Bulgarasi de ianuarie-februarie 2013 (cap 28)

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2013 (cap 28) | Autor: ianfeb2013

Link direct la acest mesaj


Asa au inceput sa apara bulgarasii nostri:
CAP. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,21, 22 , 23 , 24 , 25 , 26 , 27


Pentru eventuale modificari in listuta de mai jos va asteptam cu PM pe adresa userului comun (ianfeb2013)






BINE ATI VENIT!!!!

Suntem un grup de 36 si asteptam in continuare noi viitoare burtici de bulgarasi!!!!




Avem 24, 14
si
1



Gravidutele lunii Decembrie!



Pisigri cu , UM:16.03.2012 DPN:21.12.2012 , si de Ilinca (05.03.2009) cezariana
ELEnNa_12 cu , UM:xx.xx.2012 DPN:30.12.2012




Gravidutele lunii Ianuarie



Anca.b cu , UM:29.03.2012 DPN:03.01.2013 si de Stefan
Vikisor cu , UM:30.03.2012 DPN:02-04.01.2013 cezariana, Munteanu Daniela - Polizu
Ella28 cu , UM:30.03.2012 DPN:xx.01.2013
Tweetisor cu , UM:06.04.2012 DNP:10.01.2013
Mena1906 cu Gabriel, UM:06.04.2012 DPN:11.01.2013 cezariana,Chiscop Ana Maria - Medicover
Ralu_15 cu , UM:xx.xx.2012 DPN:14.01.2013
Lorena_86 cu , UM:09.04.2012 DPN:15.01.2013(cezariana)
Lauraf89 cu Efrem , UM:07.04.2012 DPN:16.01.2013
Diancic2002 cu +, UM:12.04.2012 DPN:17-19.01.2013
Majia cu , UM:12.04.2012 DPN:19.01.2013, si de Tudor (2010)
Mys cu , UM:xx.04.2012 DPN:20.01.2013, si de Matei cezariana , Haiduc - Filantropia
Blue_sea cu , UM:13.04.2012 DPN:20.01.2013, Cristina Vladu - Regina Maria
Bubblegum cu , UM:12.04.2012 DPN:21.01.2013
Lidia_88 cu + , UM:18.04.2012 DPN:23.01.2013
Zbubu cu , UM:19.04.2012 DPN:24.01.2013
Ayla21 cu , UM:21.04.2012 DPN:26.01.2013, si de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma
Carmen_76 cu , UM:23.04.2012 DPN:24.01.2013 cezariana, Botezatu Bogdan - Giulesti
Aurorra cu ,UM:23.04.2012 DPN:29.01.2013, si de Robert Matei (2008)
Desert_rose cu , UM:24.04.2012 DPN:29.01.2013
Ardna11111 cu , UM:26.04.2012 DPN:31.01.2013






Gravidutele lunii Februarie!


Dankutza cu , UM:xx.xx.2012 DPN:8-10.02.2013 , si de fetita ( 3 anishori), cezariana , Haiduc - Filantropia
Greyeras cu , UM:10.05.2012 DPN: 09.02.02.2013 , si de fetitaAna Adelina , cezariana ,Mosteanu Maria - Polizu
Ioanakkk cu , UM:07.05.2012 DPN:11.02.2013 Ion Ionut Adrian - Giulesti
Adrianaady cu si , UM:05.05.2012 DPN:09.02.2013, cezariana, Oprescu Daniela - Polizu
H_3llena cu , UM:11.05.2012 DPN:15.02.2013, si de Edy(07.10.2010)
Xtraordinary cu , UM:26.05.2012 DPN:18.02.2013
Denisamadacu , UM:15.05.2012 DPN:19.02.2013, si de Adela Marisa
Spiridusha cu , UM:16.05.2012 DPN:20.02.2013, si de Cristian (09.03.2011)
Monica_dicut cu , UM:18.02.2012 DPN:21.02.2013, si de Dragos(26.08.2009) si ingeras Andrei(24.08.2008)
Mami_papatot cu , UM:20.05.2012 DPN:24.02.2013 , si de fetita Honey ,cezariana, Parvu Ioan- Regina Maria




Gravidutele lunii Martie!


