Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**7**

Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**7** | Autor: Sept-Oct2011

Link direct la acest mesaj




In 2011 ,pe la inceput de an ,asa,am inceput sa ne adunam o mana de viitoare mamici in burticile carora cresteau samburei de strugurasi.Timp de 9 luni si un pic am vorbit,am impartasit experiente,ne-am consolat unele pe altele si ne-am incurajat de aici pana aici. Apoi ,dupa ce toti strugurasii au venit pe lume ,ne-am mutat aici ,unde timp de 365 de zile am trecut impreuna prin colici, ragade, "lapte furios" , apoi mancarici , retete, creme miraculoase de fundic usturator, operatii ,dar ne-am si bucurat de zambete,ras in hohote,primii pasi "de-a busilea" , primul pas de manuta,primul pas facut singurel,am lacrimat impreuna la primul "mama" si ne-am incurajat la nevoie.Am asteptat si ne-am rugat ca pana la ziua de nastere a celui mai mic din "vie",sa aflam ca un strugurel va deveni fratior mai mare, si s-a intamplat aici ,in ultimul capitol.

Incepem al doilea anisor de aici:
1, 2, 3, 4 , 5, 6


Ne sarbatorim pe rand, cu tortulet,in ordinea urmatoare :
Cine-i nascut in luna AUGUST hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 13 fetite si 7 baietei!




* 05 *EVA --- ANDREEA2011
* 16* BOGDAN NICOLAE --- TANNO25
* 17*VALERIA --- MARRYAN
* 20*MARA --- LOREDANAR
* 21* MARTIN --- LAI
* 23*TEODORA IOANA ---LALI_METE +PAUL IULIAN(01.10.2009)
*24 *ELENA ALEXANDRA --- SEIDANA
*24 *EVA MARIA ---CAMADY +Razvan)07.07.2003)
*24 *MARIA SOFIA ---LALIC
*25*ROBERT MIHAI --- ATHOSIK
* 25*ANASTASIA MARIA --- RACHEEL
* 25*CATERINA ---BUJO +FILIP
*26*EDUARD STEFAN ---RALUCA050
* 26*LORIANA MARIA --- CATY2585
* 28*KATE RINA ---MATZAREBELA
* 28* TUDOR ANDREI ---JADEJADOR
* 28*STRUGUREL si STRUGUREL --- RAMMY_79
* 30*CLARA --- RALLU +ROBERT(24.06.2009)
* 30*ILINCA --- NATALIAS + ANA(01.02.2005)+ STEFANIA IRINA(26.12.2007)


Cine-i nascut in SEPTEMBRIE hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 13 fetite si 25 de baietei!


*01 *LUCA ---DIDIANANA+GEORGE
* 02*LENARD SEBASTIEN ---THEEA +
*02 *ADIEL ---SIMMO+MARCU (02.2006)+MADALINA(01.2010)
*02 *AYAN ---ZUBI
*04 *MIRIAM --- INEZLUIZA
* 07*ANTON DANIEL ---ABMARIANA
*09 *GEORGE RAZVAN ---IRINUSH4U
* 09*ALEXIA MARIA ---ELENA2706
* 11*DAN ANDREI ---PINKYSOR
*12 *STRUGUREL ---ANDR@
*13 *IANCU MATEI ---ANCA_TOMA
* 14*SARAH --- GERTRUDA32
* 15*RAZVAN OCTAVIAN ---HAYAT_KH
* 15*INEZ ALEXANDRA --- NANNA_MIKA +INDRA STEFANIA
* 16*CIPRIAN ANDREI ---RALU_24
*17 *STRUGUREL ---DANANAGI
* 17*AMALIA MARIA ---OANAB04
*18 *STRUGUREL ---HELENUTZA23
* 18*ECATERINA MARIA ---OANAIASI
* 18*STEFAN ALEXANDRU ---MICHELLA78+TEODORA(2006)
*18 *ALBERT STEFAN ---MARIA26
*18 *ELISA EBECA ---CREOLA +MARIA SARAH(13.04.2005)
*19 *PETRU SEVER ---HELLENA
*19 *LUCA ALEXANDRU SI MATHIAS VALENTIN ---MARINAENACHE
*20 *MARIA CLARA ---ALEX2011
* 20*MARIA ALEXANDRA --- MIKKA11
*21 *ANDREI BOGDAN ---ANDREEA_T
*21 *RONALD ---ELLY+ANNELIES(30.06.2005)
*21 *DIMITRIS ---KORA_B+IANNIS
*21 *LUCA STEFAN ---MUSETTE_01
* 23*MAXIMILIAN ---STEFY13
* 25*RADU GEORGE ---KLAU_DITZA
*26 *BEATRICE ANA ---MAY3
*26 *ANTONIA --- IRIS_K
* 29*TEODOR ---INUTSA+
*30 *MADALINA MARIA --- CORIVIO




Cine-i nascut in OCTOMBRIE hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 8 fetite si 5 baietei!





* *MIRUNA MARIA --- IDANUKA
*01 *NOA --- DBUNNY +DANIEL(23.11.2006)
*03 *MIRUNA MIHAELA ---ANILANSA +DARIUS GABRIEL
*04 *ILINCA MARIA ---UNBOTICUTZ +RARES MIHAI
* 06*ANTONIA MARIA --- ANNARE
*07 * RADU ---DARISA +ALEX
*08 *MAIA --- LENAC
*08 * FLAVIUS --- ANCARORO
* 09*NOURA ---ALAYNA
*11 * CALIN --- OANA_S
*26 *LUCAS --- BROOME
*28 *MARIA SOPHIA ---MARIA SOPHIA
*31 * TUDOR --- IONELAMARIA +MIHNEA(14.11.2009)




Rugaciunea noastra pentru puiutii nostri
Doamne, Dumnezeul nostru, cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat lui suflarea de viata si binecuvantandu-l ai zis: cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul; iar la Cana Galileii, prin Unul Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi Harul Tau si sa Te milostivesti si asupra copiilor mei, pe cate Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i Doamne pe ei de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor Tai, ca totdeauna sa fie calauzele si povatuitorii lor spre toate faptele cele bune, ca sa Te poata lauda si preaslavi in veci. Amin





Zilele de nastere

IANUARIE LenaC: : 07.01.1986,Andreea 2011 09.01.1984, corivio: 23.01.1979, HellenaD: 26.01.1986
FEBRUARIE Mariasophia2, Gertruda32: 20.02.1979, Ionelamaria: 28.02.1982,
MARTIE camady: 05.03.1976, ralu-24: 09.03.1986, NataliaS: 13.03.1976
APRILIE ancaroro: 08.04.1982, Anilansa: 09.04.1984,MatzaRebela: 13.04.1987,musette01: 14.04.1988,
,MAI,loredanar: 24.05.1984
IUNIE raluca050: 01.06.1978, oanab04: 04.06.1981, mikka11: 04.06.1979, elly_b: 13.06.1981, andreea_t: 13.06.1979, athosik: 17.06.1983, Hayat_kh : 24.06.1982, seidana: 25.06.1984
IULIE Creola: 15.07.1975, theea: 22.07.1982, rallu: 23.07.1979,didianana: 24.07.1987
AUGUST Lali_mete: 13.08.1986, adika210xy: 24.08.1981
SEPTEMBRIEAlayna:06.09.1980 , bujo: 06.09.1981, marryan: 21.09.1981, maria_scu: 24.09.1978
OCTOMBRIE maria26: 09.10.1981, racheel: 20.10.1982
NOIEMBRIE dananaig: 20.11.1974, andr@: 27.11.1983
DECEMBRIE inutsa: 04.12.1985, annare: 05.12.1982, klau_ditza: 07.12.1981, zubi: 07.12.1981, caty2585: 25.12.1985, pinkysor: 30.12.1982




CE SA FACI DACA:
Trebuie facut un nou capitol

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.


Cum sa faci parte din grupul nostru
http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/

Cum intri in grupul de yahoo, sa ne vezi si sa te vedem:
-Intri des pe forum,participi activ la discutii sa ne cunoastem.
-Ceri acceptul pe forum,sa vada toata lumea
-Intri pe linkul http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/ si dai "JOIN" la grup
-Specifici printr-un mesaj trimis odata cu "join" sau intr-un pm nickul de pe DC,ca sa te recunoasca administratorii
-Astepti acceptul cerberilor nostri
-Pui in cel mai scurt timp poze cu tine sa te cunoastem si noi

Esti eliminat din grup daca :
-Nu faci folder cu poze intr-o saptamana ( putem modifica timpul ,cum spuneti voi)
-Nu dai date sa dam de tine( un nr de telefon,un mail,sa dam de tine daca dispari si ne ingrijoram)


Nu vrem sa parem rele sau (prea) exclusiviste dar in trecut au fost ceva probleme , si asa am ajuns precaute. Pe grupul de yahoo sunt si date personale de aceea nu se da acceptul foarte usor

CONTUL COMUN
Sept-Oct2011
pentru parola trimite PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata gagici !
Eu am dus masina de cusut la reparat ca am fortat ceva la ea,maine mi-o face nenea .
Eu le-as fi dat ceai de musetel ,nu extract de musetel ,ce este cammomila , dar ai mei ilvarsa . Nici mie nu imi place sa beau asa ca nu ii pot obliga.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Vai May, stai calma mamico!Noi ce sa mai spunem ca dormim cu Eva in pat si se trezeste de cel putin 5 ori pe noapte.Faptul ca o adormi tu si nu adoarme singura mi se pare............floare la ureche.Un pupic Bea ca esti fetita mare si dormi singurica la tine in camera.
Jade si noi suntem la fel.Foarte putine mancaruri le acceptam, mai mult blenduit,cantitate mica si numai pacalita.Ma gandesc cu groaza ce ma fac cu ea la munte cand ne-om intalni.Poate se face fata de gasca pana atunci.De cand am inceput sa-i introduc si bucatele prin mancarea blenduita mananca si mai putin.Asta e.............noi suntem si silueta.Nu avem decat 9.600 kg.
Eu am ramas cu o tuse ca nu stiu ce sa mai iau.E seaca rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Ce ingrediente contine CamiLIA?
In Spania nu este. Noi avem ceva sirop de la Boiron pe baza de Byronia, pulsatilla, china si mai vreo 2. Oricum e apa de ploaie. cat e marait copilul cica face efect. cand intr-adevar au iesit maselutele...nici macar panadolul n-a facut nimic. radbare si rasfat la mami in brate.

Eu pe Noa o las treaza pana o vad eu obosita. N-are rost sa ne enervam cu dormitul. Cand e pregatita de somn, se culca aproape singura. dar na, mie mi-e egal la ce ora se culca/se trezeste.

Zilele trecute am iesit toti 4 cu bicicletele. Ne-a cam inghetat nasul dar a fost super o activitate cu familia completa.

alayna eu nu ti-am raspuns fiindca nu-s in Ro





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata pe la pranz,

May, si eu tre sa intru la cura ca dupa sarbatorile astea am pus 2 kg...si am si o pofta de mancare de numa'...plus ca as manca numai dulce

Eu sunt in cautare de puzzle-uri de lemn. are Cateri unul si e incantata de el. Sta si se joaca singurica ...mi-e asa draga...as vrea sa ii mai iau vreo 2.

Noi suntem acum la mo mini greva de mancat din cauza caninilor...sper sa trecem repede..

Alayna, din pacate nu mai tin minte cum se numeau dar erau cu ambalaj verde inchis cele clasice si deschis cele sensitive.


In rest no news. Nu mai avem cu ce ne lauda decat ca incercam fel si fel de cuvinte. Unele ies altele nu. E tare dulce oricum:). In continuare fan "Apa" ...ma termina...imi cere non stop sa ii pun "Apa".

Intre timp mi-am reparat si calculatorul. Am reusit sa vad seria 7 din Dexter. Bestial filmul btw! Il recomand!

Recomandati-mi si mie filme bune de vazut ca am la ce..

Eu astept primavara sa revin la viata!



Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Salutare fetele

Si noi luam CHAMOMILLA CH15 ...am primit de la farmacie ...exista si CH7,CH9 si CH30
Ii dau o doza inainte de culcare si parca il mai linisteste ...


Alayna ...pana la 2.5 luni Robi adormea singurel dar apoi am fost prinsi cu pregatirile de botez si mai mult statea cu mama mea acasa si ea il adormea leganat ... si apoi dupa botez nu am mai avut cum sa il dezvat ...nu vroia sa doarma nici cum alt fel...deci nu stiu cum sa fac sa scap de acest "viciu"

Va pup fetele si mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Pe asta ne batzaim noi: http://www.youtube.com/watch?v=dhsy6epaJGs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

mihaela cum se numeste pasta de dinti , de unde ai luat o ?

alayna hai mai , chiar asa ti se pare Tom ? :))) mie imi pare chiar simpatic :D
da , vb la fel ca cel din aplicatie

may si io zic la fel , daca problema ta e numai adormitul , pai atunci nu aveti probleme :D
veniti sa faceti pastele in tara ? ii rupeti turta lui Bibi ?

camady

mikka ce faceti ? sunteti ok ??

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Hello

Copii intarcati dorm mai bine pentru ca LP se digera mai greu... pana se obisnuiesc. cel putin asa stiu eu.
Maia a dormit mereu bine doar cu LM. cred ca pot sa numar pe degetele de la o mana cate nopti s-a trezit mai mult


May, in uk sa nu gasesti fara flour?
http://www.amazon.co.uk/Organic-Children-Mandarin-Toothpaste/dp/B000NRT0TW/ref=sr_1_1?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1358938851&sr=1-1
si ai inca free delivery :D
mai e si asa, dar nu stiu dak e fara flour http://www.amazon.co.uk/Weleda-Childrens-Tooth-Gel-50ml/dp/B003YFNEMY/ref=sr_1_4?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1358938851&sr=1-4

Eu Maiei ii spal dintii doar cu periuta, fara pasta de dinti. O sa ii dau pasta de dinti cand o sa scuipe :)

Alayna, nu tb sa stii pe cineva cu blog. Le trimiti email si intrebi daca ar vrea sa testeze produs x, y z :)

Oana, asa gasesti pe edukid http://www.kidslandusa.com/toys/games-n-puzzles/puzzles/educo-puzzle-friendly-pets-knob.php
mai sunt un fel cu ursuleti http://www.piciorus.ro/puzzle-copii/4296-mini-puzzle-imbraca-ursuletul-.html
doar ca asta nu are desen in spate http://www.noriel.ro/jucarii_copii_Jucarii_preschool_3-6_ani/jucarie_Puzzle_din_lemn_cu_forme_18X12cm_6_modele
Filmul "the words" !

Jade, sau aici http://www.organicbaby.ro/pasta-de-dinti-cu-menta-si-aloe-vera-organica-pt-copii-green-people-p182-cat54 acesta a importatorul oficial (restul cumpara de aici) mai sutn perioade cu reducere, eu am luat cu 19 ron. in final am vanduto pt ca nu am vrut sa o folosesc :D

Eu am facut biscu Maiei si ii plac. Si mie imi plac
"12 linguri de lapte,12 de ulei (eu am pus ulei de cocos si unt),un galbenus,o banana,o lingurita bicarbonat sodiu,20 curmale si faina integrala cam 400gr,sa nu iasa un aluat prea tare si nici prea moale.Cat sa il poti intinde,la cuptor cam 20-30 min,iti dai seama ca se rumenesc un pic,a 2-a tava am lasat-o mai mult sa se faca mai crocanti!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

hai ca ma faceti sa ma simt vinovata

eu am scris pe aici cum merge treaba cu invatatul in patut, ca mi-au cerut cateva fete sa le tin la curent.

cred ca oricum renunt la incercarea asta ca ma enervez si apoi imi pare rau, ma mai doare si spatele ca stau atarnata pe patut; macar in pat la noi stau intinsa.

i-am comandat un proiector cu muzica de nani care are senzori de zgomot. o sa mai fac o incercare cu ala. sa vedem. poate merge.

da, jade, facem Pastele acasa. cu turta nu am vorbit cu nasii. s-ar putea sa i-o rupem.
oricum eu nu tin la de astea. mi-e egal.

oana, aici sunt o gramada de puzzle-uri de lemn. si-s chiar ieftine.
si lui Bibi ii plac puzzle-urile. si de lemn si din 2 piese.

Bibilicu' a invatat culorile.
le stie si in engleza si in romana.
am folosit forme sau blocuri colorate.
acum daca o intreb care e rosu/red din mai multe jucarii colorate care i le pun in fata, o alege pe cea rosie in 95% din cazuri.
a invatat rosu, albastru, verde, portocaliu si galben.
misto a fost ca eu am invatat-o in engleza si bona cand a vazut ca ii tot datea cate doua jucarii de aceeasi culoare a inceput sa i le zica in romana :D
si aseara stand de vorba ne-am dat seama ca o invatam in tandem fara sa stim :D




Mergi la inceput