Va rog raspunsuri _ Colangiocarcinom tip4

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui flavia maria

Maine ne pregatim de o noua doza de chimioterapie...sper ca rezultatele la analize sa fie bune si sa poata face aceasta doza...
Azi l-am vazut pe tata dupa 2 saptamani.....e la fel...nu s-a schimbat, a luat chiar in greutate un kg si ceva...are 93,100...este icteric inca desi toata lumea il incurajjeaza ca arata foarte bine si nu mai e "galben"...are abdomenul foarte voluminos si tare...el zice ca nu mai e asa balonat dar cand am incercat sa-l apas pe burta am simtit ca e foarte tare...sper din tot sufletul sa nu faca ascita...DOAMNE FERESTE!
Cum se manifest ascita??? :(

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)



Flavia, daca tie ti se pare mai umflat decat inainte, solicita o ecografie. Doar asa se poate vedea ascita.
La mama am solicitat noi si avea 5l.
Simptomele banuiesc ca le-ai gasit si tu pe net, nu degeaba te-a dus cu gandul la ascita. Luarea in greutate si marirea/intarirea abdomenului. Mama percepea ascita ca o stare de balonare, imi spunea ca simte ca plesneste.

Mult succes astazi!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Suntem bine...tata a facut azi perfuzia de cito ..rezultatele la sange au iesit foarte bine bilirubina 1,02, GPT/ALAT/ALT=53, valori aproape normale...
Ce m-a ingrijorat azi a fost faptul ca la un moment dat tata mi-a zis ca nu prea mai vede bine (crede ca, citostaticele i-au afectat vederea) si ca are momente in care vede dublu....oare sa merg la ofta sau are legatura cu boala?

In 3 iulie se interneaza pentru analize si ii reface si RMN-ul...

O seara frumoasa si ...multumesc tutror pentru sustinere (eu sunt epuizata psihic dupa ziua asta petrecuta prin oncologie...:( )

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

flavia
Ma gandesc la voi, sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

flavia
Ma gandesc la voi, sa fie bine!


Raluca, multumesc...

Dumnezeu sa ne aiba in paza!!!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Flavia ma bucur ca tatal tau a putut face chimio :) cat despre problema cu vederea,vezi tu ca au o gramada de reactii adverse citostaticele astea...mama face cateodata si febra...iar de la cele pe care le ia zilnic,ii apar niste bube,pete pe corp...citeam undeva ca e bine sa apara,pentru ca inseamna ca-si fac efectul...
Eu n-am fost niciodata la spital,dar inainte de a fi mama bolnava,cand treceam pe acolo vedeam o gramada de masini cu numere din alte orase,si nici nu indrazneam sa ma uit catre spital...sau cand vedeam cate o femeie cu batic pe cap prin supermarket,inceram sa nu ma uit deloc la ea,sa nu par insistenta sa nu se simta prost...si uite ce ti-e soarta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Fetelor,cum sunteti?

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Oooff,va citesc si retraiesc propria-mi groaza si disperare.
Si mama a inceput la fel,balonata si nu mai putea minca sau bea pt. ca simtea ca plesneste.Apoi au inceput sa i se umfle picioarele incit iesea "apa" prin piele,nu mai urina decit ff rar.Apoi icterul s-a extins,se ingalbenise toata inclusiv ochii(si am inteles ca atunci cind se ingalbenesc ochii si nu mai urineaza...deja e tirziu pt. orice tratament,de ex. mama lua biobran si am vrut sa-i luam un tratament pe baza de extract din simbure de caise -amigdalina BTW ,am uitat complet pina acum dati un search pt. aceasta amigdalina ,de anul trecut se gasesc si in ro. sau se pot comanda -stiu ca noi eram la un pas sa cumparam numai ca atunci cind am citit ca daca are ochii galbeni deja e prea tirziu,am renuntat)
si pe orice parte statea mai mult se umfla ,pielea plesnea si ...ultima ei bluza era uda si galbena in dreptul sanului .

Fetelor,imi cer scuze daca scriu nepotrivit.Cred ca voi aveti nevoie de incurajari iar eu sunt un om doborit.Nemernica asta de boala mi-a luat cea mai scumpa fiinta din lume si nu ma pot ridica,nu pot accepta...si mor cite putin citindu-va.
Va rog sa-mi ziceti sa-mi iau catrafusele daca va demoralizez,pina atunci si putere sa va dea Cel de Sus.


************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

Fetelor,cum sunteti?

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!



Anca multumim de intrebare...suntem la fel cum eram...tata zice ca e bine (ceea ce ma bucura enorm... lupta si e optimist...)eu am zile bune si zile mai putin bune...am momente in care cred ca e bine si va traii multi ani de acum inainte si am multe momente in care incep sa citesc depre boala si cad in cealalta extrema...
Maine duc copiii in vacanta la socrii la tara si vom trece si pe la ai mei...sper sa ii gasesc bine...marti tata vine din nou la Cluj pentru chimio...
Cel mai negru gand pe care il am acum este ca acest tratamnet cu citostastacice nu ii face efectul...ca este prea "slab"..tata nu are nici u fel de reactie adversa iar medicul i-a administrat acceasi doza de la inceput desi initial spunea ca va mari doza pe parcurs...nu stiu ce sa mai cred...ma bucur ca inca e bine ...restul...Dumnezeu stie!

Tatal tau cum mai este Anca??

Monica tu cum esti? cum te mai simti?

Ramona mama ta?

Ganduri bune si rugaciuni pentru toti!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Oooff,va citesc si retraiesc propria-mi groaza si disperare.
Si mama a inceput la fel,balonata si nu mai putea minca sau bea pt. ca simtea ca plesneste.Apoi au inceput sa i se umfle picioarele incit iesea "apa" prin piele,nu mai urina decit ff rar.Apoi icterul s-a extins,se ingalbenise toata inclusiv ochii(si am inteles ca atunci cind se ingalbenesc ochii si nu mai urineaza...deja e tirziu pt. orice tratament,de ex. mama lua biobran si am vrut sa-i luam un tratament pe baza de extract din simbure de caise -amigdalina BTW ,am uitat complet pina acum dati un search pt. aceasta amigdalina ,de anul trecut se gasesc si in ro. sau se pot comanda -stiu ca noi eram la un pas sa cumparam numai ca atunci cind am citit ca daca are ochii galbeni deja e prea tirziu,am renuntat)
si pe orice parte statea mai mult se umfla ,pielea plesnea si ...ultima ei bluza era uda si galbena in dreptul sanului .

Fetelor,imi cer scuze daca scriu nepotrivit.Cred ca voi aveti nevoie de incurajari iar eu sunt un om doborit.Nemernica asta de boala mi-a luat cea mai scumpa fiinta din lume si nu ma pot ridica,nu pot accepta...si mor cite putin citindu-va.
Va rog sa-mi ziceti sa-mi iau catrafusele daca va demoralizez,pina atunci si putere sa va dea Cel de Sus.


************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





hannen,CONDOLEANTE...stiu ca mai e un pic si se implineste anul...:(

Am citit postarile tale si la "cabinetul psi..." ma cutremur sa vad cate suferinta poate fi in sufletul unui om care pierde pe cineva atat de drag...imi pare sincer rau pentru fiecare traire si lacrima pe care o versi...Dumnezeu sa-ti dea putere si liniste sufleteasca!!!
Si te rog...ramai cu noi...daca simti ca-ti este mai bine descarca-te si spune-ne tot ce simti...fiecare dintre noi o vom face la un moment dat...


are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Hannen ramai cu noi si daca iti face bine sa vb cu noi si sa te descarci aici pe mine nu ma deranjeaza.
Flavia eu stiu ca medicul da doza de citostatic in fct de rezultatul analizelor si poate acum asta este maxim ce ii poate administra.
Tata este bine,a fost plecat in concediu si acolo a facut masaje si s-a relaxat a venit cu un tonus f bun.
Va pup pe toate

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!





>>>Continuare

Mergi la inceput