Buburuze!Bravo IoanaNae,Rossane,Felicitas,liza79!

Buburuze!Bravo IoanaNae,Rossane,Felicitas,liza79! | Autor: mart_apr2013

Link direct la acest mesaj

Asha au inceput sa apara buburuzele noastre:
Cap 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16, 17,18,19,20,21,22

Buburuzele isi fac aparitia

Buburuze de februarie :

13.02.2013 David Gabriel,2800 kg,49 cm, nastere naturala, Apgar 9, buburuz de gabriela87
23.02.2013 Matei George,3,200kg,xx cm,cezariana,buburuz deAruam
25.02.2013 ,3,300kg,53 cm,nastere ?,buburuz deioana_55
27.02.2013 Tudor,3,630kg,51 cm,cezariana,buburuz deKaty82
28.02.2013 Ingrid Maria,3,350kg,51 cm,Apgar 9,cezariana, buburuza deGabri_T

Buburuze de martie :

01.03.2013 Tudor Alexandru,3,100 kg,50cm, cezariana,Apgar 9,buburuz de VeveMara
01.03.2013 baietel,3,930 kg,56cm, nastere ? ,Apgar 10,buburuz de Enhorabuena
03.03.2013 Radu Tudor,3,600 kg,53cm, nastere naturala,buburuz de Casandralin
04.03.2013 Anastasia-Maria,3,260kg,50 de cm,cezariana, buburuza de Danina si surioara de Rebecca-Elena(26.12.2010) si Paula-Diana(20.10.2004)
06.03.2013 baietel,3,oookg,xx de cm,Apgar 9,cezariana, buburuz de IoanaNae
11.03.2013 Mara-Gabriela,3,100kg,xx de cm,Apgar 8,nastere naturala, buburuza de mara-i si surioara de Robert-Andrei(18.05.2009)
11.03.2013 Aris 2,460kg,xx de cm si Aron, 2,900kg, xx cm, cezariana, buburuzi de EVA_1521
14.03.2013 Rares,x,xxx0kg,xx de cm,Apgar x,cezariana, buburuz de rossane si fratior deDiana (20.04.2010)
17.03.2013 Anastasia,4,000kg,57 de cm,nastere naturala, buburuza de felicitas si surioara Miriam(01.03.2011)
21.03.2013 Teodora,3,860kg,52 de cm,cezariana, buburuza de liza79




BINE ATI VENIT!!!!

Suntem un de 45 cu 21, 20 si 8 !!!!
Asteptam in continuare noi viitoare burtici de buburuze!!!!





Gravidutele lunii Martie!

pony cu UM:20.05.2012 DPN:02.03.2013, si mamica de Radu(11.07.2009)


marsy_baby cu UM:01.06.2012 DPN:07.03.2013 si Daria Marcela(26.02.2010)

gabrya cu UM:xx.xx.2012 DPN:14.03.2013

kopilash cu UM:xx.xx.2012 DPN:15.03.2013


clementina26 cu UM:xx.xx.2012 DPN:18.03.2013


pity27 cu Ioana, UM:xx.06.2012 DPN:25.03.2013, si de Tudor(09.09.2010)

dianaradoi cu UM:xx.xx.2012 DPN:27.03.2013

simplicity cu UM:xx.xx.2012 DPN:30.03.2013, si de Ariana Sabrina(26.01.2010)


ank80ank cu Robert-AndreiUM:23.o6.2012 DPN:30.03.2013




Gravidutele lunii Aprilie!


danidani74 cu Edward UM:xx.xx.2012 DPN:xx.04.2013 si deEmma (05.11.2006)

elenaionascu cu UM:xx.xx.2012 DPN:xx.04.2013

piscotel cu Radu-Andrei UM:26.06.2012 DPN:04.04.2013 si deIoana Alessia (11.01.2011)

tudoralexa13 cu UM:xx.07.2012 DPN:08.04.2013

emilia.m cu Anna Patricia UM:03.07.2012 DPN:09.04.2013 - Maternitatea Bucur - Cezariana - Dr V Gero

danielita cu UM:xx.0x.2012 DPN:xx.04.2013

Myhaela86 cu Daria Raisa UM:xx.0x.2012 DPN:10.04.2013


baby_kiss cu UM:05.07.2012 DPN:12.04.2013

cos_minutza cu David Andrei UM:06.07.2012 DPN:12.04.2013

nicole_tm cu Tereza UM:12.07.2012 DPN:18.04.2013

ruxulic cu UM:13.07.2012 DPN:19.04.2013 si de ? (xx.xx.xxxx)

Violeta2013 cu Ioana Sofia UM:xx.07.2012 DPN:20.04.2013

arianna05 cu Adelina Ioana UM:10.07.2012 DPN:20.04.2013

zmariuca cu UM:14.07.2012 DPN:20.04.2013

aadina cu UM:14.07.2012 DPN:21.04.2013

KrystynaTM cu Natalia-Maria UM:14.07.2012 DPN:21.04.2013


tusferi cu UM:16.07.2012 DPN:22.04.2013


iuliajurdi cu UM:xx.07.2012 DPN:27.04.2013

ramonika26 cu Demian UM:xx.07.2012 DPN:29.04.2013


Roxyaly cu Calin UM:xx.07.2012 DPN:xx.04.2013, si de Matei Constantin(xx.xx.2009)

Irinukaaa cu UM:26.07.2012 DPN:29.04.2013, si de Patrick Cristian(07.12.2010)

maria_r cu UM:xx.xx.2012 DPN:xx.04.2013

icecoffe cu UM:xx.xx.2012 DPN:xx.04.2013

Gravidutele lunii Mai!



Pisica_mov cu UM:xx.xx.2012 DPN:09.05.2013






Dumnezeu sa ne ajute sa avem sarcini usoare si copilasi sanatosi si frumosi!

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.

Rugaciune pentru o nastere usoara

O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin

Rugaciunea mamei inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.

Rugaciunea mamei dupa nastere

Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.



Linkuri utile
www.youtube.com/watch?v=AJIKe9eJLh4" target="_blank">Miracolul sarcinii
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Tabel greutate medie bebe pe saptamani de sarcina
www.desprecopii.com/info.asp?ID=138" target="_blank">Cand vine barza
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">valori beta hcg
www.protectiacopilului6.ro/protectiacopilului6-ro_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm?doc=49" target="_blank">Indemnizatia pentru cresterea copilului si alocatia de stat.Dosar
www.pregnology.com/faralong.php?month=2&day=20&year=2013" target="_blank">Sarcina (intai pune DPN tau, si iti arata fiecare zi a sarcinii tale)
_________________________________________________________________



Corespondentul sapt. de sarcina in luni:
luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt
_________________________________________________________________


Cum se citeste o ecografie:
LMP - ultima menstruatie
LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
FL - lungimea femurului
AC - circumferinta abdomenului
HC - circumferinta capului
HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala
_________________________________________________________________


Indicatii pretioase
Cum sa deschizi un capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.

Cum sa-ti activezi PM-ul
Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options(e in dreapta, arata ca un semafor)- bifezi "Activeaza mesajele private".

Cum sa ascunzi un link :
[ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa ai ..+ sau ..+ la semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil, mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura scri gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile si in rest scrii tu ce vrei.
De exemplu:
6+
se scrie:
[ gravi ] 6+ (fara spatii intre paranteze)

Cum sa accesezi contul pentru poze - Picassa
1. Mergi la adresa http://picasaweb.google.com
2. Faci click pe scrisul "go to Picasa Web Albums" din partea dreapta a ecranului.
3. Introduci adresa de e-mail deschisa pentru contul Picassa (buburuzedragalase@yahoo.com) si parola (la cerere pe PM).
4. Daca doresti sa pui pozele personale faci click pe butonul "upload" aflat in partea de sus a ecranului si apoi pe scrisul "create new album".
5. Denumesti albumul creat (cu numele userului tau de pe DC) si faci click pe butonul "continue".
6. Incarci pozele dorite din calculator si salvezi.
_________________________________________________________________



Aniversari

IANUARIE:clementina26 (30.01.1986)
FEBRUARIE:pity27(06.02.1983), cos_minutza (07.02.1987)
MARTIE:tusferi (03.03.19xx), liza79 (04.03.19xx), mara-i (15.03.1981),EVA_1521 (15.03.19xx), irinukaaa (15.03.1984)
APRILIE:piscotel2011 (15.04.1981)
MAI:arianna05 (05.05.1983), emilia.m(09.05.19xx)
IUNIE:felicitas (09.06.1983)
IULIE:casandralin (18.07.1978)
AUGUST:baby_kiss (08.08.1985)
SEPTEMBRIE:ruxulic(12.09.1980)
OCTOMBRIE:
NOIEMBRIE:rosanne (11.11.1980)
DECEMBRIE:


Un gand bun si sustinere pentru prietenele noastre:Mariabcfacum,jaguar, Mihaelafalt acum ,Didi81

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Si de ce e mai bine sa iei cat mai mult prenatal si sa lasi doar cele 42 de zile postnatal? Tocmai, ma gandeam ca invers e mai avantajos, sa lasi cat mai multe zile postnatal, pt ca iei mai multi bani decat cu indemnizatia de crestere copil.
Iar CAS-ul retinut mi se pare ca se calculeaza raportat la salariul minim pe economie.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Multumim de capitol nou
Sper sa apar in titlu cat mai curand

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Ioana, hai ca m-am luat cu altele si am uitat sa te felicit
Sa fie sanatos buburuzul si mancacios si linistit!

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:


felicitari mamici pentru comorile voastre!!!! nu nominalizez caci neuronul meu m-a parasit pt o plaja insoritama bucur sa va vad linistite si odihnite eu nu cred ca eram asa fresh dupa prima saptamana acasa cu Tudor.

eu nu vreau ajutoare in casa, nu multumesc, sa nu prind calcai de musafir, nu am chef de socializare si nici de mutat fundul cuiva de de canapeaua mea la tudor am facut cum am simtit eu, l-am chimbat dupa fiecare masa, l-am scos afara in primele 7 zile, i-am spalat si calcat hainutele cum am considerat eu si nu am dat gres, oricum daca alaptati nu vad cu ce v-ar putea ajuta cineva, iar sotii sa descopere mezelurile din hipermarket, asa bune sunt in sandvis...

lapte praf si noi tot topfer i-am dat si ii vom da si printesei, se zice ca este cel mai bun de pe piata, este nemtesc si are proprietati asemanatoare cu laptele matern, noi si acum il folosim la Tudor si il vom folosi pana la 3 ani, mai ales acum dupa ce vad ce naiba contine laptele asta la litru.
maine ma duc la targ ca sa le cumpar celor 2 comori scutece huggies si servetele, la targ au oferta 3+1 gratis, un vagon mi-ar trebui sa aduc acasa pachetele, mai ales ca pt asta mica voi lua cateva sute de scutece, ca o voi schimba si de 10 intr-o zi.

la targ mai vin si cei de la liloo cu body-uri si pantalonasi dintr-un bumbac foarte bun si la un preturi extraordinare.

in sfarsit am terminat cu casa si cu smotru, toate stralucesc si e mult mai putin praf,

aura, mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana , marea intalnire pe 25 martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Aruam,eu inca nu am bebe dar prietenele mele au folosit cu succes Infacol pt colici si nu a dat gres la nici una(sper sa il ajute si pe micutul tau)
Pt constipatie ele au folosit Gas Bimbi, dar e foarte bun si pt colici si e pe baza de plante.(de asta au aflat cand s-au constipat micutii) si se da de la cateva zile.
Sper sa te ajute macar unul din ele.



34+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Fetele care ati pierdut dopul gelatinos,cum arata?
La mine exista o chestie care o gasesc din cand in cand pe protej slip dar are culoarea galbena.Nu am nici o boala care sa ma duca cu gandul la altceva si m-am gandit ca poate sunt parti din dop.Nu are firisoare de sange nici alte aspecte particulare,de aceea nu stiu ce poate fi.
Sper sa ma lamureasca cineva :)


34+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Fetele eu am dat-o disparuta pe Ramonika,oare ce face de nu mai da nici un semn :)

34+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

buna seara sau....dimineata?:P

Nu am disparut, dar am epuizat orice mijloace de reglare a somnului...asa ca la ora asta sunt treaza, adorm pe la 4-5-6 dimineata...pana la 10 sau 14...depinde... de obicei 13-14 la pranz.
Va citesc aproape zilnic dar nu am apucat sa scriu, in afara de FELICITARI MAMICILOR! Nici nu prea imi venea in minte ce. Imi dati mari emotii, de la nastere pana la problemele cu alaptatul si restul. Sper sa ma descurc avand in vedere ca doar primele 2 sapt isi ia mama concediu sa ma ajute, apoi raman singura pana seara doar eu si bebe. Peste 12 ore merg sa imi vad grasunul care pare ca nu mai are loc in burtica, ma nenoroceste la propriu in stomac si ficat, dar il simt si in alte parti.
Ce sa va mai zic, nu mai am contractii, decat din alea BH (cred, ideea e ca doar daca stau mai mult sau merg cat de putin mi se intareste toata burtica si greu isi revine la normal, dar fara dureri). Ieri mi-am facut si analizele din nou ca mi-au fost cerute, nu mai am lipsa de fier, a mai scazut si colesterolul, cele de ficat sunt putin marite dar dau vine pe asta mic si desi nu am nici o infectie urinara se pare ca am nisip.
In rest mi-au aparut vergeturile ca ciupercile dupa ploaie (acum am aprox 10-11 kg puse, dar se pare ca pielea mea nu duce) si am trecut si pe ulei de argan poate poate ma ajuta. Am cateva pe burta, mai multe pe solduri si picioare si cateva micute pe sani. ciudata pt ca pe solduri si picioare nu am prea pus, imi sunt buni blugii din octombrie. Am zis ca dupa concediu ma duc la zoo si ma angajez ca zebra

arianna, legat de secretie, la cum o descrii eu asa ceva am avut toata sarcina...si la analiza in afara de candida pe care am tot tratat-o si vad ca s-a mai linistit nu mi-a iesit nimic, iar de dop nu poate fi vorba. (la mine)
Legat de crizele de astm, am avut si eu o experienta acum cativa ani, dificultate in respiratie, senzatie ca nu am aer, oboseala la cel mai mic efort, etc...am fost la 4 medici, 3 spitale, 4 diagnostice diferite, printre care astm bronsic, rinita alergica (test alergii NEGATIV). Mi-au dat tratament cu inhalator (nu mai stiu ce, dar scump si greu de gasit) 3 luni dupa care iar control. Dupa 10 zile l-am aruncat la gunoi caci dupa el mai rau respiram si simteam ca ma sufoc. Mentionez ca si fumam atunci. Au trecut vreo 6 ani, timp in care am continuat sa fumez (desi mi s-a spus ca vai ca poti sa mori daca continui)... problema cu respiratul greu (lipsa de aer) o am mai mult vara, cand e f cald si atat. Acum nu mai fumez, motive evidente, nu ma simt cu nimic mai bine, nu am facut nici un tratament, nici crize de asa zis astm nici nimic. Desi la testele alea de respiratie imi iesise 43% si 47% din volumul unui om normal (inspira/expira). Acum respir f greu din cauza lui bebe, ca e cocotat sus, mai putin si il simt in gat). Eu zic ori sa mai ceri macar o parere, ori sa astepti pana termini cu sarcina, alaptat, etc si sa faci niste investigatii amanuntite ((daca persista simptomele). Legat de tuse poate fi si o alergie la ceva, si o bronsita, de la o raceala netratata, pot fi multe. Nu stiu ce sa iti spun, eu probleme cu tuse nu am avut.

Iar m-am lungit ca de obicei. Nu stiu ce sa mai fac sa dorm la ore normale. oricat ma epuizez si mor de somn toata ziua seara dupa 8-9 imi sare somnul si gata. Si daca adorm pe la 8-9 la 11-12 sunt in picioare (noaptea si nu mai dorm pana dimineata)

Ma pun sa dorm, sa incerc macar, ca dimi la 9 trezirea, merg sa vizitez spitalul si sa vorbesc cu neonatoloaca, ce a fost colega cu mama in liceu, sa imi exprim dorintele (poate ma ia la bataie ca am auzit ca, desi e un medic exceptional, e cam nebuna). Iar dupa masa la eco Ah, si tineti-mi pumnii sa imi zica dr ca pot sa nasc natural...macar sa imi dea niste sanse ca sunt ingrozita de cezariana!

Va pup, va voresc zile si nopti linistite mamicilor, cu bebei sanatosi si fara colici! Iar burticilor multa sanatate si rabdare, mai putin si ne tinem si noi gogoseii in brate! (deja ma apuca tristetea cand ma gandesc ca mai putin si nu o sa mai simt cum misca in burtica, cum sughite...

33+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Felicitari IoanaNae! Un baietel cuminte,sanatos si norocos iti doresc! si sa ramana tot asa cuminte!



Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Casandralin in reteaua de farmacii Dona se gaseste Lactana. Iti faci card si ia cu reducere.Nu stiu cat e la tei si cat e la dona, dar daca e diferenta semnificativa poti sa iei si de pe internet de la tei, mai multe bucati, bineinteles dupa ce ai incercat si iti place.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput