Boicotarea referendumului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Rapunzind la intrebare: chiar nu stiu ce voi face.
Cred ca in ultima saptamina vom stii clar ce sa facem: boicotam sau nu.
In ziua votului mai vedem prezenta la vot pina pe la ora 6 si mai decidem si atunci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Singura solutie pentru Romania este prezenta la referendum in numar cat mai mare.


Nu neaparat.

daca vor fi 8 milioane de votanti, din care 7 impotriva lui Basescu, atunci da, va fi o situatie de criza.

dar daca se vor boicota la modul serios alegerile, si vor iesi doar 4 milioane de romani la vot, atunci indiferent de procente, basescu poate spune linistit: lumea nu a participat la vot pentru ca nu a vrut sa legitimeze prin vot actiunile din parlament. pentru ca nu a considerat ca suspendarea mea se datoreaza incalcarii constitutiei ci intereselor majoritatii parlamentare, etc., etc.

Asa ca totul e relativ. Conteaza in primul rand numarul de votanti. Cu cat va fi mai mic, cu atat va fi privit ca mai ilegitim ceea ce a facut parlamentul si guvernul, pentru ca majoritatea, oricat ar vrea s-o dea ponta sau crin la intors, nu e reprezentata de cateva milioane de romani! daca vor vota 80% pentru suspendare, dar prezenta la vot va fi de 25%, nu poti sa spui ca lumea il uraste pe basescu si abia asteapta sa scape de el! daca era asa, venea la vot, prin neprezentare dovedesc ca le este indiferent/
Daca in schimb prezenta e foarte mare la vot, atunci se schimba radical situatia. Abia atunci ne putem astepta la manifestatii, scandaluri, etc. Atunci cand lipsesc cateva sute de mii de oameni pentru validare, si basescu revine la cotroceni.

Oricum, totul e scenaristica deocamdata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

copiloi, nu mai boicota te rugam toate subiectele politice de aici.Se vorbea de referendum si boicotarea lui, nu de merkel.PS: daca asta-i cea mai grava chestie care au putut s-o scoata despre basescu, ca a mintit-o pe merkel, e groasa, usl-ul pierde teren!

Revenind ontopic,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

mnah. Asteptam baicotul. Pe cel de la Paris l-am vazut. (aia cu un vot la 2 secunde, cc 100 de persoane )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

mnah. Asteptam baicotul. Pe cel de la Paris l-am vazut. (aia cu un vot la 2 secunde, cc 100 de persoane )

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



De pe Antena 3 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

m-ai prins! Boooo, habar n-am de pe care antena, am cablu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu cred ca prin boicot vom demonstra USLasilor ca noi cetatenii, nu marsam la lovituri in forta, grosolane, din astea iliescene!
Nu le facem jocul care il prezinta "cu fata" democratica si el este in fapt o reactie disperata a unora ca Nastase sau Voiculescu ca sa-si scape pielea de judecata!
Mickyyy are perfecta dreptate: pt. multi cetateni, printre care ma numar si eu, nu afinitatea pt. Basescu ii va determina sa boicoteze Referendumul, ci dorinta de a nu fi partasi la aceasta mascarada politica a unor neica-nimeni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

copiloi, asta e, nu ma pot informa din presa uslamista, ca acolo nu exista cuvintele "puci", "lovitura de stat", ca sa nu mai mentionam de "respect pt statul de drept, constitutie", stii tu, nimicuri din astea de care se impiedeca partidul tau.

si iti apreciez ingrijorarea pt programul meu, dar stai linistita, dorm foarte bine, sint pe alt continent

Acuma revenind la boii nostri, mie boicotarea referendumului prin neprezentare mi se pare o idee valida in cazul in care se face o mediatizare publica pe tema asta, e urmata unanim de electoratul anti-suspendare si e clar pt toate partile (mai ales alea useliste), ca neprezentarea e o forma de protest la puciul parlamentar.

Prin urmare, daca sint doar 3-4 milioane de votanti, chiar daca majoritatea spun DA, se poate argumenta evident ca cei care nu s-au prezentat nu sint de acord cu legimitatea cerintei parlamentului.

As vrea sa va reamintesc ca si Hitler si Mussolini si-au legitimat dictaturile prin referendumuri.

Dar, evident, ca totul tine de strategia electorala a echipei lui Basescu si deocamdata vad ca inca nu e clar daca se merge dupa legea de 50% + 1, 2-3-5 zile de votare, referendumuri bis, etc, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

mnah. Asteptam baicotul. Pe cel de la Paris l-am vazut. (aia cu un vot la 2 secunde, cc 100 de persoane )

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Fraudarea alegerilor este o infractiune grava, si vreau si eu sa stiu cei care au dovezile astea, in speta televiziunile si PSD/PNL-ul au adresat o cerere de ancheta la autoritatile competente? Ma refer un document scris semnat de domniile lor si care sa aiba atasate toate dovezile referitoare la frauda.
Daca nu, apoi atunci ma scuzati asta este doar noroi ca sa pacalim prostii.

Si da toti se plang la alegeri ca turism electoral, ca suveica, ca cumparat de voturi dar dovezi sau ceva spirit civic sa duca dovezile la autoritati vax. E mult mai usor si mai benefic sa arunci o umbra de indoiala asupra rezultatului alegerilor decat sa pui mana sa dovedesti chestia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Acu' nu trebuie sa fim naivi, in conditiile in care semnale ca acelea date aici, in perfecta libertate de opinie si care sunt extrem de negative pt. USLasi, este previzibil ca se vor lua contramasuri de fraudare masiva prin inregistrare de votanti, mai multi decat cei care ar vota, pt. ca Ref. sa fie validat si eventual in favoarea acelora cu manariile, pt. ca este clar ca la vot vor fi prezenti numai cei antiBasescu!

Mergi la inceput