Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *11*

Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *11* | Autor: Sept-Oct2011

Link direct la acest mesaj




In 2011 ,pe la inceput de an ,asa,am inceput sa ne adunam o mana de viitoare mamici in burticile carora cresteau samburei de strugurasi.Timp de 9 luni si un pic am vorbit,am impartasit experiente,ne-am consolat unele pe altele si ne-am incurajat de aici pana aici. Apoi ,dupa ce toti strugurasii au venit pe lume ,ne-am mutat aici ,unde timp de 365 de zile am trecut impreuna prin colici, ragade, "lapte furios" , apoi mancarici , retete, creme miraculoase de fundic usturator, operatii ,dar ne-am si bucurat de zambete,ras in hohote,primii pasi "de-a busilea" , primul pas de manuta,primul pas facut singurel,am lacrimat impreuna la primul "mama" si ne-am incurajat la nevoie.Am asteptat si ne-am rugat ca pana la ziua de nastere a celui mai mic din "vie",sa aflam ca un strugurel va deveni fratior mai mare, si s-a intamplat aici ,in ultimul capitol.

Incepem al doilea anisor de aici:
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,


Ne sarbatorim pe rand, cu tortulet,in ordinea urmatoare :
Cine-i nascut in luna AUGUST hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 13 fetite si 7 baietei!




* 05 *EVA --- ANDREEA2011
* 16* BOGDAN NICOLAE --- TANNO25
* 17*VALERIA --- MARRYAN
* 20*MARA --- LOREDANAR
* 21* MARTIN --- LAI
* 23*TEODORA IOANA ---LALI_METE +PAUL IULIAN(01.10.2009)
*24 *ELENA ALEXANDRA --- SEIDANA
*24 *EVA MARIA ---CAMADY +Razvan)07.07.2003)
*24 *MARIA SOFIA ---LALIC
*25*ROBERT MIHAI --- ATHOSIK
* 25*ANASTASIA MARIA --- RACHEEL
* 25*CATERINA ---BUJO +FILIP
*26*EDUARD STEFAN ---RALUCA050
* 26*LORIANA MARIA --- CATY2585
* 28*KATE RINA ---MATZAREBELA
* 28* TUDOR ANDREI ---JADEJADOR
* 28*STRUGUREL si STRUGUREL --- RAMMY_79
* 30*CLARA --- RALLU +ROBERT(24.06.2009)
* 30*ILINCA --- NATALIAS + ANA(01.02.2005)+ STEFANIA IRINA(26.12.2007)


Cine-i nascut in SEPTEMBRIE hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 13 fetite si 25 de baietei!


*01 *LUCA ---DIDIANANA+GEORGE
* 02*LENARD SEBASTIEN ---THEEA +
*02 *ADIEL ---SIMMO+MARCU (02.2006)+MADALINA(01.2010)
*02 *AYAN ---ZUBI
*04 *MIRIAM --- INEZLUIZA
* 07*ANTON DANIEL ---ABMARIANA
*09 *GEORGE RAZVAN ---IRINUSH4U
* 09*ALEXIA MARIA ---ELENA2706
* 11*DAN ANDREI ---PINKYSOR
*12 *STRUGUREL ---ANDR@
*13 *IANCU MATEI ---ANCA_TOMA
* 14*SARAH --- GERTRUDA32
* 15*RAZVAN OCTAVIAN ---HAYAT_KH
* 15*INEZ ALEXANDRA --- NANNA_MIKA +INDRA STEFANIA
* 16*CIPRIAN ANDREI ---RALU_24
*17 *STRUGUREL ---DANANAGI
* 17*AMALIA MARIA ---OANAB04
*18 *STRUGUREL ---HELENUTZA23
* 18*ECATERINA MARIA ---OANAIASI
* 18*STEFAN ALEXANDRU ---MICHELLA78+TEODORA(2006)
*18 *ALBERT STEFAN ---MARIA26
*18 *ELISA EBECA ---CREOLA +MARIA SARAH(13.04.2005)
*19 *PETRU SEVER ---HELLENA
*19 *LUCA ALEXANDRU SI MATHIAS VALENTIN ---MARINAENACHE
*20 *MARIA CLARA ---ALEX2011
* 20*MARIA ALEXANDRA --- MIKKA11
*21 *ANDREI BOGDAN ---ANDREEA_T
*21 *RONALD ---ELLY+ANNELIES(30.06.2005)
*21 *DIMITRIS ---KORA_B+IANNIS
*21 *LUCA STEFAN ---MUSETTE_01
* 23*MAXIMILIAN ---STEFY13
* 25*RADU GEORGE ---KLAU_DITZA
*26 *BEATRICE ANA ---MAY3
*26 *ANTONIA --- IRIS_K
* 29*TEODOR ---INUTSA+
*30 *MADALINA MARIA --- CORIVIO




Cine-i nascut in OCTOMBRIE hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 8 fetite si 5 baietei!





* *MIRUNA MARIA --- IDANUKA
*01 *NOA --- DBUNNY +DANIEL(23.11.2006)
*03 *MIRUNA MIHAELA ---ANILANSA +DARIUS GABRIEL
*04 *ILINCA MARIA ---UNBOTICUTZ +RARES MIHAI
* 06*ANTONIA MARIA --- ANNARE
*06 *SASHA ---INGERAS26A+MAYA
*07 * RADU ---DARISA +ALEX
*08 *MAIA --- LENAC
*08 * FLAVIUS --- ANCARORO
* 09*NOURA ---ALAYNA
*11 * CALIN --- OANA_S
*26 *LUCAS --- BROOME
*28 *MARIA SOPHIA ---MARIA SOPHIA
*31 * TUDOR --- IONELAMARIA +MIHNEA(14.11.2009)




Rugaciunea noastra pentru puiutii nostri
Doamne, Dumnezeul nostru, cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat lui suflarea de viata si binecuvantandu-l ai zis: cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul; iar la Cana Galileii, prin Unul Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi Harul Tau si sa Te milostivesti si asupra copiilor mei, pe cate Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i Doamne pe ei de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor Tai, ca totdeauna sa fie calauzele si povatuitorii lor spre toate faptele cele bune, ca sa Te poata lauda si preaslavi in veci. Amin





Zilele de nastere

IANUARIE LenaC: : 07.01.1986,Andreea 2011 09.01.1984, corivio: 23.01.1979, HellenaD: 26.01.1986
FEBRUARIE Mariasophia2, Gertruda32: 20.02.1979, Ionelamaria: 28.02.1982,
MARTIE camady: 05.03.1976, ralu-24: 09.03.1986, NataliaS: 13.03.1976
APRILIE ancaroro: 08.04.1982, Anilansa: 09.04.1984,MatzaRebela: 13.04.1987,musette01: 14.04.1988,
,MAI,loredanar: 24.05.1984
IUNIE raluca050: 01.06.1978, oanab04: 04.06.1981, mikka11: 04.06.1979, elly_b: 13.06.1981, andreea_t: 13.06.1979, athosik: 17.06.1983, Hayat_kh : 24.06.1982, seidana: 25.06.1984
IULIE Creola: 15.07.1975, theea: 22.07.1982, rallu: 23.07.1979,didianana: 24.07.1987
AUGUST Lali_mete: 13.08.1986, adika210xy: 24.08.1981
SEPTEMBRIEAlayna:06.09.1980 , bujo: 06.09.1981, marryan: 21.09.1981, maria_scu: 24.09.1978
OCTOMBRIE maria26: 09.10.1981, racheel: 20.10.1982
NOIEMBRIE dananaig: 20.11.1974, andr@: 27.11.1983
DECEMBRIE inutsa: 04.12.1985, annare: 05.12.1982, klau_ditza: 07.12.1981, zubi: 07.12.1981, caty2585: 25.12.1985, pinkysor: 30.12.1982




CE SA FACI DACA:
Trebuie facut un nou capitol

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.


