sondaj de opinie printre romani

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

interesante pareri...
pana una alta eu am pecat si zau ca nu-mi pare rau de decizia luata, imi pare rau ca a trebuit sa stau departe o vreme de sotie...
in fine, hai sa o iau cu inceputul...
noi, astia de pe afara, suntem ciudati in felul nostru, sau mai bine zis suntem priviti in mod cu totul si cu totul diferit de oameni...
cei din tara in care suntem ne vad ca romani, cei care ne vad in .ro cand revenim pentru vizite sau diferite motive ca straini...
despre intrarea in UE si perspectivele celor care abia asteapta sa aderam ca sa poata pleca...anul asta, in mai au aderat ungurii, cehii si alte cateva natii...trebuie stiut, ca multe state din UE au interdictii de a angaja cetateni din aceste state pentru o perioada de timp de cativa ani buni...din cate stiu, doar UK, Irlanda, Spania si mai cateva accepta muncitori din aceste state...
de greu, o sa ne fie greu (zic o sa ne fie caci intentionez sa ma intorc la un momentdat)ca faptul ca vom intra in ue nu inseamna automat si o crestere a niveluli de trai, mai aes cata vreme economia nu e competitiva la nivel european...de fapt economia romaeasca nu e sanatoasa, trebuie sa treaca printr-o revitalizare puternica...
ce aduce bun aderarea asta, sunt fonduri pentru dezvoltarea infrastructurii, fonduri insa care daca nu sunt cheltuite cum trebuie se vor duce pe apa sambetei...ne trebuie oameni care sa aiba curaj sa-si asume realizarea unui proiect si sa aiba curajul si taria sa ceara fonduri de la UE pentru punerea in practica a acestui lucru...
cel mai greu, e sa gasim oamenii care sa faca lucrurile astea, foarte multi oameni valorosi au plecat deja din tara, multi vor mai pleca intre timp, iar cei care vor ramane vor fi satui si scarbiti de toate piedicile si toata coruptia din administratie ca sa aiba curajul sa inceapa singuri o treaba...
de aia zic ca, noi astia plecati pe afara si care vrem sa ne intoarcem trebuie sa incepem sa punem lucrurile in miscare, trebuie sa impingem un picut oamenii buni, sa le redam cumva sparanta si cheful de viata/munca si mai ales de lupta...
si cand mai venim prin ro sa incercam sa aducem ceva bun de pe afara si sa educam chiar daca cu forta oamenii...
ce va fi in ro peste 5 ani e greu de spus, dar ce e mai important e cum vor fi oamenii in .ro peste 5 ani, la fel ca azi sau cu mai multe sperante si vise...
hai sa auzim de bine!
bafta!

if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

1)eu as emigra oricand..si acum daca as avea ocazia..
2)nu cred ca va fi bine niciodata in tara asta din cauza coruptiei generalizate si din cauza ca desi au trecut 15 ani de la revolutie avem economia de piata a anilor '80.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Razvan Costache spune:

ma intreb mai intai de ce sa plec? pentru ca nu am bani suficienti/ pentru ca oamenii sint cu mentalitati si nu-i putem schimba dupa cum dorim noi? cum sint oamenii in alte tari? cit se munceste si care sint satisfactiile/ cred ca numai cine a trait in Romania in ultimii ani si a dat piept cu greutatile poate spoune cit de greu sau usor a fost...si mai sint si unii care cu inteligenta si perseverenta (de munca nu mai spun) au reusit sa traiasca decent...se pling numai aceia care au fost obisnuiti cu munca prost/mediu platita la stat, pentru stat degeaba (vezi si postarile despre slujba la stat care arau in majoritate in favoarea slujbei sisgure/mai poutin binme platite din diferite motive)...nu as pleca si pentru ca banii nu sint totul..imi place ca atunciu cind ies pe strada sa nu fiu privit cu raceala si cu zinmbete fabricate, sa vad ca oamenii traiesc altfel decit ca in filme si monoton....si mai sint o mie de alte motive

razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Razvan Costache spune:

...si peste cinci ani lucrurile vor fi altfel..schimbate in bine fara indoiala..depinde numai de noi sa nu ne lamentam si sa gindim ce facem, pe cine votam, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

quote:
Originally posted by Razvan Costache

.
..imi place ca atunciu cind ies pe strada sa nu fiu privit cu raceala si cu zinmbete fabricate, sa vad ca oamenii traiesc altfel decit ca in filme si monoton....si mai sint o mie de alte motive

razvan

rc



hai mai, ca nu te priveste nimeni cu raceala...doar daca nu-ti vezi de treaba ta se uita urat la tine...
eu am plecat pentru ca mi s-a oferit o sansa sa muncesc intr-un alt mediu, unul lipsit total de stressul din .ro (si nu sti ce mare lucru e asta...)in care sa pot sa strang niste bani ca sa pot oferi familiei mele un camin, pentru a vedea cum se munceste/traieste pe afara, pentru a invata si a aduce apoi in ro cu mine cunostintele despre viata, oameni, cum si ce fel se muncsete aici...


if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Am plecat pentru ca nu ma simteam acasa, si mereu am stiut ca locul meu e... altundeva. Sunt sigura, as fi plecat in oricare alte conditii, si mai bune, si mai putin bune.

