei e tare frumos.

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput