Blat din nuca

Blat din nuca | Autor: Ada00

Link direct la acest mesaj

Fetelor, ajutati-ma si pe mine cu o reteta de blat de prajitura numai cu nuca, fara faina. Am mancat la cineva si mi-a placut, dar nu am intrebat reteta si nici nu mai am ocazia.Sambata e ziua sotului si as vrea sa ii fac praji.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Poti amesteca nuca macinata, dupa preferinte: cu miere, branzica dulce, banane, (stafide), in asa fel incat sa iasa ca un aluat. Presari nuca macinata pe tava, intinzi ca o foaie si umpli cu ce crema vrei: margarina, cu fructe, cacao, budinca, frisca, deasupra mai pui o foaie si ornezi.
Sper ca ti-am fost putin de ajutor.



Rici 25 sapt. si "minunea lumii" din burtica
Poze:
http://community.webshots.com/user/Rici_intalnire_DC
http://photos.yahoo.com/rachelowen77
http://community.webshots.com/user/rici_o (Rici si burtica magica)



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Eu fac o prajitura foarte buna care se compune din doua foi (facute doar din oua, zahar si nuca macinata) si o crema de unt.Iti scriu reteta foilor.Daca te hotarasti sa incerci, poti umple si cu alta crema.Sa pui crema si intre foi si deasupra ca sa se inmoaie bine.

12 oua
400 g zahar
500 g nuca macinata
Se separa albusurile si tot din cate 6 albusuri, 200g zahar si 250g nuca macinata se face cate o foaie (albusurile se bat spuma tare, se adauga zaharul si apoi nuca).Foile se coc pe dosul tavii care, in prealabil, a fost bine unsa si tapetata.Coacerea dureaza cam 15 min.Se desprind cu un fir de ata in caz ca s-au prins putin.

Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada00 spune:

Suna bine ce spineti voi, cu siguranta voi incerca, insa ce am mancat eu nu erau foi, era un blat destul de grosut, ca si cel din 4 oua, 4 lg faina, 4 lg zahar, dar cu nuca.
Dar sa stiti ca voi incerca amandoua retetele, imi place nuca la nebunie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Eu fac o prajitura cu blat de nuca, dar are si putina faina.
6 albusuri spuma se bat cu 150 g zahar, 250 g nuca prajita, 3 linguri faina si 1 praf de copt.
Se coace in tava mijlocie pe care eu o "tapetez" cu folie de aluminiu.

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Blatul de nuca pe care il fac eu suna cam asa:
200 g nuci macinate sau sfaramate, 180 g zahar, 1/2 cana apa (sau lapte), 50 g cacao - se fierb pe foc mic, rezultand o ciulama groasa in care, dupa racire, se adauga 7 galbenusuri si 7 albusuri batute spuma. La urma, se pune o lingura de pesmet.
Se coace cca 20 minute in tava unsa cu unt si cu hartie dedesubt.

Daca te intereseaza, iti scriu si crema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Lexi, spune-ne, te rog, cum faci si crema.

Daniela si papusa LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada00 spune:

Cred ca asa ceva este , va multumesc, va spun cand le fac cum au fost, asa suna foarte bine
Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Uite si aici o reteta de prajitura minunata, cu blat din nuca:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19970

Eu pun nuca mai multa decat scrie acolo.
Ai grija: blaturile cu nuca au tendinta sa se "lase" dupa ce le scoti din cuptor, chiar daca sunt foarte bine coapte. E bine sa pui destula nuca (si pesmet/faina) pentru a evita acest inconvenient. Cu cat pui mai putina nuca si pesmet sau faina, cu atat se lasa mai mult. Ar fi bine sa o coci intr-o forma cu inel detasabil pe care sa-l scoti imediat ce ai scos prajitura din cuptor. In acest fel, chiar daca "se lasa", va da inapoi uniform. In caz contrar, se lasa doar mijlocul, fiindca marginile sunt lipite de tava si "se dezumfla" cam dizgratios.
Inca un aspect: desi la acest tip de retete in general scrie sa le coci putin (20 minute, 30 de minute), acest timp nu e suficient. Cel putin la cuptorul meu. Iar daca le scoti prea devreme din cuptor, ai compromis totul. Chiar daca le incerci cu scobitoarea si vezi ca nu e copt mijlocul si le bagi inapoi in cuptor, albusul va da inapoi si prajitura nu mai creste.
Mai e o reteta pe la arhiva "Tort special fara faina", la care blatul nu are intr-adevar nici un strop de faina, dar nu stiu cum iese, inca nu l-am incercat, desi mi-am propus s-o fac. Daca te intereseaza (asta fusese de fapt reteta ceruta de tine), spune-mi ca s-o caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Milia, este o nebunie prajitura Brath!! Am gasit-o din intamplare si am facut-o... Moama, moama, te lingi pe degete, nu gluma...
Chiar vroiam sa postez aici blatul de la ea. Gand la gand cu bucurie!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by adriana_mihnea

Milia, este o nebunie prajitura Brath!! Am gasit-o din intamplare si am facut-o... Moama, moama, te lingi pe degete, nu gluma...
Chiar vroiam sa postez aici blatul de la ea. Gand la gand cu bucurie!


Si noua ne place enorm de mult. Mie, sa o fac. La sotu' si la baiat, s-o pape. Stii tu de ce.
Insa pentru reteta trebuie sa-i multumim Cristinei (palmirah2002, care a postat reteta) si Lui Candy, care a cerut-o.

In ultimul timp, eu am insiropat putin blatul cu cafea amestecata cu putin lichior. Incercati, poate va place...

Mergi la inceput