Dieta Dukan(2)

Dieta Dukan(2) | Autor: Simonna

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Aduc dieta pe prima pagina pentru ca ma intereseaza detalii.

Simonna, cum mai e cu dieta?

<hr noshade size="1" />
Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.



E ok. Am slabit cele 3-4 kile de care avea nevoie si pe urma m-am dus in Mexic la all inclusive! Unde chiar am fost cuminte, fara piine si orez si paste, care sint favoritele mele, si la mincat si la gatit, aproape fara inghetata, fara prajituri si fructe... Atita doar ca mincarea era cumplit de monotona si la carnurile pe gril era bataie, asa ca am trait ultimele 3 zile cu omleta de dimineata si pe urma nachos cu guacamole la celelate doua mese, poate ceva peste/pui daca gaseam gata prajit, altfel n-aveam rabdare sa stau la cozi. Plus cocteilurile de rigoare. Asa ca m-am intorc cu un kil la loc, rezonabil la cit de tare am incalcat principiile dietei.

Am venit acasa, m-am uitat in oglinda si am decis ca e bine, asa ca de atunci maninc cam cum mincam inainte de dieta(incerc sa limitez la o masa pe saptamina pasta si una orez si eu oricum nu mincm cantitativ mult, insa rontaiam amande si nuci si cranberries si mai stiu eu ce toata ziulica) si mi-am facut martea zi de proteina pura.

N-am pus la loc inca kilele alea pierdute, fac sport putin spre zero si inca e ok. Sint sigura ca sportul m-ar ajuta sa ma mentin, dar cumva sint mult prea obosita, imi propun dar nu-mi iese.

Una peste alta, am avut o saptamina de atac in care slabeam vazind cu ochii, in jur de o saptamina am alternat pp cu pv si pe urma m-am dus in Mexic. Asa ca am sarit cumplet etapa aia de stabilizare, nu cred ca e bine, dar rezultate am avut, sint multumita.

Atentie, citeam pe undeva despre o persoana care nu stia (sau stia si nu s-a gindit ca e asa de grav) ca are rinichii slabi si care dupa 6 zile de atac a dezvoltat ceva probleme, nu stiu ce. Eu am baut apa in dementa, tocmai pentru ca stiam ca trebuie sa speli nu-s care substanta care ramine dupa ce organismul proceseaza proteinele, pe care rinichii o elimina greu.


Intre timp am contaminat juma' de firma si slabeste poporul tot asa, vazind cu ochii.

Cu bine,
Simona

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

de azi m-am apucat si eu.

tin o dieta asemanatoare, pe care mi-a dat-o o nutitionista
in faza de atac am voie intr-o zi 100 gr. brainzeturi grase, un ou, si carne (iclusiv mezeluri), totul impartit in 4 mese
ar trebui sa o tin 12 zile, dar nu stiu daca pot...mi-a explicat nutitionista ca in faza asta muschii incep sa arda grasime...ma rog, mi-a mai dat si niste suplimente de luat...mi-a scris un pomelnic.... cu detalii pe etape, tot 4 am...dar inca refuz sa ma uit pe ele..eu sunt catir, cind imi interzici ceva atunci ma apuca sa fiu gica contra...sau poftele..de exemplu nu o sa am voie mazare...instantaneu mi s-a facut pofta...si credeti-ma ca nu sunt mare amatoare...imbatrinesc si o iau razna

am 45 de ani, 168 cm si 66 kg ..teoretic nu stau rau, dar am constitutie filiforma, sunt ingusta in solduri...si am pus extra kg-ele pe pulpe si burta...ma frec intre picioare si arat de parca sunt insarcinata in 4 luni...urat

am fost slaba cam pina pe la 40 de ani (aveam cam 58 kg)...cand am inceput sa pun incet, dar sigur...sunt si la perimenopauza cam tot de atunci (am o histerectomie subtotala)...e crunt, mai ales cu bufeurile...

asa ca intru si eu aici...ca poate ma mobilizez...si imi stapinesc poftele de la alimente interzise!!

spor la slabit la toata lumea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Asta afost cea mai nasoala dieta pt mine. M-a umplut de frustari in faza de atac la care am renuntat dupa 3 zile.
Mama lia si eu la fel ca tine ma apuca pofta daca nu am voie. Si imi plac fructele la nebunie. Nu a fost o alegere buna pt mine.

Acum sunt la Montignac, mult mai buna pt mine si personalitatea mea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

sincer, nici eu nu stiu daca reusesc sa o tin...aseara i-am cumparat fiica-mii capsuni si pe cand le spalam m-a apucat o pofta ingrozitoare....si evident ca am infulecat una...ai spune ca la varsta mea ar trebui ...nici eu nu stiu ce ar trebui...

imi amitesc ca in copilarie si chiar in tinerete nu aveam nici un fel de pofte...
ba, si nu dati cu pietre, am fost o gravida foarte slaba....nu putem sa maninc mai nimic...ma fortau ai mei....am luat in toata sarcina doar 6 kg, din care 3,5 copilul..si am iesit din spital mai slaba cu 2 kg fata de vremea la care ramasesem gravida...nici acum nu imi vine sa cred...aveam 54 de kg....si am facut o depresie post partum tare urita...

Doamne, ce trec anii...copilul meu de la facultate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
Eu am mai avut o tentativa ,cind am slabit in faza de atac 2,5kg ,dar pt ca n-am mai continuat si am revenit la mincatul haotic, am pus iar la loc.
Mama lia,in sfirsit cineva cu probleme comune.45 fac acusi,din pacate stau cu mult mai rau ,adica 1,58 m si 65 kg ,dispuse ca la tine si ce m-a determinat sa incep acum e faptul ca mi se freaca picioarele si nu ma pot imbraca decit in pantaloni.Pina acum purtind ciorapi, nu mi-am dat seama.
Deci azi e prima zi!Am auzit de problemele cu rinichii.Cum le contracaram?Eu nu prea beau lichide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

mie mi-a zis dr. 3 l lichide pe zi, calciu si magneziu zilnic si in ziua 6 si 12 un furosemid si un aspacardin....asta in ideea ca tin 12 zile faza de atac...

si evident ca simbata si duminica am trisat....dar de azi incerc sa ma fac fata cuminte..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

ieri am mincat dimineata un iaurt, la pranz ficatei, la amiaza un fel de chiftelute (carne vita cu verdeata la cuptor) si seara iar ficatei.

azi am dimineata tot iaurt, la pranz niste piept de curcan la cuptor, la amiaza jambon fiert si seara tot piept de curcan....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

De 3 zile studiez si eu dieta asta.
Am de slabit 5-6 Kg, putin, stiu, dar cu metodele mele obisnuite nu merge (adica mancat Monti), simt ca de data asta am nevoie de ceva cu reguli fixe.

Asa ca in w-e merg sa ma aprovizionez si de luni ii dau bice. O sa tin 3 zile de atac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

J.,
cam asa am fost si eu, relativ putin de dat jos dar simteam nevoia sa vad rezultate. A mers struna.

Azi am zi de proteine, asa ca mi-am baut cafeaua dimineata, am mincat pe la 10 iaurt 0% grasime cu tarite, acum am la mine piept de pui (mezel) feliat, tot 0% grasime, iar diseara planific somon, o tona, ca o sa fiu moarta de foame.

Nu uitati de taritele de ovaz (nu cereale, tarite neaparat), eu am mincat zilnic 2 lg in iaurt pina am facut atacul. Ajuta si la digestie si mai combate un pic constipatia. Ca sa nu mai vorbim ca la cit sint de bune (!) iti ia o ora sa maninci 100 de grame de iaurt cu tarite, ai ce face! LOL
Si apa, multa multa, multa. Cica e voie si Pepsi diet, mie nu imi place, asa ca am baut apa. Si ceai.

Mama Lia, mie mi-a luat 3-4 luni sa imi bag in cap ideea de dieta. Sint extrem de pofticioasa, asa ca teoretic ar fi trebuit sa imi fie f. greu. Cred ca pur si simplu m-am obisnuit cu ideea, nici macr nu mi-am planificat ceva de genul: ok, de luni incep, pur si simplu m-am trezit intr-o duminica dimineata si-am decis: acum incep!.

Bafta, doamnelor!
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
Am tot calcat strimb ,dar azi tin ca la carte.
M-am trezit si am baut 4 pahare de 160 ml cu apa si acum astept 45 min sa maninc iaurt.Tin si o dieta cu apa are cica vindeca bolile si spala si grasimile.Le atac din toate partile.La prinz somon ,seara iaurt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna





Mama Lia, mie mi-a luat 3-4 luni sa imi bag in cap ideea de dieta. Sint extrem de pofticioasa, asa ca teoretic ar fi trebuit sa imi fie f. greu. Cred ca pur si simplu m-am obisnuit cu ideea, nici macr nu mi-am planificat ceva de genul: ok, de luni incep, pur si simplu m-am trezit intr-o duminica dimineata si-am decis: acum incep!.

Simonna

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


Simonna, tot asa functionez si eu, asa de exemplu m-am lasat de fumat, dupa ce am copt ideea in minte cateva luni

Abia astept sa ma apuc.


Mergi la inceput