Sezatoarea canadiana (220)

Sezatoarea canadiana (220) | Autor: Podeanu

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Citat:
citat din mesajul lui emma2012

mersi mult! un laborator unde sa fac analize fara trimitere exista ?
;
sa va povestesc de ce intreb de un laborator de genul asta: de aproximativ 2 luni baitelul meu are cearcane vinetii la ochi, si mai nou transpira foarte mult noaptea in zona cefei si la cap; Am mers la o clinica "plein ciel", l-a vazut un medic generalist si a spus ca nu este nici o problema cu copilul, fara sa imi dea sa fac vreo analiza ceva. Acum nu vreau sa par eu nebuna , dar imi cunosc copilul si stiu ca este ceva in neregula cu el; Tocmai de aceea as dori sa merg la un medic unde sa-i dea niste analize , nu stiu ce ca nu am studii de specialitate, iar pe internet am gasit diferite variante ale simptomelor pe care le are.( ba ca ar fi o lipsa de calciu , ba de magneziu, ba ca ar avea viermisori)


Eu nu cred ca exista asa ceva in Canada.Si ce analize ar stii sa-ti faca laboratorul fara o trimitere medicala? dar explica-i medicului care iti vede copilul ca ai vrea niste analize si daca considera necesar iti va da trimitere.
Sanatate multa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Emma, si eu zic tot ca Dana /Podeanu, nu ai cum sa faci analize fara trimitere de la medic.
Daca prin absurd ai gasi un laborator care ar face analizele, ce ai face cu analizele, tot trebuie un medic sa le interpreteze.

Daca nu esti multumita de medicl actual, poti cauta un altul. Vezi ca exista si pediatrii in privat.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Buna fetelor,

Cum se spune in engleza la "sarmale cu mamaligutza"

Multumesc si o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

cabbage rolls with polenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

cabbage rolls with polenta

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


merci mult; asa gasisem si eu pt google, dar nu eram sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Cearcane sub ochi...cam viermisori ar fii, avand in vedere si varsta. Iar asta se rezolva la farmacie simplu, chiar si doctorul ti-ar prescrie daca ii explici ce te framanta. Iar de transpirat...e vara!!!
Al meu David si iarna si vara transpira in jurul gatului si al cefei! si nu are nimic, te asigur!

Cand mergi la doctor, nu astepta sa-ti dea el neaparat ceva sua sa-ti spuna ca el crede ca e bolnav. Sugereaza-i tu, spune-i tu ca ai vrea sa verifici avand in vedere ca... si gasesti tu explicatii destule, ca doar tu esti mama. Eu nicaieri in lumea asta unde am fost la dr. cu copii nu am plecat fara sa am ce mi-am dorit chit ca ma crede nebuna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

mda, foarte potrivit sfatul sa te duci cu tema facuta la doctor :)

saptamana trecuta in quebec am stat aproape 40 de min in sala de triaj la urgenta fara sa ne bage nimeni in seama - sa nu credeti ca era aglomerat, vai nu.

doar ca nu vazusem afisul care spunea "daca credeti ca aveti o boala grava, mergeti direct la urgenta, nu la triaj". Il vazusem doar pe cel care scria: "apasati butonul si o infirmiera va veni imediat pentru o prima evaluare". Am apasat si am asteptat.... si apoi am mers peste ei.

afisul nr 2 l-am vazut doar pe la 4 dimineata cand patrulam coridorul sa imi dezmortesc oasele. de rasul plansului. ce sa mai zic ca io venisem la urgenta fiindca credeam ca e nevoie de opinia unui medic, nu sa-mi evaluez singura copilul...

in fine. si la doctor, ca si oriunde, trebuie sa fii pregatit si sa stii ce ai si ce vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Fetelor, la biserica din Laval este slujba mare asta seara, se aduc moastele Sf. Ciprian:
http://www.bisericalaval.com/

We placut,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

mda, foarte potrivit sfatul sa te duci cu tema facuta la doctor :)

saptamana trecuta in quebec am stat aproape 40 de min in sala de triaj la urgenta fara sa ne bage nimeni in seama - sa nu credeti ca era aglomerat, vai nu.

doar ca nu vazusem afisul care spunea "daca credeti ca aveti o boala grava, mergeti direct la urgenta, nu la triaj". Il vazusem doar pe cel care scria: "apasati butonul si o infirmiera va veni imediat pentru o prima evaluare". Am apasat si am asteptat.... si apoi am mers peste ei.

afisul nr 2 l-am vazut doar pe la 4 dimineata cand patrulam coridorul sa imi dezmortesc oasele. de rasul plansului. ce sa mai zic ca io venisem la urgenta fiindca credeam ca e nevoie de opinia unui medic, nu sa-mi evaluez singura copilul...

in fine. si la doctor, ca si oriunde, trebuie sa fii pregatit si sa stii ce ai si ce vrei.




Urgentzele sunt pt. urgentze...curge sange, fractura deschisa, etc. Cel putin asa e considerat in orasele mari.
In orasele mai mici cu spitale mai mici e altfel. Eu prefer sa spun medicului ce cred, sa-l dirijez pe o cale de cat sa astept raspunsul lui. De cele mai multe ori, iau rdv la medic ca nu e bine copilul si in sala de asteptare e vioi si nu mai are febra, de-l las pe el sa-l oculteze si sa decida...plec asa cum am venit...poate cu dolipran.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Da, a fost ciudat ca era un spital care deservea satuce intr-o zona turistica. Chiar nu era nimeni pt urgente, erau cativa pacienti pt consultatii tarzii, si toata noaptea au venit la urgenta inca 2-3 persoane, toate in varsta si cu probleme de-ale varstei, ca nu erau oase rupte ori sange.

n-am inteles dc am stat acolo 40 de min cu copilul urland la 2 m de asistentele de la triaj, dar odata ce mi-am luat inima in dinti si am intrat peste ei s-au miscat f repede.

de spus, nu ma ducea mintea ce sa le spun decat ca a cazut copilul in cap, vomita, e ametit si nu vede bine; il dusesem sa evalueze ei un potential traumatism, nu io ca nu ma pricep. la raceli, pneumonii, indigestii sunt expert :), dar in momentul ala ma simtem cam depasita

m-au uimit asistentele, copilul era in stare de soc, urla in continuu, era f speriat si necooperant si nu-si amintea tot timpul ce i se intamplase. in plus el nu vb franceza, doar engleza iara ele stiau doar franceza si se mirau ca nu raspunde copilul la intrebarile lor. pierzandu-si cucoanele rabdarea m-au luat la intrebari "daca e mereu asa". le-am intrebat daca ele cred ca ar fi culmea politetii daca ar cadea in cap de la 3 m si ar suferi un traumatism cranian + soc. dupa ce am trecut si prin explicatii date doctorilor de aceleasi tinerele ca e imposibil sa-i ia tensiunea ca face mereu "une panarame" (nici nu stiam ca exista cuvantul asta in franceza, zau) m-am simtit total razbunata cand copilul meu a deschis ochii dimineata, constient unde e si cu ochi cuceritori si un zambet larg a dat dovada de maxima politete, a conversat cu doctorul, si-a cerut scuze ca nu isi aminteste ce s-a intamplat si ca a facut taraboi... mai sa le sara ochii din cap fetelor alora. :)))))

mi-au dat impresia ca nu prea sunt antrenate sa lucreze cu copii bolnavi dificili.

pe de alta parte, in turcia acum cativa ani m-am dus cu diagnosticul gata facut si cerand perfuzii de rehidratare, ca vomita non stop de peste 12 ore :) si diferenta a fost de la cer la pamant. am avut rezeva, translator, asistenta permanent la dispozitie....

in concluzie, sunt de acord ca e bine sa stii ce sa ceri, dar sunt si momente in care experienta de parinte nu ajunge pt asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Nu pt. ca voi vorbiti engleza, toata lumea trebuie sa vorbeasca engleza...Da, teoretic Qc e bilingv...practic e mai putin. Daca erai in china profunda la spital, sigur tot prin aceeasi bariera a limbii treceai.

Eu una, cu copilul in starea in care o descrii tu, nu asteptam nici 15 min. d'apai 40.
Bref, nu dezbatem ce ai fi facut tu sau eu in situatiile respective, eu spun doar ca se asteapta multe de acolo de unde nu are de unde sa vina.

Din pacate, dupa experientza sistemului de sanatate romanesc, in alte parti ne asteptam sa gasim cumva acelasi lucru. Analize de sange fara prescriptia medicului, etc.

Mergi la inceput