Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Pai ce scoli vreti sa faceti? faptul ca sotul tau poate incepe sa lucreze e de bine, in timp ce lucreaza poate sa si caute altceva, ma gandesc

copiii sunt la scoala, la daycare - si astea sunt lucruri la care sa va ganditi cand luati hotararea cu cine/ce face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PRAG spune:

Incepeti sa aplicati la job-uri, las-o incolo de scoala de engleza! Cu nivelul limbii acolo unde sunteti (7 din 8, pai ce scoala iti mai trebuie, e pierdere de timp!) veti gasi joburi, apoi engleza se imbunatateste din mers! E mult mai important sa va intre niste bani - in orice fel, la inceput, rezervele de acasa se topesc repede! Succes si curaj! Se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Dragelor, va multumesc mult pentru raspunsuri si vorbele bune:)

Asa vom face, acum ne creeam resume si cautam job-uri.


Sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Bafta Lavinia ! Important e sa stiti ce vreti sa faceti, daca vreti sa va mentineti meseriile din Ro sau vreti sa schimbati. Si ca sa aveti un raspuns mai documentat la intrebarea asta un contact cu forta de munca va va fi de ajutor.
Cand am venit in Canada, toata lumea m-a indemnat sa ma duc imediat la scoala, si e drept ca aveam profilul perfect, sub 30 fara copii. Dar eu nu si nu, ca-mi placea job-ul din Ro si l-am continuat aici. Pana dupa primul copil, cand mi-a venit mintea la cap :) si mi-am dat seama ca nu ma vad iesind la pensie de acolo. Si m-am dus la scoala.
Nu e o reteta magica, nu la toata lumea iese ca la celalalt si crede-ma, cel putin aici pe forum sunt o mie si una de retete de succes. Ramane doar sa o gasesti pe a ta.

Eu voiam sa va zic un pic de programul de scouts. Abia asteptam sa faca baiatul cinci ani ca sa-l inscriu, parintii mei m-au crescut cu respect pentru natura, iesit pe munte, in grupuri de montagnarzi, si nu stiam cum sa fac asta si pentru pustiul meu. Programul de scouts mi s-a parut ca ofera cate ceva din astea si l-am inscris. Taxa de insciere, pentru tot anul, 215$. A mers deja la doua intalniri, la prima a fost cam speriat ca i s-a parut ca durat cam mult (1 ora si un sfert) si ca nu i-au dat brakes si s-a speriat cand unul din leaderi a tipat la salut (cum fac aia in armata). A doua oara a fost mai bine, i-am dat o sticla de apa cu el si i-am spus sa se duca la leader sa ceara break cand are nevoie si cred ca nu a mai tipat ala ca nu mi-a mmai zis. Aseara a fost a treia intalnire, ne-au zis ceva de Popcorn dar m-am gandit ca o sa fie alta activitate a lor. Cand colo, fund raising. Si nu doar asa de o inghetata, fiecare parinte trebuie sa vanda popcorn (pungi din alea de pui la microunde) de 600$!!!! Bine ca nu s-a dus barbate-miu la intalnire ca le ieseau pe nas popcorn-ul. Si ce m-a deranjat e ca abia acum ne spun ca de fapt din aia 215 pe care i-am platit la inscriere, 200 se duc la Scouts Canada pentru administrative expenses si ca la clubul local, deci pentru activitatile copiilor nu sunt decat 15$. Deci suntem obligati sa vindem popcorn ca sa finantam intalnirile si ce mai organizeaza ei.
Si cum era o ploaie torentiala afara, si trebuia sa stai la coada la cinci van-uri ca sa iei cate o cutie de popcorn din fiecare (sunt mai multe arome), eu am luat una din prima si am vrut sa ma car. Aia de dadea popcorn, nu si nu ca trebuie sa iau din toate, adica 600$. Pana la urma i-am spus raspicat ca e pouring rain afara, ca fi-miu are cinci ani si ca nu cred ca vom putea vinde mai mult de o cutie, si m-am carat.
Acum ma intreb ce se poate intampla daca nu vindem de aia 600, noi nu avem atatia cunoscuti , cutia asta singura am putea-o vinde pe strada si gata dar inca patru ?
Stiu ca tipul asta de fund raising se practica mult, ne-a venit si de la scoala o foaie dar acolo ne dadeau variante, adica puteai sa alegi sa nu vinzi ciocolata si sa faci un don. Plus ca este pentru activitati secundare, la scouts este chiar pentru activitatea principala.
Daca aveti experiente din astea si ceva tips pentru vandut din usa in usa, please share :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Noi am adus ciocolata de la scoala acasa si asa cum am adus-o am dus-o si inapoi.

cu scouts, mi-a trecut ideea prin cap la un moment dat dar am renuntat fiindca am intalnit de doua ori grupuri "in action" si de fiecare data am zis ca decat asa mai bine nu.

la o activitate la un muzeu, unde supraveghetorii erau prea overweight si inceti ca sa tina pasul cu copiii asa incat vizita a constat in: nu merge acolo, nu atinge aceea, stati toti in grup in zona asta iar juma' din timp s-au organizat pt poza de grup

a doua oara alt grup vizita o rezervatie naturala si au inceput cu mancarea - tocma se dadusera jos in parcare cam in acelasi timp cu noi. toti copiii sa stea la masa si sa manance in liniste. erau suspect de tacuti si plouati pt niste mici iubitori de natura in elementul lor si la inceputul actiunii.

asa ca a ramas ca nu. Va doresc succes mult, nu stiu cum o sa vindeti popcorn de 600, sincer, sper sa vi-l ia inapoi daca nu-l vindeti si sa nu ramana in buzunarul vostru....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Multumesc Aqai ca ai scris despre experienta ta cu scouts.
Eu i-am vazut in actiune mai mult aici, pe plan local. Se implica destul de mult in comunitate si mi-a placut lucrul asta. I-am vazut la food-drive, apoi la niste semnalizari pentru gurile de canal (da, stiu ca pare silly, dar la noi pentru ca sa stie iarna unde sa dezapezeasca gurile de canal, se deseneaza pe mijlocul strazii niste pesti galbeni) si la sarbatoarea orasului au mereu un stand interesant cu activitati pentru copii.
Mai am si o prietena care imi tot povestea ce face baiatul ei la scouts, cum ii place in camps si cum l-a influentat in bine participarea la activitatile lor, si de-aia am vrut sa-l dau si eu pe al meu.
Am mai aflat insa ca depinde foarte mult de leaderi, care sunt de fapt parinti ai copiilor participanti, si care se schimba mai tot timpul. Avem si noi unul din asta mai over weight in grup. Cum se strang, el isi trage un scaun :) cred ca daca s-ar aseza pe jos ca toti ceilalti nu l-ar mai ridica decat cu macaraua :).
Dar altfel sunt ok, nu ma plang de activitati si de cum se poarta cu ei. Ba chiar sunt mai zvapaiati decat genul lui V. care e mai sensibil asa din fire si foarte atasat de reguli.

Oricum, m-am plans la intalnirea de pe strada apropos de cat popcorn trebuie sa vand si cred ca mi-am gasit musterii pentru cutia de am luat-o. Acum mi-e frica sa nu ma astepte aia la intalnire vineri cu ce n-am luat saptamana trecuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Good luck! cu popcornul...

Noua ne trimit saptamana viitoare ciocolata iar acasa.. iara am taraboi cu copiii ca ei vor s-o manance


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Diana,
Ma bucur ca ai scris de scouts ca si eu ma gandeam sa ii inscriu, dar stam prost cu timpul si am tot amanat. Am auzit si eu pareri pro si contra despre ei si nu mai sunt sigura ca vreau. Mi-ar place sa mergem in familie pe munte si inca nu am ajuns. Am auzit ca sunt trasee foarte frumoase in Adirondac, poate ajungem si noi sa le vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Codritu, pai poate ne facem noi un grup de scouts :)
Barbate-miu mi-a facut socoteala ca de 215$ mergeam trei weekend-uri in camping (socotind doar costul pe noapte pentru campare) si ca-l camp-school el pe V.
V. e innebunit cu campingul, in vara cum au aparut corturile prin magazine ne-a tot batut la capat ca el vrea sa ne cumparam si sa mergem la camping. Noi, care nu am fost decat noi doi ca doi porumbei in camping inainte de copii, in Romania, nu ne-am aventurat din prima sa cumparam si initial am imprumutat un cort de la niste vecini care ne-au auzit ca vrem sa cumparam unul. Au zis ca o sa ne treaca dupa prima experienta de camping cu copiii.
Prima data am campat in ... curtea din spatele casei, intr-un weekend, doua nopti, a coincis cu ziua orasului si seara am vazut si artificiile din cort, copiii si-au mutat jumate din jucarii si carti acolo, cica si-au facut bagajul, ce sa mai a fost frumos. Am facut si un foc, am ars niste marshmallows, le-am aruncat pe toate asa arse ca mie mi se parea ca gusta oribil (vecinii au zis ca nu le-am ars noi bine, cica e o arta :) a doua seara am facut porumb pe focul ala, la asta asta ne-am priceput mai bine :).
Si ne-am cumparat si cort, si am mai facut o tura de camping-in-the backyard. Spre sfarsitul verii am aflat de niste vecini care mergeau cu gasca intr-un camping din apropiere, am zis ca mergem si noi, zis si facut, am campat acolo un weekend, cu tot cu doua bunice, doi copii si un catzel in cort de sase persoane. Mie mi-a placut, doar ca un weekend nu prea ai timp sa faci mare lucru. Pentru copii a fost super ca nu mai trebuia sa stai cu gura pe ei, nu mai face aia sau ailalta, alergau de la un cort la altul, aveau si un parculet aproape, lac de balacit si aflasem de la cei care erau acolo de mai mult timp ca erau si ceva activitati cu animatorii parcului, le aratau diferite specii de animale si plante, orientare in padure si alte lucruri pe care le fac si scouts pana la urma.
Asadar, vara viitoare vrem sa ne aventuram mai mult, poate mai spre munte cum zici tu, dar gasesc ca e important sa mergi cu mai multe familii cu copii si care sa vrea sa faca si altceva decat sa suga la bericioaice, langa bacon and eggs si sa arda marshmallows la focul de tabara (ca vecinii mei, la care tin foarte mult dar pentru care camping-ul nu e decat atat).

Update cu scouts-ul, am vorbit cu prietena mea care a avut baiatul la scouts si mi-a zis sa nu ma agit. Ea a refuzat de fiecare data sa participe la actiunea asta si a acceptat sa plateasca activitatile de genul camp la full price, ceea ce mi se pare fair. Oricum la beavers (intre 5 si sapte ani) nu au iesiri, deci nu o sa am cine stie ce sa platesc in plus. De la cubs se incepe mai mult cu iesirile.

Codritu tu ai terminat scoala ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Am uitat, uite in parcul asta am fost
http://www.ontarioparks.com/english/voya.html
Este foarte aproape de noi, mai ales pentru cei care stau in West Island, 45 de minute cu masina. Daca ploua sau ai vreo problema, poti sa vii imediat inapoi.

Mergi la inceput