cel putin 10kg jos

cel putin 10kg jos | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj


Pt ca subiectul cu -10kg nu mai e de actualitate ,in sensul ca mie mi-ar trebui -16 kg,incerc sa string iar un grup de sprijin.
Vad ca dupa sarbatori nu e pic de interes si motivatie pentru slabit.Eu sint mai grasa ca oricind ,adica am batut si recordul meu absolut ,respectiv 63 kg cind am nascut .Acum am 64,5 kg,la aceiasi inaltime ,1.58 m.Cind calculez nu stiu ce coeficient, imi rezulta ca-s supraponderala.Stiam ca sint ,dar parca ma sperie putin cum suna.
Nu pun nici un termen ,dar ma concentrez pe -1kg pe saptamina.Daca nu-l dau jos ,voi recurge la masuri extreme ,adica fara sa maninc.In mod evident nu prea e punctul meu forte slabitul,insa inainte de revelion am fost nevoita sa-mi cumpar 2 perechi de blugi ,ca nu-mi mai venea nimic.De craciun si revelion am incercat sa nu ma ingras si cu toate astea tot am mai pus 1 kg ,care intre timp s-a dus.Daca nu dau jos ceva ,trebuie sa fac curat in dulapuri ,ca degeaba mai tin hainele.
Daca as sta la servici pina seara, cred ca as da jos imediat ,pt ca aici nu fac nici un fel de excese,dar cum ajung acasa recuperez.
Va astept cu drag sa incep impreuna.
Iris 2002 citiva cm
Laura25 , 68kg tinta 58 kg
Happiness_4_us 1,67 m 72 Kg tinta sub 60kg
Dulcetica 1.58m,65 kg tinta sub 46kg
cleo 78 -5kg
Kariguald
AdiranaSM -5kg
Roxanz
Lulu77 -8kg
Matildasep -15kg
Claucia Pooh -10kg
Mari 78 1.68 cm si 76 kg
RLK 2012 -5kg
Gusta 10kg
adinaq 164cm -64,7kg tinta 59kg.
pitzinuca
gabyv
Boticelina, 1.68m, greutate (12.01.2012) - 70.5 kg, target 1 - 66kg, target 2 - 62kg, sport - walk-aerobic
Danutza26 1.72 m,greutate actuala 77 kg. target 65 kg

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dulcetica, ca de fiecare data ... ma bag si eu. Si eu sunt mai grasa decat am fost vreodata si nu ma mai incap decat f.f. f. putine haine.

Ai un plan anume? vrei sa tii o dieta stricta?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

exact, te-ai gandit la o dieta anume?ai un termen propus ptr cele -10 kg?

nu cred ca infometarea este ideala.

eu ma gandeam sa incep cu Monti, am inceput de azi.
alte diete mai mult m-au dat peste cap.

SOACRA MARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

eu am tinut Dukan si am slabit 2,5 kg intr-o saptamina ,dar cind m-am lasat ,mincind in stilul caracteristic ,am pus imediat inapoi.Se pare ca orice cura trebuie tinuta minim 6 luni sau mai bine zis ,trebuie mentinmuta o greutate stabila 6 luni ,pt ca organismul are o memorie care tinde sa revina la greutatea maxima.E foarte clar ca daca nu maninc dau jos,insa imediat ce las garda un pic nesupravegheata e prapad.
Planul meu e sa maninc doar mincare gatita ,mesele normale ,fara dulciuri.Incerc sa maninc des si putin,nimic dupa ora 18.
Ar fi perfect sa incerc si o dieta stricta ,ca daca misc acul in jos psihic ma simt bine.Pe termen lung insa singura care da roade e mincatul normal.Nu te poti priva la plus infinit ,ca apoi pui tot la loc.
Am planul si cu miscarea.De azi incep acasa,dar daca vad ca nu ma tin imi iau abonament la sala.Macar stiind ca am dat bani sa ma duc ,ca sa nu-mi para rau dupa ei.Asa platit cu ora ,la mine nu tine.Mi-e greu sa ies din casa .
La multi ani si cit mai multe kg jos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulu77

exact, te-ai gandit la o dieta anume?ai un termen propus ptr cele -10 kg?

nu cred ca infometarea este ideala.

eu ma gandeam sa incep cu Monti, am inceput de azi.
alte diete mai mult m-au dat peste cap.

SOACRA MARE



1kg pe saptamina ,deci 4 pe luna ,cred ca ar fi foarte bine.Din experienta mea cu slabitul ,stiu ca nu-s consecventa si ca 1 kg pe saptamina nu e putin ,ca se da greu jos.Orice sfirsit de saptamina te perturba,mese la restaurant ,etc.
Dukan propune o zi pe saptamina proteine exclusiv si pt ca sint un soc pt organism se da 1 kg jos.Eu am tinut o saptamina si am dat jos 2.5 kg ,deci nu e o regula.
Am putea tine o zi proteine ,o zi legume si restul mincat restrictiv la carbohidrati si calorii ,disociat pe mese si cred ca am da jos 1kg pe saptamina.O sa ma supun majoritatii! Spuneti cum sa facem si incercam ,vedem ce are efect maxim si cum ma pot adapta.Nu e usor cind fac acasa mincare si pt copil trebuie cit mai variat.
Incerc sa ma bazez pe ciobe .Iti umplu stomacul.Am cumparat rosii si castraveti pt salate si vreau sa scot cartofii si orezul.O sa fac meniuri cu peste si broccoli ,conopida o sa iau ,conserve de fasole verde.
Pt situatii de criza o sa iau niste conserve de peste cu lamiie,sa maninc ptoteine.
Nu rezist bine la fructe si dulciuri.Incerc sa ramin la maxim un fruct pe zi.
Daca vreti o perioda de soc sa stimulam cumva arderile ,sa miscam putin acul ,sint pro.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

nici eu nu pot sa traiesc fara fructe, tocmai de aceea mi-am ales Monti. am voie fructe, am voie legume, am voie destule, si se slabeste sanatos si frumos.
miscare fac seara acasa, ma sui pe bicicleta si fac macar 20-30 minute si ceva abdomene, depinde cat de obosita sunt.
beau multa apa si ceai verde-minim 3 cani/zi.
ptr mine este mai mult decat ideal un -8 kg la 1 Mai.

SOACRA MARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna ziua dragelor,

Vreau sa ma alatur si eu grupului vostru, am si eu de dat, as vrea 10 kg dar nici 6 n-ar fi rele. :)

Am inceput de ieri de fapt. Ideea este asa: o combinatie intre Montignac (respectand principiile lui care mi se pare super pentru toata viata dar nefacand retetele de acolo), Dukan (proteine si grasimi bune, fara carbs) si orice dieta low-carb sau no-carb.

De fapt asta este si ideea, mai toate dietele asta spun, low carbs sau deloc carbohidrati. Asta inseamna fara: paine, paste, orez, cartofi si bineinteles dulciuri.

Plus mai vreau sa micsorez portiile si sa mananc incet. Cred ca ar fi ideal. am citit niste diete post operatorii de dupa chirurgia stomacului, si inafara ca un stomac mic accepta mancare ff putina, toate mesele dureaza mult, sunt in prima instanta mai mult lichide, dar ulterior ff bine mestecate si mancat incet. Aici sunt f deficitara, eu mananc repede si fara sa fiu atenta neaparat, fara sa mestec asa cum probabil ca ar trebui.

Eu m-as incadra in limitele normalului ca indice de masa corporala sau cum se cheama, insa as vrea sa fiu spre normalul inferior si nu spre normalul superior

Astazi am mancat asa:

MD: 1 cracker (wassa) cu cascaval
Pranz: 2 crackers cu cascaval si un gratar de pui, 5 masline
Seara: supa de pui si gratar de pui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Vin si eu.....ar trebui sa slabesc mai mult de 10 kg,acum sa vedem....Eu de marti m-am apucat de dieta Weight Watchers,cu care am slabit f. frumos dupa prima nastere.....Dar de data asta e mai greu....Succes,fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

dulcetica, eu am numai vreo 5 ce ma enerveaza. problema mea este ca sunt in crestere continua, 1kg pe luna. In 8 luni, am pus 8 kiile.

Din ce stiu eu, cred ca ti-ai propus prea mult: 1 kg pe sapt., infometare. Dupa orice foamete, corpul va asimila mai bine si va depune mai mult - este mecanismul lui de aparare pt o foamete. Eu cred ca de asta m-am si ingrasat, am avut o perioada f. stresanta, cand am slabit brusc 4 kile, si le-am compensat f. frumos si rapid dupa aceea. Bonus, inca 4 .
Eu cred ca dieta, regimul, cura, zii cum vrei, nu sunt folositoare, ci din contra, pot face praf metabolism, echilibru, sanatate etc. Trebuie in primul rand sa iti analizezi DE CE ai ajuns asa, si sa reduci treptat anumite alimente, asocierile dintre ele, si mai ales program/ritm de mese. In plus, miscare. f. multa miscare.

De aceea mi se pare sanatos modul de viata Montignac. Nu e regim. E mod de viata. Sper sa ma tin de el restul vietii; dupa ce ma echilibrez cu greutatea, o sa imi permit si mici greseli, dar pana atunci trebuie sa invat sa mananc si sa traiesc.

Strategii:
-citesc Montignac
-incep sa fac sport acasa
- de sapt viitoare, 1 drum pana la munca pe jos (6..5km , sper sa imi iasa .....caloriile consumate vor fi colosale, pt ca trebuie sa infrunt si vant si ploaie )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica
Dukan propune o zi pe saptamina proteine exclusiv si pt ca sint un soc pt organism se da 1 kg jos.Eu am tinut o saptamina si am dat jos 2.5 kg ,deci nu e o regula.



poftiiim? compari mere cu pere si te astepti sa fie o regula?

Dukan propune o zi pe saptamana proteine exclusiv doar in ultima faza, a patra, de stabilizare, iar tu ai tinut o saptamana de atac, adica prima faza, exclusiv cu proteine (cel putin asa presupun, ca altfel n-are nicio legatura cu Dukan). asa puteai foarte bine sa te compari cu boxerii care dau jos cateva kile intr-o seara inainte de meci, la fel de relevanta era comparatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Eu v-as tine companie, daca ati veni cu idei de tonus si intretinere. De slabit, nu ma prea intereseaza. Ce consider eu ca as avea de dat jos e penibil fata de ce se discuta aici.

Diete nu am tinut in viata mea si nici nu cred ca voi tine (n-am nervi pentru asa ceva), dar la mine functioneaza stresul. Un kil pe zi se duce in perioadele de varf. E o dieta pe care nu o recomand nimanui.

Prin urmare, daca aveti linkuri dragute cu zumba, combinatii culinare, etc, etc, va tin companie cu drag.

Altfel, daca incepeti cu "maine mananci un mar si rabdari in sos de draci tocati" nu ma intereseaza

Mergi la inceput