Blat din nuca

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Initial creeata de Ada00

Fetelor, ajutati-ma si pe mine cu o reteta de blat de prajitura numai cu nuca, fara faina. Am mancat la cineva si mi-a placut, dar nu am intrebat reteta si nici nu mai am ocazia.Sambata e ziua sotului si as vrea sa ii fac praji.


Ada, cu prajitura Brath de care am spus mai sus sigur nu dai gres! Daca insiropezi putin blatul (vezi postarea precedenta) seamana cu un tort! Foarte potrivita pentru aniversare!
Eu fac blatul intr-o tava micuta, cam 25 x 18 cm. Poti sa-l faci intr-o forma de blat de tort (ti-am spus chestia cu inelul), dar nu prea mare!
Ai grija, cand faci crema, sa freci untul bine, pana iese tot zerul din el! Sa nu mai ramana nici o picatura! Altfel se taie crema! Ia mai bine unt cu 80% grasime, are apa mai putina! In rest, nu se face greu. Crema e chiar simplu de facut!

Petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Eu am reusit sa tai crema de unt de la prajitura Brath. Cumparasem unt cu 65% grasime, am frecat putin si nu a iesit nici o picatura de apa. Am pus nessul cate putin si pana la urma tot s-a taiat.
Tu cum amesteci untul cu zaharul? Eu o fac cu mixerul. Sa trec oare la lingura de lemn??
Si mai am o reteta de prajiruta, super buna, care are tot crema de unt si care tot taiata a iesit.
Care-i secretul??

Pupici si lasa-i doar pe ei sa pape!!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by adriana_mihnea

Eu am reusit sa tai crema de unt de la prajitura Brath. Cumparasem unt cu 65% grasime, am frecat putin si nu a iesit nici o picatura de apa. Am pus nessul cate putin si pana la urma tot s-a taiat.
Tu cum amesteci untul cu zaharul? Eu o fac cu mixerul. Sa trec oare la lingura de lemn??
Si mai am o reteta de prajiruta, super buna, care are tot crema de unt si care tot taiata a iesit.
Care-i secretul??

Pupici si lasa-i doar pe ei sa pape!!


Asta-i secretul. Indiferent cata grasime are untul, 65 sau 80%, il freci pana nu mai are apa. Numai ca, in procesul de "eliminare" a apei, untul "se imputineaza" vazand cu ochii. Eu de aia pun mai mult decat scrie in reteta. Altfel nu ramane mai nimic! Deci pun untul intr-un castron si il tai cu cutitul bucatele mici, ca sa se moaie mai repede. Apoi il iau la frecat. La inceput nu curge zer, dar nu te lasa pacalita! Nu exista unt 100% grasime! Asa ca il freci, mai scurgi apa, mai freci, mai scurgi, pana cand freci si nu mai iese apa din el. Eu il frec eficient cu lingura de lemn. Parca-l "simt" mai bine. Poate merge si cu mixerul, nu stiu. Dupa aia pun zaharul pudra. Nu se pune zahar tos, ca nu se dizolva in unt la temperatura camerei. Si le amestec bine. Pana in punctul asta, crema se mai poate repara. Daca mai iese zer, il scurgi. Mai grav e dupa ce pui galbenusurile. A propos, ca sa nu se taie crema eu pun si ness-ul praf. Si sa stii ca pun vreo 2 lingurite. Altfel mi se pare prea fada!
Cam asta. Daca e buna cealalta prajitura cu crema, da-ne si noua reteta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Revin mai tarziu cu reteta.
Deci, tu freci untul fara apa cu zaharul pudra tot cu lingura de lemn...Offf, treaba, nu gluma!


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by adriana_mihnea
Deci, tu freci untul fara apa cu zaharul pudra tot cu lingura de lemn...Offf, treaba, nu gluma!


Hai, mai, Adriana! Nu cred ca dureaza mai mult de 10 minute, cu totul! Dar iese bine! Ce folos c-o faci repede, daca o arunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Da' ce?? Crezi c-am aruncat-o??? Nu, nenica, am pus-o la prajitura si ce buna a fost...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:


Eu frec untul cu mixerul si nu mi s-a intamplat sa mi se taie crema.Folosesc, de regula, unt cu 82% grasime.Il scot din frigider cu cateva ore inainte de a prepara crema, ca sa se inmoaie.Daca untul e prea rece, crema se poate taia.Se mai poate taia daca restul ingredientelor nu sunt adaugate pe rand sau daca se freaca prea mult.


quote:
Originally posted by adriana_mihnea

Eu am reusit sa tai crema de unt de la prajitura Brath. Cumparasem unt cu 65% grasime, am frecat putin si nu a iesit nici o picatura de apa. Am pus nessul cate putin si pana la urma tot s-a taiat.
Tu cum amesteci untul cu zaharul? Eu o fac cu mixerul. Sa trec oare la lingura de lemn??
Si mai am o reteta de prajiruta, super buna, care are tot crema de unt si care tot taiata a iesit.
Care-i secretul??

Pupici si lasa-i doar pe ei sa pape!!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2




Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

[quote]Originally posted by Nedda

Lexi, spune-ne, te rog, cum faci si crema./quote]

Crema:
180 g zahar tos, 50 g cacao, 1/2 cana apa/lapte, 1/2 cana cafea concentrata (ness) - se fierb toate, rezultand un sirop gros ca pentru serbet. Dupa ce se raceste, se amesteca cu 400 g unt frecat cu 3 galbenusuri de ou. (din experienta personala, am pus mai putina cafea, pentru ca se inmuia crema prea mult)
Din cele 3 albusuri se bate o bezea cu 180 g zahar, care se coace (mai mult se usuca) in cuptor, la foc extrem de moale.
Blatul se taie in doua, se pune bezeaua si apoi crema pe fiecare strat. Se imbraca in restul de crema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

V-am ramas datoare cu o prajitura foarte, foarte buna, asemanatoare cu prajitura Brath. Se numeste:

PRAJITURA MADY

Blatul

1 pachet unt
200 gr zahar
200 gr nuci macinate
1 lgta praf de copt
140 gr faina
6 albusuri spuma

Se freaca untul cu zaharul, se adauga nucile macinate, praful de copt stins si faina treptat. La sfarsit se adauga albusurile pale-pale. Se unge o tava si se toarna compozitia. Se coace la foc potrivit.

Crema 1

Intre timp: se freaca 6 galbenusuri cu 200 gr zahar pana devine crema.
Cand prajitura este aproape gata (se prinde crusta), se scoate si se intinde deasupra crema de galbenusuri. Se coace in continuare pana se usuca.

Dupa ce s-a racit, se adauga crema 2:

Crema 2:

2 oua
8 lg zahar
2 lg ness sau cacao
1 pachet de unt (sau 1 cub Rama)

Se fac la baine marie pana se ingroasa, iar cand s-a racit se pune untul care ar trebui frecat inainte pentru a iesi apa din el.
Se poate adauga si nuca.

Daca doriti, puteti rade si ciocolata peste crema 2.

Pofta buna!


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Eu fac prajitura intr-o tava de dimensiune medie, cam 1/2 dintr-o tava de aragaz.

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput