Un creion, un caiet, o carte

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

boticelina, de ce s-a ales asa? Cine a impus lucrul asta? Eu niciodata cand am contribuit cu ceva, orice, la umanitare nu am intrebat si nu mi-am pus problema apartentei religioase. E chiar aiurea ....



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina71

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Felicitari pentru dorinta de implicare pe mai departe in viata acestor pui!

Si noi am fost la niste familii modeste, la alegerea lor insa un criteriu important a fost sa fie crestini pentru ca mai gasisem inca 2-3 cazuri poate mai disperate care erau insa musulmani.

Vreau insa sa va povestesc si sa va incurajez ca nu e deloc scump sa ajuti poate chiar mai multi copii cu un caiet, o carte si-un creion. In satul parintilor mei, pe strada noastra, locuieste o familie (mama, bunica, copil) care are traiesc la fel, intr-o saracie lucie, fara apa, lumina, doar din mila oamenilor. Baiatul trebuia sa inceapa anul asta grupa pregatitoare, l-am pregatit eu dpvd al rechizitelor, cu 10 lei i-am cumparat rucsacel, o carte de colorat, una de citit, creioane colorate, acualele+pensula, plus o ascutitoare. Nu l-au dus la gradinita. Stiti de ce? Pentru ca nu au avut bani sa-i faca analizele medicale obligatorii. Deci ar putea fi si asta un punct unde sa cautati un sprijin/sponsor, poate chiar mai important decat rechizitele per se



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"


Sincer , n-as fi vrut sa citesc asta si aici , la un topic umanitar Pacat !

Sper ca o familie / persoana sa poata primi un ajutor in aceasta campanie ,indiferent de religie , natie , nevoi speciale .


Alina, nici eu n-as fi vrut sa fiu pusa in situatia asta de a alege pe astfel de criterii, dar nu poti sa te duci la un musulman cu de-ale porcului. In campania cu ajutoarele mosului o parte foarte importanta au reprezentat-o si produsele alimentare specifice unui Craciun (romanesc). E doar vorba de respect pt religia lor.

Si sper sa incheiem aici discutia ca nu-mi prieste



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

boticelina, eu cred ca puteau fi ajutati cu altceva decat salam si carne de porc ...



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariastoica spune:

Zic si eu. Poate nu vor sa primeasca ajutor, eu am intalnit o familie care avea alta religie si mi-au zis ca nu au voie.
Singura mea dorinta este ca parintii din aceste familii sa nu se foloseasca de necazul copiilor si de bunatatea unor necunoscuti care vor sa ajute, iar ei sa nu munceasca asteptand ajutor. Asa cum au mai zis fetele sa-i invatam sa pescuiasca, nu sa le punem pestele in carlig. Sper ca nu supar pe nimeni, dar multi dintre noi fac eforturi sa ajute si nu ar fi corect fata de nimeni pana la urma.
Astept si eu ca fetele sa dea mai multe detalii despre familii si sa pregatesc un pachet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Propun ca discutia sa se incheie aici,nu vreau sa manjim ceva frumos

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Prezent si eu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

dariastoica, mi se pare corect ce spui. Sa avem un pic de 'pretentii' in ce priveste parintii copiilor ajutati. De exemplu mama copiilor la care merg eu lucreaza vopsitor la o fabrica ce face garduri din fier forjat. E normal ca intr-un fund de sat sa nu fie locuri de munca, dar macar cu ziua sa isi caute ceva de facut, sa ingrijeasca, sa spele copiii, sa le dea de mancare. Nu sa vanda ce primesc pe bautura si sa lase copiii de izbeliste tot timpul.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

cred ca e ok decizia care s-a luat, chiar nu vreau sa supar pe nimeni, fara fetele care au trimis colete a fost greu, dar eu 2 zile nu am fost buna de nimic, sa vad ce am vazut...si m-am atasat asa de familia aceasta cu 5 copii fara mama si inca 3 ai rudei care-i ingrijeste, nu de cei 10 copii ai familiei din Garbau; asa am simtit, poate gresesc.....
Va ,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

si eu va astept cu detalii.

Ioana excelezi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

boticelina da, ai dreptate. Asa e. Scuze ca m-a luat gura pe dinainte.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput