Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**7**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, ca ala de la noriel avem si noi. cu 8 animale dar mai mici. tura asta as vrea sa ii iau ceva mai greut.:)
Multumesc pt pontul de film:*

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Noi avem ceva in genul asta: http://www.toyz.ro/puzzle/bigjigs/puzzle-jungla-animalelor-vesele-10-piese/



si acum as vrea ceva asa: http://www.toyz.ro/puzzle/melissa-doug/puzzle-lemn-ferma-labirint-9-piese/

sau asa: http://www.toyz.ro/puzzle/bigjigs/puzzle-cubic-animale-domestice-9-piese/ dar cu 4 cuburi , nu 9

sau: http://www.toyz.ro/puzzle/bigjigs/puzzle-animale-si-numere-18-piese/ poate asa invatam sa si numaram...

inca nu stiu. grele decizii

oricum ma declar fan jucarii melisa & dough:)

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci Lena!
am comandat una. puii mei si cat am cautat, eu n-am gasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

May cand mai ai nevoie de chestii let me know, i'm a shopaholic. Devastez si uk si mai nou m-am bagat si in usa :(((
sarmanul card si sot

Oana, fain ala cu labirint. Noi suntem hyper pasionate de lego, construieste chestii apoi spune Maaaama cu o fata multumita, si eu tb sa spun oauuuu :)))
si desenam. si citim
deja nu se mai uita la puzzle
vrea toata ziua sa o plimb in carutul de papusi (cine m-a pus sa o pun prima data :D)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Buna ziua tuturor, dupa o lunga pauza!
Si La Multi Ani !

Jade (si nu numai), daca am retinut bine, eu folosesc pt A o pasta de dinti f buna si ieftina (6 lei):

http://4.bp.blogspot.com/-eYHCw_jAG6E/T6ejcawRorI/AAAAAAAABe4/NTkZY1vUT_M/s1600/genna+dent+junior-1.jpg


Despre noi: fie-mea ma enerveaza si pe mine cu mancarea in continuare, chiar zilele trecute m-a scos din toate saritele :))... imi da peste lingurita, scuipa mancarea, isi baga manutza peste tot ca vrea sa manance singurica, face nu, nu, adica ca nu vrea mancare :)), si muulte altele.. deci tot prost stam la capitolul asta, din pacate. Nici oul nu il mai devoreaza ca pe vremuri.. Am sa o duc sa-i fac analize, nu i-am facut deloc.

Cu somnul, eh, alta poveste, ea, care dormea neintoarsa, singurica, dupa 11 luni nu a mai vrut si am luat-o cu noi in pat. Nu se (mai) trezeste peste noapte (decat pt suzyyy), desi e un chin sa dormim toti in pat :)), e ok, mie mi-e asa draga cand o vad ce linistita e cu noi! Pe urma am mai constatat ca a renuntat singurica la laptele de noapte, desi nu mananca mai mult, deci nu e vb ca bea peste noapte ca ii era foame (parerea mea).

Nu stiu daca am mai scris, ea a inceput sa umble singurica, la 1 an si 2 luni, dar sunt cea mai happy ca nu am fortat copilul si nu am exersat de manute, fie-mea umbla extrem de bine de la inceput, nu mi-a cazut deloc(bine, cand e obosita se mai mpiedica), e f sigura pe ea. Nah, m-am laudat ca in rest nu am cu ce.. nu vorbim, nu facem nimic deosebit, ne jucam toata ziua, singurica mai mult, cu ce vrem. :)) Nu i-am pus prea multe restrictii prin casa, face ce vrea, unde vrea, e ca la nebuni la noi. :D

Si eu am o problema cu ora de adormit, imi adoarme in jur de 11-12 noaptea :(, acuma incerc sa-i schimb programul ca mi se trezeste intre 10-11 dimineata si nu e ok.

Avem 82 de cm si 10,800 kg.
Am facut pana la urma si vaccinul contra pneumoniei, prima doza, dar acuma eu am alte problemute. Fie-mea are 3 pete albe pe corp, doctorita zice ca e ok, ca trec. Mie mi-e greu sa cred. Mai are cineva asa ceva?
Si avem si noi un san usor mai umflat decat celalalt.
May si Camady, ati fost la dr? Eu am fost si am vb si cu cea mai buna dr endocrinolog din oras si mi s-a zis ca trece, sa nu ma stresez.:D

Am sa pun si poze cu noi pe grup. :)

Mamica Antoniei (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, eu am si peretii si lenjeriile, cuverturile de pat de pix...tot e mazgalit...de citit a mea nu stie inca:)))))).

Lego inca nu a prins o. nu o pasioneaza. cartile da.arata cu degetul. zice ce stie din ele si apoi le rupe.:d...

a mea e atipica.:d

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

BAU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Iris, da gennadent e o optiune foarte buna. eu am avut pt mine cu argila dar nu am tolerato:d dar stiu ca sunt ok, nici nu m-am gandit
M a mers la 1 an si 1 luna. nici eu nu am tinuto de maini. tot asa merge foarte atent. si eu sunt mandra de mine, desi e meritul ei in totalitate !

Oana, si noi am pictat canapeaua, fotoliul, hainele, maini, picioare, am bagat dintii in fotoliu si au ramas coltii :d
Si M rupe foile (de la cartile care nu sunt pentru varsta ei. pt ei tn cartonate :))))
citim, adica ma intreaba ce e aia ce e aia... :D

plimbando cu carutul (pt papusi) a sarit o roata, finalllyu @!!

Ce mai faceti Klau? doar atat meritam? bau?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

fetele, Beatrice a mers de la vreo 7 luni pe langa mobila, pereti; de pe la 8 luni tinuta de manutele amandoua, de pe la 10 luni doar de o manuta si la 1 an si-a dat drumul si fara cazaturi fara nimic.
tot timpul asta nu am fortat-o cu nimic.
numai asa vroia sa mearga.
ea a mers de-a busilea de la 5 la 6 luni, iar la 6 luni s-a ridicat in picioare, daca mai tineti minte, si de atunci nu prea a mai mers de-a busilea.
asa ca sa nu credeti ca altii isi atarna copii :D
faci ce vrea copilul.
o tin minte pe a mea cand a realizat ca poate sa ne foloseasca mainile ca sa se deplaseze fara pereti si mobila, ne-a alergat vreo 2 zile incontinuu. eram in romania. in iunie. deci avea 8 luni jumate. eram fleasca si eu si taica-su si mamaie-sa. ne lua pe rand :D
nu mai vroia sa stea deloc. vroia numai sa mearga.
parea ca o atarnam, dar nu era asa. :D
nu cred ca-si forteaza cineva copilul sa mearga.
ca niciun copil nu merge fortat, daca nu vrea. parerea mea.
e alta mancare de peste cu premergatoarele.

lena, da, o sa te anunt :))

iris, da, am mers, tot asa mi-a spus, sa nu ma impacientez.
eu mai vreau sa merg cu ea la un pediatru in romania.

mi-a trimis atunci ceva printat. trebuie sa caut acasa. sindromul mamelonului nu stiu cum, care era frecvent la fetite si care trece.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

merci may de raspuns

ba eu in jur vad (vedeam in toamna) peste tot mame care isi tineau saracii copii de manutze, in parc, sa umble sau ii puneau in ham si ei saracutii abia faceau pasii
acuma ca era dorinta copiilor sau nu, nu am de unde sa stiu :d

ps. pe mine nasa fie-mii ma facea mama denaturata ca nu exersez cu copila, de aia nu umbla :))

Mamica Antoniei (26.09.2011)

Mergi la inceput