Consider eronata ideea ca se pleaca din tara pentru bani, pentru o situatie materiala mai roza, si oricum ar fi... tot pentru bani.
Ca-n orice, desigur ca sunt si banii implicati, doar nu se poate manca doar zambind la soare. Dar... sa nu generalizam... cine pleaca stie ca nu este usor, si o simte imediat pe propria piele.

Nu stiu cat patriotism detin fata de locul in care m-am nascut, insa stiu ca exista. Da'... il tin pentru mine



Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Razvan Costache
se pling numai aceia care au fost obisnuiti cu munca prost/mediu platita la stat, pentru stat degeaba



Ei, nu zau!!! Poate ar fi bine sa mai casti okii din inaltimea perseverentei si inteligentei tale si sa te uiti mai bine in jur...
scuzati tonul, dar ma simt jignita in mod direct cand citesc asemenea ineptii!



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by Razvan Costache

...si mai sint si unii care cu inteligenta si perseverenta (de munca nu mai spun) au reusit sa traiasca decent...


parca asta este tot...degeaba traiesc decent daca sistemul medical este la pamant, trebuie sa dau spagi peste tot, nu pot avea incredere in justitie, mizeria este de nesuportat la fel ca si frustrarea majoritatii romanilor, saracia din jur te afecteaza indiferent cum traiesti.

quote:
...se pling numai aceia care au fost obisnuiti cu munca prost/mediu platita la stat, pentru stat degeaba (vezi si postarile despre slujba la stat care arau in majoritate in favoarea slujbei sisgure/mai poutin binme platite din diferite motive)...


hahahahaha...coboara cu picioarele pe pamant si uitate in jur. Eu nu am lucrat deloc la stat, numai la patron, care a tras 7 piei de pe mine, mi-a dat un salar MIZERABIL pe care in primeam din an in pasti, nici pomeneala sa plateasca ore suplimentare sau sa plateasca mai bine weekenduri ca doar eram sclavul lui, veneam la ora fixa, stateam cat era de lucru si banii...maine! am lucrat la patron pentru ca job la stat nu mi-am permis, erau prea scumpe .

quote:
nu as pleca si pentru ca banii nu sint totul..imi place ca atunciu cind ies pe strada sa nu fiu privit cu raceala si cu zinmbete fabricate, sa vad ca oamenii traiesc altfel decit ca in filme si monoton....si mai sint o mie de alte motive


tu ai iesit vreodata din tara????
afara esti privit cu raceala? si in ro cum esti privit? sunt convinsa ca toti nenorocitii aia care nu stiu cum vor plati facturile la iarna sau ce vor pune pe masa la copii maine te privesc cu niste zambete sincere cu gura pana la urechi. Ca sa nu mai vorbim de monotonie, bai da ce viata au oamenii in ro, din party in party, nici gand de plictiseala, oamenii se ocupa cu jocurile mintii, incearca sa inventeze noi metode de a economisi bani, de-a consuma cat mai putin, de-a reconditiona hainele copiilor mai mari pentru cei mici, etc. Nici vorba de stres, viata e frumoasa, asa-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelp spune:

iti raspund printr/um banc..


Un om în vârstă dorește să emigreze. La completarea formalităților, este întrebat de către funcționarul roman:
– Care este motivul tataieee?
– Datorită homosexualității...
– Cum așa?
– Păi, în timpul lu Dej se pedepsea chiar cu moartea, după aceea pe vremea lu Ceausecu cu închisoarea, iar acum este permisă prin lege. Aș dori să emigrez până nu devine obligatorie.
am plecat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Eu sunt plecata deja de cativa ani. Dupa ce vorbesc cu mama si cu prietenii mei din Ro la telefon imi vine sa ma pup in oglinda ca viata mi-a oferit ocazia sa plec. Adevarul e ca nu m-as mai intoarce niciodata in Ro.
Eu am observat un fenomen ciudat ori de cate ori m-am intors in vacanta in Ro. Treptat s-au format doua clase: cei bogati si cei saraci. Pe an ce trece, cei bogati devin foaaaarte bogati, iar cei saraci devin foaaaarte saraci. Peste 5 ani intrebi? De ce ai pus neaaparat cifra asta? Sau a ramas intiparita in mintea romanului cifra 5, de la fabuloasa intrebare "ce ai facut in ultimii 5 ani?"

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput