Cursuri inot - recomandari

Cursuri inot - recomandari | Autor: Anka74

Link direct la acest mesaj

Vara asta il duc pe pitic la inot. Hotararea e luata, definitiva si irevocabila. Numai ca nu ne-am hotarat unde anume. Optam intre Aqua Team (bazin Miramar), Bucharest Sport Club - bazinul din Elev Stefanescu Stefan sau bazin Lia Manoliu, sau Energy Club - au bazin in elev stefanescu Stefan si inca unul...
Acum as vrea, din experienta celor ce au trecut pe la aceste cluburi/bazine/instructori pareri, sfaturi, sugestii...Copilul are 7 ani si ceva, face sport, are idee cat de cat de ce inseamna balaceala (nu inotul)- vara trecuta statea cu doar cu aripioarele in piscina mare.
Ma intereseaza sa nu fie foarte multi copii in grupa, instructorul ok si cu ochii pe ei tot timpul, sa aiba antrenamentele dupa amiaza/seara, sa il putem duce...
Ar mai fi Dinamo, insa din cate stiu eu orele disponibile pt copii sunt la pranz...si poate or mai fi si altele.
Multumesc frumos.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Anka, eu am doi baieti si pt ca locuiesc in zona in care vrei si tu sa gasesti bazin, am testat ceva bazine si sali de sport in zona.
Acum cativa ani am dat baietii la Lia Manoliu, atat la cursuri de vara cat si iarna, la bazinul acoperit. Costurile mai mici, dar vara extrem de multi copii in bazin cu avantajul ca poti vedea ce face si dezavantajul ca esti la mana conditiilor atmosferice. In sezon mai rece, la bazinul inchis, nu poti vedea absolut deloc ce se intampla (dac atipa antrenorul sau forteaza copilul...). De ce zic de fortat, pt ca unul din baietii mei, acum niste ani, dupa vre-o 3 luni in care a mers cu placere la bazin, a inceput sa refuze sa mai mearga si chiar sa se spele pe par - nu mai suporta apa pe fata.
Am mai fost in vizita la cel de pe Elev Stefanescu dar mi s-au parut costurile exagerate.
Pana la urma am ajuns la Miramar. Aici pot spune ca sunt extrem de multumita. Costurile sunt "medii", conditiile in vestiare sunt decente (ceva mai ok ca la Lia Manoliu, dar nu lux), bazinul curat (copilul face de un an si nu a luat nimic) iar parintii pot vedea ce se petrece de dupa niste geamuri mari (intrebati la receptie si va indruma spre locul de unde se pot vedea copiii). Nu stiu care e limita in grupa, dar stiu pe cineva care a incercat zilele trecute si i s-a spus ca momentan nu au locuri - un lucru bun ca nu inghesuie copiii doar ca sa castige bani. Din punct de vedere profesional, sunt niste oameni dedicati. Chiar le place ceea ce fac. Daca anul trecut, pe vremea asta imi duceam la ei baiatul mai mic la nivel de manecute, alintat, slabut - acum am un copil cu rezultate bune la concursuri municipale. In weekendul asta a luat prima medalie de aur la o competitie municipala, la bazinul olimpic din Izvorani. Pot sa va zic ca aproape nu a existat podium fara Aquateam.
Pentru ca vorbele pot fi intotdeauna interpretate (chiar nu am actiuni la ei) intrati pe site-ul lor, intrati pe pagina de fb si uitati-va la poze. Veti vedea copii fericiti, veti vedea copii interesati si atenti, veti vedea chiar unul din antrenori discutand cu un baietel suparat ca ratase aurul.
Sper ca te-am ajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Anya, multumesc frumos.
Stiam de pustiul tau si speram la un raspuns din partea ta.
Intr-adevar, faptul ca pot vedea ce fac copii si cum se lucreaza cu ei mi se pare un mare avantaj.
Eu as vrea sa inceapa in iulie, deci ar trebui sa ma interesez de pe acum... banuiesc ca se pot face inscrieri in avans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Si eu sunt f multumita de instructorii de la AquaTeam; noi mergem insa la bazinul de la facultatea de medicina.
Fetita mea (Anka, ne stim de la clasa I ) e super-incantata, merge cu placere, a evoluat vizibil dupa primele 7 sedinte cate am facut cu ei pana acum. Instructorii sunt tineri, cred ca au ceva pregatire psihopedagocica, stiu sa vorbeasca si sa se joace cu copiii (a mea e si mai "sensibila", nu ar putea lucra cu oricine...)
... ultimele 5-10 minute din ora sunt de "joaca", instructorul e "rechinul" si copiii sunt "delfinii" , se alearga, se prind, se scufunda, se stropesc ... de abia ii convinge sa mai iasa din bazin
Putem vedea copiii prin geamurile mari ale bazinului, dar pe exterior, asa ca daca ploua (si a tot plouat ) dupa o ora si ea si eu suntem fleasca .

