Un creion, un caiet, o carte

Un creion, un caiet, o carte | Autor: papanash

Link direct la acest mesaj

Bine v-am regasit !
Sper ca ati avut parte de odihna binemeritata dupa un an plin cu de toate, si mai bune si mai rele, ca asa-i viata.
Incheiem (conform traditiei romanesti )perioada sarbatorilor de iarna, dornici de noi provocari si cu speranta ca lucrurile bune pe care le gandim sa le putem pune in practica.
In urma discutiilor avute pe marginea actiunilor "Mos Craciun" ne-am hotarat sa continuam ajutarea copiilor din familiile defavorizate vizitate in campanie.
Ajutorul pe care vrem sa il acordam consta in gasirea resurselor necesare continuarii scolii/gradinitei .
Sunt copii care nu merg la scoala fiindca parintii n-au bani de caiete, de carti, de transport. Sunt copii care in anul 2012 nu au (si n-au avut vreodata) curent electric, fac lectiile la lumina lampii. Prietenele mele din tara au descoperit cazuri de o saracie dramatica si acestora vrem sa le acordam acum o atentie speciala, sa-i ajutam sa le aducem lumina/caldura in viata. De multe ori un gest simplu poate schimba un destin, si multe dintre noi stim asta din proprie experienta.
As vrea ca prietenele mele din tara, sa continue povestirea cazurilor,spuna ce au gasit acolo si ce vrem sa realizam pentru fiecare.

Va dau cuvantul :

Laura25- actiunea de la Piatra Neamt
Laura_s - si prietenele din Cluj
Alinuk - Tatarani
eumada- actiunea Butnaresti
diannaalex- Tanacu si Vaslui
Rall- actiunea Tg Bujor
Ioana_pos - actiunea Rm Sarat

De la actiunea precedenta avem 1.121,94 RON



............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

bine v am regasit ei eu, spun si eu prezent !

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Si eu spun prezent

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Si eu.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Felicitari pentru dorinta de implicare pe mai departe in viata acestor pui!

Si noi am fost la niste familii modeste, la alegerea lor insa un criteriu important a fost sa fie crestini pentru ca mai gasisem inca 2-3 cazuri poate mai disperate care erau insa musulmani.

Vreau insa sa va povestesc si sa va incurajez ca nu e deloc scump sa ajuti poate chiar mai multi copii cu un caiet, o carte si-un creion. In satul parintilor mei, pe strada noastra, locuieste o familie (mama, bunica, copil) care are traiesc la fel, intr-o saracie lucie, fara apa, lumina, doar din mila oamenilor. Baiatul trebuia sa inceapa anul asta grupa pregatitoare, l-am pregatit eu dpvd al rechizitelor, cu 10 lei i-am cumparat rucsacel, o carte de colorat, una de citit, creioane colorate, acualele+pensula, plus o ascutitoare. Nu l-au dus la gradinita. Stiti de ce? Pentru ca nu au avut bani sa-i faca analizele medicale obligatorii. Deci ar putea fi si asta un punct unde sa cautati un sprijin/sponsor, poate chiar mai important decat rechizitele per se



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Spun si eu prezent. Dupa cum spuneam si inainte de anul nou, mie mi-au ramas 150 lei din cei trimisi de papanash. Voi cumpara jocuri (m-au impresionat ca singurele jucarii ce le au sunt cele primite de la mine si de la voi, in coletul trimis de iniMoashe), culori, carioci, pixuri, creioane, caiete si sper sa imi ramana bani si de carti de povesti. Copii stau cu parinti intr=o camera mica, inghesuita. Le va mai trebui probabil mancare, ceva haine pe masura ce copii mai cresc, cate o pereche de adidasi/pantofi in primvara.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Felicitari pentru dorinta de implicare pe mai departe in viata acestor pui!

Si noi am fost la niste familii modeste, la alegerea lor insa un criteriu important a fost sa fie crestini pentru ca mai gasisem inca 2-3 cazuri poate mai disperate care erau insa musulmani.

Vreau insa sa va povestesc si sa va incurajez ca nu e deloc scump sa ajuti poate chiar mai multi copii cu un caiet, o carte si-un creion. In satul parintilor mei, pe strada noastra, locuieste o familie (mama, bunica, copil) care are traiesc la fel, intr-o saracie lucie, fara apa, lumina, doar din mila oamenilor. Baiatul trebuia sa inceapa anul asta grupa pregatitoare, l-am pregatit eu dpvd al rechizitelor, cu 10 lei i-am cumparat rucsacel, o carte de colorat, una de citit, creioane colorate, acualele+pensula, plus o ascutitoare. Nu l-au dus la gradinita. Stiti de ce? Pentru ca nu au avut bani sa-i faca analizele medicale obligatorii. Deci ar putea fi si asta un punct unde sa cautati un sprijin/sponsor, poate chiar mai important decat rechizitele per se



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"


Sincer , n-as fi vrut sa citesc asta si aici , la un topic umanitar Pacat !

Sper ca o familie / persoana sa poata primi un ajutor in aceasta campanie ,indiferent de religie , natie , nevoi speciale .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Prezent si eu.

Boticelina, fetelor, nu mi se pare ok sa facem diferentiere intre crestini si alte religii sau atei. Daca sunt copii sarmani si cu dorinta de carte propun sa nu facem astfel de discriminari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariastoica spune:

Prezent si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Si eu zic la fel ,nu conteaza religia daca se lasa ajutati.Da si eu ma gandeam la o sponsorizare sau un contract cu o clinica medicala.Vedem...


anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput