Despre spiritul de turma la romani

Despre spiritul de turma la romani | Autor: Maria_1

Link direct la acest mesaj

Constat cu stupoare, in orice mediu ma duc . . .scoli, gradinite, firme particulare, institutii de stat, petreceri private.....ca romanii (nu stiu despre altii prea multe) au obisnuinta 'neobisnuita' de a forma mici cerculete 'vicioase'. Formeaza grupuri compacte (in functie de clasa sau orice altceva) si aceste mici grupuri fac regulile.
Asta se intampla si in spitale si in scoli, primarii, sau pe forumuri. Asta este ce vad eu ca se intampla si in mass-media si in politica.

eu constat ca oriunde as merge sau as privi - micile interese de grup sunt intotdeauna aparate cu orice pret si oricine este nou, are alta viziune sau alta educatie, vine din alta parte a globului sau este de alta etnice....este 'eliminat' ca un corp strain.

Grupurile acestea formeaza un corp comun cu nervi de otel, capabil sa invinga cu orice pret.
Ca sa isi apere interesele se folosesc (dupa caz) de orice; de minciuna, de inselatorie, de martori mincinosi....etc.

Ce parere aveti despre fenomenul asta?
Cum se vede el din afara tarii?

....sau poate nu este un fenomen si doar o impresie mai puternica in mintile unora dintre noi....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

E doar impresia ta, probabil esti direct afectata acum de ceva de genul acesta.

E normal sa tinzi sa apartii unui grup si cu siguranta nu e o caracteristica romaneasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Mi-a picat sub ochi un citat, un proverb african mi se pare, tot pe vreun forum, ales ca semnatura de catre cineva, care zicea ca, daca vrei sa mergi repede, mergi singur, dar daca vrei sa ajungi departe, mergi impreuna cu cineva.In concluzie, spiritul de turma nu a fost inventat si adus la apogeu de catre romani, in plus, se pare ca nu are numai conotatii negative.
Partea negativa o poate observa si extrapola cineva care isi face un hobby din a scuipa impotriva vantului mereu, indiferent din ce parte sufla curentii.Pentru asa soi de oameni, orice manifestare a asentimentelor a doi sau trei semeni va fi pusa la microscop si desfiintata cu sange rece, fiind calificata drept spirit de turma, coalitie dubioasa impotriva scuipatorului de profesie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Alta este problema. maria este suparata pt. ca la mutiplele discutii deschise de ea despre avort, nimeni nu a fost de acord cu ea.
Astfel, Maria nu face diferenta dintre spiritul de turma, care e ceva, si intoleranta, care e altceva.

Spirit de turma inseamna sa spuna la Tv ca un medic i-a dat glucoza unui pacient diabetic, si din cauza asta pacientul a murit, cu o glicemie fantastica de 225. mass medie expune cazul dand vina pe medic din cauza asta, iar cititiorii de sub spun toti cum l-ar omori pe medic si cat de tampit este. Asta inseamna ca cineva a aratat cu degetul spre un om facandu-l criminal, iar ceilalti, fara sa stie dspre ce e vorba, au inceput sa il faca si ei tot criminal.

Peste ce ai dat tu se numeste lipsa de toleranta, care nu e tolerata.
Ideile expuse de tine au fost expuse pe un ton agresiv, nu isi aveau locul la subiectul initial, iar mai apoi ai inceput cu acuzatiile si ai inceput sa numeri mustele de pe caciulile altora.
daca ai fost atenta, fiecare mesaj al celor care ti-au raspuns a fost argumentat, toti cunostea subiectul, deci spiritul de turma iese totalmente din discutie.



Incearca sa nu mai generalizezi, ca spui ca
"eu constat ca oriunde as merge sau as privi - micile interese de grup sunt intotdeauna aparate cu orice pret si oricine este nou, are alta viziune sau alta educatie, vine din alta parte a globului sau este de alta etnice....este 'eliminat' ca un corp strain".

Ma face sa te intreb pe unde privesti si pe unde mergi. Si de ce generalizezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Archa spune:

Eu as zice sa nu mai aduceti in discutie probleme de la alte topice.

Maria_1, si eu constat asta, dar nu cu stupoare si nici macar cu tristete, ci cu detasare. Si mai fac ceva. Caut acel 'corp strain' care rezista:)

In strainatate am trait numai pe perioade scurte (3-6 luni) si nu pot avea o parere (foarte) avizata. Uneori am fost intampinata ca element 'strain' si oarecum 'subversiv', alteori am fost intampinata cu placere si deschidere.

In Romania mi-e si mai greu sa ma detasez, facand parte din niste comunitati de atata amar de vreme.

Deci, nu stiu:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1


eu constat ca oriunde as merge sau as privi - micile interese de grup sunt intotdeauna aparate cu orice pret si oricine este nou, are alta viziune sau alta educatie, vine din alta parte a globului sau este de alta etnice....este 'eliminat' ca un corp strain.




....



In ce baza faci aceasta afirmnatzie?

Bineintzeles ca este un subiect scris in baza trairilor tale pe forumul asta,bineintzeles ca generalizezi aiurea in tramvai,vrei doar sa-tzi exprimi frustrarile vis a vis de taririle tale pe forum!

Deci daca e un subiect(in spirtul tautumultuoas,reviolutzionar,ideologic mergind spre iratzional)subiectul nu se va indrepta spre nimic bun si contrsuctiv!

Daca insa doresti o discutzie deschisa despre lideri,manipulare,ma rog ceva pe tema asta...reformuleaza mesajul initzial,care e o generalizare grosolana scris sub influientza trairilor tale pe forum!

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acest topic este tendentios atat ca si titlu cat si ca si continut. Ca sa nu spun ca este jignitor. Eu sunt roman si nu simt ca as avea vreun spirit de turma. Am un cap si judec. Daca insa in urma rationamentului meu ma aliniez unui grup (mai mare sau mai mic) ce are aceasi rationament nu inseamna ca am spirit de turma.
Te rog sa-ti revizuiesti modul de adresare pe acest forum deja incalci grav prevederile regulamentului de utilizare care este obligatoriu si egal pentru toti.
Este ultimul avertisment.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Acest topic este tendentios atat ca si titlu cat si ca si continut. Ca sa nu spun ca este jignitor. Eu sunt roman si nu simt ca as avea vreun spirit de turma. Am un cap si judec. Daca insa in urma rationamentului meu ma aliniez unui grup (mai mare sau mai mic) ce are aceasi rationament nu inseamna ca am spirit de turma.
Te rog sa-ti revizuiesti modul de adresare pe acest forum deja incalci grav prevederile regulamentului de utilizare care este obligatoriu si egal pentru toti.
Este ultimul avertisment.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


In sfirist!!!!Ultimul avertisment din partea ta,ca i s-au mai dta vreo doua "verbale"!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pe treapta a treia a piramidei lui Maslow se afla "nevoia de apartenenta la grup".

Daca vrei sa stii mai multe despre grupuri poti citi aici:
www.cognia.ro/articole/citeste/20/motivele-structurarii-grupurilor" target="_blank">http://www.cognia.ro/articole/citeste/20/motivele-structurarii-grupurilor

Grupul inseamna mult mai mult decat spiritul de turma.

Ai spus ca:
"eu constat ca oriunde as merge sau as privi - micile interese de grup sunt intotdeauna aparate cu orice pret si oricine este nou, are alta viziune sau alta educatie, vine din alta parte a globului sau este de alta etnice....este 'eliminat' ca un corp strain."

Te contrazic. Daca vorbesti la modul general nu ai dreptate. Cel care mu reuseste sa se integreze intr-un grup ori nu are interese comune cu grupul respectiv ori da dovada de intoleranta la ideile lui.
Se autoexclude si nu este eliminat ca un corp strain.

"Grupurile acestea formeaza un corp comun cu nervi de otel, capabil sa invinga cu orice pret.
Ca sa isi apere interesele se folosesc (dupa caz) de orice; de minciuna, de inselatorie, de martori mincinosi....etc. "

Aici iarasi este o generalizare. Nu grupul se foloseste de asa ceva ci individul pentru a-si atinge un scop.

Daca un numar de persoane are aceleasi idei nu inseamna ca ele au si format un grup stabil. E nevoie de mult mai mult pentru asa ceva.
Este de fapt un grup constituit ad-hoc, temporar, pe baza unor conceptii comune.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Si eu am observat de multe ori spiritul de turma. Poate nu-i o exprimare eleganta, poate se gaseste una mai frumoasa. Dar, da, sunt multi oameni care "merg cu turma" (nu stiu alta exprimare, gasiti voi una) indiferent daca le convine sau nu.

Pot sa va dau un exemplu de actualitate pentru mine. Am facut parte din foarte multe colective de parinti (nu comitete). Ele au fost foarte diferite in functie de un mic, foarte mic grup care preluat conducerea. Nu e ceva rau, e ceva firesc pana la un anume punct. Mai ales ca respectivii parinti s-au si implicat in diferite activitati, in care eu, de exemplu, nu m-am putut implica (sau nu am vrut in unele). Ei, bine, acum sunt doua colective care mie mi se par "extreme". Stiti voi, obiceiul de a da din cand in cand, cu diferite ocazii o "atentie colectiva". Ei, bine, intr-unul din colective, pentru un cadru didactic de exceptie, s-a strans o mica (chiar jenant de mica, zic eu) suma de bani pentru un cadou de Craciun. In celalalt colectiv pentru un cadru didactic pe care eu il consider sub medie (doar o opinie dar nu e numai a mea) se tot strang bani, cadou de Mos Nicolae, de Craciun, acum iar, ca e ziua ei. Ma mir ca nu strangem si de Sf.Valentin dar precis va fi si de 1 martie si de 8 martie si apoi vine Pastele si uite-asa "Dragi parinti, cu ocazia...va rugam sa contribuiti cu suma de...pentru o atentie din partea clasei." Atentie care mie nu mi se pare deloc atentie.

Am mai fost in colective de parinti unde se tot faceau cheltuieli pentru clasa, unele utile dar altele complet inutile.

Am observat spiritul de cum-vreti-sa-i-ziceti-voi si pe forum. Prima data l-am observat la un subiect despre McDonald's (nu la cel de acum despre fast-food, la unul mult mai vechi, cu ani in urma). Incepea cu o scrisoare publicata pe net de un fost angajat McDonald's. Mie mi se parea o scrisoare clar razbunatoare si cu multe exagerari. In orice caz, cand am citit subiectul erau deja mai multe postari gen "are dreptate, eu nu-mi duc niciodata copilul acolo, numai mamele denaturate o fac". Nici o postare "pro Mc" sau macar moderata ca "o fi ceva adevarat dar sunt multe exagerari". M-am mirat si am scris parerea mea, ca eu imi duc copilul si imi place mancarea si scrisoarea este evident o razbunare. Si iata ca, dintr-o data, au aparut si persoane care aveau aceeasi parere cu mine.

Ulterior am mai observat asta. Daca la o postare apar cateva comentarii (2-3) intr-un anume sens dureaza un timp pana cand cineva indrazneste sa le contrazica si apoi se formeaza "taberele" (nu neaparat in sensul rau al cuvantului, pur si simplu la nivel de idei). Nu este asa intotdeauna, uneori cele doua tabere apar in primele doua raspunsuri. Dar se intampla uneori. Uneori apare tabara "tu ne minti, esti un trol" si atunci, orice ar spune autorul (autoarea) se formeaza un grup care o tine una si buna "ba nu, nu si nu, nu e adevarat".

Mie chiar mi se pare ca "spiritul de turma" este destul de raspandit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Viviana, am scris inainte de a citi postarea ta. Altfel as fi spus "spritul de apartenenta la grup" (din principiu nu editez).

Chiar si asa sunt oameni care din spirit de apartenta la un grup fac lucruri pe care nu ar dori sa le faca. Sunt lucruri mici (dau bani mai multi sau mai putini decat ar dori sa dea) sau lucruri mari (unele femei chiar se casatoresc din spirit de apartenenta la grup).

Mergi la inceput