sondaj de opinie printre romani

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Eu nu as pleca. Sunt sigura ca vor veni vremuri mai bune si in Romania. Deja am castigat multe puncte in lupta pentru civilizatia occidentala. Se poate trai si la noi bine, se pot castiga bani, se pot cheltui pe lucruri de calitate, se poate face un concediu frumos. Singurul lucru care ma deranjeaza aici este calitatea umana si mentalitatea comunista. Nu stiu daca in occident (Europa sau Continentul american) sunt oameni mai corecti, cinstiti, educati, cu mai mult bun simt, asta nu stiu.. dar aici... parca prea des dau peste badarani, nesimtiti, hoti, smecheri...
Cand o sa intram in UE cred ca o sa fie si mai bine. De ce sa ne dezradacinam? Sa incercam sa fim fericiti aici, cu ai nostri.
Sora mea e plecat in Canada asa ca stiu foarte bine ce vorbesc. De cele mai multe ori nu te incalzeste cu nimic sa te realizezi material departe de ai tai, printre straiani.

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Eu sunt acum in Romania dar locuiesc in Suedia.Daca ar fi sa mai fac o data pasul asta nu l-as mai face.Oricum am de gand sa ma intorc inapoi in Romania, mai mult ca sigur anul viitor.E greu printre straini si nici nu umbla cainii cu colaci in coada.Acasa printre ai tai, e cel mai bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Alinush, nush daca pe Andreea o cheama Tiriac acum, dar eu sunt de parere ca nici mult nu mai are. Eu una nu o cred cand se da singura si inocenta. De fapt, e o refacuta. Oare pe ea nu a intrebat`o nimeni daca nu vrea sa plece din tara si sa ramana acolo?

Stiti ce e ciudat citind toate posturile de pe aici? ca majoritatea dintre noi nu spera ca situatia din tara noastra se va schimba in bine prea curand, dar oricum sunt decisi sa nu plece. Si motivele cel mai des invocate sunt familia si "orice ar fi, Romania e tara mea". Si eu , care credeam ca ideea de patriotism e deja depasita.... Uite ca si`a facut operatie estetica, dar a ramas in prim plan. Si imi place chestia asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

1. Am plecat deja! Sa ma intorc?..mmmmm..parca i-as lua mai degraba pe ai mei aici, macar pana ajunge Ro sa fie o tara roz

2. Cand va ajunge Ro o tara roz ? probabil cnd se vor delocaliza toate intreprinderile occidentale "la noi" (sunt sanse), cand vor face "ai nostri" infrastructura ca sa putem avea si noi turism (oare sunt sanse?)..., si cand vom avea si "noi" coloana vertebrala, ca parca tot cocosati suntem de vreo.. 15 ani (ce mult a trecut..inca un pic si ajungem la cei 50 preconizati ).

Luminita si DAVID - 11.03.2004


"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Ah - uitasem - multi romani cica asteapta 2007 = intrarea in UE, ca sa plece sa munceasca in afara ..Nu au aflat ca nici atunci nu vor avea mai multe drepturi decat avem acum (ah - ba nu - vom avea drept de sedere nelimitat..ala da, se va schimba; sa vedem finantze unde vor gasi, ca si aici e nevoie de ele ca sa traiesti... )

Sper ca 2007 nu va aduce mai multi cersetori in metrouri ...

Luminita si DAVID - 11.03.2004


"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alibaba spune:

... nici eu nu voi pleca din Romania...indiferent ce se mai intampla, cine ne mai guverneaza, etc. .... ceea ce ma leaga in primul rand de tara sunt oamenii,natura si consider ca fiecare dintre noi trebuie sa luptam ca sa fie mai bine pentru toata lumea ... eu zic ca sunt unele domenii unde daca esti capabil poti sa o duci bine chiar si in Romania

... nu stiu cum va fi in Romania peste cativa ani , depinde numai de noi, de fiecare .... ceea ce cred eu este ca trebuie sa fim un pic mai uniti si sa gandim lucrurile din punct de vedere colectiv, nu individual ( plec ca sa imi fie mie bine, restul nu ma intereseaza )....







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Pentru ca majoritatea ne dorim sa mergem "PA", de maine ne putem inscrie la loteria vizelor: http://www.sign.ro/loterie/
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Si eu va doresc Drum bun ! si Mult succes !, cat mai putine dezamagiri in drumul vostru.
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Eu as pleca,daca mi s-ar ivi ocazia,macar sa vad cum e in alta parte.Si orice s-ar zice,in Ro,daca esti tanar si nu ai parintii sa te mai ajute,chiar daca obtii o slujba buna,este foarte greu sa te realizezi,adica sa iti cumperi o casa ,s-o pui la punct cat de cat si sa faci si niste copii...Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Fetelor si eu m-as intoarce dar trebuie sa ne cladim mai intii o situatie financiara buna.Eu cred ca lucrurile se vor schimba in bine chiar daca mai dureaza citiva ani.
Sa nu credeti ca viata in vest e atit de roz pe cit pare.

Numai bine

Anca DPN 08.05.05 siBianca

Mergi la inceput