Cum sa faci parte din grupul nostru
http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/

Cum intri in grupul de yahoo, sa ne vezi si sa te vedem:
-Intri des pe forum,participi activ la discutii sa ne cunoastem.
-Ceri acceptul pe forum,sa vada toata lumea
-Intri pe linkul http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/ si dai "JOIN" la grup
-Specifici printr-un mesaj trimis odata cu "join" sau intr-un pm nickul de pe DC,ca sa te recunoasca administratorii
-Astepti acceptul cerberilor nostri
-Pui in cel mai scurt timp poze cu tine sa te cunoastem si noi

Esti eliminat din grup daca :
-Nu faci folder cu poze intr-o saptamana ( putem modifica timpul ,cum spuneti voi)
-Nu dai date sa dam de tine( un nr de telefon,un mail,sa dam de tine daca dispari si ne ingrijoram)


Nu vrem sa parem rele sau (prea) exclusiviste dar in trecut au fost ceva probleme , si asa am ajuns precaute. Pe grupul de yahoo sunt si date personale de aceea nu se da acceptul foarte usor

CONTUL COMUN
Sept-Oct2011
pentru parola trimite PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatzaa fete dragi!

Va invit alaturi de mine la un quiche cu legume, o cafea cu lapte si croissant cu ciocolata! Ma rasfat de dimineatza cu mic dejun si cafea in oras in asteptarea orei 9:30 cand trebuie sa ma intalnesc cu un client :-P

Lali - bine ai revenit tu cu autostrazile tale! :-* Mariana are deja camera rezervata pt la munte, deci va fi printre noi. :-)
Voiam sa iti mai raspund la ceva, dar nu mai stiu la ce ;-)

Camady - admirabile gesturile baietilor tai! Te rasfata si cu siguranata meriti din plin.

Eu nu stiu ce sa spun ref la rasfat/ alint, le credeam sinonime. Parerea mea este ca mai degraba cautam si noi sa ne explicam gesturi ale copiilor sau situatii mai putin placute in caee ne pun uneori din cauza faptului ca - fie ca o recunoastem sau nu- de multe ori suntem luate pe nepregatite si motherhood-ul asta este mai complicat decat ne imaginam inainte. Eu une asa ma simt de multe ori
Si pe zi ce trece sunt si mai in incurcatura in loc sa ma luminez.

Aici este intunecat si sta sa ploua, abia ce incepusem sa ma obisnuiesc cu vremea calda si insorita :-(
Cu toate acestea va doresc o zi si o saptamana minunate!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata si de la noi!
eu sunt dupa o noapte cam alba cu Stefan si caninii lui. nu mai spun ca are si ceva mucisori ...
nanna sa ai o zi cat mai usoara! mie imi plac zilele de toamna si primavara cu ploaie, mi se par odihnitoare, hi, hi, timp sa ai sa te relaxezi in asemenea zile!
marryan, ma bucur ca acum sunteti mai bine! tare frumos si repede mai cresc puii nostrii. tu ce faci, ai reinceput munca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata si de la noi.
Afara e urat si ploua iar prognoza pentru martie am inteles ca nu e asa roza.Si eu m-am saturat de vremea asta.
Nanna, sper azi sa reusesc sa pun banii in cont.
Lali, inseamna ca Teodora nu mai are treziri noaptea din moment ce vrei sa-i lasi singurei in camera lor.Ce bine ti-o fi.
Noi tot cu n maraieli noaptea, scancete, mama,au,au si alte onomatopeie.Serviciu, serviciu.............si mai stai acasa sa intelegi copilul.Eu recunosc ca n-am rabdarea multora de aici.Asta inseamna ca mai ridic tonul cand vad ca face traznai.........
Marryan ma bucur ca sunteti mai bine.Imi era dor de voi.
May, ma tin de vreo 2 saptamani sa-ti spun.Evei, i s-a mai dezumflat tatica, mai e ffff putin vizibil.Asta ca stiu eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

may , mai pune si tu te rog , meniul lui Bibi
ma mai inspir si eu , ca nu mai stiu cu ce sa l mai ademenesc ca iar nu mai pune limba pe nimic

camady cum a fost la shopping ? dar la petrecere ? :D

marryan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

buna dimineata

pentru mine e inca dimineata, de abia acum imi beau ceaiul
de dimineata am pregatit supica de carne de curcan pentru lera, iar carnita am tocat-o si am mai adaugat niste legume si am facut niste chiftelute personalizate la cuptor, pitika cind le-a vazut a zis "mami wow", e o haioasa, si niste fursecuri cu bana si faina integrala..am bucatarisit de dimineata.

mihaella, eu figurezi inca la jobul meu vechi, insa eu mi-am deschis propria mea afacere si lucrezi la ea sa o pun pe picioare, e mult de lucru, si asta ma face sa am timp mai putin ziua, iar seara pic lata.
iar bebelushii nostri, cresc fr repede, daca anul trecut imi parea ca tece timpul greu, acum zic ca zboara, mii tare dor de perioada de alaptat, scutecit la greu, chiar si de perioada de colici, de asta vreau bb2 mai repede

camady si mie mii dor de voi, si ma gindeam ca poate la anul sa putem sa venim si noi la o intilnire daca nu voi fi burtoasa as vrea sa va cunosc si eu personal, imi placeti toate, am invatat multe de aici

vreau sa inteb mamicile care dau la copilasi seminte de chia, cinepe, in etc...voi in ce cantitate ii puneti in mincare? 1-2 grame sua mai mult? eu i-am introdus semintele de in, floarea soarelui, susan si dovleac, risnite insa mi se pare ca ceva nui merge bine, ca are scaune fr multe pe zi, nu sunt moi, sunt obisnuite dar mult mai multe fata de 1-2 pe zi.

plec ca scoate tot din castel si casa mii vraiste inapoi...dimeata am aspirat si strins


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Jade de la noi, l-am vazut pe T pe fb mama ce frumos este, si ce zimbareti, iar cu buhuuu e fenominal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Jade, am schimbat aproape tot(mi-am pastrat doar un sacou).El mi-a luat toate toalele marimea 38 ptr ca stie ca atat port.Insa, la Orsay, nu mi se potrivesc marimile.Am luat si 34 si 36 .Erau imense 38.........in felul asta m-am simtit si eu mai slaba .
La Petrecere a fost asa, cam stat la masa si palavragit cu nasa si cateva hore.Nu a avut chef grupul de dans.Insa, m-am simtit bine si asa ca am mai schimbat atmosfera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Salut.

Camady, si lui Bibi parca I s-a mai desumflat tzatzica.
Jade, nu prea am mai introdus chestii noi. Doar intr-un weekend i-am facut somon in foietaj. Adica am cumparat aluatul si am invelit somonul cu niste legume tocate si fierte pe jumate in aluat si am bagat la cuptor. A iesit f bun si Bibicu’ s-a lins pe degetele.
In seara asta ii fac diseara noodelsi cu sos de branza, ca imi fac mie de fapt si ii dau si ei.
Altceva ea are mereu supa de legume la abur. Cateodata o mananca, cateodata nu… Trebuie sa ii mai bag ciorbite si supici ca s-a cam plictiseit de supe crème…
La felul doi in ultima perioada a avut: mazare cu ficat, fasole verde cu sos de carnita de miel, mamaliga cu branza si smantana, omleta la cuptor cu asparagus, piure din cartof dulce si carnita de curcan, paste cu diverse sosuri ori de branza, ori de rosii, i-am mai facut si cu sos de linte fiindca simpla nu o manca (ei ii plac pastele la greu), orez cu legume, ciuperci cu branza la cuptor, radacinoase diverse la cuptor. Si cam atat.
Eu vreau sa ii schimb micul dejun ca ii dau cereale sau porridge sau biscuiti cu fructe diverse, dar a inceput sa se plictiseasca. Ceva idei?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Va salut dragelor!

Noi suntem bine, sanatosi, dar de ieri am observat o tristete la Andrei, ceva ce nu am mai vazut pana acum si nici nu ma prind care este cauza.
Poate e vorba de altceva, dintr-o data nu mai este copilul energic si nebunatic, prin de zambet si intr-o alergatura continuu, se aseaza calm, incet la tv, sta o perioada intr-un loc... o incepe o noua etapa...

Sunt si eu suparata rau astazi, nu ma pot baza pe soacra mea, din cauza nepotelelor care locuiesc cu ea. Astazi a sunat-o cumnata ca trebuie sa vina acasa maine, sa stea cu fata cea mica, care are 8 ani ca nu are cum s-o ia ea la serviciu si din astea.
Pe de alta parte se lauda la toate rubedeniile ca vai ce face ea pentru noi si pentru Andrei, ca le-a crescut pana acum pe nepoate si ca sa se descurce cumnata-mea cum vrea, ca de acum il creste pe Andrei.

Asa ca maine trebuie sa-l punem pe Andrei iar pe drumuri, abia am convins-o sa vina la noi sa stea cu el, pentru ca la ea este prea mare nebunie cu fetele (au 8 si 13 ani), iar cand Andrei revine acasa face tot felul de crize si nu mi se pare deloc in regula pentru el. In plus, eu inebunesc fara el in casa...
Soacra se ocupa bine de Andrei, nu ii pot reprosa ceva in privinta aceasta, poate doar faptul ca tipa la el (are ceva probleme si vorbeste mereu foarte tare, cine o aude crede ca se cearta mereu) si tot ce vrea sa faca el nu e lasat, i se spune continuu nu ai voie, nu face asta, il ia in brate si nu-l lasa sa faca o anumita actiune. II da pufuleti, grisine si alte cele de fiecare data cand cere. Chiar si mancare in plus (in afara meselor) daca face scandal.

Sotul meu nu prea vrea bona, zice ca mai bine cresa, ca e diferenta de 3-4 mil. Si insista ca maica'sa ne poate ajuta si ca ce are daca sta si la ea cate 2 zile...Eu cred ca e cam mic pentru cresa si nu prea vreau pana pe la 2 ani sa-l duc. Este foarte important atat mediul in care sta, cat sta, si sa nu fac schimbari in program si sa-l plimba de colo colo
Dar, vreau pe cineva care sa fie disponibil, sa vina acasa, sa respecte ce-i spus, sa-l iubeasca pe andrei si sa aiba o atitudine deschisa fata de el. Deci, vreau sa incep sa caut o bona, preferabil din cartier.
Daca o sa iau o bona, o sa fie mare scandal cu scocrela, ca o sa creada ca nu avem incredere in ea, ca nu ingrijeste copilul ok si din astea.
Daca era mama sanatoasa, nu aveam atata nebunie acum.

Hai ca m-am plans pe umarul vostru...

Poate sunte asa revoltata si din cauze hormonale, mi-a intarziat putin menstruatia si incep sa-mi mearga gandurile in toate partile. Vreau bb2, dar parca ar fi putin cam devreme. Ma gandesc ce fac cu job-ul, am doar 3 luni de cand m-am angajat, imi trec tot felul de nebunii prin cap.

Poate iese soarele si ma voi simti si eu mai pozitiva...

Vorbeati de papa. Eu i-am facut lui Andrei, duminica seara o ciorbita de vacuta si fasole verde pentru pranz. In seara asta ii fac paste cu sos de rosii si putin curcan.
Noi avem ciorbita la pranz cam de 3-4 ori pe saptamana, in rest diverse: spanac, orez cu legume, gratar cu piure sau cartofi copti, paste integrale in diverse combinatii.
La micul dejun, incerc sa-i dau in fiecare zi altceva, timp de o saptamana. Avem cam asa:

1-ou batut
2-fructe cu biscuiti si branzica de vaci
3-branzica de vaci cu rosii si painica
4-unt cu paine prajita
5-ou fiert, amestecat cu branzica si ceva legume
6-fructe
7-unt cu gem pe paine prajita

Pentru seara, alternez in fiecare zi, 3 feluri de iaurt, gris cu lapte, orez cu lapte, fructe coapte si depinde ce mai avem si noi de mancare ca e tare pofticios la tot ce inseamna papa.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Nanna ai PM .

Mergi la inceput