Un creion, un caiet, o carte - cap 3

Un creion, un caiet, o carte - cap 3 | Autor: papanash

Link direct la acest mesaj

Ajutorul pe care vrem sa il acordam consta in gasirea resurselor necesare continuarii scolii/gradinitei .

Lumina Sfanta pentru Copii


Tabel-centralizator cu necesarul pt toti copiii



Sunt copii care nu merg la scoala fiindca parintii n-au bani de caiete, de carti, de transport. Sunt copii care in anul 2012 nu au (si n-au avut vreodata) curent electric, fac lectiile la lumina lampii. Prietenele mele din tara au descoperit cazuri de o saracie dramatica si acestora vrem sa le acordam acum o atentie speciala, sa-i ajutam sa le aducem lumina/caldura in viata. De multe ori un gest simplu poate schimba un destin, si multe dintre noi stim asta din proprie experienta.
Acestia sunt copiii si familiile pe care ii avem in grija:

As vrea ca prietenele mele din tara, sa continue povestirea cazurilor,spuna ce au gasit acolo si ce vrem sa realizam pentru fiecare.


Va dau cuvantul :

Laura25- actiunea de la Piatra Neamt (sat izvoarele, jud Neamt)
sunt 2 baieti Cristi (8 ani - cl. a 2-a) si Gheorghita (7 ani - cl. 1)

Laura_s - si prietenele din Cluj
Dl. Macicasan ( care a ramas vaduv inainte de Craciun) are 5 copii:
Alin 26 ani, care sta in chirie in Cluj si lucreaza
Calina 21 ani, casatorita si sta in Cluj, lucreaza.
Sebi, 15 ani e la scoala in Cluj, clasa a VI si sta in camin, merge acasa in weekend.
Lavinia 14 ani, clasa a VI, , e in clasa cu fratele ei si sta in camin in Cluj;
Luca 4 ani, luat de cei de la directie dupa ce a decedat mama lui;
Cel mai mult ne dorim (sa-i cumparam soba dlui Macicasan-
S-A CUMPARAT SOBA !!!), sa le tragem apa si sa le renovam camerele in care stau.
Daca reusim sa renovam camera dlui Macicasan avem mari sanse sa-l aducem pe Luca acasa si sa vedem un parinte fericit !
Cea de-a doua familie Costea, are 3 baieti:
Daniel 9 ani clasa a II in Garbau,
Vasile 4 ani vrea sa-l duca la gradi din primavara.
Marius implineste 2 ani.



o soba pentru dl. Macicasan,
le trebuie 12 mil sa traga apa, ca acum merge 1.5 km pana la fantana.



Alinuk - Tatarani
Asadar, copiii lui Robert, care locuiesc si merg la scoala respectiv gradi in com Tatarani, sat Caprioru din jud Dambovita, sunt:
Bianca 10ani cls a 3-a
Emanuela 9 ani, cls a 3-a
Isaac 6 ani, la gradi
Enisei 5 ani, la gradi
Estera 4 ani intra la gradi la toamna
Iosif 2ani jumatate, sta acasa cu mama
Au nevoie de:
caiete de romana si de matematica
caiete de biologie si de muzica
bloc desen
coli colorate, coli lucioase
carioci, creioane, pixuri
ghiozdane
au mai zis daca se mai poate:
carti si caiete de Religie (cls a 3-a)
culegere de matematica
iar copiii de gradi si-ar dori ceva carticele de colorat, acuarele si culori


Copiii lui Cristi care locuiesc si merg la scoala resp gradi in com Tatarani, sat Tatarani din jud Dambovita sunt:
Stefan 12 ani, cls a 6-a
Teodor 13 ani, cls a 7-a
Lucia 14 ani, cls a 8-a
Maria 9 ani, cls a 4-a
Ioana 6 ani, gradi
Cristina 8 ani, gradi (este cea bolnavioara)
Andrei 2 ani si jumatate, cu mama acasa

