situatie..delicata...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Rectific si eu in acest caz. Nu stiam de existenta serviciilor oferite de cumnata ta si cred in reciprocitate. Asa ar fi corect.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu cred ca se compara faptul ca sta cu fata ta intr-un mediu redus,sigur,cu statul cu un baiat de 15 ani si un copilas mic pe plaja...e plaja,e agitatie,poate copilul tau vrea sa doarma la 11 si baiatului nu-i e somn.Gandeste-te ca tu baie cu fata nu poti face la apa adanca...gandeste-te ce responsabilitate e sa ai grija,cand e vorba de mare(apa multa)de un adolescent,timp in care e agatata de tine fata mica.
Mai una e sa iesi si cu el la plimbare.alta e sa pazesti copiii pe plaja.

Realizezi daca doamne fereste se intampla ceva ca nu ai cum interveni?

Si eu cred in reciprocitate dar trebuie analizata conjunctura,sa nu se intample Doamne ferste ceva....

Explica-i ac e mult prea mare responsabilitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Eu cred ca ar trebui sa il iei pe nepotel la mare, sigur el are deja alt program dar totusi este la varsta cand intelege ca tu trebuie sa ai grija de cea mica si o sa se plieze pe programul vostru. Poate in we sau macar 1-2 zile vine si cumnata isi ia si ea o camera separat cu nepotul si atunci o sa fi singurica cu fetita ta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

Ideea este ca ea chiar a fost cu fetita mea la mare si are grija de ea cand eu sunt la munca.Nu o spun ca o datorie sau vezi doamne daca i spun nu nu mai mai juta cu fetita sau altceva.Pur si simplu o sa fie greu sa comunic cu baiatul ei pentru nu avem subiecte comune si imi vreau intimitatea cu fetita mea.Baiatul este f cuminte,nu merge in cluburi,nu face probleme e super ok ,singurul motiv pt care nu as dori sa il i au cu mneste ca vreau sa fiu sg cu fetita mea.
Si da mi a spus pur si simplu sa il i au cu mn si mi a fost rusine sa o refuz.Iar daca i spun ca vreau sa fiu singura cu fi mea o sa se supere sigur ,nu o sa inteleaga ca vreau si eu intimitate
Nu am nici o solutie care sa impace si capra si varza

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''


Pai atunci nu poti refuza. Ai avut pana acum alte alternative prin care sa te revansezi fata de ea? Daca nu, acum ai ocazia, daca e baiat cuminte cum spui, asta este, serviciu-contra-serviciu. Poate te ajuta cu bagajele, poate se joaca cu fetita cat stai tu pe plaja si te uiti la ei, pana la urma nu-i prima data cand se vad si fetita ta nu mai este un sugar. Are cam5-6ani, nu?
Recunostinta e boala grea, nu?

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

stii care e partea cea mai trista din toata povestea aceasta ? cu siguranta cumnata i-a spus deja baiatului ca va merge la mare peste 2 saptamani, cu matusa si verisoara. daca baiatului ii place marea, va fi foarte dezamagit si trist cand va primi vestea ca nu va mai pleca...

si iti mai spun ceva, sa nu te superi : din cele scrise in primul tau mesaj, eu am inteles ca intr-un fel sau altul, cumnatei nu i-ai spus ca pleci la mare cu fetita, ca ea a aflat dintr-o alta sursa. asta inseamna ca tu stiai/intuiai ca prima ei reactie va fi "ia-l si pe fii-meu cu voi", de aceea ai evitat sa-i spui ca plecati in vacanta. cred ca te-ai incurcat rau in situatia prezentata, va fi foarte greu sau imposibil sa iesi din incurcatura asa cum vrei tu, fara resentimente din partea cumnatei si fara sa-l ranesti pe nepot.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Un baiat de 15 ani, chiar mai taciturn nu creaza probleme. E responsabil ! Daca nu vrea sa faca conversatie, nu-i nici o problema e suficient sa-l vezi si el sa te vada. Are nevoie de asta.

Plusuri : Il poti lasa pe patura si te duce cu fetita sa faci baie, apoi stai tu cu lucrurile cit se joaca amindoi, apoi te poti odihni mai bine stiind ca sunt impreuna.

O sa-ti fie si mai usor cu bagajele, cu mersul cu trenul, il poti trimite sa caute o piine daca lipseste, etc.
Nu, nu e o greutate si cu 2 copii te descurci mai usor de cit cu unul.

Alt plus : mama lui poate sa lucreze linistita, sa faca o curatenie generala, sa faca conserve ....

Si da, din moment ce cumnata sta cu fetita ta citeva ore pe zi, esti obligata moral sa arati ca iti pasa si tie de copilul ei.


Edit : vad ca am scris cam acelasi lucru cu dana_vio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Sau poate baiatul nici nu vrea sa vina cu voi la mare, asa s-ar rezolva problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Nikol, eu te inteleg ff bine. Pentru mine vacanta e sfanta, si vreau sa o petrec cu copilul meu, cu sotul, fara intrusi :). Una e sa ai grija de un copil cand ai tu chef, in timpul anului si alta e sa ti se impuna sa iei pe cineva in vacanta.
Cand a fost fetita ta cu ei la mare, tu le-ai pasat-o sau ei s-au oferit sa o ia? Asta mi se pare important :). Daca tu ai pasat-o, trebuie sa accepti nepotu, daca nu ... a fost placerea lor sa o ia si cu asta basta.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ei, se cam schimba datele problemei...
daca nu vrei sa-l iei si pe el, trebuie sa fii pregatita ca prietena sa nu-ti mai ofere ajutorul cu fetita ca pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

hmmm, intr-o lume ideala, daca eu imi folosesc cumnata sa stea cu copilul cand merg la serviciu, daca mi-o duce la mare ( chit ca am rugat-o eu sau s-a oferit ea), ii propun si eu la randul meu asa o favoare fara sa astept sa afle si sa ma roage pt ca asa e frumos si, mai ales, pt ca stiu ca ea nu poate merge in vara asta. Intr-o lume ideala ...

In lumea reala e altfel însa ...

Mergi la inceput