situatie..delicata...

situatie..delicata... | Autor: nikol24

Link direct la acest mesaj

NU stiu daca e bn ca ma postat aici dar nu stiu unde s ar incadra mai bine subiectul.
In 2 sapt urmeaza sa plec la mare cu fetita mea de 5 ani.Sotul este plecat afara cu munca si vom pleca doar noi doua ca fetele.Asta a fost vorba initial.
Intre timp a aflat cumnata mea ca plec la mare si a zis sa il i au si pe baiatul ei cu mn la mare ca ea munceste si nu poate sa il duca la mare anul acesta.
Problema mea este ca eu mi am dorit f mult sa merge doar cu fetita mea la mare,sa fie ceva frumos doar noi doua mi am facut o groaza de planuri pentru perioada aia si nu as vrea sa l i au si pe nepot cu mn.El are 15 ani e adolescent,nu avem o super relatie,nu stiu ce o sa vb cat o sa fim acolo doar noi trei (eu ,el si fetita)
Insa nu pot sa i spun cumnatei ca nu vreau sa il i au pentru ca nu ar intelege si sa r supara pe mn si nu as vrea sa o supar pentru ca tin tare mult la ea si a fost o scumpa mereu.
Nu stiu cum sa fac sa reusesc sa plec numai cu fetita mea in asa fel incat sa nu supar pe nimeni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pur si simplu ii spui exact ceea ce iti doresti tu si copilul tau.
Daca cineva este corect va intelege si iti va multumi pentru ca ai spus ce ai avut de spus. Daca nu, orice ai face sau vei face va fi la fel.
Trebuie sa avem capacitatea si sa spunem ce avem de spus si sa intelegem ce este de inteles.
Aceasta este parerea mea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu i-as spune in fata ca nu pot sa imi asum responsabilitatea pentru un adolescent de 15 ani, ca trebuie sa fiu concentrata pe copilul meu care sigur nu va avea acelasi program cu cel mare si in definitiv nici nu e de datoria ta sa ai grija de copilul altuia, sa-l trimita intr-o tabara daca tot nu poate merge cu el. Acum sincer, nu ca iti strica programul cu fetita, dar tu chiar ai putea fi linistita cu gandul ca poate baiatul ala se avanta in mare si se ineaca sau isi gaseste ceva prieteni si iese noaptea din camera in ceva club etc etc, eu nu stiu cum poate cumnata ta sa iti propuna asa lejer "sa il iei cu tine", parca ar fi un ursulet de plush...

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

oricat de draga si scumpa ti-ar fi cumnata, nu mi se pare deloc politicos cum a procedat. ce-i aia, ia-l si pe fii-meu, ca eu nu pot sa-l duc pentru ca muncesc ? macar te-a intrebat daca ai vrea, daca este loc si pentru el in masina si camera, sau ti-a spus direct sa-l iei si pe baiat ?

eu cred ca poti sa-i explici cumnatei cu cat mai mult tact posibil ca nu poti sa-l iei si pe baiatul ei cu tine, anul acesta la mare. argumente sunt destule, prezinta-le pe cele care crezi ca vor fi de impact si o vor face pe cumnata sa inteleaga, sa-si dea seama ca propunerea ei a picat foarte prost in planurile tale de vacanta.

si pana la urma ce daca se supara cumnata pe tine ? ea ti-ar fi luat fetita daca pleca cu baiatul la mare ? pana la urma e vorba si de asumarea unei mari responsabilitati, aceea de a avea grija de copilul altuia, si nimeni nu cred ca ar vrea sa-si petreaca vacanta cu un stres in plus pe cap, cand adevaratul scop este sa te relaxezi, sa te odihnesti, sa faci ce-ti place si ce ti-ai propus, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

trebuie sa inveti sa zici NU. daca iti e prietena cu adevarat, nu se va supara pe tine.
sau spune-i ca daca il iei, nu iti asumi nici o raspundere pt. siguranta lui, daca pateste ceva, nu e responsabilitatea ta. sa vedem daca ii convine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu nu inteleg care e problema: vacanta voastra a fost deja planuita, nu ai ce schimba. Ii spui cumnatei si punct.

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Mai inchiriezi inca o camera si pentru baiat?sau vrea il culci in pat cu fetita?
Cat de compatibili pot fi pe plaja o fetita care se joaca cu galetusa si un adolescent?
De erau de aceiasi varsta,putea zice ca isi umplu timpul impreuna insa daca baiatul se avanta in valuri ......alergi dupa el lasand fetita singura pe mal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Ideea este ca ea chiar a fost cu fetita mea la mare si are grija de ea cand eu sunt la munca.Nu o spun ca o datorie sau vezi doamne daca i spun nu nu mai mai juta cu fetita sau altceva.Pur si simplu o sa fie greu sa comunic cu baiatul ei pentru nu avem subiecte comune si imi vreau intimitatea cu fetita mea.Baiatul este f cuminte,nu merge in cluburi,nu face probleme e super ok ,singurul motiv pt care nu as dori sa il i au cu mneste ca vreau sa fiu sg cu fetita mea.
Si da mi a spus pur si simplu sa il i au cu mn si mi a fost rusine sa o refuz.Iar daca i spun ca vreau sa fiu singura cu fi mea o sa se supere sigur ,nu o sa inteleaga ca vreau si eu intimitate
Nu am nici o solutie care sa impace si capra si varza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da' de unde, dar daca tu nu vrei sigur ca nu exista nimic.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Deci eu inteleg ca persoana asta e buna sa-ti duca fetita la mare, sa mai aibe grija de ea din cand in cand, invers insa nu e valabil ... foarte bine, atunci fii tu insati si sincera fata de ea :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nikol, acum ca ai completat ... e altceva. Trebuie sa existe o reciprocitate, zic eu

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput