Boicotarea referendumului

Boicotarea referendumului | Autor: turturica

Link direct la acest mesaj

Vad ca in presa scrisa se vehiculeaza din ce in ce mai des ideea boicotarii referendumului ca o masura de protest contra puciului parlamentar.

Argumentul, pe scurt, e urmatorul:
Parlamentul ii spune poporului ca el (Parlamentul) considera ca presedintele trebuie suspendat pt acte neconstitutionale. Si tot el, parlamentul, ii cere poporului parerea.

In consecinta, aici nu e vorba de Basescu, ci de legimitatea Parlamentului pucist. Prin urmare, daca Parlamentul nu reuseste sa convinga 9 milioane de oameni sa iasa la vot se dovedeste ilegimitatea deciziei Parlamentului.

Pentru exemplificare, aici:

www.adevarul.ro/grigore_cartianu/Traian_Basescu_e_pe_cale_sa-si_traga_un_glont_in_cap_7_737996196.html" target="_blank">articolul 1

sau aici:

www.blogary.ro/2012/07/plebiscit-pentru-lovitura-de-stat-usl-ne-invita-sa-legitimam-puciul/" target="_blank">articolul 2

sau aici:

www.contributors.ro/fara-categorie/inepta-si-iresponsabila-strategie-a-echipei-basescu/" target="_blank">articolul 3

Ce parere aveti? Argumentele mi se par convingatoare, insa evident ca o asemenea strategie de boicotare a referendumului nu are sanse decit daca este urmata unanim de intreg electoratul anti-lovitura de stat.

Evident ca aici e esentiala si strategia lui Basescu, daca el cere electoratului sa vina la vot, evident ca orice alta incercare de contrazicere nu ar face decit sa confuzioneze electoratul.

Pe de alta parte, un semn clar de boicot din partea lui Basescu ar putea justifica orice rezultat, oricit de negativ, drept rezultat al boicotului, si nu al vointei populare.

Asa ca orice alte justificare ale USL-ului ar ramine nula, iar invalidarea referendumului prin lipsa de cvorum ar demonstra ilegimitatea loviturii de stat.

Mi se pare un subiect interesant de dezbatere si urmaresc cu interes strategia electorala a echipei lui Basescu.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica
iar invalidarea referendumului prin lipsa de cvorum ar demonstra ilegimitatea loviturii de stat.



Nu, eu cred ca gresesti. Ar demonstra doar (a cata oara?!) ca romanii sunt satui de politica autohtona: pleaca ai nostri, vin ai nostri.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Poah, ce revolutionara esti tu turturica!!!

Numa linkuri la surse basesiste ai pus!

Dar faptul ca www.ghimpele.ro/2012/07/basescu-a-recunoscut-ca-a-mintit-o-pe-angela-merkel/" target="_blank">Basescu a mintit-o pe Merkel, nu te intereseaza? Daca TU ai cunoaste Constitutia, poate n-ai mai avea idei din astea puciste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Nu pot sa nu remarc ce griji ai tu la 2-3 noaptea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

E o solutie, dar mai degraba ar fi mai bine sa mergem la vot.

In ceea ce priveste minciunile, cei doi eroi din povestile horror care guverneaza sau ce fac ei pe acolo ca nu stim precis pentru ca ii vedem doar fataindu-se pe la teveu sunt lideri detasati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974


In ceea ce priveste minciunile, cei doi eroi din povestile horror care guverneaza sau ce fac ei pe acolo ca nu stim precis pentru ca ii vedem doar fataindu-se pe la teveu sunt lideri detasati.



Ceva dovezi sau doar sloganuri?

Dar, acu pe bune, cum ti se pare ca Basescu a mintit-o pe Merkel?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974


In ceea ce priveste minciunile, cei doi eroi din povestile horror care guverneaza sau ce fac ei pe acolo ca nu stim precis pentru ca ii vedem doar fataindu-se pe la teveu sunt lideri detasati.



Ceva dovezi sau doar sloganuri?

Dar, acu pe bune, cum ti se pare ca Basescu a mintit-o pe Merkel?


Eu n-am vazut emisiunea in cauza da' mi se pare putin ciudat sa intrebe daca exista procedura suspendarii, ca doar a mai fost suspendat o data. Si eram si in UE cand s-a intamplat (2007).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

copiloi, nu mai boicota te rugam toate subiectele politice de aici.
Se vorbea de referendum si boicotarea lui, nu de merkel.
PS: daca asta-i cea mai grava chestie care au putut s-o scoata despre basescu, ca a mintit-o pe merkel, e groasa, usl-ul pierde teren!

Revenind ontopic, pana cand nu se va sti sigur pe ce criterii de validare a referendumului se merge, orice scenariu e posibil.
In plus, Basescu are 2 tipuri de sustinatori:
- cei ca mine, care ar vota cu el indiferent de discursul pe care-l va avea. Aici e cam 15% din electorat, si sansa sa creasca in urmatoarele zile pana la alegeri e aproape nula.
- cei care in mod normal nu ar vota pe basescu, dar taxeaza acum printr-un NU actiunile USL-ului. Acestia sunt cei care ii pot aduce voturi in plus lui basescu. Procentul lor este in crestere, si nu e vorba de electoratul lui clasic, ci de unul foarte sensibil la principiile statului de drept. Adica ei vor vota impotriva demiterii sa sanctioneze abuzurile usl. Pai in conditiile astea, daca basescu i-ar indemna la randul lui sa faca un abuz, si sa boicoteze referendumul, prin neprezentare, i-ar pierde foarte usor. Ori interesul lui e sa atraga cat mai multi din cei indecisi in tabara aceasta. Asa ca mie mi se pare strategia lui foarte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Singura solutie pentru Romania este prezenta la referendum in numar cat mai mare.

Altfel, indiferent, de ce va spune votul popular o vom lua de la capat.


Transcriptul cu Basescu si Merkel e interpretabil.

“Angela Merkel era informata de ambasadorul de la Bucuresti despre situatia politica. Nu i-am transmis aceste lucruri doamnei Merkel. Am fost intrebat de doamna Merkel, care era perfect informata de la ambasada, daca s-au restabilit atributiile CCR. I-am spus c#259; nu, nu puteam sa mint. S-au retras OUG care vizau preluarea Monitorului Oficial? Am spus nu, inca e in vigoare. Si a mai avut o intrebare legata de cum decurge procedura de suspendare a presedintelui, daca e reglementat in Constitutie. Am spus ca nu, nu s-a facut o ancheta. A spus bine, multumesc, iti urez succes si a avut iesirea pe care a avut-o”.

Era vorba de proceduri, si nu daca exista sau nu "suspendarea" in constitutie. Si daca ea s-a facut conform Constitutiei si a avizului in coada de peste dat de CCR.
Eu cel putin asa inteleg discutia.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Poah, ce revolutionara esti tu turturica!!!

Numa linkuri la surse basesiste ai pus!

Dar faptul ca www.ghimpele.ro/2012/07/basescu-a-recunoscut-ca-a-mintit-o-pe-angela-merkel/" target="_blank">Basescu a mintit-o pe Merkel, nu te intereseaza? Daca TU ai cunoaste Constitutia, poate n-ai mai avea idei din astea puciste



Nu pot sa nu remarc tema de aseara de la Antena.

"A mai avut o intrebare legata de cum decurge procedura, daca e reglementata in Constitutie procedura de suspendare a presedintelui. I-am spus: "Nu e reglementata". (...) Am spus: "Nu, nu s-a facut o ancheta ca în 2007".

Procedura!!! Reglementata!!! Nu daca este stipulata, daca exista!!!

Edit: ha ha ... am raspuns amindoua in acelasi timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974


In ceea ce priveste minciunile, cei doi eroi din povestile horror care guverneaza sau ce fac ei pe acolo ca nu stim precis pentru ca ii vedem doar fataindu-se pe la teveu sunt lideri detasati.



Ceva dovezi sau doar sloganuri?

Dar, acu pe bune, cum ti se pare ca Basescu a mintit-o pe Merkel?










Cum n-aveti voi rabdare sa cititi pana la capat......



Mergi la inceput