Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 72 -

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

MeAlex, multumesc
O zi usoara tuturor !
Va

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Eliza & MeAlex

Analizele hormonale sunt ok .. adica prolactina
Am vrut sa ma duc ieri sa mi le mai fac (am fost in Z3) - dar m-am gandit sa le las pt luna viitoare .. sa fie mai recente inainte de fiv (sept /oct)...

Am luat si eu un timp siofor - dar nu ma simteam bine deloc - asa ca nu am mai luat .
Acum ma gandeam sa incep sa iau Metfogamma (in loc de Siofor) - am citit ca anumite pers. au tolerat mai bine metfogamma.

La endocrinolog am fost mult timp si nu mi-a gasit nicio problema (in afara de ovare MPC)
De ovulat natural nu am ovulat niciodata.
Si progesteron-ul este ff mic - deoarece am CM dereglat .. nu stiu niciodata cand/daca imi vine.

Din august voi incepe si niste sedinte de acupunctura.
Sper de data aceasta sa fie bine .

Dar intai voi face homocisteina si gena pai sambata si apoi voi incepe sa iau: aspenter- femibion- magne b6 si metfogamma

Va multumesc ff mult pentru ajutor




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

elly succes la toamna!

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Salutare ... se pare ca mi-am facut si gena pai + Mutatia factorului XIII (G102T) ... dar am uitat credeam ca doar ce mi-au trimis initial am facut , insa am primit rezultatul si pt acestea aseara ...


Mutatia factorului XIII (G102T) - risc trombofile
PCR
Mutatia V34L - rezultat negativ

Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie
PCR

Pacientul este homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant).
Deletia guanozinei in pozitia 675 a genei PAI-1 care apare in forma homozigota la 11% din populatia europeana conduce la o crestere a
nivelului de PAI-1 in sange. Concentratia plasmatica ridicata de PAI-1 constituie un factor de risc pentru boala tromboembolica. Starea de
purtator pentru alela 4G este asociata cu obezitate si hipertensiune arteriala precum si cu cresterea riscului de infarct miocardic, iar la femei cu
preeclampsia. Transmiterea defectului genetic este autozomal-recesiva si se recomanda un control familial.


Nu prea inteleg .. .trebuie sa ma documentez - ce parere aveti??




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Elly, ai aceleasi mutatii ca si mine, reciteste ce ti-am scris pe pagina anterioara. E bine ca stii ce ai si ca trebuie sa fii atenta. Cum am mai scris, la sarcina viitoare voi face Clexane 0.6.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Alex multumesc
Sunt putinel socata ... dar e bine ca stiu ce am




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Elly, pe mine m-a lamurit ce scrie pe site-ul Synevo referitor la mutatia genei PAI (am citit si pe alte site-uri):
In ceea ce priveste patologia sarcinii, potrivit unui studiu, prezenta genotipurilor 4G/4G sau 4G/5G este clinic semnificativa pentru dezvoltarea tromboembolismului venos in sarcina. Un alt studiu a aratat ca genotipul 4G/4G, statusul homozigot pentru mutatia Val34Leu a factorului XIII sau homozigotia/heterozigotia compusa pentru ambele defecte se asociaza cu pierderile de sarcina din trimestrul I, prin afectarea formarii placentei.
Atunci cand mi-am facut analizele pentru mutatii, imi doream sa aflu ca am ceva, asa s-ar fi explicat, intre timp s-a dovedit ca lucrurile nu-s asa simple si au mai aparut niste chestii.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinella spune:

Scuze am plecat in concediu dar nu a fost concediu, a fost un chin
Am pierdut sarcina in 15 mai,deci cam 2 luni si am facut analizele hormonale
Nu pot sa cred ca intru la menopauza...


Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing

sorinella la cat timp dupa ce ai pierdut ultima sarcina ai facut analizele ?


---------------------------------------------
TANARA SPERANTA
Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinella spune:


Multumesc, am fost plecata cateva zile
Astept sapt viitoare sa le fac pe cele de 14 zi.Momentan o sa fac tot la bioclinica
pe urmatorul ciclu o sa vad la al laborator sau merg la Szeged
Nu imi vine sa cred asa ceva?Si totusi am ramas de 2 ori insarcinata...
Se poate sa fi pierdut sarcinile din cauza rezervei ovariene de proasta calitate?

Citat:
citat din mesajul lui eliza70

Buna Sorinella,

Dupa cum ti-au scris si fetele dinaintea mea, nu intra in panica.
Trebuie sa-ti faci tot profilul hormonal dupa cum ti-am mai scris si eu: in ziua 14 fa FSH, LH si estradiol, iar apoi in ziua 21 mai fa o data pe ciclul asta ca sa fie corect progesteron si LH (ca prolactina vad ca e in limite, nu trebuie repetata).
Apoi du-te cu tot profilul asta la un ginecolog bun si sfatuieste-te cu dansul daca ciclul urmator in ziua 3 sa repeti profilul hormonal FSH, LH si estradiol (ca prolactina e OK) si in plus sa faci Inhibina B si AMH (hormoni antiMullerieni). Intereseaza-te de un laborator care sa trimita sangele in Germania sau Austria ca sa ai o acuratete a acestor analize atat de sensibile. AMH si Inhibina B, corelat cu inca un FSH si un estradiol ii vor spune medicului ginecolog daca se poate face FIV.
Din experienta mea, FSH-ul mai poate varia, nu e batut in cuie luna de luna. Trebuie sa verifici neaparat si pe ciclul de luna viitoare.
Multa sanatate!

Eliza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Buna Elly_me,

Cu placere!
Am scris si eu ce am stiu, de ce m-am lovit.
Daca nu suporti Siofor-ul e bine sa-l inlocuiesti cu altceva similar.
Eu am intrerupt Sioforul cu cateva luni inainte de FIV-ul reusit.
Luasem peste 1 an. Intreaba endocrinologul cu cat timp inainte de FIV e bine sa intrerupi echivalentul Sioforului (poate nu e cazul sa fie intrerupt).

Pentru prolactina mare am luat Dostinex, chiar si in primul trimestru de sarcina, in dozele prescrise de doamna dr Gudovan Emilia - endocrinolog.

Cu mutatiile pot sa iti spun ca eu am fost la o consultatie la domnul dr Dinu Albu la Alcosan, deoarece dansul e si ginecolog si genetician.
Asta ca sa-ti explice riscurile si ce ar trebui sa faci.
Programeaza-te din timp deoarece dansul e un medic foarte cautat, dar merita sa afli parerea dansului.
Bineinteles ca de baza e un hematolog bun care sa-ti dea tratamentul adecvat inainte de FIV si dupa ET.
Sa-ti implinesti visul cat mai curand!
Bafta! Multa sanatate!

Eliza.

Mergi la inceput