Katy82 cu , UM:29.05.2012 DPN:05.03.2013 Rotaru Octavian - Elias
Simina_kin cu , UM:31.05.2012 DPN:6.03.2013, si de Maya Andreea (octombrie 2009) cezariana, Safta - Filantropia
Ioana_55 cu , UM:31.05.2012 DPN:06.03.2013
Bebe_shtrumf cu , UM:09.06.2012 DPN:16.03.2013, si de Ariana Maria , Spitalul Judetean Targoviste

Gandurile noastre bune pentru Maggie_33, mamica de ingeras


Dumnezeu sa ne ajute sa avem sarcini usoare si copilasi sanatosi si frumosi!

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.

Rugaciune pentru o nastere usoara

O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin

Rugaciunea mamei inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.


Linkuri utile
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Tabel greutate medie bebe pe saptamani de sarcina
www.desprecopii.com/info.asp?ID=138" target="_blank">Cand vine barza
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">valori beta hsg
www.protectiacopilului6.ro/protectiacopilului6-ro_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm?doc=49" target="_blank">Indemnizatia pentru cresterea copilului si alocatia de stat.Dosar
www.pregnology.com/faralong.php?month=2&day=20&year=2013" target="_blank">Sarcina (intai pune DPN tau, si iti arata fiecare zi a sarcinii tale)
_________________________________________________________________



Corespondentul sapt. de sarcina in luni:
luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt
_________________________________________________________________


Aniversari

IANUARIE:

FEBRUARIE:
Vikisor(19.02.1984),lauraf89(19.02.1989)

MARTIE:
lorena_86(31.03.1986),Blue_sea(15.03.1980),dreambaby(17.03.1984),monica_dicut(17.03.1981)

APRILIE:
Andreea204(02.04.1983),Bubblegum(04.04.1978)

MAI:

IUNIE:
prettysunshine(11.06.1975),pisigri(16.06.1981)

IULIE:
Katy82(02.07.1982),spiridusha(04.07.1987),Aurorra(28.07.1979)

AUGUST:
Simina_kin (23.08.1982),Denisamada (26.08.1979)

SEPTEMBRIE:

OCTOMBRIE:
Majia(05.10.1980),Anca.b(13.10.1977),twetishor(17.10.1984),Crismac(20.10.1981)

NOIEMBRIE:
h_3llena(01.11.1985),mami_papatot(23.11.1981)

DECEMBRIE
carmen_76(27.12.1976)




Un gand bun si sustinere pentru prietena noastra:: Lumi_Nag, prettysunshine, Crismas

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Multumim de casuta noua! Bubble? Tu esti autoarea?

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 32+ cu Gabriel

Si am ajuns la 8 luni :x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ianfeb2013 spune:

:))Mena, da eu..Desi as fi bucuroasa de ajutoare mai ales ca in curand incepe munca adevarata la listuta cu nasteri programari, schimbari de titluri etc. Asa ca cine se ofera, cine se ofera??Please.....



Pana una alta am avut ceva timp si am inceput sa pregatesc listuta pentru a ne fi mai usor sa lucram cu ea odata ce vin minunile noastre.
Fetele care nu au mai scris de mult (si care aveau in dreptul numelui) au fost puse separat in josul listei cu gravidutze a lunii carora corespundeau. Asteptam in continuare vesti bune de la ele!





Pentru eventuale modificari in listuta de pe prima pagina va asteptam cu PM pe adresa acestui user

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desert_rose spune:

Mena, nu te lasa influentata de stari din acestea si, in primul rand, nu sta sa analizezi semnele de depresie, pentru ca - cu cat ii acorzi mai multa importanta, cu atat ii oferi putere Nu iti lasa timp sa visezi cu ochii in gol la stari triste, la posibile sau actuale probleme etc., ocupa-ti in permanenta timpul cu ceva care sa iti placa, sa te tina in priza, chiar daca esti singura acasa. Bine spunea cineva - vizioneaza ceva seriale (la tv sau pe calculator), daca e ultima solutie, fa orice, citeste ceva, numai sa nu stai pur si simplu, pentru ca oferi teren propice unor astfel de stari Sunt convinsa ca stii si tu toate astea, probabil stii remediile, dar nu le poti aplica.... insa puterea e tot in tine, trebuie sa te mobilizezi, sa te autosugestionezi catre ganduri pozitive si catre activitati marunte, care sa te rupa de monotonie Spune-ti mereu ca DD a avut grija de voi pana acum si roaga-L sa o faca si pe viitor (eu asa imi depasesc zilnic starile si temerile), spune-ti ca va fi totul bine.
Mult a fost, putin a ramas, in curand o sa ne tinem puisorii in brate

Eu as zice si sa incerci sa iesi, pe distante scurte, macar prin jurul casei, pana la paine, aerul curat face minuni! Sau macar stai cat mai mult in curte/pe balcon/in fata ferestrei deschise, chiar si in zilele morocanoase Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desert_rose spune:

Fetelor, eu deja am agatat coronite pe usa si am pus decoratiuni specifice prin casa (as pune si brad, dar e cam devreme )... in asteptarea Craciunului, nu mai am rabdare Aseara deja ii cantam lui bebe colinde, se amuza sotul pe seama mea
Abia astept sa vina Craciunul, ador perioada asta din an.... dar si mai mult astept (anul acesta) sa treaca, ca sa ne primim cadoul din ianuarie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Buna dimineata gagicutzelor, am entru voi o buna si calduta! Apropos de asta, eu toata sarcina am baut cate una in fiecare dimineata ... coffee, strong aroma, cam 4 degete in cana... sper sa nu fie placintzica mai agitata decat sora-sa ca m-am obisnuit cu linistea si pacea !

Mena ti-au spus si fetele si ti-o spun si eu ... ai ajuns cu bine pana aici si eu cred ca mai ai ceva de astetat .... eu vineri ma simteam rau, si am stat toata ziua in pat, cu ochii la laptop si in tv iar seara aveam o stare tare neplacuta ... nici calc nu te ajuta la depresie ... intra si citeste dar apoi inchide-l ... F5 poate da depresie oricui daca nu aduce nimic nou ... Uite, ai putea sa iti cumperi niste lanitza, sa ii faci o paturica lui Bebe - e amuzant, nu foarte complicat si se "asorteaza si cu vremea de afara " - merge de minune cu un ceai cu prune, budinca de vanilie si scortisoara de la Tenakanne ... o carte foarte dragutza pe cvare ti-o recomand este "Confesiunile unui cafegiu" - Gheorghe Florescu - eu am avut-o cu mine in concediu si primele 6 zile eram in stare sa citesc si pe strada .. este foarte captivanta ( si un pont, poti sa mergi sa o cumperi chiar de la dumnealui de la pravalie - este un om greu incercat de destin, asa cum obisnuieste sa spuna, care te va primi cu un zambet pe buze si daca iti face placere iti va face si o dedicatie cu autograf - eu il consider un om extraordinar care si-a dedicat intreaga viata pasiunii sale, pentru cafea ); apoi, nu stiu daca poti sta pe scaun, dar peste 1 saptamana -2 maxim 2 cred ca vor aparea coronitele de brad si poti sa iti cumperi globuri mci si alte accesorii, sa confectionezi cate un astfel de cadou pentru cunoscuti ... hai, , nu e cazul sa te depresionezi ... aici, la noi pe partie , sunt acceptate doar escalada, bulgareala si voia buna!

desert_rose, si eu astept cu nerabdare Craciunul ... pe 9 decembrie as vrea sa merg si la concert la Madrigal ... in liceu, eram in corul liceului si stiu ca cea mai mare bucurie inainte de vacanta era colinda pe care o faceam profesorilor, in cancelarie ... tin minte ca aveam un profesor de literatura universitara, un batranel foarte amuzant si nonconformist ... o data, am intarziat la ora lui si cand am intrat in clasa zice "Ba, i-a stai asa, eu te cunosc pe tine de undeva!" "Zic, si eu pe dumneavoastra!ca " "Ba, nu ma lua asa! Tu esti aia care m-a facut sa plang la Craciunul trecut!" - asta era stilul lui si noi il iubeam si-l respectam, zicea el ...ba, eu sunt un pescar si asa am sa raman! Eu anul asta, pe 22 decembrie voi avea de decorat o nunta, intr-o locatie foarte frumoasa, cu tematica de iarna ... o fosta colega de scoala generala care se intoarce din State si care ma lasa sa ma joc cu fulgii cum vreau eu ... abia astept!

adriana, iti spun si eu bun venit! este o magie sa ai un sufletel in burtica si imi imaginez cum este ca minunile pe care le porti in pantec sa fie la dublu!

Ralu, nu te mai gandi la toate bazdaganiile ... du-te si plimba-te pe la piata accea de flori, nu mai stiu exact cum se numea si in ce zona era , dar stiu ca pe aceeasi strada, exista un magazin deschis tot timpul anului, in care se numara zilele ramase pana la Craciun - negustor e un indian care are o muuuuuuuuuultime de globuri si accesorii, unul mai frumos decat celalalt ...

Eu week-end-ul asta am avut ceva activitate, o combinatie intre party people, smotruiala si nervic cu carul... am reusit sambata sa fac ordine in 2 sifoniere ( fix in alea care ma stresau si ma dureau cel mai tare), am triat hainute pentru Valea Plopului - mai am dulapiorul lui Honey si vreo 7 cutii mari cu lucrusoare mici pe care trebuie sa le mai verific sa vad ce mai opresc si ce mai cumpar pentru Placintzica - restul vor merge tot la Valea Plopului ... iar sambata seara am fost la ziua nasului nostru si am stat ca zapacitii pana la 2 noaptea ... dar parca nici nu am simtit, eu as mai fi stat daca nu plecau apropae toti plus ca nici acasa cand am ajuns nu m-ar fi luat somnul !

Duminica as fi continuat activitatea cu hainutzele, doar ca ne-am trezit tarziu (deh, trebuia sa alungam cearcanele ) si ana ne-am rasfatat cu cafeluta , pana am papat micul dejun (pe la 12;30 ), cand dau sa ma apuc de treaba ma suna o colega de la alta agentie, sa ma anunte ca nu stiu ce agentie din Brasov, mi-a preluat o multime de imagini dintr-un eveniment si vorbeste despre ce nunta frumoasa au facut ei ... zice, "ma, tu nu nasti zilele astea, nu?"" Zic nu, de ce?"" Pai, sa nu te enervezi, dar cred ca am vazut imaginile tale pe un alt site" ... o mizerie ... si ca si cand nu era suficient , intru la duduca pe facebook si vad ca daca tot se deranjeze sa "fure' ca asta este cuvantul o multime de imagini ( nu doar cele pe care le reperase colega), ce s-a mai gandit ea, sa fure si un articlo scris de mine si sa il semneze ca si cand ar fi fost al ei ... mai fetelor, dar stiti cum, nu asa, 2-3 fraze, cuvant cu cuvant ... chiar avea o introducere despre cum am ajuns sa scriu acel articol ( a preluat-o si e aia) si o N.B. despre o prietena care ma intreba cat de bine da la marketing ce scrisesem eu acolo ... a pastrat inclusiv acea parte ... ... mi-o luase inima la trap de zici ce e aia ... cum sa faci domnule asa ceva? i-am contactat si au zis ca vai, e cu putinta, se mirau ca prostii ... ca cei care le-au facut site-ul au adaugat pozele alea ... e sa zici tu zau?!? pai si tu nu stii care e munca ta si care nu? tu nu recunosti imaginile tale? ce sa caute pe site-ul tau munca altora? si articolul ala postat pe facebook si semnat de tine ce e? o creatie a simturilor mele? nu e acolo, mi se pare mie doar? le-am dat 2 zile sa dispara tot ... chestia asta e grava de 2 ori ... o data ca e ilegal sa furi - orice - iamgini, texte, etc si 2 ca le furi sa te folosesti de ele pentru a induce in eroare oameni care vazand imaginile alea se gandesc ca te-ar putea duce mintea sa faci asa ceva ... o mizerie ... hai ca iar m-am enervat ... si asa nmi s-au dus mie 3 ore, cu anchete si politie, ca asta e tara in care traim si in care toata lumea se pricepe sa fure caciula ( deci, Ralu, stai acolo, ca stai bine! )..,.apoi seara am iesit la restaurant, sa-l cunoasdtem pe prietenul surorii mele ... a fost foarte dragut, ma bucur pentru ea, chiar e un baiat de treaba!

Si legat de nume, , imi venise mie in week-end ca ce ar fi daca pe Placintzica ar chema-o "Draga Sofia" ( ca in Draga Olteanu Matei) ... ma gandeam ca daca sora-sa e Honey ( inclusiv in certificat), sa o cheme si pe ea Draga, ca tot aia inseamna ... dar sotul preferat a zis ca nu, ramane heidi ca e mai dulce ... gata sefu', Heidi ramane!

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 26+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

neata!
mami-papatot ce we agitat ai avut. nasoala faza cu furtul intelectual.

la noi, totul e la fel. mi-e greata de mor. am pus la fiert niste carne de pui. fac o supa doar cu morcovi, sper sa o tolerez. pt baieti fac si un pilaf de orez.

sa aveti o saptamana fara ceata!

Anca, Stefan (13.01.2008) si 33+ cu
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Buna. Fetele am vazut o stire care mi-a cam dat fiori, se pare ca vaccinul BCG da multe reactiii adverse la bebelusi, cel putin cel produs in Danemarca pt ca la Cantacuziono la noi nu se mai fabrica, voi ati auzit?
Si eu am vazut emisiunea de pe Prima. F. curajoasa mamica, eu am plans tot timpul, de emotii.
Mena felicitari pt luna a 8-a. Si eu ca si tine, ma rog sa ajung in sapt 32, apoi 37 si tot asa.
Mami papatot sanatate multa, sa treaca raceala.
Adriana bine ai venit! sarcina usoara si la termen.
Ralu sa-ti fie de bine tunsoarea. Si eu m-am tuns. Cred ca din generala nu l-am mai avut atat de scurt.
Blue bine ca a ramas inchis colul si ca a fost o simpla sperietura. Eu am fost sambata sa-i caut sotului geaca si intr-o ora simteam ca si cum s-ar desprinde ceva acolo jos la bebe, ca la mine bebe e chiar la iesire. Si am mers de urgenta acasa. Asa ca nu intentionez sa ma mai risc pana la nastere, stau cumintica in jurul casei.

24+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Bebele meu e f. activ. Acum are loc prin burtica si pluteste de colo-colo. Parca ar fi pestisor.
Mena incearca sa te uiti la un film, poate te mai destinzi. Si eu sunt deocamdata la faza citit dar probabil in scurt timp o sa ma cam plictisesc. Si eu iau duphaston. Acum citesc cartea ”Mama si copilul” si mai invat si eu cate ceva despre ingrijirea bebelului.
Anca de la inceputul sarcinii ai avut greturi sau au aparut pe parcurs?
fetele!


24+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

vin sarbatorile si trebuie sa cumparam cadouri si pentru pici
un colacel de inot pt bebe e numai bun
http://colaceibebe.webs.com/
o zi frumoasa fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Neata fetele!

Eu am avut o noapte crapy. M-am trezit din nou cu nasul infundat. M-am tot chinuit sa adorm, dar pana la urma pe la 3 m-am mutat in linving. acolo am reusit sa dorm nitel pana la 6. Apoi de la 6:30 la 8. Acum sunt chiauna si am o gramada de treaba la birou, dar chef ff putin

Bebe este extreb de agitat cand stau acasa. Toata ziua se vanzoleste, incearca sa iasa prin buric etc.

Asta e ultima saptamana. M-am hotarat sa intru in prenatal de luni

30+






Mergi la inceput