Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate(2)

Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate(2) | Autor: marius

Link direct la acest mesaj


<<<Topic precedent



Trebuie mers si anulat contractul de asigurare.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle13 spune:

buna ziua,am si eu o intrebare.am lucrat la o firma 5 ani,in septembrie 2010 am intrat in somaj pana in 20 decembrie 2010 cand m-am angajat la o firma cu contract pe perioade nedeterminata.in prezent sint insarcinata in 3 luni,ar urma sa nasc in luna septembrie 2011 credeti ca as putea sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului? multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca in perioada sept 2010 - > sept. 2011 exista (va exista) continuitate - da ai acest drept.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flipper spune:

Buna tuturor Am o intrebare (nu am gasit pe nimeni intr-o situatie similara cu a mea..)Am DPN 27 iunie 2011. In anul 2010 am lucrat pana in martie, apoi am avut pauza pana in 15 sept cand m-am angajat din nou. Deci, in momentul nasterii voi avea doar 10 luni lucrate si nu 12 asa cum prevede noua lege. Nu vreau/pot sa stau acasa un an, dar ma gandeam sa iau macar sporul de 500 lei/luna timp de una an.. Pt spor tb sa indeplinesc aceeasi conditie - 12 luni implinite in cadrul muncii.. Stie cineva ce as putea face in situatia asta? Multumesc anticipat!29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai nu prea ai ce sa faci. Daca trebuie 12 luni - si ai 10...

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catus76_ro spune:

Buna ziua!
Scriu la acest topic cu o rugaminte, chiar daca nu sunt sigura ca e cel mai potrivit pt problema mea.Eu m-am intors la munca la 1 aprilie, deci pana la expirarea celor 2 ani de CIC. As dori sa stiu nr legii si articolul care prevede in acest caz program de 6 ore fara afectarea salariului.
Sper ca mai este in vigoare o asemenea legislatie.
Multumesc anticipat!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CCMN 2895 art. 17 alin. a).
Da este in vigoare

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catus76_ro spune:

Multumesc mult pt raspuns.
Sper sa am mai mult succes de data aceasta. A fost aceeasi situatie si la primul copil, iar cei de la locul de munca mi-au cerut adeverinta de la medicul de familie ca alaptez, cu toate ca legislatia nu prevede nicaieri acest lucru....m-am "luptat" pana in panzele albe cu ei (am cerut in scris chiar legislatia ref la acest subiect de la serviciul juridic) si in final..NU SE POATE... asta e Romania!!!
Multumesc inca odata de raspuns!
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matza2 spune:

buna ziua,
am si eu cateva intrebari:
1. in cazul in care veniturile mele in ultimele 12 luni provin din PFA, are legatura continuitatea? in sensul ca poate am luni in care venitul este zero
2. ce acte trebuie depuse si unde pt obtinere intemnizatie crestere copil in cei 2 ani? care este legislatia aferenta cazului meu?

multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Atata vreme cat PFA nu este suspendata este Ok.
2. Nu stiu sa te ajut cu adrese - nu sunt din Bucuresti.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput