Comori de nov-dec 2004 (209)

Comori de nov-dec 2004 (209) | Autor: ochi_verzi

Link direct la acest mesaj






Adresa unde puteti trimite fotografii pentru slide este slidepublic@gmail.com

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a929ed1d771bb4fbfc2b11&skin_id=0%5d%2520dedicatie%2520speciala%2520comorilor%2520noastre" target="_blank">DEDICATIE SPECIALA COMORILOR NOASTRE


Capitolul
208,207, 206, 205,204, 203, 202, 201, 200,199, 198, 197, 196, 195 196

www.flickr.com/photos/andrapanda/sets/72157600426397777/detail/" target="_blank">GALA SARBATORITILOR
www.onetruemedia.com/shared?p=156985e80e4a2e78dcd2f7&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">COMORILE TOAMNEI 2004

de 34 si 25
Octombrie: 8, adica 6 si 2

1. IrinaA ______________ 20 oct_____ www.nicolae.org/PhotoDeSHop/index.htm" target="_blank">Ioana Maria
2. Camys2000 ________ 21 oct_____ Catalina Nicole
3. Ela2001 ____________ 22 oct_____ Diana Andreea
4. Jasmine ____________ 26 oct_____ Radu si Cristian Robert
5. Ele _________________ 26 oct_____ Ana Denisa
6. Roserb _____________ 29 oct_____ Mihnea Andrei si Bianca
7. Ncristina ____________ 29 oct_____ Teodora Andreea + Alexia Maria
8. Moss _______________ 31 oct_____ Alexia Stefania

Noiembrie: 34, adica 25 si 9

9.Bits _________________ 1 nov_____ Kenzo Andreas & Amon Mateus
10.Ad_rianna ___________ 3 nov_____ Bianca-Cristina & Tudor-Andrei
11.Diana 2004 _________ 4 nov_____ Andrei
12.Try _________________ 5 nov_____ Alex & Adrian
13.Miria Cristina ________ 5 nov_____ Maria Damiana& George Casian
14.mirandolina______________ 5 nov_____ Luca Matei & Adam Cristian

15.for2nity _____________ 6 nov_____ Alexia Cristina
16.Andreap ____________ 7 nov_____ Maria Alexandra si Sara

17.Daniela_Sb __________ 8 nov_____ www.onednd.go.ro/_/Danut/main.html" target="_blank">Mihai Daniel si Iunia Teodora
18.Simonacip _________ 10 nov______ David si Matei
19.Didutza ____________ 12 nov_____ Daria + Dennis
20.Cassandra _________ 14 nov_____Dragos Andrei si Tudor Stefan
21.Eliza5 ______________ 15 nov_____ Alexandru
22.Aime _______________ 15 nov_____ Vladimir Andrei
23.Omi308 _____________ 17 nov_____ Corina Maria
24.Dama __________ 18 nov_____ David Andrei si Patrick
25.Miha ___________ 18 nov_____ Robert Andrei si Amira Ioana
26.Daniella4____________18 nov_____ Alexis
27.miag _______________ 18 nov_____ Roland Vladimir
28. ochi verzi___________ 22 nov_____ Diana
29.Danette ____________ 23 nov_____ Iris Miriam
30.Cristina Serban _____ 23 nov______ Razvan
31.gazzella______________23 nov________
32.Corina75 ____________ 24 nov_____ Andrei
33.Gandacelu______ 25 nov_____ Ioachim, Ileana si Maria

34.Misticgirl ____________ 25 nov_____ Nicholas Alexandru
35.Dutzi _______________ 25 nov_____ Iustin
36.Miche ______________ 26 nov_____ Darius
37.Ionela Roxana ______ 27 nov_____ Emily si Arisa
38.Paxela_________ 27 nov_____ Silviu Ionut si Ana Delia
39.Florypop ____________ 27 nov_____ Andrei si Rares
40.Onitza ______________ 28 nov_____ Paul Constantin si Daniel Alexandru
41.Madachan ___________ 29 nov_____ Edward Florin

Decembrie: 17, adica 10 si 7
42.Fulguletz ____________ 1 dec_____ David Andreas si Eric
43.Luminita B ___________ 2 dec_____ Tudor Andrei si Cristian
44.Eveline ______________ 5 dec_____ Andreea Biancasi Victor Darian
45.Felis ________________ 6 dec_____ Mihai Cristian
46.Raluca.gabriela ______ 7 dec_____ Maria Alexandra
47.bumbacel ________ 9 dec_____ Tudor Mihai si Vlad Andrei
48.anne-marry___________9 dec Teodor Alexandru si Evelina Maria
49.Mikimi___________ 12 dec_____ Alexander si Yannis
50.ploscariu si Ioana Cristina_____________13 dec
51.Monica-Elizabet _____ 16 dec_____ Ruxandra Maria si Alex Valentin
52.OtiliaV _____________ 18 dec_____ Ana-Maria, Elisa Andreea si Iulia Alexandra
53.Cecilia C ___________ 22 dec_____ Alexia si Ada
54.Carmen ____________ 22 dec_____ Daria Nicole si Ana Carina
55.Ioana_du ___________ 22 dec_____ Bianca Alexandra
56.Viovio ______________ 22 dec_____ Cristiana Bianca si Mihai Bogdan
57.Mamaluidavid ______ 24 dec_____ David si Naomi Patricia
58.Cookie _____________ 24 dec_____ Sabina Ioana
59.Bobita _______________ 1 ian_____ Amina Ioana si Maria





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui onitza

Paul nu exceleaza deocamdata dar eu am incredere in el ca pe parcurs se va ridica.
Hai ca esti totala!Abia a inceput anul scolar si vrei prea mult. Pai, draga mea, Paul se remarca in mod deosebit din moment ce el citeste zilnic, scrie si la after si acasa, stie mai mult decat stiu majoritatea copiilor de varsta lui si mai are si alte activitati.
Mie personal mi se pare ca-i ceri prea mult, are abia 7 ani neimpliniti, drumul e lung si obositor pana la sfarsitul clasei I, iar in ritmul acesta alert (poate ma insel) va obosi mai repede decat ceilalti.
Eu ce sa zic, de doua saptamani facem totul pe fuga din cauza sedintelor, a hartiilor si hartiutelor ce ni se cer sa le facem.
Saptamana asta, luni am venit de la scoala la timp, marti am fost portar dupa ore pana la 14, a venit mama de a luat-o de la scoala, am mers dupa ea, am venit acasa sa scriem tema (cateva randuri) cu liniute oblice pe doua spatii suprarand, mai avea un rand, dar a trebuit s-o duc din nou la mama si sa fug la consiliu, am venit aproape seara, am scris si ultimul rand, am "citit" pe abecedar, am alcatuit propozitii din doua cuvinte in timp ce eu faceam niste snitele, a mancat si la somn. Miercuri a stat intr-o sala de clasa cu baietelul unei colege pana am fost la sedinta de catedra, apoi acasa, mancat, stat putin, teme, afara, seara povestit. Joi am avut norocul ca n-a avut teme si am dus-o la mama, iar eu am fugit la cerc venind dupa 6. Am povestit si s-a culcat. Ieri nu am facut nimic, efectiv ne-am relaxat afara, atat ea cat si eu. O vad tare obosita, dar de saptamana viitoare sper sa nu mai am de plecat la sedinte si sa doarma cate o ora la pranz ca vad in ochii ei prea multa oboseala si apoi vom lucra si noi mai mult.
Pana acum cu ce a scris la scoala si acasa a fost o pagina si cate doua randuri pe caietul de acasa daca nu mi-a placut cum a scris in clasa, si am facut exercitii orale.
Saptamana viitoare sunt evaluarile initiale si apoi intram in paine.
Ioana, vad ca ai postat intre timp.Cred ca doamna lui ar trebui sa gaseasca o modalitate prin care sa-l atraga, sa-l determine sa raspunda la ore, nu sa se planga...Nu stiu ce vrea doamna mai mult de la el, cand vad ca Paul stie atatea. Am mai zis cu timp in urma si ma repet. Clasa I este cea mai grea, iar la finele ei copilul trebuie sa citeasca in ritm propriu, sa raspunda la intrebari scurte in legatura cu continutul unui text, sa povesteasca diferite intamplari, sa compuna cuvinte cu ajutorul silabelor, sa transcrie, sa alcatuiasca propozitii scurte, sa ordoneze cuvinte obtinand o propozitie, sa scrie dupa dictare cuvinte si propozitii (fara cuvinte cu cratima), problemele ortografice urmarite sunt grupurile de litere, grupurile de sunete(diftongii), sa scrie cu litera initiala mare la inceputul propozitie, numele, sa puna semnele de punctuatie potrivite la sfarsit.La matematica trebuie sa stie numerele pana la 100, sa compuna si sa descompuna, sa compare, sa ordoneze, sa completeze siruri numerice, sa faca adunari si scaderi pana la 100 fara trecere peste ordin, probleme cu o operatie si chiar doua, dar simple. Vezi programa scolara pentru clasa I (este pe edu.ro) si acolo sunt toate obiectivele ce trebuie atinse.
Daca Diana va atinge aceste obiective eu ma declar multumita.
Toate acestea se reiau in primele doua saptamani din clasa a II-a.
Aici gasiti testele initiale propuse de MECTS.
Lili, vei avea un copil descurcaret si responsabil, sunt convinsa.

