Sebastian Minunea mea

Sebastian Minunea mea | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

Nu stiu ce as putea spune, pentru ca nu cred ca as avea ceva de spus.
Traiesc un miracol din momentul in care am vazut cea de a doua liniuta a testului ,slab colorata,dar totusi era vizibila, era acolo.
Apoi a inceput lupta zi de zi, ora de ora, cu o fericire greu de explicat ,de inteles. Numaram orele pana la punga urmatoare de perfuzii, pe care mi le puneam constiincioasa la birou. Branula devenise atat de comuna, incat nici macar nu o mai sesizam. Doar cand a trebuit sa o pun la picioare mi-am dat seama ca ar fi un corp strain.120 de flacoane de ser fiziologic si glucoza pe luna, iar in ultimele 2 luni crescusem la 150-180 de flacoane.Mi s-a parut firesc sa dau acea declaratie notariala prin care mi-ama sumat riscul de deces la nastere si in timpul sarcinii.
Au urmat apoi , la 31 de saptamani, 4 zile de travaliu, 21 de ore de contractii la 5 minute cu dilatatie 0, un transfer aranjat la Giulesti, transfer refuzat de mine,fara niciun motiv in acea noapte nebuna. Peste 12 zile sectia ATI de la Giulesti a luat foc,iar puiul meu ar fi fost acolo.
Au urmat ore de chin in care am facut alergie la durere, am facut presopunctura pentru a spori contractiile pana dintii pieptenului mi-au strapuns palmele. Am urcat si coborat etaje si cand puiul nu a mai miscat am delirat, am belstemat, am cazut in genunchi sa ma opereze cineva,dar refuzul venea sec:nu crapi in garda mea, maine nasti.
A venit si acel maine si a urmat nasterea, apoi 5 zile de delir de durere, pt ca nu mi s-au putut administra calmante, botezul de a doua zi al puiului meu.Am rupt,am sfasiat, am muscat peretii de durere,dar, in momentele de luciditate ma taram la reanimare si imi tineam puiul de manuta si ii spuneam ca este cel mai puternic,cel mai iubit. Mi se parea perfect.
Apoi,dupa o luna, ajunsi acasa am inceput o altfel de lupta, cu nesomnul, cu fiecare lucru nou care imi provoca alergii greu de tinut in frau.
Patru luni puiul a stat pe mine 24 din 24, am dormit maxim 2 ore pe noapte. Nu avea muschi abdominali, varsa tot ce era in stomacel si trebuia sa fiu atenta sa nu se sufoce.
De la 4 la 6 luni am marit doza de somn la 3-4 ore., apoi am dormit 4 ore pana pe la 11 luni.
Prima zi cand a tinut capul, am plans. Prima zi in care s-a ridicat pe coate mi s-a parut un vis. Prima gangurire a fost un miracol.
Apoi miracolul a devenit cotidian.Sebastian, puiul meu, minunea mea a evoluat ca un copil normal,fara varsta corectata. Un mana de om, cu niste ochi cat tot universul. Ma gandesc ca doarme cu ochisorii intredeschisi pentru ca nu are pleoape suficient de mari ca sa ii inchida. Cred ca nici nu se fabrica pleoape asa mari, mai ales ca e pacat sa fie inchisi, pentru ca sunt verzi, migdalati, te hipnotizeaza,dau dependenta.
A spus mai intai tata, asa,ca tati sa stie ca nu degeaba s-a sculat noapte de noapte cand mami il alapta,doar asa, ca il iubeste prea mult.
A venit si mama, apoi celelalte cuvinte.Acum facem propozitii,suntem 6 kile si 700 de grame si 74 de cm plimbatori, mergatori, vorbitori,sclipitori.
De ziua mea am primit un cadou cat tot Cerul: m-a luat in brate si mi-a spus : mami mea!
Sunt nedormita, nemancata, usor deranjata la mansarda, cu privirea piezisa,cu cearcane pana la genunchi, un schelet cu bust cu pretentii de Milka.Il voi alapta probabil pana la majorat,ca deja m-am defectat. E un leu cu personalitate, care m-a cucerit din prima secunda pentru totdeauna.
Iubesc doi barbati si sunt fericita,fericita,fericita.Le multumesc lui Dumnezeu si Maicii Domnului pentru miracolul la care sunt partasa zi de zi, secunda de secunda,la uriasa iubire care mi se revarsa peste toate maruntaiele sufletului meu.
Vroiam sa scriu un mesaj,dar am vorbit despre puiul meu pentru ca nu mai imi apartin,pentru ca viata mea se cheama acum Sebastian.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

O poveste cutremuratoare si in acelasi timp deosebit de frumoasa.Cat a trebuit sa induri pentru aceasta minune ...Esti o mama deosebita !
Sa va traiasca baietelul , sa fiti fericiti si sa va aduca numai clipe de bucurie in fiecare secunda a vietii pentru ca meritati !!

https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/15Ottobre2011FotoGiuliTunsulica?authkey=Gv1sRgCMS3KHyIr72AE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

O poveste extraordinara!Felicitari ca ai reusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:


Cuvintele nu-si au rostul ....

Sa fii sanatos si fericit, pui de om!

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

va multumesc pentru mesaje si pentru vot.
strumf e o minune!

Mergi la inceput
Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

fara cuvinte.....


Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Sunteti niste invingatori!!


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/dcc1.jpg" target="_blank"> VREM PE SKYJET!!
www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/dcc2.jpg" target="_blank"> NU MAI VREAU SABII TOATA VIATA!!
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=7" target="_blank"> A INCEPUT VOTAREA!



www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Nicole am ramas fara cuvinte! Numai dragostea suprema poate da atata putere unui om! Iar Sebastian cred ca este atat de fericit fiindca simte aceasta iubire clipa de clipa!



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


Sa-l ajutam pe Vladut

produse la bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

pentru cel mai puternic bebelus din lume si o pentru cea mai rabdatoare mamica.
Sa va ajute Dumnezeu sa cresteti mari, mari, mari si sa va bucurati impreuna de fiecare zi, suras sau cuvintel nou

25+ cu pisicutza Iris Myra Nicolaou
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput