Despre copii la interviu?!

Despre copii la interviu?! | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Vreau si eu niste raspunsuri sincere, mai ales de la cei care au avut de-a face cu partea de HR si recrutare: e un plus sau un minus faptul ca ai mai multi copii?

Sau altfel spus, in cazul meu de exemplu, care am 3 copii, daca discutia ajunge in directia copiilor, e de preferat sa raspund punctual la intrebari, si sa evit sa dau detalii, sau e mai bine sa le spun de la inceput faptul ca am 3 copii?

Caz concret: la jobul actual, cand am fost la interviu, eram in CIC, si pentru ca ei nu au intrebat, nici eu nu le-am spus ca mai am inca 2 copii acasa . Le-am spus absolut orice au vrut sa afle despre CIC (de cand sunt, cand se termina, etc), dar atat si nimic mai mult. Ei au tras concluzia ca am doar 1 copil, si pentru ca nu au intrebat, nici eu nu m-am laudat. Au avut supriza sa afle dupa angajare ca de fapt am 3 copii, nu doar 1 (cei de la HR au aflat imediat ce am dus actele pentru angajare, dar sefii au aflat de la mine abia la cateva luni dupa, era firma mare, cu peste 1000 de angajati pe atunci, si nu dadea nimeni raportul despre situatia familiara a altcuiva). Ma rog, nu e genul de job in care sa se practice discriminarea, din contra, si n-am avut niciodata probleme aici din acest motiv.

Saptamana trecuta insa am mai fost la un interviu. Nu pot sa spun ca imi caut job, pur si simplu am vazut un anunt tentant, am aplicat la plici si m-am trezit chemata la interviu, si am zis de ce nu, ce poate sa strice?! La interviu, discutia a ajuns cumva la copii (explicam de ce am plecat de la un job la altul, si am mentionat cuvantul CIC). Pentru ca intrebarile au fost un pic mai concrete, nu mi s-a parut corect sa ma eschivez si sa spun doar despre copilul in cauza, asa ca i-am zis de toti 3. Senzatia mea a fost ca, sarind peste "admiratia" pur feminina intr-o asemenea situatie (era o tipa la HR), vestea nu a fost primita chiar bine.

Asa ca, din experienta voastra, copii sunt un plus sau un minus la un interviu? Daca discutia despre copii poate fi evitata, e bine sa o evit, sau e gresit? Ma refer aici la interviuri la firme mai mari (dar nu head-hunting), unde HR-istul nu se intereseaza decat de competentele profesionale, nu de situatia familiara. Nu ma refer la cele sub 20 de angajati, unde fiecare cunoaste pe fiecare.
Da, stiu si eu ca legal se considera discriminare, si ca nu au voie sa refuze pe asemenea motive, insa traim in Romania!

Vreau raspunsuri sincere, stiu ca tendinta e sa spui ca asa ceva nu conteaza, dar feelingul meu spune altfel!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Parerea mea, desi nu sunt in situatia de a avea mai multi copii si nici angajator nu sunt, este ca depinde de angajator cum priveste problema. Adica angajatorul isi poate da seama ca probabil un al patrulea copil nu vei mai face deci nu o sa iti mai iei inca un CIC deci se poate baza pe tine pe termen lung dar in alcelasi timp se poate gandi ca poti fi unreliable uneori in cazuri in care sa zicem ca se imbolnaveste unul din copii, al doilea trebuie hranit si al treilea dus la scoala lucru care o sa te faca sa intarzii sau sa lipsesti des...

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

parerea mea este sa-ti asculti intuitia si sa-ti orientezi raspunsurile in functie de intrebarile de la interviu, de jobul si firma la care vei dori sa lucrezi, samd. stii tu, vazand si facand, te orientezi la fata locului .

evident, nu se pune problema sa minti/ascunzi adevarul, insa nici tu nu ai de ce sa te repezi sa pui toate informatiile "pe tava" daca nu ti le solicita cineva in mod explicit.

da, pentru unii angajatori, a avea mai multi copii poate reprezenta un criteriu de descalificare pentru o potentiala candidata la job; de ce ? pentru ca mamica respectiva ar putea lipsi mai mult timp de la job daca se imbolnavesc copilasii, pentru ca randamentul profesional poate fi afectat de noptile nedormite petrecute de veghe la capataiul copilului bolnav, pentru ca s-ar putea ca salariata sa ceara in mod repetat invoiri pentru a putea lua copiii de la gradi/scoala, pentru a-i duce la medic, pentru a merge la sedinte cu parintii, samd.

sunt aproape sigura ca un tatic cu 3 copii (de ex) nu va fi discriminat pentru acest motiv in cadrul unui interviu, sansele lui de a se angaja sunt sensibil mai mari in comparatie cu o mamica aflata intr-o situatie identica. de ce cred asta ? pentru ca, in subconstientul lor, marea majoritate a celor care conduc interviul, considera ca sotia candidatului se ocupa exclusiv/in cea mai mare proportie de ingrijirea si cresterea copiilor, asadar taticul isi poate vedea linistit de activitate la locul de munca, fara a fi afectat de problemele de acasa. trist, dar adevarat. trebuie sa ne adaptam vremurilor in care traim, unde lupta pentru supravietuire cere uneori sacrificii. daca legile ar fi respectate si angajatorii open-minded, nu ar fi nevoie sa existe astfel de artificii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Da, la 3 copii sunt plusuri si minusuri, depinde cum le privesti. Asa cum ai spus si tu, un al patrulea nu va mai fi, deci nu dau bir cu fugitii in CIC la cateva luni dupa angajare. 3 copii inseamna ca sunt o persoana capabila sa imi asum responsabilitati. 3 copii inseamna ca jobul e o necesitate, nu un moft, si ca am tot interesul sa imi fac treaba bine.
dar la fel de bine 3 copii pot insemna lipsit de la munca, intarziat sau plecat mai devreme in situatii exceptionale (care n-ai de unde sa stii daca's dese sau rare, din fericire copii mei chiar n-au avut probleme pana acum, dar tot mi-am mai luat cate o zi de concediu pentru ei, ba ca e meci pe arena nationala si se inchid scolile in mijlocul saptamanii, ba ca bona are nu stiu ce problema si nu poate veni - per total insa au fost rare situatiile). 3 copii inseamna ca nu poti sta cu orele peste program (decat daca salariul e suficient de mare incat sa iti poti permite sa platesti si tu la randul tau ore suplimentare altcuiva).

De asta intreb, cu siguranta angajatorii au deja niste pareri formate despre mamele cu mai multi copii, si asa cum exista reguli (scrise sau nescrise) despre ce nu e bine sa spui/faci la interviu, eu cred ca exista si sfaturi despre copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Existand o supraoferta a fortei de munca probabil ca un angajator isi va angaja persoana pe care o va considera cea mai optima in raport cu interesele lui mai ales ca exista aceasta posibilitate larga de a selecta(alege).

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

depinde 100% de persoana cu care dai interviu

pt unii poate fi semn ca esti serioasa si responsabila
pt altii semn ca vei tot lipsi
pt altii poate fi indiferent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

depinde 100% de persoana cu care dai interviu

pt unii poate fi semn ca esti serioasa si responsabila
pt altii semn ca vei tot lipsi
pt altii poate fi indiferent


De acord cu tine, dar vreau si eu parerile voastre, pentru tine de exemplu, daca ar fi sa ma angajezi, presupunand ca profesional sunt ok, ar fi un plus sau un minus?

Chiar sunt curioasa care e opinia generala.

Edit: pentru ca stiu ca cei care gandesc ca e un minus s-ar simtii prost sa o recunoasca in public, o sa deschid un sondaj de opinie unde puteti bifa, sub protectia anonimatului daca da sau nu. dar chiar vreau sinceritate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata timp cat profesional discutand(timp si calitate simultan) nu exista nici un impediment, nu cred ca ar avea relevanta daca ai copii sau nu si cati anume.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

SONDAJ

puteti bifa sincer acolo, sub protectia anonimatului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Rugaminte pentru moderatori - am vazut ca ati mutat sondajul aici, puteti muta cumva si mesajele de aici dincolo, si sa inchideti cu totul acest subiect? N-are sens sa fie 2 identice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu nu as ascude copiii la interviu. Am angajat multi oameni si nu m-a interesat niciodata cati copii au. Am angajat si cu 4 si cu 5 si in functie de job am avut o discutie onesta de cat de mult timp sunt dispuse sa aloce jobului. Au fost persoane care au avut chef sa faca cariera cu 4 copiii si sunt mandra de cum se descurca astazi dar am avut si persoane cu 2 copii care au spus clar ca familia si cat mai mult timp cu ei este esential asa ca daca mi-a placut persoana am incercat sa acomodez aceste preferinte. Un om fericit intodeauna lucreaza mai bine si copiii nu ai cum sa ii ascunzi.
Din pacate experienta mea e doar cea de multinationala, nu firme mici cu 20 persoane dar m-as astepta ca cei mici sa fie si mai flexibili.

Mergi la inceput