Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 72 -

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Buna Sorinella,

Cu placere!
Nu cred ca te apropii de menopauza.
Acestea sunt cazuri rare, daca nu ai in familie mama, bunici, matusi care sa fi intrat la menopauza sub 40 de ani si daca nu ai suferit interventii la ovare, nu e cazul sa te panichezi.

Dovada faptul ca ramai insarcinata.
Daca ovocitele ar fi de asa proasta calitate, nu cred ca ai ramane insarcinata.
Iti spun din proprie experienta. Eu aveam rezerva ovariana f scazuta
si nu am ramas niciodata insarcinata natural. O ruda apropiata nu avea rezerva asa scazuta si ramanea insarcinata, iar apoi pierdea sarcinile. Cand a facut Clexane de 0.4, afland de mutatiile mele MTHFR si de tratamentul meu dupa reusita FIV-ului meu, nu a mai pierdut sarcina si are un copil sanataos.
Ca sa te linistesti gaseste cel mai bun laborator si in ziua 3 de ciclu verifica neaparat Inhibina B, AMH, FSH, Estradiol si LH.
Iti spun de pe acum ce am invatat: Inhibina B ar fi bine sa fie peste 40, iar AMH-ul ar fi de dorit sa fie mai mare decat 1. Ca sa raspunzi bine la tratamentul pentru un FIV, trebuie sa ai FSH-ul maxim 15, dar acum in Bucuresti
se fac de exemplu miniFIV-uri pentru femeile cu rezerva ovariana scazuta si se recolteaza 2 sau 3 ovule si se obtine o sarcina.
Asa ca nu dispera! Mai fa niste analize inainte de a trage o concluzie.

Cauzele pentru pierderea unei sarcini pot fi foarte multe.
Cu tratamentul unui hematolog bun eu cred vei reusi sa tii sarcina.
Succes!

Eliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Eliza- multumesc ff mult
Mi-am luat metfogamma 1000 acum si de azi am inceput sa iau treptat
- 5 zile 500 mg/zi
- 5 zile 1000mg/zi
- si apoi sper sa ajung la 150 mg/zi

Eu as vrrea sa fac fiv in sept-oc ... dar intai ma duc la hematolog si in functie de ce-mi spune d-na dr voi vb si cu dr. ginec ..

Nu stiu ce sa fac- cred ca ar fi bine sa ma duc si la un dr endocrinolog inainte ...
Uff la cati dr. tb sa ma mai duc ..

Cateodata simt ca nu-mi mai ajunge timpul ... chiar daca o zi ar avea 70 de ore .. parca tot nu as mai avea timp ...

Trebuie sa ma organizez .. "mutatiile" nu erau in planul meu ..

Bine ca stiu ce am .



Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Elly_me, bine ca ai aflat de mutatii inainte de FIV.
Nu e bine deloc cand esti insarcinata sa alergi cu sufletul la gura pe la doctori.
Parerea mea e ca ar fi bine sa vorbesti si cu un medic endocrinolog inainte de FIV. Eu iti spun sincer ca fara endocrinolog nu cred ca reuseam.
Dna dr Gudovan Emilia e un medic foarte bun si o gasesti la Medsana in Cotroceni sau la Medical City.
M-a echilibrat dpv hormonal fff bine inainte si dupa FIV.

Asa este ca trebuie sa faci un tur de forta pe la nu stiu cati doctori...
Din pacate ziua n-o putem lungi. Eu as vrea sa mai dorm macar o ora in plus ca sunt franta. Gemenii mei au la 1 an si 4 luni o energie...

Sa te ajute Dumnezeu sa vezi cat mai curand cum e!

Eliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Eliza

Mi-am facut programare si la dr endocrinolog - Magda Bajenaru (Medlife).. am mai fost la dansa si mi s-a parut super ok ..
Numai ca programarea este pe 29.08 (urmat 2 sapt este f ocupata si apoi intra in conced).. dar aste este ...

Asa ca ma duc la toti dr la care pot .. numai sa fie ok

Multumesc ff mult ca-ti mai faci timp sa intri pe aici desi ai 2 nazdravani- sa fie sanatosi si sa va aduce numai bucurii



Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Elly_me

Foarte bine ca ai prins o programare la medicul endocrinolog.
Daca e la sfarsitul lui august, poti sa te duci la dansa si cu o prolactina de ziua 3 recenta.
Mai intru si eu ca sa mai citesc povestea cuiva, iar daca pot ajuta pe cineva cu un sfat, il ajut cu drag pentru ca nu am uitat prin cate am trecut ca sa-i am pe cei mici si .
De aceea spun ca e bine sa lupti, sa te informezi mereu si sa nu te lasi pana nu reusesti!

Cu drag,
Eliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Eliza
Multumesc pt sfaturi
Voi scrie vineri ce mi-a spus d-na dr Avram ... despre mutatiile mele.



Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinella spune:

Au venit si rezultatele pentru analizele hormonale de ziua a 14.Dupa chiuretajul din mai cred ca e cam devreme pentru analize hormonale,cm e cam dereglat,mie imi venea la 25,26 zile acum vine la 30 de zile....
FSH-HORMONFOLICULOSTIMULATOR.... . 3,6 U/l in 13/07/2012 a fost 17,7
Faza foliculara: 3.09 - 7.90 U/l
Faza ovulatorie: 2.27 - 18.51 U/l
Faza luteala: 1.38 - 5.52 U/l
Postmenopauza: 30.57 - 106.32 U/l
L H - H O R M O N L U T E I N I Z A N T . .11,05 U/l in 13/07/2012a fost 7,47
Faza foliculara: 1 - 18 U/l
Faza ovulatorie: 24 - 105 U/l
Faza luteala: 0.4 - 20 U/l
Postmenopauza: 15 - 62 U/l
P R O L A C T I N A . . . . . 25,7 ng/ml in 13/07/2012 a fost 20,8
617,0 mU/l 499,4
VALORI NORMALE:
Femei: 3.24 - 29.12 ng/mL
E S T R A D I O L . . . . . 231,00 pg/ml in 13/07/2012 a fost 36,00
0,85 nmol/l 0,13
Faza foliculara: 39 - 189 pg/mL
Faza ovulatorie: 94 - 508 pg/mL
Faza luteala: 48 - 309 pg/mL
Post menopauza: < 20 - 41 pg/mL
Ce parere aveti?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

sorinella draguta nu are nicio treaba pierderea ta de sarcina cu rezerva ovariana.
Pierderea sarcini tine de alte motive, -genetica embrionului,genetica voastra( sot - sotie)sau cand nu este corect hranit( trombofilie).
In legatura cu dozarile hormonale este cam asa:
se merge pe un ciclu regulat lunar.
- se recolteaza in 2-3 zi de cm( stii daca vine dupa amiaza este considerata ziua 1 a doua zi), mai adauga la analizele respective si progesteronul- este foarte important valoarea lui.
- in ziua a 14 este ptr. un cm de 28 de zile interesant este tot la fel progesteronul si prolactina(FSH nu are o relevanta decat in ziua 2-3) ,
-ziua 21 este tot la fel sa se vada daca valori cresc sau scad.
Eu nu stiu in care zi a fost recoltat FSH de 17,7 a fost in ziua a 3 de CM.Daca a fost in ziua a 3 este mare, dar depinde de valoarea lui de la o luna la alta(organismul uman este o mare enigma).
Cea mai elocventa analiza ptr. rezerva ovariana este AMH, FSH -este variabil, acum sa nu intelegi ca luna acesta este 5 si luna viitoare 17, +- cca procente.
Succes mult si nu te descuraja, toate au o rezolvare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna, dragi prietene !
Nu am ajuns la Bucuresti pentru a vorbi cu dra, dar am o intrebare : pot face analiza AMH in orice zi , sau trebuie in a 2-a sau a 3-a zi a ciclului? Luni merg sigur la Bucuresti si vreau sa-mi fac si aceasta analiza, dar sunt in ziua a 9-a .
Multumesc !

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Buna Sorinella,

Analizele de ziua 3 din data de 13 iulie trebuiau sa se incadreze in valorile laboratorului pentru faza foliculara.
FSH-ul e peste limita superioara, iar estradiolul sub limita inferioara, restul in limite. E posibil sa fie o dereglare hormonala a organismului tau, care inca nu si-a revenit.
Medicii ginecologi cu care m-am tratat mie mi-au recomandat sa fac pentru rezerva ovariana FSH, Estradiol, LH, AMH si Inhibina B (mai faceam si Prolactina in plus) in ziua 3 de ciclu (daca nu se putea in ziua 2, dar ziua 3 e cel mai bine). Chiar daca ciclul imi venea la ora 22, ziua aceea o considerau ziua 1. Asa ca cel mai bine intreaba medicul ginecolog caruia i te adresezi cum considera dansul ziua 1, ca fiecare e cu teoriile lui.
Analizele de ziua 14 trebuie sa se incadreze in limitele laboratorului pentru faza ovulatorie si se incadreaza cu exceptia LH-ului care e prea mic.
Pot sa-ti spun ca FSH-ul si LH-ul au un maxim in momentul ovulatiei (ziua 14), la fel Estradiolul (guverneaza faza foliculara) creste si are un maxim cu o zi - doua inainte de ovulatie, iar Progesteronul are un maxim in ziua 21 de ciclu (el guvernand faza luteala).
La tine e clar ca e ceva aiurea ca FSH-ul a scazut in loc sa creasca, LH-ul a crescut prea putin, doar Estradiolul a crescut ceva (dar era foarte mic initial - ceea ce nu e bine decat cand incepi un FIV).
Cu Prolactina esti in limite.
Acum mai repeta in ziua 21 Progesteronul si LH-ul.
Apoi du-te cu rezultatele sa te sfatuiesti cu medicul ginecolog ce analize sa faci in ziua 3 a ciclului urmator si cum considera dansul ziua 1 (intrebi daca imi vine ciclul de exemplu prima picatura de sange la ora 23 o consider ziua 1?). Sau poate te sfatuieste sa mai astepti o luna ca sa se mai regleze ciclul si apoi sa repeti analizele.
Sfatul meu e sa nu incerci inca sa ramai insarcinata pana nu ai foarte clar un tratament hematologic, ginecologic si eventual du-te cu analizele astea complete la un endocrinolog ca sa te ajute cu ceva sa-ti revii.
Cu rabdare se rezolva toate! Multa sanatate!

Eliza.




>>>Continuare

Mergi la inceput