Buburuze!Bravo IoanaNae,Rossane,Felicitas,liza79!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Liza draga este asa cum zice Casandralin. In concediul de 126 de zile se face calculul asa: media pe ultimele 6 luni pana la intrarea in concediu a salariului brut din care se scoate 10% CAS salar minim( aprox 78 RON), mai asunt acolo niste calcule ca ti face o medie zilnica a veniturilor din cele ultimele 6 luni (folosind doar zilele lucratoare) , iar in concediu se foloseste aceasta medie zilnica care se inmulteste cu nr de zile lucratoare din acea luna. De aceea va varia un pic venitul in fiecare zi de concediu. Oricum e un venit mai mare decat salarul normal.
Deci daca iei mai repede acest concediu iti vor creste veniturile pe ultimele 12 luni, care vor intra apoi la calculul indemnizatiei pentru CIC, deci rezulta indemnizatie mai mare, plus ca poti apoi sa iei indemnizatie pe mai multe luni , pentru ca dupa expirarea celor 126 de zile intri in CIC. Adica sa zicem daca iei cu o luna mai tarziu concediu prenatal decat ar trebui, pierzi asa: ceva banuti la indemnizatia lunara din CIC( timp de un an, doi), pierzi o luna de plata indemnizatiei( pentru ca aceasta plata incepe cu o luna mai tarziu si tine pana copilul are fix 2 ani, nu 2 ani de cand incepe CIC), plus cel mai important linistea de a sta acasa linistita cum trebuie sa stea o gravida. Nu-ti afecteaza indemnizatia de CIC , doar daca tu ai salar mare si decizi sa ramai 2 ani, si oricum nu poti lua mai mult de 1200 ROn.
Sper ca nu te-am zapacit.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Pity ma bucur ca ai terminat cu pregatirile. Asa zic si eu fara musafiri si fara prea mult dadacit de barbati, ca se descurca si singuri. A meu cel putin stie sa gateasca asa ca isi va demonstra capacitatile culinare si se va ocupa mai mult de Miriam. Abia astept oarecum sa vad cum se va descurca cat voi sta eu la spital. A zis ca se va cere de la ora 4 de la lucru cat sunt in spital. Cred ca e o minune a meu nu vine numai smabata la ora asta acasa.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Felicitas, nu m-ai zapacit, ca stiam cum se calculeaza prenatalul. Dar indemnizatia pt crestere copil se calculeaza pe ultimele 12 luni pana la nasterea copilului? sau cu tot cu postnatal? Ca nu inteleg care e diferenta de bani la calculul indemnizatiei. Si practic nu pierzi banii de indemnizatie pe o luna sau cat stai in plus la serviciu, pt ca iei banii de postnatal, care sunt mai multi decat indemnizatia.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Gata, m-am lamurit. Deci pana la nastere se calculeaza cele 12 luni.
Oricum, am facut calculul pentru un an, si diferenta aia mica de calcul la indemnizatie, adunata pe toate lunile de concediu crestere copil, nu face cat banii pe care ii iau in plus la postnatal.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Liza eu zic ca cel mai mare castig e linistea mamei, mai ales daca are un job care o solicita mult . Acuma banii oricum se duc si in stanga si in dreapta.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Noi sa fim sanatoase, tu cum esti? simti cumva ceva semne sau nimik?

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Asa e Felicitas, ai dreptate. Eu din fericire am avut liniste la birou, si m-am si simtit bine.
Deocamdata nu prea sunt semne ca ar veni pitica, parca ieri am avut o secretie mai inchisa la culoare, poate incepe sa iasa dopul... nu stiu. O contractie mai puternica, dar cam atat. Am sa vad sambata la control daca a mai coborat. Daca nu, probabil saptamana care vine dr. mea o sa ma cheme la ecografie sa vedem ce e de facut. Sambata ma vede alta dr., asa ca o sa mai aud o parere in plus.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor. Am gasit si eu pe net aceleasi informatii dar una din surse prezenta o metoda de calcul in care se impartea venitul la nr de zile, alta sursa nu zicea nimic de nr de zile lucratoare din luna. In orice caz rezultatul cam tot pe acolo e. In cazul meu, pentru ca nu o sa iau CIC decat vreo 2-3 luni si pentru ca salariul meu depaseste plafonul de 1200 ron pentru 2 ani si de 3400 ron pe 1 an mi-a convenit mult mai mult sa vin la birou cat mai mult pentru ca la postnatal nu exista limita maxima ca la CIC si e mai important sa stau acasa cu bebe in brate decat cu bebe in burtica. Practic daca imi luam prenatal luam mai multi bani acum inainte de nasterea copilei dar as fi stat in CIC mai multe luni pe mai putini bani si asta nu mi-ar fi convenit. Si asa ma gandesc cu groaza ca nu stiu cum va fi fara bani in lunile acelea de cand depun dosarul pentru CIC pana ma intorc la munca fiindca inteleg ca dureaza vreo 2 luni pana vin banii de CIC (si eu cam 2 luni vreau sa stau in CIC) si practic as sta 2 luni fara bani dupa care m-as intoarce la servici si atunci as incepe sa iau si salariu si banii de CIC si stimulentul de insertie.. deci 2 luni fara bani dupa care o sa fiu bogata dar ma ingrozeste gandul sa stau 2 luni fara bani...

36+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Emilia iti doresc multa bafta cu intoarcerea atat de rapida la lucru. E bine ca are cine sa te ajute, dar sa stii ca ma gandesc cu groaza la cum iti va fi. Poate ca acuma spui ei saraca Felicia, ea le stie pe ale ei, dar o sa vezi ce mult te vei schimba dupa ce nasti, nu te vei recunoaste. Si eu eram genul care nu exista lucru ce nu pot sa-l fac, un copil este cea mai mare provocare.
Oricum nu vreau sa te dezamagesc, repet e foarte important ca ai bunicii disponibili.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Felicitari, IoanaNae !!!

Sa fie sanatos si mancacios si in continuare si tie laptic atat cat trebuie! Ma feresc sa mai zic mult, ca si daca e prea mult e o problema

Eu ma intreb unde este Tudoralexa! S-or fi nascut si gemenasii ei??

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

34+ cu si

Mergi la inceput