Distractie placuta cu inotul !





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am uitat sa scriu. Tot in zona a mai aparut un bazin, la Olimpia (vis-a vis de Mc-ul de la Electroaparataj). Am gasit in aprile o oferta pe net si l-am dus pe pustiul mai mare. Fiind bazin nou, conditiile sunt bune, dar antrenorii necunoscuti. Baiatul meu fiind mare, stiind sa inoate - nu m-a interesat decat o luna de sport, pe perioada vacantei de Paste. Preturile sunt mai mari decat la Miramar, copiii pot fi vazuti de afara, bazinul nou, personal necunoscut (am inteles ca incearca sa atraga de la Lia Manoliu, dar...nu stiu ce au mai facut).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Pe mine m-ar interesa niste cursuri de inot la ARAD. Fetita mea v-a sta 3 saptamani acolo in vara aceasta si as vrea sa mearga la niste cursuri de inot.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Si eu l-am dus la Aqua Team (Facultatea de Medicina) si am fost f. multumita. Preturile sunt destul de mari dar merita, este curatenie, iar antrenorii sunt f. atenti. De preferat cu antrenor si nu cu studenti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Maine sun la Aqua Team. Sa vedem ce ne pot oferi pt luna iulie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Am sunat, se pare ca vor pastra si varianta cu 3 zile de antrenament/saptamana, insa numai la Miramar. A ramas sa mai vorbim in ultima saptamana din iunie.
Ne intoarcem de la mare si , desi tati zice si spera ca il va invata el sa inoate in piscina hotelului, ne apucam de inot. Tare sunt curioasa cum va reactiona.
Inca o data multumesc de ajutor.
Va tin la curent caci sunt sigura ca mai sunt si alti doritori de balaceala peste vara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mamici de Arad, cunoasteti clubul PanoramicGym?
Multumesc


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Am uitat sa scriu. Tot in zona a mai aparut un bazin, la Olimpia (vis-a vis de Mc-ul de la Electroaparataj). Am gasit in aprile o oferta pe net si l-am dus pe pustiul mai mare. Fiind bazin nou, conditiile sunt bune, dar antrenorii necunoscuti. Baiatul meu fiind mare, stiind sa inoate - nu m-a interesat decat o luna de sport, pe perioada vacantei de Paste. Preturile sunt mai mari decat la Miramar, copiii pot fi vazuti de afara, bazinul nou, personal necunoscut (am inteles ca incearca sa atraga de la Lia Manoliu, dar...nu stiu ce au mai facut).

Anya


Aici l-am dus eu pe fimiu, are 4 ani jumate, nu stie sa inoate. Conditiile sunt ok, insa cele 4 sedinte le-a facut cu 3 antrenori diferiti care habar nu aveau cati ani are copilul, stie/nu stie sa inoate, la a cata sedinta e. Dupa 4 sedinte in care am stat crispata uitandu-ma la fimiu cum e lasat fara aripioare/colac/orice agatat de marginea bazinului ( 1.60m apa), am zis ca nu mai pot sa suport. Nici el nu mai voia sa mearga desi initial a fost incantat, pentru ca l-au tot pus sa sara in apa, nu ii explicau ca trebuie sa tina gura inchisa, copilu inghitea apa, se speria, vomita, etc
Costa 250RON 8 sedinte.
Este ok pt copiii mai mari care stiu deja sa inoate.

Mergi la inceput