M-am hotarat.............adoptie(80)

M-am hotarat.............adoptie(80) | Autor: malex

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



de acord , ERATO, dar durerea mare este ca devin adoptabil f greu iar legea noua promitea tocmai acest lucru.....mai multi copii adoptabili.
Deci promisiunile d-lui Bogadan Panait........

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Hai sa va ridic eu putin moralul. Eu am sunat luni la DPC si mi-au zis ca la noi in judet au sosit listele. Si ca au considerat ca ne potrivim cu 2 fetite. Insa cu aceleasi 2 fetite se mai potrivesc inca 9, dupa principiile ORA. Asa ca acum astept cuminte sa termine X-uletele la fisele copiilor si ale familiilor (e o intreaga tevatura cu potrivirile astea) si daca ne potrivim cel mai bine cu vreuna dintre fetite, vedem mai departe ce se intampla. Daca... si asta dureaza cam o saptamana sa faca potrivirile. Mai departe nu stiu, trimit iar listele la ORA sa aprobe, ne dau posibilitatea sa vedem dosarul??? Nu stiu mai mult.
dar asta voiam sa va spun, ca sunt in asteptari. Altfel de asteptari.
Ca sa nu va spun de tot felul de lucruri bizare, adica tu ceri copil de maxim 1 an si ORA te potriveste cu unul de 2, tu ceri 2 frati gemeni si ORA te potriveste cu 1 2 frati de 4 si 5 ani... De-ale noastre.
O zi frumoaa va doresc, cand mai am vesti, intervin. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Amy te-am mai intrebat o data si nu mi-ai raspuns...asa ca insist.....de cand ai tu atestatul?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Primul martie 2011, reatestare martie 2012. :( Malex, scuze, dar nu am vazut. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:


Nu am mai intrat de mult. Cind ai copii, ei ajung pe primul plan si restul raman pe urmatoarele.
Pot sa va confirm ca nici un caz de deschidere procedura de adoptie nu mai poate fi verificat pe site-ul TMB. Din pacate nici daca te duci la condica constati ca nu mai exista condica de fond unde poti verifica macar cind este termenul. Tot din pacate, pina acum, eu personal nu am vazut nici un caz de deschidere procedura adoptie.
De aceea (asa cum am mai rugat fetele care sunt la capitoul deschidere procedura adoptiea) sa imi scrie pe PM (pentru ca aici sunt multi ochi "atintiti" asupra noastra daca stiu cind au primul termen.
Am auzit variante de 3-4 luni de cind depune juristul termen si pina la prima infatisare. Din pacate nefiind parte in procesul de deschidere, juristii merg pe burta, ca sa spun asa si nu vor sa dea nici un fel de informatii. Singura varianta sa putem afla asta este sa facem facultatea lui... CARMEN HARA. Din pacate de la DPC, liniste deplina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zerkalo spune:

zerkalo atestat 27 martie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

am sunat la directie: la mine in judet nu s-a primit inca nimic de la ORA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

.
Ca sa nu va spun de tot felul de lucruri bizare, adica tu ceri copil de maxim 1 an si ORA te potriveste cu unul de 2, tu ceri 2 frati gemeni si ORA te potriveste cu 1 2 frati de 4 si 5 ani... De-ale noastre.
O zi frumoaa va doresc, cand mai am vesti, intervin. :)

_
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]


Pai tocmai asta-i una dintre problemele cu minunata noua lege.Potrivirea teoretica pana acum o faceau AS din fiecare judet , acum o face un calculator , asa ca daca ai scris copil pana la 2 ani te potriveste cu copil pana la 2 ani , chiar daca un copil are 2 ani si o luna si probabil v-ati potrivi.


Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Gasiti aici un interviu dat de Bogdan Panait http://www.youtube.com/watch?v=QVM9iVmqHt0


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Dragi parinti, viitori parinti si simpatizanti, sunteti invitati sâmbata, 2 iunie, între orele 10,00-14,00, în Parcul Alexandru Ioan Cuza (IOR, Bucuresti, la intrarea principala,dinspre Campia Libertatii) la evenimentul din cadrul Campaniei de promovare pentru declararea zilei de 2 IUNIE ca Zi Nationala a Adoptiei, initiat si organizat de Asociatia ADOR COPIII (Comunitatea Familiilor Adoptive). În cadrul evenimentului, printre altele, vor fi: teatru pentru copii, spectacol de magie, muzica, spectacol de dans, concurs de dans, poezie, cantece, animatori, modelare baloane si face-painting.


Va asteptam cu drag pe toti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

O parte din mine a ramas copil,cu visele si sperantele lui..La Multi Ani tuturor copiilor si acelora care nu si au pierdut copilul din ei...
LA MULTI ANI !!!

Mergi la inceput