Cum ne comportam cu copiii ALTORA?

Cum ne comportam cu copiii ALTORA? | Autor: freedelia

Link direct la acest mesaj

Deschid acest subiect pentru ca am intalnit la unnalt topic aici cateva mamici care considerau ca e ok sa le faca observatie copiilor altora daa faceau ceva ce lor li se parea anormal si care ii afecta pe copiii lor. Pe mine m-a socat sa descopar ca unora li se pare normal sa educe copiii altora, si as vrea sa vad care este parerea generala.

Sa au niste exemple.

Sa zicem ca suntem in parc, copilul meu se joaca la tobogan si alt copil vine si se baga in fata, impingamd ca sa isi faca loc. Parerea mea este ca trebuiesc lasati copiii sa se descurce singuri, parerea altei mamici a fost ca se duce si le spune copiilor respectivi sa stea la coada, ca asa e frumos.

Sau un copil arunca cu nisip in alti copii, parintii copillui "aruncator" nu reactioneaza. O alta mamica a spus ca se duce si ii atrage atentia mamicii ca progeniura sa aunca cu nisip. Eu am spus ca daca ar veni cineva sa imi spuna ceva de copilul meu, m-as supara,pentru ca nune treaba altuia sa ma invetepe mine cum sa imi cresc copiii.

Fiecare avem un anumit stil de parenting. Si pentru unii e ok ceea ce pentru altii nu este. Daca cineva face ceva care nu imi convine, imi iau copiii si plec, nu ma bag peste copiii altora. Si nicipeste alti parinti nu ma bag sa ii invat cum sa isi creasca copiii.

Care esteparerea voastra?

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Daca doar face ceva anormal, lucru pe care sa zicem ca in general nu i-l permit copilului meu nu intervin. Daca acel lucru insa il afecteaza pe copilul meu, imi pare rau s-o zic dar intervin. Acum fetita e maruta si reactioneaza altfel insa pe la 4-5 ani era bleguta rau. Sa iau exemplul dat de tine: daca un copilas o impinge pe fata mea ma duc la el si-l rog frumos sa nu o mai impinga, daca se poate nici sa n-o atinga...chiar am facut lucrul acesta. Nu pe un ton ridicat, nu cu fulgere in priviri...pur si simplu intr-o discutie normala. Nu consider ca-l educ, nu-i tin teoria chibritului(nu ma pun sa-i explica ca nu-i frumos, politicos sau altceva...) cum se spune, asta nu e treaba mea...doar ca il rog sa nu repete gestul cu al meu copil.
Tu spui ca daca nu-ti convine ceva iti iei copiii si pleci...ei eu nu plec, adica de ce sa plec, copilul meu poate doreste si e indreptatit sa se joace acolo. Atentionez copilasul care face un gest nepotrivit pentru copilul meu (impins sau aruncat nisip in cap) sa nu mai faca si raman acolo. Daca gestul se repeta rog parintele sa spuna copilului sa nu se mai ia de copilul meu...ce face el in rest nu-i treaba mea, cum spui tu, nu-l educ eu.
Acum a mai crescut, a inceput sa gestioneze ea conflictele de genul acesta (sincera sa fiu nu-s dese) si cand nu se descurca imi cere ajutorul si atunci ii explic ce sa discute cu respectivul copil. Dar, repet, cand era micuta nu puteam sa vad cum sta si incaseaza sau se supara si nu se mai joaca din cauza altora...si dupa ce c-o necajesc altii sa o mai iau si eu de acolo unde ar vrea sa stea sa se simta bine...nu! Poate asa-s eu, mai overprotected....
Daca a mea ar impinge alt copil (asta e un gest pe care eu una nu-l tolerez) - nu cred ca se va intampla vreodata, dar cine stie - nu m-ar deranja deloc sa vina mamica respectivului copil sa-i spuna fiica-mii: te rog sa nu il mai impingi pe copilul meu.

Citat:
Pe mine m-a socat sa descopar ca unora li se pare normal sa educe copiii altora, si as vrea sa vad care este parerea generala.

Acum depinde despre ce a fost vorba...exemplul meu de mai sus nu-l consider chiar un gest de educare al copiilor altora, ci mai degraba un gest de aparare al copilului meu, care din n-spe motive nu poate inca s-o faca singur.


mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Nu am fost in situatia respectiva, dar sincera sa fiu, nu mi-as priva copilul de o portie de joaca doar fiindca altul e mai...agresiv sa zicem. Treaba cu plecatul nu mi se pare OK, ce vina au copiii tai ca altii provoaca probleme ?

Eu cred ca totusi trebuie gasita o cale de mijloc...intr-adevar, nu e normal sa educi copilul altuia, dar nici sa-i faca probleme copilului tau nu e OK. Cred totusi ca discutia cu parintele (calma, civilizata) ar trebui sa rezolve problema.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

In general sunt de aceiasi parere cu tine, educatia altor copii nu e treaba mea. Dar daca as vedea un copil aruncand cu nisip in copiii mei sau ai altora as interveni, in general prin a ruga parintele sa ia masuri.
Nici eu nu sunt de parere ca trebuie sa-ti iei copiii daca se intampla o astfel de situatie. Poate au chef sa se joace, ei ce vina au?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Iti raspund eu prima pentru ca eu am dat exemplul cu aruncatul nisipului. E foarte interesant cum pui tu problema, chiar vrei sa-mi spui ca de fiecare data cand nu-ti place ce fac altii copii la locul de joaca tu iti ei toti copii si pleci? De fiecare data? Sau pe-acolo sunt toti copii perfect educati si nu este cazul? Daca Alex este la locul de joaca nu pot s-o iau pe sus de fiecare data, daca este intr-un grup de copii si unul arunca cu nisip eu ii spun "nu-i frumos sa arunci cu nisip" asa cum i-as spune si lui Alex daca ar face asta, plus ca daca incepe unul imediat asa fac toti. Da, am mai intalnit mamici care stau la povesti/seminte pe margine si nu intervin deloc indiferent de situatie. Ba chiar mi s-a intamplat sa o dau pe Alex in leagan si o fetita s-a urcat in leaganul de langa si a stat saracuta o gramada de vreme acolo ca nu venea nimeni s-o impinga, la un moment dat m-a rugat s-o imping eu, cum am pus mana pe leaganul ei a aparut ma-sa care statea bine mersi pe o banca la 2m in spatele nostru, si a impins-o ea, dar la ce avant i-a dat cred ca putea ajunge pe luna fatuca!
Sau am mai intalnit o chestie interesanta: toata lumea se asteapta la impartirea jucariilor, daca merg cu Alex in parc si are o jucarie sunt copii la care le-o da si la care nu. Mi s-a intamplat sa vina un copil si sa-i smulga jucaria din mana, trebuia sa stau si sa ma uit? Daca Alex n-a vrut sa i-o dea, m-am dus si am luat-o inapoi, mai bine sa planga copilul acela decat al meu. Asa am facut! Mama lui mi-a spus: ce sa le faci doamna, sunt copii? Stii ce i-am raspuns? Dvs nu sunteti! Alex nu merge sa ia jucariile altora, nu impinge alti copii, nu arunca cu nisip in ochii lor pentru ca eu sunt acolo sa o educ si am aceleasi pretentii si de la altii si daca este cazul, chiar nu ma doare gura sa le spun, lor sau parintilor lor. Eu chiar nu pot fi foarte indiferenta.
Adevarul este ca sunt situatii si situatii, in functie de context ma amestec sau nu.

Edit: uite ca nu sunt prima.
Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Nu, nu imi iau copiii si plec la primul incident. I-am invatat sa gestioneze conflictele, sa roage copiii sa nu mai arunce cu nisip, sa nu ii impinga, se le spuna ei singuri ca nu e frumos, ca ii doare, etc. Cu Jane, care inca nu vorbeste, merg langa ea si ii spun ei (copilului meu) "spune te rog sa nu arunci cu nisip, ca nu imi place", adica o ajut pe ea sa se exprime, nu ma adresez copilului altuia.

Daca un copil vine si imi loveste copiii, daca vad cand se pregateste sa dea, il opresc, ma pun in fata lui, imi iau copilul in brate. In general daca prezenta parintelui este observata, "agresorul" omlasa balta.

Deci nu imi iau copiii si plec cum xse intampla ceva neplacut. Dar daca cineva arunca cu nisip, copiii mei l-au rugat sa inceteze, au mers un pic mai incolo si a venit dupa ei, parintele copilului respectiv observa pana la urma, daca se face multa comotie, copiii nu isi vorbesc in shoapta... Daca nu reactioneaza, pleam, sunt si alte locurinde joaca.

Cui spun insa de fiecare data cand le vad ca nu fac nimic -- bonelor. Aici toti strainii au femei, unii la cutatenie, altii si la curatenie si la copii, e foarte comun sa vezi copii straini la joaca insotiti de bone. Pe ele da, le invat sa invete copiii, sa nu ii lase sa isi faca de cap, pentru ca asum ca parintii nu ii cresc asa, dar daca parintii sunt acolo, nu am dreptuk sa ma bag si pace...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Dana -- recunosc ca nu se intampla fosrte des sa fie copii violenti la joaca. Ba chiar foarte rar. Poate ca daca s-ar intampla zilnic mi-as pierde rabdarea, dar cum se intampla foarte rar, asa consider ca trebuie sa procedez.

Despre impartitul jucariilor, in general noi nu mergem cu jucarii in parc. Aici nu sunt aproape deloc parcuri cu nisip, iar in rest nu vad ce jucarii sa iei. Mergem afara sa ne jucam cu ce nu avem acasa. Totusi, daa se intampla o poveste cu jucaria smulsa, nu cred ca e ok ca eu, un om de 5 ori mai mare, sa o smulg inapoi. Merg cu copilul sa o cerem inapoi, nu stiu...

Iar despre parinti, nu toti sunt la fel si asta nu e treaba mea. Nu am dreptul sa am petentii de la alti oameni, necunoscuti. Eu ampretentii de la mine sa imi invat copiii, restul -- treaba lor.

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu in cazul cu nisipul i-as spune mamei , daca situatia nu se indreapta e drept ca mi-as lua copiii, nu o sa-i las sa fie umpluti de nisip si nici nu ii fac eu educatie altui copil. Mai ales ca banuiesc ca vorbim de copii mici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Nu, nu imi iau copiii si plec la primul incident. I-am invatat sa gestioneze conflictele, sa roage copiii sa nu mai arunce cu nisip, sa nu ii impinga, se le spuna ei singuri ca nu e frumos, ca ii doare, etc. Cu Jane, care inca nu vorbeste, merg langa ea si ii spun ei (copilului meu) "spune te rog sa nu arunci cu nisip, ca nu imi place", adica o ajut pe ea sa se exprime, nu ma adresez copilului altuia.

Daca un copil vine si imi loveste copiii, daca vad cand se pregateste sa dea, il opresc, ma pun in fata lui, imi iau copilul in brate. In general daca prezenta parintelui este observata, "agresorul" omlasa balta.

Deci nu imi iau copiii si plec cum xse intampla ceva neplacut. Dar daca cineva arunca cu nisip, copiii mei l-au rugat sa inceteze, au mers un pic mai incolo si a venit dupa ei, parintele copilului respectiv observa pana la urma, daca se face multa comotie, copiii nu isi vorbesc in shoapta... Daca nu reactioneaza, pleam, sunt si alte locurinde joaca.

Cui spun insa de fiecare data cand le vad ca nu fac nimic -- bonelor. Aici toti strainii au femei, unii la cutatenie, altii si la curatenie si la copii, e foarte comun sa vezi copii straini la joaca insotiti de bone. Pe ele da, le invat sa invete copiii, sa nu ii lase sa isi faca de cap, pentru ca asum ca parintii nu ii cresc asa, dar daca parintii sunt acolo, nu am dreptuk sa ma bag si pace...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE



Care este diferenta atunci? Aici nu prea sunt bone, sunt bunici sau parinti. Ca ii spui bonei/bunicii/parintelui este acelasi lucru, este cel raspunzator de copilul resp. Si da, acum si Alex stie sa spuna singura nu da, nu face etc. Iar cu gestionarea conflictelor intre ei oho! Cum spuneam, sunt cazuri si cazuri.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Eu in cazul cu nisipul i-as spune mamei , daca situatia nu se indreapta e drept ca mi-as lua copiii, nu o sa-i las sa fie umpluti de nisip si nici nu ii fac eu educatie altui copil. Mai ales ca banuiesc ca vorbim de copii mici.


Marina


Era vorba despre o fetita de 1.5ani care statea in fata toboganului si arunca cu nisip in cei care coborau. I-am spus mamei care s-a ofensat si noi am plecat la alt tobogan si cativa copii au venit dupa noi plus fetita resp care si-a reluat jocul/aruncatul cu nisip.
Daca copilul are sub 3ani atentionez parintele/bunica/bona/pers adulta care este cu el, daca are peste 3ani ii spun copilului. Frumos. Nu ridic vocea, nu-l cert, nu-l ating, Doamne fereste!
Discutia era de la riscurile locurilor de joaca. Cum pun link?

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Faptul ca arunca cu nisip in copilul meu iar eu ii spun sa nu mai arunce, imi pare rau, dar asta nu inseamna ca eu ii fac educatie. Nu asta inseamna educatie,sa fim seriosi. Insa daca el e prost crescut nu i permit sa mi agreseze copilul meu fara sa intervin. Odata cand copilul meu era mai mic, un altul l a imbrancit pe tobogan foarte urat. Ce era sa fac? Normal ca l am atentionat , iar daca mama lui de la seminte se supara , o atentionez si pe ea. Nu are decat sa se supere, dar nu este locul de joaca al needucatilor.

Mergi la inceput