Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Nu ma gandesc ca trebuiau sa stie ele engleza, vai mie. ba multumesc celui de sus ca stiu eu fr si ca asta ne-a ajutat. Anyway, ciuda ca asta s-a inteles; ce m-a deranjat a fost faptul ca le-am spus ca baiatul nu vb fr, sa imi spuna mie ce am de spus si eu ii spun lui intr-o limba pe care el o vb. insa ele insistau sa-l intrebe si sa-i dea instructiuni lui direct in franceza ca apoi sa-si dea ochii peste cap ca nu coopereaza.

ai dreptate, cu unele lucruri venim de acasa. eu obisnuita cu urgentele de la spitalul de pediatrie mi-am zis ca ajung acolo si astept, ca asa se face, ca o fi altii cu urgente mai mari inainte... dar uite ca nu. am invatat ceva cu ocazia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna!
Mi-as dori tare mult, unora dintre voi, care au rabdare sau timp, pe privat, ca sa nu acaparez cu intrebarile mele, poate puerile, din necunostinta de cauza, sa le las ID-ul : miria_cristina@yahoo.com.

Am mare nevoie de sfatul si experienta voastra legate de plecarea si adaptarea in Canada. Cu cat mai multe raspunsuri la intrebari care imi tin noptile nedormite acuma si cu cat mai multe dovezi ca se poate sa te adaptazi chiar daca nu mai esti foarte tanar si mai ai si 2 copii ca mine cu atat mai bine mi-ar face.

Va rog, sa ma ajutati!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Nu stiu altii cum sunt, dar mie dupa aproape un an de absenta, IMI LIPSESTE FORUMUL !

Gata am marturisit si am revenit !

Testul de rezistenta a fost facut in paralel, FB si forum, de primul ma lipsesc cu brio, al doilea ramane locul meu de refugiu, am inceput sa citesc si pe la alte subiecte, in pauzele de scoala asta am tot facut pentru "brain wash"

Azi la ora 13.00 am mai incheiat un capitol din viata, scoala in Canada. Rezultatul nu o sa-l am decat pe 30 noiembrie dar oricum ar fi eu sunt fericita ca am ajuns pana aici.
A fost un drum lung si anevoios, cu sacrificii dar si satisfactii, pentru cei ce sunt la inceput de drum ii incurajez sa mearga aici la scoala. O schimbare de cariera nu este un capat de tara, daca iti place ce faci timpul trece repede, la fel si cursurile si te trezesti din nou absolvent.

De la 1 octombrie reintru in campul muncii, nu stiu cat timp o sa mai am de forum, dar vreau totusi sa pastrez un cont.
In anul asta care a trecut de multe ori am avut reflexul sa intru sa scriu ce am mai aflat, sa intreb cum e cu maternelle-ul si alte intrebari la care aici gaseam mereu raspuns. Prioritatile mi-au fost insa altele pana azi dar mi-am propus sa reincep sa scriu aici pentru ca imi face bine scrisul si comunicarea asta virtuala. (sa vedem daca mai am cu cine :)

Bine v-am regasit !

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Diana, "La Multi Ani!" Soniei !!

Sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii.
Ma bucur ca te-ai intors pe DC, desi sezatoarea nu mai e ca pe vremuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

m-am intors si eu in toronto si ma gandeam ca daca aveti chef am putea iesi la o cafea... :)
eu am un program foarte flexibil asa ca depinde de voi cand si unde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Multumim Cristina ! Trei ani deja, au trecut prea repede ...

La Multi Ani pentru Anca ! Sa fie sanatoasa si fericita !
Aveti o zi frumoasa de petrecere, sa va bucurati de ea !

Stiu ca Sezatoarea nu mai e ce a fost dar nici noi nu mai suntem cine am fost :) Si poate e timpul sa fie altceva, cine stie ?

Lansez eu o intrebare, cum ati selecta un baby sitter ?
Luni merg sa intalnesc o home-stay mom care sa-mi ia copiii de la scoala si gradinita, sa-i aduca la ea acasa (stau aproape de noi) iar noi sa ii luam de acolo. Doar am vorbit la telefon, mi-a recomandat-o o educatoare dar mai mult nu stiu de ea.
Si nici n-as vrea sa o sperii cerandu-i cazier judiciar si alte chestii, dar avand in vedere ca o sa-i aduca pe copii cu masina as vrea sa-i cer un dossier de conduite.
Daca a mai trecut cineva prin procesul asta si are alte sfaturi, le-as aprecia.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Diana chiar ma intrebam "Cine e tipa noua?". De fapt esti ca si noua, nu?
Felicitari ptr terminarea scolii si sa fie rezultatul asa cum il meriti ptr cit ai muncit.

Nici eu nu mai bintui pe aici, dar prefer grup inchis in FB unde stiu exact cine ma citeste. Aici nu se stie...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Da Dana, sunt ca si noua ! Ma bucur de lucrurile marunte acum ca un copil. Saptamana asta m-am uitat deja la trei filme seara :)
Ma tin dupa copii ca o closca, pe Victor il iau la pranz de la scoala acasa, il duc si il aduc de la autobuz, e tare fericit.
Iar cu Sonia pe care o tin acasa cat mai sunt in vacanta, am jucat toate jocurile, am interpretat toate rolurile de printese, cantat toate cantecelele, si apoi am luat-o de la capat :)
Cu examenul, desi nu pot sa spun ca rezultatul chiar nu mai conteaza, ma simt impacata, am facut ce mi s-a cerut, de-acum ce-o vrea Dumnezeu.

Te inteleg cu FB-ul, anul trecut de-aia si am plecat de aici, ca mi se parea ca scriu ceva aici si sunt comentata in grupurile respective, in privat.
Dar acum chiar ma doare in basca :) N-oi fi eu atat de importanta sa ma citeasca cine stie cine. Si ce sa-mi faca ?
S-or mai gasi sa scrie si aici, daca nu, o sa scriu eu cand imi vine.

Am batut palma cu baby-sitter-ul. Nu i-am mai cerut nimic pana la urma, are doi copii de varsta alor mei si in principiu o sa-i ia pe toti patru cu masina, deci o sa aiba grija ca si de ai ei. Plus ca atunci cand am intalnit-o mi-am dat seama ca ne stiam din vedere din parc. Sper totusi sa faca fata la patru, ea e foarte voluntara dar cand o veni iarna poate o sa-i mai scada din elan. Om vedea, one day at a time ...

Pe curand,

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Bine v-am regasit! De aceasta data din Canada!

Am mare nevoie de sfatul vostru.
Sa incep cu inceputul: am aterizat de 10 zile, deocamdata stam la nasii nostri, pana vom gasi o chirie aproape de scoala si de ei.
Am reusit sa dau ieri testul pentru limba engleza;rezultatul eu 6 din 8 iar sotul 7 din 8.
Suntem inscrisi amandoi la LINC, de luni demaram cursurile, 6 ore pe zi, de luni pana vineri, nu accepta sa absentam, dar ne vom cere ca sa putem duce fetele la si de la scoala.

Care sunt pasii de urmat?
Nasii mei sunt de 3 ani aici, ei abia acum au nivelul pe care il avem noi la engleza-sa nu sune ca si o lauda:) ; ei ne sfatuiesc sa mergem doar unul dintre noi la scoala si unul sa lucreze full time...
Ce ma sfatuiti?
Pe de alta parte, daca sotul meu va lucra, nu va mai fi atat de mult in contact cu lb engleza.(are o oferta de munca din partea unui roman) si iarasi nu e ok.

Va multumesc pentru sinceritate:)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Lavinia- welcome!
My advice- don't start working pt romani daca va doriti experienta si sa exersati limbs engleza.
Acuma clar dc aveti Copiii si nu prea multe resurse financiare va fi greu amindoi la scoala- de ce 6 ore e zi iarasi nu inteleg. la nivelul la care e sotul tau nu are Nevoie de scoala sa ai job, se poate fara, trust me! Bafta!

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput