Noua lege a sanatatii

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Xenia2006

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Ah,nu, stiam ca asa e in USA si alte parti probabil, nu vreau sa fie asa si in Romania.



uite asa se explica ca in ro. totul trebuie sa fie "altfel":

- 'democratie' (ce stiu americanii si englejii aia)
- 'legi' ... 'adaptate' pana n-a mai ramas nimic
- 'economie' ... mda

pt ca in loc sa intelegem ca cel mai bun lucru ar fi sa invatam de la altii, ca n-o sa ne gasim noi mai isteti decat cei care-au lucrat cu 50 de ani avans fata de noi in pb asta, noi vrem sa facem 'altfel'

ca ne doare la orgoliul national sa invatam si sa aplicam de la altii

flying pigs, dancing hippos, waltzing rhinos


Daca este sa invatam acum de la altii eu as prefera sa invatam de la chinezi sau de la brazilieni si mai putin de la americani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu vin cu exemplul meu, persoana care s-a operat de ceva la pancreas parca, nu au platit un leu asigurari pana a dat beleaua peste ei, a stat o jumatate de an in spital, a beneficita de 3 operatii plus tratamente de mii de lei ( chiar persoana in cauza spunea ca i se administreaza antibiotice de 1000lei/zi), ca sa poata fi operat a platit asigurarea in luna in care s-a internat, 300 de lei /luna. Specific ca practic,nu erau caz social, doar ca lucrau la negru si nu au vrut sa-si faca asigurare ca "nu sunt fraieri" ca restul lumii, puteau sa-si faca un PF, puteau sa-si plateasca asigurarile, dar nu...Adaug ca persoana respectiv bea exclusiv numai alcool toata ziua si fuma 2-3pachete de tigari pe zi, medicul i-a spus ca " si-a baut sanatatea". Sa mai spun ca avea tupeul sa comenteze la adresa "nesimtitelor" de asistente care "cica sunt ocupate" si se grabesc sa-i faca tratamentul. Pai daca nu platea nimeni asigurari, oare cine-i facea tratamentul, Sfantul Duh? Nu zic sa lasi omul sa moara, dar macar, poate, reusesti sa-l responsabilizezi cat de cat!
Ma duc si eu sa nasc, asa ca, asigurata fiind, cu contributii la zi, cumpar absolut tot tratamentul meu si al copilului, ca deh, la mine e criza.

Ca sa nu mai zic de cazurile de copii cu probleme de sanatate pentru care nu se gasesc bani, oare ei si parintii lor care si-au platit asigurarile, ce vina au?

Din toata chestia asta cu noua lege a sanatati, am avut revelatia, urmarind programele, ca da, anul asta va fi nebunie, e an electoral...

Ina una si ma duc, modificarea asta cu medicii de familie care nu pot sa primeasca mai mult de 20 de pacienti/zi si asta cu programare, mie mi s-a parut foarte buna. Am reusit si eu sa merg cu copii la medic ( care este un tip competent), am reusit sa iau retete compensate...pana sa intre in vigoare chestia asta, mergeam numai la privat, ma costa o raceala o gramada de bani, fiindca la usa medicului de familie era omor, era un fel de sezatoare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui addinel

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Pai multe contributii sunt % din venit, indiferent ca ajungi sa beneficiezi de ele sau nu. Ideea nici nu e sa "iti recuperezi" banii integral...


toate contributiile sunt % din venit, DAR...
1. la CAS cine da mai mult va avea o pensie mai mare
2. la somaj cand/ daca intri in somaj ai ajutorul mai mare daca ai cotizat mai mult
3. la sanatate fie ca dai mult, fie putin, beneficiezi de aceleasi servicii

asta este diferenta! si nu este corecta.


Am dat acest quote pentru XIO.
XIO, oamenii insisi ,prin natura lor, cer o departajare a serviciilor. Adica daca tu muncesti mai mult si ai mai multi bani, vrei ceva mai bun decat ala care nu munceste. E sau nu e asa? Nu vezi si tu cate discutii au fost aici pe forum cu problema asta?



Oamenii prin natura lor sunt in stare de crime, dar asta nu inseamna sa le creezi conditii sa o faca.
Pentru departajarea calitatii servicilor se pot adopta contributii complementare la sisteme private, asa cum este sistemul de pensii.
Actualii politicieni vor departajare finantata din aceleasi fonduri.
Daca dai la unul mai mult pe altul il lasi sa moara.
Nepasarea si dispretul pentru om, asta-i viziunea clasei politice actuale.
Solidaritatea este o notiune care le repugna. Sunt in stare sa finateze intretinerea cainilor fara stapan din fondul de saanatate, daca asta le-ar aduce venituri.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )



Tu ai vazut mesajul pe care l-am citat?

Eu nu vorbesc de politica.

Daca tie iti convine sa platesti lunar suma x si sa primesti exact aceleasi servicii ca si cel care plateste suma -x, atunci esti o raritate. Te asigur ca multora nu le convine si asta e realitatea. Pentru ca serviciile medicale costa si cineva trebuie sa le plateasca. Ajungi sa le platesti tu cu suma ta lunara x, dar primesti mai putine servicii deoarece trebuie sa-i faci loc si aluia cu suma -x. Despre asta scriu fetele mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

ladyJ, daca ar exista legi care sa te puna sa platesti atunci cand iti bati joc de sistem, ar fi altfel situatia.
Sa-i spui insa unui om ca nu-i operezei tumora ca n-are bani mi se pare abominabil.
Banii nostri si asa intra in buzunarele diversilor pe care ii vedem sau nu la TV, asa ca da, prefer ca din banii mei sa se opereze un amarat decat sa-si cumpere un brilian unul care fura din buget. Eu n-am nimic nici cu neasiguratele care vin sa nasca, asta e, nu o sa le pui in pericol copilul si viata, ca n-au bani. Dar pot sta in spital doar 1 zi sau 2, nu 5.
banii nu sunt din cauza ca sunt furati, cand nu vor mai fi prin buzunarele unor politicieni, atunci va sta altfel situatia.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916




Daca lasi politica si furtul la o parte si te gandesti strict la ideea scrisa de adinel, ce parere ai?
Asta spun eu. Omul care plateste vrea sa primeasca si se revolta cand cel care nu plateste primeste fix ca el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Bullshit lacrimogen


exact asta este, si complet pe gratis pt tine sa scrii asa ceva

vrei sa-mi imaginez ca esti indurerata cand ne scrii despre tragedia din UK? ?

nah, nu merge

mi te imaginez ranjind sarcastic, pt ca stiu bine ce fel de educatie primesc studentii ro in medicina

e foarte frumos sa te prezinti ca maica Tereza din spatele unui ecran, dar la fel de bine ai putea fi Melinda Gates. sau Yoko Ono. "emotiile" pretinse pe-un forum valoreaza exact atata cat imi inchipui eu ca valoreaza, iar mesajele tale imi apar complet lipsite de empatie reala

asa ca zic pas, lasa concursul de popularitate si alte gesturi gratuite, raspunde cu argumente de medic, om de stiinta, la obiect

daca nu, sa stii ca am dexteritate la scroll-ing peste mesaje fara continut




>>>Continuare topic

Mergi la inceput