Sa aveti un we minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Citesc, ascult si imi fac si eu o parere despre ce presupune cls. I.

Cu sigurata pentru cei mici cls I este o schimbare importanta, un pas spre viata de adult si sunt solicitati emotional in primul rand, cred eu. Nu vor sa dezamageasca si se straduiesc sa iasa lucrurile cum trebuie, chiar daca asta inseamna oboseala si a lor si a noastra. Sigur ca noi, cei mari vom comenta ca al meu nu e atent, sau a mea nu face destul... dar noi vedem lucrurile din perspectiva adultului, altfel cantarind lucrurile.

Sunt atenta la colegii mei. A inceput scoala pentru toti prichindeii. Unii parinti aleg sa ii duca la after-school chiar din prima zi/ saptamana. Altora le este recomandat sa petreaca parintii cu ei prima luna (prin concediile de odihna, cum altfel?!) si abia dupa o luna de scoala sa mearga micutii la after-school. Se pare ca metoda asta ar fi o schimbare introdusa treptat in viata copiilor. Astfel ei vor face fata mai usor schimbarilor si mai ales li se adreseaza celor mai emotivi, care nu au stat fara parinti, care nu se descurca singuri.

Si da, am vazut in jurul meu copii care nu stiu sa citeasca inainte de a intra la gradi. Viitorul coleg de clasa al lui Matei abia a intrat la pregatitoare si mama lui si-a dat seama ca ceilalti copii sunt mai avansati (a schimbat clasa), asa ca i-a cumparat repede manualele scolare si lucreaza acasa cu el - sa fie asta o solutie?

Ma gandesc ca infrigurare ca Matei citeste deja de la televizor, cu aspre tendinte de a citi repede si gresit spre sfarsitul cuvantului, si exista sanse mari sa se plictiseasca la scoala
Singura mea nadejde e in dna invatatoare care sper sa il atraga in activitati


Adam? El este un baiat inteligent, dar extrem de emotiv, chiar daca in afara lasa impresia copilului-soldat, se expune la toate, le incearca pe toate. Cand rezervorul lui de iubire e gol, cand nu simte apartenenta/atasamentul la casa/ familie/ clasa/ doamne/ colegi, se pierde in iesiri comportamentale obositoare pentru noi. Acum traversam o astfel de perioada datorita schimbarilor din gradi. Asadar e destul de nervos, vrea lucrurile sa se intample ACUM, plange noaptea si in subcontient cauta alinare. Cred ca este somnambul in adevaratul sens al cuvantului, dar pana va trec,e va trebui sa ii restabilim echilibrul emotional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Si pentru ca la inceput am spus ca intampinam ceva probleme cu gradinita lui Adam am sa revin acum in cateva cuvinte.

Anul trecut dupa povestea cu votarea parintilor sa il excluda din colectiv, a fost transferat in clasa cu Matei la pregatitoare. O solutie usoara, la indemana as zice eu. Copilul a evoluat datorita asocierii cu cei mari, a inceput sa citeasca si sa scrie in jurul varstei de 4 ani. Nu am fortat nota, dar si peste vara mi-a demonstrat abilitatile astea.

Anul acesta grupa s-a destramat si ei au fost redistribuiti, de data asta in clasa diferite de pregatitoare. Da, Adam din nou la pregatitoare (urmand acelasi traseu ca si Matei, 3 ani de pregatitoare). Ma impacasem cumva cu gandul, stiam ce ma asteapta, asta e. In prima zi m-a asteptat edu sa imi zica sa ii caut loc in alta parte, el e mic si ea nu isi bate capul cu el. Directoarea a decis sa il dea la vechile doamne, care anul acesta au luat grupa mica!!! L-am retras 1 saptamana in speranta ca vor gasi totusi un loc la grupa mijlocie, acolo unde ii e locul. N-a fost chip si Adam anul acesta face act de prezenta la grupa mica, unde mi s-a spus ca va involua, sau cel putin nu se vor ocupa de el pentru ca nu au timp. Colegii lui sunt ... miiiici

Asadar schimbarile astea intervin in echilibrul lui emotional, le recunoaste pe doamne si clasa, dar se simte depasit de responsabilitatea de a avea grija de cei mici ("nu mai vreau mama, sunt mici si plang intr-una! Doamnele pleaca la sedinta, ingrijitoarea merge la bucatarie si eu raman singur cu ei").

De aici si tot plansul de peste noapte, negarea (nu vrea sa doarma la gradi si il asteapta pe tati al lui care o sa il duca la alta clasa), determinarea cu care vrea lucruri sa se intample (ACUM, cand sunt probleme, nu promisiuni pentru maine, alta data).

Toate clasele au cate 30-31-32 de copii (in cazul grupei lui). Doamnele sunt si ele depasite si daca e usor sa gandim ca unde mananca 31 mai poate incapea unul, iata ca nu se poate. Nu am alta alternativa si nici gradinita nu vreau sa o schimb. Aici e in fata casei, pleaca singuri la gradi... nu vreau alta umilire pentru un amarat de loc in gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Lili,un si o imbratisare.
Am ramas un pic cam Totusi sa-l mute la grupa mica mi se pare o decizie un pic cam deplasata. Nu stiu daca va involua, poate dupa ce se mai linistesc apele, se mai obisnuiesc cei mici doamnele îi vor da sarcini suplimentare si se vor ocupa mai mult de el. Daca tot s-au redistribuit cred ca se putea face un loc si-n grupa mijlocie. Nu stiu, nu-ti cunosc copilul, nu-i cunosc comportamentul,dar nu inteleg de ce "se feresc" de a-l avea in grupa. Pe mine personal m-ar enerva grozav si nu as lasa lucrurile asa. Imi amintesc de votarea de anul trecut si chiar le-am povestit colegelor care au fost de-a dreptul socate si au spus si ele ca asa ceva nu este permis. Eu n-as da apa la moara unor asemenea lucruri si cred ca o educatoare, invatatoare, profesoare trebuie sa conduca anumite discutii pt a nu se ajunge la astfel de situatii. Am asa un sentiment ca d-na de anul trecut a aprins un pic focul si l-a alimentat.
Probabil ca d-nele de la acea gradi asteapta atentii, mereu am citit prin diverse locuri cum merg lucrurile la multe gradinite din tara, cum de la directoare pana la ingrijitoare asteapta atentii...chestia asta pe mine ma enerveaza grozav.
Felicitari lui Matei pt ca citeste la tv si-s convinsa ca atunci cand va incepe clasa I nu se va plictisi.
Iti doresc nervi de otel si-s convinsa ca vei rezolva problemele lui Adam.
Ai dreptate, copiii nu vor sa dezamageasca si se straduiesc sa iasa lucrurile cum trebuie, vor sa ne vada bucuria in ochi cand ne uitam in caietele lor, cand îi auzim cum citesc.
Orice a facut Diana, mereu a existat un feed-back, daca-mi place ce face are parte de un Bravo! care o face sa aiba incredere in fortele proprii, dar daca nu-mi place nu ezit sa-i fac observatie, sa-i spun ca se putea si mai bine, ca nu sunt foarte multumita de cum a scris sau de ce a facut. Acel Bravo! efectiv îi da aripi. O recompensez, dar o si pedepsesc.
Azi, eram la pc si-mi faceam unitatile de invatare, iar ea a venit sa-mi spuna ca vrea sa-si scrie tema. M-a bucurutat grozav acest lucru si de ce sa nu recunosc m-am umflat in pene zicandu-mi în gandul meu: "Incet, incet devine responsabila". Am mers sa-i incep doua randuri pe caietul de acasa, am verificat cum a scris si i-am inceput randurile cum ne-a spus doamna, i-am atras atentia sa fie mai atenta decat a fost in clasa (avea trei liniute subliniate ca le-a scris cu picioarele) si i-am spus ca vreau sa nu se mai repete acest lucru. Ultima oara a scris urat si a avat parte de o cearta. Are tendinta de a scrie incet, crede ca altfel va gresi, dar i-am explicat ca asa ies liniutele tremurate. I-am facut o demonstratie cum arata daca e mai sigura pe mana si apoi am lasat-o sa scrie trecand prin camera doar din cand in cand. Maine mai are de scris la matematica, carligul cifrei 2 si vom "citi" tot maine. Azi nu am insistat prea mult pt ca sambata e ziua cand copiii nu dau randament (asa spun psihologii) si pe deasupra e si racita, îi curge nasul si se vede ca nu-i in apele ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Multumesc mult

Se pare ca la mijloc este doar o directoare care nu tine in mana problema, fiind numitape considerente politice. Practic daca o educatoare mai in varsta si cu mai multa vechime in gradi ii solicita ceva, ea doar se supune (a fost si situatia votului de anul trecut, si a dnei de la pregatitoare anul asta care nu isi dorea "supliment" pe langa efectivul format de ea de 3 ani).

Stiu ca nu-i frumos ce spun, insa pe considerentul ca cei mici se vor imbolnavi pe capete, fiind abia primul contact cu gradinita/ colectivul, sper ca doamnele sa isi faca timp de el. Noi le vom procura caiete pt varsta lui Adam, si cred ca asta il va ajuta.

Si da, feedback-ul de orice natura e bine sa il deprinda inca de mici. Vineri mi-a zis o colega ca in vara s-a intalnit cu Matei cand acesta era cu nasa lui in oras. Cu toata admiratia mi-a vorbit de un copil sigur pe el, stapan pe situatie, echilibrat in dialog (fara excese sau poticneli), si mai ales ... "cu care se putea discuta" cred ca aici e de vina maturitatea/ atitudinea de serios pe care si-o impune uneri Matei - parca intr-adins sa arate ce stie
Am ramas masca, nu ma asteptam, mai ales fiindca mamica respectiva are baietel cu cateva luni mai mic decat Matei.

Uneori ma judec si eu spru si zic ca prea le-am explicat toate cate sunt in luna si-n stele, si astfel au ajuns sa vorbeasca cate putin din orice: planete si asteroizi, legume si fructe, personaje din filme, sanatate si nutritie, totul limitat intr-o perceptie de 4-6 ani... dar ei se exprima ca si cum le-ar sti de cand e lumea. Alta data am rugat pe cineva sa ii ia de la gradi, iarna trecuta, si Matei incerca sa faca ceva mai greu unde era necesara forta. Doamna respectiva s-a oferit sa il ajute dar el i-a zis "sigur ca pot, pot sa fac orice, important este sa vreau!"

Imi doresc tare mult sa ii indrept pe calea cea buna, dar ce simplu ar fi cu o reteta prescrisa deja!


Azi de ex, am participat la Lets do it Romania. 8 adulti, 7 copii de liceu si 4 prescolari (2 ai mei). A fost grozav, am fact treaba buna, copiii s-au distrat, dar Matei a fost campionul celor mici: a colectat cutiile de aluminiu. Am fost mandra de el! Cunosteau padurea mai bine decat participantii si astfel fiecare din baietii mei a fost ghid in padure Am multa incredere in ei si nu imi place sa ii stiu langa fusta mea


Ok, m-am laudat cat pentru .... multe mesaje de aici incolo. Ma retrag la un film romantic, o poveste de dragoste ca sa imi relaxez si eu creierasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna, fete!
Intru si eu dupa un mileniu cu acelasi drag ca de fiecare data. N-am mai deschis DC-ul de 2 ani aproape :)

Felicitari bobocilor si un an scolar fara evenimente neplacute, ba chiar cu coronite la final! :)

Si Dami a intrat in anul I si este incantata. Sper sa si ramana asa pe parcurs, draga de ea!

O sa mai intru, sper, mai des.
Duminica placuta la toate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Miria, ma bucur ca ti-ai facut blog si asa iti putem admira creatiile . Cum reusesti sa lucrezi? banuiesc eu ca ai o camera atelier. De fapt intrebarea este cum faci sa nu vina copii peste tine cand lucrezi.
Dami tot asa inalta peste medie, cu codite groase? ceva poze cu comorile tale?

Mihaela, mersi de link. Am descarcat fisierele si ma pregatesc sa o testez . Avand in vedere ca ea este clasa a II-a ar trebui sa cam faca cele doua teste de clasa I, nu?
Noi trebuie sa gasim o solutie pentru a corecta felul in care scrie Ana in romana. De citit citeste foarte bine dar la scris e jale. O inteleg ca-i debusolata pentru ca la scoala invata sa scrie in norvegiana, uneori sunt reguli intre ce se aude si cum trebuie scris dar de cele mai multe ori copii trebuie sa invete cum se scrie un cuvant ca sunt foarte multe exceptii. Si mai invata sa scrie si in engleza. Vinerea are dictare (3 cuvinte sunt pe saptamana si sunt scrise in foaia care o primim luni cu temele) si joi seara am inceput sa-i spun sa scrie "tu" iar ea ea scris in romana. Cand i-am spus ca nu-i corect s-a prins ca a gresit limba si m-a intrebat daca dictarea este in engleza sau norvegiana .
Imi scrie scrisori, cate o pagina A4, si ea scrie asa cum crede ea asa ca multe cuvinte au greseli.
Ma gandeam poate in vacanta de vara sa abordam scrisul in romana ca sa fie intr-o perioada cand nu are contact cu scrisul in engleza sau norvegiana.

Fulgule, Dutzi, voi nu ma ziceti nimic?

Mirandolina, nu stiu cat de responsabil este copilul dar voi ca parinti ar trebui sa gasiti o solutie nu sa-l lasati cu cheia de gat la o varsta atata de mica. El este la o varsta la care eu cred ca prin lege voi sunteti responsabili daca pateste ceva. Eu am foarte multe scanarii posibile in cap care ma determina sa nu o las pe Ana niciodata singura acasa. Si unele situatii nu depind de copil, adica nu e vina lui daca se intampla ceva. Gandeste-te cum ar fi sa fie un incendiu in bloc, sa fie un cutremur puternic. Ar stii sa se descurce in orice situatie?
Dar ma rog poate traiesc eu prea ancorata in realitatea de aici unde toate scolile ofera si ingrijire iar in caz ca parintii se dovedesc ca nu au avut grija de copii sunt decazuti din drepturile parintesti. Aici legea cere ca un copil sa fie supravegheat pana la 11 ani. De aceea cand au fost rapiti copii care veneau singuri de la scoala parintii au ajuns in inchisoare. Bine, pe aici prin zona am auzit ca au luat copii unei familii pentru ca mama era in spital de o buna perioada de timp si s-a considerat ca tatal nu ii ingrijeste foarte bine.
Felicitari pentru munca patriotica , vad ca voi sunteti constatnti si mereu faceti ceva in folosul oamenilor sau al comunitatii.

Ioana, fata mea era anul trecut in extrema cealalta. Adica se supara daca nu e lasata sa raspunda ea si cu tupeu ridica mana sus desi nu cred ca mereu stie raspunsul corect. Chiar cred ca a exagerat daca ne-a spus doamna la sedinta acest aspect. Sper doar ca intre timp s-a mai corectat.

Ionela ce bucurie sa iti citesc mesajele. Am remarcat doua fetite inaltute, slabute, cu ochi vioi. Ce frumos scrii despre ele, se vede cat de mult le iubesti si cum te dedici. M-ai facut sa zambesc cand am citit "continoare" ca asa scrie si Ana mea . Doamne ce greu pentru voi cu atatea scrieri. Si pentru tine ca inveti odata cu ele, nu?
Pana la urma au sau nu uniforme ca dupa tinutele fetelor nu m-am prins.

Simona ce mai face mamosul tau? de fapt ce fac cei trei muschetari ca de mult nu am mai vorbit?
Acum 7 ani cand ne-am cunoscut noi nici nu ma gandeam eu ca voi avea trei fete blondute si tu trei baieti cu parul balai.

Monica ce bine aratati amandoua . Care-s primele impresii la scoala? Nici nu mai stiu ca de mult nu am vorbit. Ruxi a fost la grupa pregatitoare in Ro?
S-au acomodat usor la intoarcere?

Roxana, are grija Bianca de Mihnea la scoala? Ca eu pe aici fratii mai mari i-am vazut ca nu se baga in seama cu fratii mai mici la scoala. E asa un fel de "sunt satul de tine de-acasa "

antoemma, super tare semaforul vostru. Cred ca e necesar in mai toate clasele. Oricum pentru ei obiectivul este atins deja ca probabil s-au obisnuit sa nu faca zgomot.
Si ideea cu omida am retinut-o si cred ca am s-a pun in practica in apropierea zilelor de nastere.

Alexa, ce de sepci verzulii . Ghiozdanul mi se pare cam voluminos pentru Silviu dar las ca se pune el pe mancat, nu-i asa ? Tu mami esti dama bine, pacat ca nu ai poze mai multe.

Eveline, ce bucurie pe Bia in prima zi de scoala. M-a facut sa imi aduc aminte ca ju vroiai sa o inscrii. Sunt convinsa ca ai facut alegerea potrivita.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Otilia, noi ii lasam pe copii cu masina la coltul aleii cu scoala, si Bianca il conduce pana in clasa (sper!: )) ); orele de iesire in general difera asa ca nu prea au treaba unul cu altul, si fiecare este preluat de cate o bunica (de anul asta nu mai avem bona). Sunt la acelasi etaj dar nu cred ca interactioneaza cine stie ce ( avand in vedere ca , cei de clasa 1 nu prea au voie pe culoar in pauze).

Eu citesc un pic uimita ce povestiti voi pe aici, am impresia ca se cere prea mult de la copilasi pentru primele saptamani de contact cu scoala. De exemplu, ai mei sunt totalmente diferiti; Bianca mereu a fost precoce, cu scoala a mers si merge foarte bine ("de la sine" ca sa zic asa, isi doreste, e constiincioasa, ii merge capul brici), dar pana acum (clasa a4-a) nu a fost genul care sa vrea sa lucreze in plus. Doar inainte de concursuri si daca am batut-o eu la cap (altfel, ea are o impresie mult prea buna desprea ea, alimentata si de rezultatele bune , si nu considera necesar:D); DAR eu am lasat-o sa isi mai si ia cate o lectie de viata , de ex la un concurs f greu de mate, care chiar necesita pregatire anterioara, am lasat-o in legea ei si bineinteles ca nu a reusit sa ia atatea puncte cate isi dorea, asa ca la urmatoarea etapa singura mi-a cerut sa lucram si a fost f bine).

Mihnea este altfel, el este pasionat de tot ce inseamna gadgeturi, calculator etc etc, ii place sa "citeasca" atat cat poate el, iar scrisul si ridicatul mainii la scoala si alte chestii din aceeasi categorie "scolareasca" nu sunt de mare interes pentru el.In plus e genul caruia nu ii pasa daca nu e considerat un elev bun sau mai putin bun si nu pare sa aiba ambitii(asta nefiind un lucru bun totusi, dar asa e el). Totusi , se straduieste de gura mea sa scrie corect/frumos si vad ca incepe sa scrie destul de ingrijit avand in vedere ca este si stangaci. Cu Bianca n-am avut niciodata caiet-ciorna, cu Mihnea am , si intai facem pe caietul acela tema , apoi trecem pe curat. In fine, eu nu-i dau sa faca nimic in plus fata de ce primeste de la scoala, ne mai uitam uneori pe abecedar dar cam atat, vreau sa vad cum evolueaza cu ce face la scoala, si apoi, daca e cazul sa mai insist pe ici pe colo. Chiar nu inteleg de ce la clasa I trebuie sa il stresez cu fise, lucru in plus, citit si restul, o sa le faca in ritmul scolii si in anii viitori, daca va fi cazul , o sa lucram eventual in plus. Niciodata nu am inteles care e rostul de a face acasa cu copii, pasi inaintea programei de la scoala, parerea mea. Eu zic ca este suficient ca din clasele 3-4 incolo o sa fie mult de lucru/scris si invatat , iar clasa I eu o privesc ca pe o trecere lina intre gradinita cu joaca si toate cele si scoala propriu zisa.

Tot asa, sunt absolut siderata de mamele care suna zilnic invatatoarea sau care merg zilnic la scoala si intreaba : ce a facut copilul, cum s-a descurcat, ce are de repetat, cum vi se pare ca merge? Invatatoarea Biancai mi-a povestit ca au stresat-o maxim cu telefoanele pana a facut niste reguli clare. Dupa mine e simplu, la consultatii sau sedinte, daca e o problema cu copilul, vom afla, daca nu inseamna ca totul e in regula. La prima sedinta la Mihnea am avut parinti care au pus inclusiv intrebari de genul " cam cand estimati ca le veti da copiilor primele calificative, ca sa stim sa ne pregatim " C'mon, sa fim seriosi , este totusi clasa I, ce sa pregatim de pe acum? Eu zic sa privim un pic mai relaxat lucrurile si sa nu impovaram peste masura copiii, in afara cazului in care ei isi doresc sa faca toate aceste lucruri in plus, altfel cred ca riscam sa capete chiar o aversiune fata de cele scolaresti.

Mihaela, te invit pe tine care esti in "bransa" sa ma combati sau sa-mi zici daca am un dram de dreptate, poate ma aduci pe calea cea dreapta : ))

Moamaaa, ce m-am lungit, rar-rar dat aberez juma' de pagina:)

Pupici tuturor

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

ROXANA, ce mult ma bucur ca ai scris !Si eu am aceeasi atitudine momentan,nu vreau ca Andrei sa perceapa scoala ca pe ceva neplacut,asa ca deocamdata nu fac mare lucru in plus cu el.Recapitulez ce au discutat la scoala in ziua respectiva ,mai repetam cuvintele pe care le-a invatat anul trecut la engleza, mai repetam o poezie tot de anul trecut,etc.
Doamna invatatoare a fost foarte apropiata cu ei din prima zi,i-a luat cu binisorul si abia azi ne-a dat de scris ca tema acasa,in rest primele doua saptamini au fost de acomodare.Si eu am o dilema dimineata cind ii vad pe parinti ca stau si asteapta la usa clasei sa vina doamna sa vorbeasca cu ea si eu ma simt debusolata ca nu stiu ce sa fac,sa ramin sa casc si eu gura sau sa-mi vad de drum ca deocamdata n-am ,slava Domnului ,nicio problema.
Lui Andrei ii place la scoala si ma distreaza cum se incurajeaza singur,imi zice : mami ,scoala e floare la ureche,cit de greu poate sa fie ?
Abia asteapta sa mearga la engleza la o scoala la care a fost si anul trecut si unde a invatat de drag,asa stiau sa-i faca sa se joace si sa invete asa ca l-am inscris si anul acesta.
Din octombrie reluam lectiile de inot o data pe saptamina si cam atit.

Va sarut cu drag pe toate si sa stiti ca sint la curent cu toate realizarile comorilor voaste!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

otilia de multe ori si noi, si parintii din anturajul meu ne-am pus problema cand putem lasa copiii singuri in casa si iata ca un raspuns, legal sau nu, nu am gasit. Practic auzim la Tv ca "au lasat copiii nesupravegheati" dar nu se mentioneaza pe nicaieri la ce varsta putem face acest lucru. E ca si cum si la 17 ani sunt de ne-lasat... pe cand conform evaluarilor psihologice, incepand cu varsta de 6 ani copiii pot discerne intre bine si rau.

Cat despre instruirea de incendiu si cutremur - a avut tati grija . Are mereu telefon mobil si cheie de la usa. Asta e ultima grija.

Ultima gaselnita a copilului Matei: gel pe par Stiti ca nu vrea sa se mai tunda si are parul mare, nu chiar lung, dar suficient sa ii intre in ochi. Acum ne dam cu gel pe par, ca sa i se aseze cumva Sa vedem cat il tine

Mergi la inceput