Ei au nevoie de (pentru cei 4 copii clasele 4-8):
caiete de romana si matematica
pixuri
Culegere de matematica: Matematica.Competente si Performante de M Mogos, editura paralela 45




Andreea_As
1.Familia Florinei Petrica- sunt doi fratiori - Florina si Alex. Florina are 3 anisori, Alex este in clasa a 2-a.Au nevoie de rechizite, hainute, diverse.
Verisorii lor Alin de 11 ani si Mirabela de 13 ani, amandoi la scoala, insa paritii nu stau cu ei si nu ii ajuta cu bani, au si ei nevoie de hainute, carti, caiete.
2.Andreea Cristina. Fetita este bolnavioara tare si are nevoie de pampersi si lapte.


diannaalex- Tanacu si Vaslui
fam. Tipau- 1200 lei ca sa aiba curent (cam 300€ )
- Georgiana 16 ani -Liceu Vs - are nevoie de abonament RATB pt mers la liceu
- Alexandru 12 - Sc. Tanacu
- Stefan 10 - Sc. Tanacu
- Cosmina 8 - Sc. Tanacu
- Paula 1 anisor.

fam. Burghelea:
5 baieti de 13, 12, 11,10,2 ani si 1 fetita de 9 ani

20 baiat - acasa?
13 Nicu - Sc. Tanacu
12 baiat - Sc. Tanacu
11 Stefan - Sc. Tanacu
10 baiat - Sc. Tanacu
9 Gabriela - Sc. Tanacu
2 Sebastian - acasa





Rall- actiunea Tg Bujor
Patru fete cu varstele de 9, 14, 16 si 19 si doi baieti de 7, respectiv 12 ani. Sunt 6 copii crescuti doar de tata, Fanica, au o casa din chirpici, nu avem posibilitatea de a tine legatura cu ei ( nu au telefon) .



Ioana_pos - actiunea Rm Sarat

Ancadragoman- familie Bacau-au nevoie de rechizite si imbracaminte
Miruna - 9 ani, 140 cm, 21 cm la picior (marimea 33-34)
Mathias - 6 ani, 116 cm, 17 cm la picior (marimea 30)
Patrick - 2 ani si 7 luni, 98 cm, 15 cm la picior (marimea 26-27)



De la actiunea "Martisoare de suflet" avem 4650 RON
CONT EUR Titular Pirvu Simona Gabriela
IBAN RO71RNCB0286012847520003
CONT RON Titular Pirvu Simona Gabriela
IBAN RO28RNCB0286012847520001
Conturile sunt deschise la BCR Sucursala Tunari

COD SWIFT RNCBROBU





............................................................







..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )










Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Bine v-am regasit !
Am inceput ziua cu pozele frumoase de la Garbau, ce-am mai la tortul lui Vasi ...
Laura, sunteti o familie minunata cu implicare maxima in viata familiilor din Garbau. Mi se pare de bun-simt comentariul cu grija pe care parintii trebuie sa o aiba pentru copiii lor, sa fie curati, mancati si lipsiti de griji.Pozele le-am vazut pe telefon ca aici nu am acces, soba aia din curte era soba de 6 milioane ? eu credeam ca este din teracota, dar nu ma pricep deloc.

Andreea-As, am trecut cazurile pe prima pagina, asa cum am stabilit.

Eumada, asa cum ti-a spus si Alinuk, propunerea ta este pentru noi un vis frumos si vechi, sper ca se va realiza.

Lalua, bine ai revenit ! Ma bucur ca rall nu m ai este singura si se poate bizui pe tine. As vrea sa mai vina cineva si in ajutorul dianneialex, ca si ea are in grija multi copilasi.

Va urez o saptamana frumoasa, plina de fapte bune !

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Papanasule, soba alba din curte e soba veche, cea pe care am scos-o din casa omului; cea din interiorul camerei, una neagra e cea noua, am facut si poza la focul cum arde in soba noua; a cazut ceva cenusa din horn pe soba in timp ce se straduiau barbatii sa o monteze, dar nu am avut rabdare sa stearga "praful" de pe ea si am facut poze asa, cu ceva cenusa, dar e soba noua ceea ce am luat noi.....
Si tortul lui Vasi era bun si eu am poftit la el, dar nu am indraznit....de frica ca ma musca broasca
Va pup,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Papanash..revin cat de curand cu niste detalii..asa cum am vorbit.

Fetele.....niste urechi de iepuras ne tragem?Asa roz si cu fundite...


Glumeam...va pup si mai vin io,ma necajeste statul roman..da` si cand mi-o intra si el in mana.....ha,ii arat eu lui.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Eumada, au ajuns cele 2 combinezoane pt bblusi?

Ancadragoman, a primit Raluca pachetul din Germania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Daaa,am anuntat la subiect.A fost bataie pe jucaria de plus
Multumim mult

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Merci Anca pt confirmare. Cred ca mi-a scapat rasp. tau atunci, scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Papanash eu propun sa modifici in pagina de prezentare si sa incepem sa facem si o lista de realizari; de ex la dl. Masicasan e trecut ca are nevooie de o soba, acum am cumparat-o, la fel poti trece si la Diana, sau sub cazurile prezentate sa avem o lista cu ceea ce am realizat, sa fim transparente....
Eu am fost in vizita la Luca ieri si am gasit un copil minunat, un pitic timid la inceput pana ne-am cunoscut, dar care s-a acomodat foarte repede cu mine.
Sper sa-l vedem acasa cat mai repede.
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da,am primit.Sunt in masina sotului meu.Am fost azi, venind din parc cu Eva, la posta,ca sa iau pachetele.Tipele imi zic ca nu am nici un colet,ca au plecat.Ma enervez eu,ma atac de ciuda,o sun pe Gaby,ii zic,ea isi face griji...numarul de telefon al Mirelei nu-l aveam....

Ajung acasa,pe la 8,cu Eva racnind ca ea mai vrea sa stea afara sa joace handbal cu baietii,urc in sfarsit cu ea in casa....ne dezbracam,ne aranjam...eu nervoasa ii povestesc sotului ce am patit cu posta....el senin"ti-am luat eu azi coletele,draga mea...",te-am sunat sa-ti spun dar nu ai raspuns,asa ca.....

Deci receptionat.....

Doamne fetelor,amaratii aia care sunt inscrisi la CMI-ul unde lucreaza mama,au venit gramada cu copilasii..s-i masoare sa-i consulte,ca au auzit de la o vecina ca doamna asistenta da hainute la copii...si biberoane.....o femeie saraca dar curata,cinstita a venit azi la mami si i-a zis.."doamna eu am luat niste detergent ca sa spal hainutele daca ai mata pentru copilu` ala de 2 ani..."bine are 10,asa ca
la cat de multi are,e normal ca nu mai stie care si ce varsta au....dar toti merg la scoala....si toti sunt curati....


Va pup,deci Gabytza au ajuns....era normal sa patesc eu asa ceva....doar la dictionar la zapacit=poza mea.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

vreau sa trimit si eu un pachetel, nu conteaza la cine merge...nu am preferinte..
Va rog mult sa-mi trimiteti si mie un PM cu adresa unde sa pot trimite.

merci mult si succes si in aceasta initiativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalua

Revin aici dupa o absenta destul de indelungata. Rall, te rog sa contezi si pe mine pentru Tg.Bujor. Ma apuc deja sa vad ce pot strange pana aproape de Paste.


lalua, cred ca hainute au deocamdata destule acum. Mai ales ca ei stau TOTI intr-o singura camera... cred ca nici nu incap in casa

Poate mai gasim o familie care are nevoie de ajutor, totusi

Mergi la inceput