Comori de nov-dec 2004 (209)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna, fete de boboci!
Intru la spartul targului ca acuma am timp sa respir nitel inainte de somn.

OTILIA - Blogul e vechi si neactualizat cu toate ca mai lucrez si acuma si am lucrari multe si noi. Ca sa pot lucra cat de cat a trebuit sa schimb nitel materialele ca sa scad toxicitatea. Si nu pot picta singura decat foarte rar. Casi se langa mine si imi verifica toate pensulele :))
Iar Dami mi folosste matritele pentru plastelinele ei, deci e chin si jale cand ma apuc de lucru. :)

Legat de scoala, eu nu vreau sa dau sfaturi pentru ca fiecare face cum simte ca-i mai bine pentru copilasul ei. Eu am lucrat in scoala si numai salariul m-a determinat sa plec, in plus, sunt fata de profesori si toata copilaria mi-a fost marcata de experienta parintilor. Dar daca pana acum nu m-au interesat am descoperit ca multe din experientele lor mi-au devenit sfaturi utile.

Ideea e ca pentru un copil la varsta de 6-7 ani importanta e acomodarea si increderea in capacitatile lui nu performantele. De fapt, se stie ca premiantii raman cu coronitele, iara copiii care au invatat sa-si dezvolte diverse aptitudini au ajuns sa fie cineva in viata.

Va pup merg la culcare ca-i tarziu chiar si pentru mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu exista o legea care sa stabileasca varsta minima de la care copiii pot fi lasati singuri. Cu toate acestea, este considerata o infractiune lasarea copilului singur atunci cānd exista riscul de a i se intampla ceva rau.

Exista multe lucruri importante care se iau īn considerare īnainte de a lasa un copil singur.
Acestea includ:
- vārsta copilului
- nivelul de maturitate si de īntelegere al copilului
- locul īn care il lasam pe copil
- cāt de mult timp si cāt de des va fi lasat copilul
- si daca mai exista copii prin preajma

Ma rog, sunt multe de zis si de dat exemplu aici. :)

Acuma chiar plec la culcare, fete.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui roserb

Eu citesc un pic uimita ce povestiti voi pe aici, am impresia ca se cere prea mult de la copilasi pentru primele saptamani de contact cu scoala. De exemplu, ai mei sunt totalmente diferiti; Bianca mereu a fost precoce, cu scoala a mers si merge foarte bine ("de la sine" ca sa zic asa, isi doreste, e constiincioasa, ii merge capul brici), dar pana acum (clasa a4-a) nu a fost genul care sa vrea sa lucreze in plus. Doar inainte de concursuri si daca am batut-o eu la cap (altfel, ea are o impresie mult prea buna desprea ea, alimentata si de rezultatele bune , si nu considera necesar:D); DAR eu am lasat-o sa isi mai si ia cate o lectie de viata , de ex la un concurs f greu de mate, care chiar necesita pregatire anterioara, am lasat-o in legea ei si bineinteles ca nu a reusit sa ia atatea puncte cate isi dorea, asa ca la urmatoarea etapa singura mi-a cerut sa lucram si a fost f bine).

Mihnea este altfel, el este pasionat de tot ce inseamna gadgeturi, calculator etc etc, ii place sa "citeasca" atat cat poate el, iar scrisul si ridicatul mainii la scoala si alte chestii din aceeasi categorie "scolareasca" nu sunt de mare interes pentru el.In plus e genul caruia nu ii pasa daca nu e considerat un elev bun sau mai putin bun si nu pare sa aiba ambitii(asta nefiind un lucru bun totusi, dar asa e el). Totusi , se straduieste de gura mea sa scrie corect/frumos si vad ca incepe sa scrie destul de ingrijit avand in vedere ca este si stangaci. Cu Bianca n-am avut niciodata caiet-ciorna, cu Mihnea am , si intai facem pe caietul acela tema , apoi trecem pe curat. In fine, eu nu-i dau sa faca nimic in plus fata de ce primeste de la scoala, ne mai uitam uneori pe abecedar dar cam atat, vreau sa vad cum evolueaza cu ce face la scoala, si apoi, daca e cazul sa mai insist pe ici pe colo. Chiar nu inteleg de ce la clasa I trebuie sa il stresez cu fise, lucru in plus, citit si restul, o sa le faca in ritmul scolii si in anii viitori, daca va fi cazul , o sa lucram eventual in plus. Niciodata nu am inteles care e rostul de a face acasa cu copii, pasi inaintea programei de la scoala, parerea mea. Eu zic ca este suficient ca din clasele 3-4 incolo o sa fie mult de lucru/scris si invatat , iar clasa I eu o privesc ca pe o trecere lina intre gradinita cu joaca si toate cele si scoala propriu zisa.

Tot asa, sunt absolut siderata de mamele care suna zilnic invatatoarea sau care merg zilnic la scoala si intreaba : ce a facut copilul, cum s-a descurcat, ce are de repetat, cum vi se pare ca merge? Invatatoarea Biancai mi-a povestit ca au stresat-o maxim cu telefoanele pana a facut niste reguli clare. Dupa mine e simplu, la consultatii sau sedinte, daca e o problema cu copilul, vom afla, daca nu inseamna ca totul e in regula. La prima sedinta la Mihnea am avut parinti care au pus inclusiv intrebari de genul " cam cand estimati ca le veti da copiilor primele calificative, ca sa stim sa ne pregatim " C'mon, sa fim seriosi , este totusi clasa I, ce sa pregatim de pe acum? Eu zic sa privim un pic mai relaxat lucrurile si sa nu impovaram peste masura copiii, in afara cazului in care ei isi doresc sa faca toate aceste lucruri in plus, altfel cred ca riscam sa capete chiar o aversiune fata de cele scolaresti.

Mihaela, te invit pe tine care esti in "bransa" sa ma combati sau sa-mi zici daca am un dram de dreptate, poate ma aduci pe calea cea dreapta : ))

Moamaaa, ce m-am lungit, rar-rar dat aberez juma' de pagina:)

Pupici tuturor

Roxana

POZE CU PITICII


Sunt multi parinti care traiesc prin copil si uita ca pot avea viata lor proprie. Rutina scoalara devine si rutina lor ca adulti. Nu de putine ori am auzit parinti spunand ca vor sa aibe doar un copil ca se se poata ocupa de el. Acest "ocupa" il percep eu cam cum ai descris si tu, adica imping copilul fortat spre performanta pentru ca asa simt ei ca trebuie, ca asa este bine pentru copil.
Primul copil se stie ca are cele mai mari sanse dintre frati sa aibe mari realizari in viata. Mai ales daca este si copil unic si parintii i se dedica. Fratii mai mici insa castiga pe partea de socializare. Asa scrie prin carti.
Sincer cand o aveam doar pe Ana asa ma vedeam si eu pe viitor. Pentru ca e greu sa iti stabilesti niste limite si sa le mai si respecti. Iar eu sunt genul de closca, adica copii pe langa mine, si eu sa stiu ce fac mereu.
Acum ca am trei am fost nevoita sa las fraiele din mana si sunt zile in care eu nu o verific la teme, le face cu tatal. Se intampla de regula cand eu lucrez dupa-amiaza si o gasesc dormind cand ajung. Pe de o parte ma bucur ca nu mai este asa dependenta de mine si cred ca pentru un copil e benefic sa lucreze cu mai multi adulti ca "fura" cate putin din mentalitatea fiecaruia. Norocul ei ca are surori si i-a sporit ratia de libertate pentru ca fizic timpul e mai putin cand sunt mai multi copii in familie de care sa se ocupe parintii.
Nu degeaba se spune "copilului mic da-i radacini puternici iar celui mare aripi sa zboare"

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirandolina

otilia de multe ori si noi, si parintii din anturajul meu ne-am pus problema cand putem lasa copiii singuri in casa si iata ca un raspuns, legal sau nu, nu am gasit. Practic auzim la Tv ca "au lasat copiii nesupravegheati" dar nu se mentioneaza pe nicaieri la ce varsta putem face acest lucru. E ca si cum si la 17 ani sunt de ne-lasat... pe cand conform evaluarilor psihologice, incepand cu varsta de 6 ani copiii pot discerne intre bine si rau.

Cat despre instruirea de incendiu si cutremur - a avut tati grija . Are mereu telefon mobil si cheie de la usa. Asta e ultima grija.


Eu nu o las nesupravegheata pentru ca asa e legal ci pentru ca asa simt eu ca trebuie. Am si scris ca eu sunt o mama closca si mi-e greu sa lupt cu temerile mele ca pateste ceva. Poate am ramas cam mult marcata de cand a intrat hotul acela in casa peste mine si Ana iar ea era cu piciorul in gips. O experienta din asta cand simti depasita de situatie normal ca te schimba.
Iar copilul nu e deloc de incredere. Desi stam foarte aproape de scoala (o casa si o trecere de pietoni pana la curtea scolii) inca nu o lasam sa vina singura. Acum 2-3 saptamani s-a dus cu Elisa in camera de depozit (care e lipta de dormitor dar are intrare separata pe afara) si s-a intors singura. A lasat-o acolo incuiata ca sa vina ea la toaleta.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Nu, eu si mama closca suntem 2 linii paralele
Orice numai asta nu. Si nu, slava Domnului ca nu am trecut prin experienta unui hot precum spune Otilia


Matei vine tot cu buline de la gradi. Adam doarme noaptea ceea ce pentru noi momentan e o mare realizare. Consider ca odihna de noapte, indiferent pentru cine (copil, parinte) constituie un echilibru in viata de zi cu zi.

in rest...nimic nou. Va astept pe voi cu vesti din scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Buna dimineata la toti scolarii si gradinarii!
Scolaritele mele deja sunt la a 2-a, sau a 3-a ora???, eu cu smotru comunic, sotul la munci, asa ca toata lumea WAKE UP!!!!!

Va multumim ca ne-ati admirat!

Otilico mama eroina, cum faci fata cu trei iedute???
te ajuta cineva, sau numa` singurica???

La scoala jap., clasele primare nu au uniforma, si ii nespus de nashpa, de-ti faci mii de nervi dimineata ca nu o vrea pe-aia, o vrea pe-ailalta, ca vrea nush ce ciorapi zebra, Emily ii maniaca cu fustele, uraste pantalonii, si nu-i plac culorile inchise, ci cele mai vesele, in special albastrul, inchis sau deschis la culoare, ii place la nebunie culoarea asta, dar din pacate cele mai multe toale le are de la soru-sa, pe care tata-su cand era mica o dorea imbracata ca un baietoi(cred ca si acum in visurile lui pe cea mare o vede baiat); iar Arisa adora pantalonii, culorile inchise, in special negrul, si mai ales culoarea galben(ii mare geloasa pe orice);
nu avem uniforma, dar avem palarii obligatorii galbene, si trebui sa aiba tenishi in scoala, si asta o mare tampenie, adica se duc la scoala numa` in adidashi(n-au voie in altceva, pantofi, sandale, cizme), si cand intra in scoala trebui sa-si schimbe incaltarile(teneshii de scoala ii lasa la scoala in fiecare zi si la sfarsit de saptamana ii aduce acasa la spalat); maaaaare aburela!!!
sa nu mai amintesc de sistemul de predare;
dar eu is multumita de Emily pana acum; din-nainte de scoala stia sa citeasca(ea ii mania cartilor, daca ai putea ca pe fiecare luna, saptamana, sa-i cumperi cate o carte, daca o duci la biblioteca tre` sa ai nervi de otel si sa-ti iei si pachetel de mancare, caci mori de foame sigur cu ea, caci ea nu mai are gand sa iasa de acolo), numerele le cunostea, stia sa scrie alfabetul, 2 la numar; la scoala a invatat cu toata lumea sa socoteasca, se descurca ffff. bine, numa` ca uneori se grabeste; si si-a corectat scrierea, iar acum ca au inceput si scrierea kanji ii fff incantata si vrea sa inainteze ea singura dupa carte si eu nu o las, caci vreau sa fie in acelasi pas cu toti copii, caci altfel se va plictisi la scoala;
teme au ffff putine, dar se lucreaza la scoala, numa` ca de, ca la fiecare clasa trebui sa fie si copii mai inceti, si de-asta se sta c-am mult pe loc uneori;
acasa nu prea o oblig sa faca prea multe; lectiile si le face destul de constiincioasa, singurica, ma pune sa o verific, unde chiar se incurca ma striga, o ajut, invat cu ea, unde nu ma pricep(la jap. ma refer) o chem pe soru-sa care-i fffff. severa cu Emily(vrea ca Emily sa fie prima din scoala sa aiba cu ce se mandri, dar sa nu o depaseasca pe ea in popularitate); si la Arisa la fel procedez, dar unde nu ma duce capul i-o pasez lu tata-su si io bag la creieras sa stiu ptr Emily can va fi mare;
Arisa trebui inpinsa de la spate, nu sa stai cu gura pe ea, sa-ti arati oarecum indiferenta fata de ea, dar sa o urmaresti cumva din umbra; recunosc ca uneori nu ma tin nervii si ridic tonul sau o iau de ciuf, dar de cand Emily merge la scoala vad o anumita stimulare la Arisa fata de carte; dac Emily isi face lectiile, nu se lasa mai prejos si imediat si le face, daca Emily citeste lectia, citeste si ea(lui Arisa nu-i place sa citeasca, nu-i place sa toceasca, are un cap fff. bun, poate invata destul de usor fara tociri de carti, dar nu vrea, nu-i plac lucrurile plictisitoare, ia trece rapid peste tot si se plictiseste repede); pana cand va fi aceasta stimulare nu stiu, cum vor merge ele cu scoala mai departe iar nu stiu, dar cum le-am si explicat de n-shpe mii de ori, vreau sa stie a citi, a scrie, a cunoate literele kanji care sunt fffff. multe din an in an, sa stie sa le citeasca si sa stie sa le scrie, sa stie sa socoteasca; nu vreau sa fie primele sau cu coronite(aici nu este metoda cu premii, nici cu note), aici este metoda cu puncte; nu doresc de fiecare data numa` 100 de puncte, caci s-ar plictisi si ar obosi,dar undeva pe la mijloc ;
a, si nu admit azi nu am chef sa-mi fac temele, caci am stat si m-am uitat la tv sau am stat afara; temele trebuiesc facute la zi, caci asa am sa fac si eu , azi n-am chef sa va dau sa mancati caci vreau sa ma uit la nush ce film
programul il au destul de incarcat, sunt plecate se la ora 8.00am, si vin acasa la 15.00pm(Emily si Arisa la 16-17.00pm);
o aiureala de structura a orelor; sa nu va ganditi ca invata atatea ore, noooooo, au ora de masa la 12.00-13.00, in care mananca, isi strang masa, se destind putin dupa masa, mai ore pierdute ptr a face smotru, si muuuuuuulta alergatura(Emily uraste enorm sa alerge, pe cand Arisa adora)

acum se pregatesc ptr luna viitoare ptr o intrecere de marton, alergari si iar alergari, ptr asta in fiecare dimineata se alearga la greu, Emily uraste chestia asta, soru-sa abia asteapta; is tare curioasa ci-o sa iasa

mama cat m-am lungit!; sper sa intelege-ti ceva
fug sa-mi
o z buna tuturor si mai vorbim

Roserb pune poze cu piticii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Oti,multumim pentru aprecieri amandoi si-au reintrat in ritm f bine...
da, Ruxica a facut anul trecut grupa pregatitoare in ro...a contat f mult

o zi buna tuturor si bafta la teste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

ieri au dat evaluarea initiala evident i sa parut stupid de simplu, "mama da eu stiam nici nu mai ascultam cerinta" degeaba ma lupt cu el acasa sa asculte ce i se cere, nu sa faca ce vrea sau ce i se pare... desi intuieste mereu, acum am o=trecut la fise facute gresit... am grija sai citesc enuntul astfel incat sa nu priceapa ce ii cere exercitiul si grabinduse il face aiurea( cam rar cei drept) si la corectare recitesc enuntul si ii trag atentia.... vezi daca nai ascultat ce am spus.... a stiut ce sa faci dar nu corect... oricum fisa o primeste premiu daca face frumos sau e cuminte are voie si fise .... daca nu... nu pt ca deja nu stiu ce sa ii mai dau ca nu vreau sa se plictiseasca la scoala, iar fisele si exercitiile sunt placerea lui... asa ca speculam.... mai faci 2 randuri de linii corect.. ai voie si fisa , sau iesi afara.. sau te joci la pc sau etc... si uimitor pt mine... vrea fisa
la testarea a omis 2 din cuvintele care se termina cu c....( asa i se pare.. nu mai stia daca a incercuit sau nu, cand iam rearatat testul sia dat seama ca alea se termina cu c si nu stia daca a pus sau nu pe test) si la silabe a tras linii verticale si doamna a zis ca trebuiau orizontale si a sters si a recorectat.... in rest om vedea rezultatul azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Salutare, mamicute!

Mi-a facut mare placere sa citesc mesajele Otiliei, IOnelei, MOnicai, Mirandolinei, PAxelei, va pup si mi-e tare dor de voi.

Noi avem un stil de viata foarte alert, ne impartim intre constructia casei, scoala, cumparaturi, cresa, etc. Sunt franta dar cand vad ca mai e putin si e gata casa la rosu, imi dau lacrimile. Azi am gasit magazinul de unde vom lua usile, si cea de exterior si cele de interior, sunt frumoase, pe placul nostru. Azi a venit instalatorul, am stabilit unde vom avea becuri, intrerupatoare, prize...apoi cu nenea de la termopane, am masurat pt geamuri, am ales ca tamaplarie culoarea mahon, ca variante mai erau: stejar inchis, stejar auriu, insa la culoarea tablei lindab nu se potrivea decat mahonul.

Paul a avut o zi f proasta ieri, a vomitat de dim, era palid, in juma de ora l=am pus pe picioare, a mers la scoala, dar l-am luat la pranz, cand am constatat ca de fapt avea febra. Am insistat putin sa doarma si dupa masa de pranz s-a si refacut. NU cred sa fi fost totusi virus ca prea i-a trecut repede, cel mai probabil de la oboseala. Azi si maine dau si ei teste. Doamna i-a mutat fata cu baiat, acum poate va fi si mai atent la ore. Temele acasa le face mult mai atent si cu bagare de seama decat la after. Insa cu timpul sper sa fie mai atent si acolo si sa se concentreze doar la tema, nu si la Ilinca........da, exact, are o draguta la after, frumusica foc dealtfel. I-a daruit o floare decupata si colorata, iar ei i-a placut mult. Acum am inteles de ce isi face in graba tema, maar stiu cum sa il iau. Taica-su e mandru de el ca se descurca baiatul lui tata iar eu nu stiu cum sa il conving sa lase fetele in pace si sa se concentreze la ce are de facut cand vine vorba de teme.

Dani de o sapt e marait si acasa cand vine de la cresa, vrea atentie totala, e tare gelos, Paul n-are voie sa vina sa ma pupe sau sa ma imbratiseze, il impinge si tipa la el, si-uite-asa curg zilele noastre minunate. Teoretic am inceput si eu sv-ul, printre picaturi, cu examene mai serioase de expert in vanazari pe anumite produse, anii trecuti dadusem examene pt aceste produse dar erau pt asistenti de vanzari...insa cum toate s-au complicat in ultimul timp, de ce sa nu imi fac si eu de lucru mai mult decat era?

Gata, m-am plans destul, sa spun cate ceva si despre voi.

ROSERB, tare sanatoasa filozofia ta de viata despre educarea scolarului. Felicitari pentru Biencuta cea constiincioasa, fetitele intotdeauna mi s-au parut mai precoce si ca iau totul mai in serios decat puturosii , incetii baieti ai nostri.
Am sa incerc sa aplic si eu metoda descrisa de tine la Paul, si sa il las sa se desvolte in ritmul lui propriu fara sa mai insist prea mult.

OTILIA, ELisei ii place la gradi? Iulia ce mai face?
Pt Ana sunt f multe fise interesante pe didactic.ro, ai de unde alege. Poze cu voi pe cand?

MIRANDOLINA, si eu sunt mai libertina cu copiii, l-am lasat pe Paul singurel in casa, maxim o ora, mai mult mi-e frica.
Eu am si ceva traume din copilarie cand a intrat un hot peste mine in casa, eram cls a III-a si ma rog, am reusit sa fug, dar nu e de gluma. Poate sa ti-l urmareasca , ii invata programul si sa nu se intample Doamne-fereste , ceva rau. Sa il instruiesti bine, sa aiba acces la telefon , sa stie sa apeleze politia, pompierii, salvarea, e un risc major , dar daca nu aveti de ales si se descurca, o sa fie bine pentru toata lumea.

IONELA, mai, pe bune, o admir f tare pe Emily! Bravo ei ca ii place sa citeasca, o sa ii prinda fff bine in viitor,d ar si acum!

BITS, ce mai face Amon, dar Kenzo?

FULGULETZ, blondutii tai ce sporturi extreme mai practica??? AI mei escaladeaza toboganele in parc, au o placere imensa sa se catere pe marginea f ingusta de protectie a toboganului, s-au gandit ei ca stau bine cu inima.

IOANAAAAA, RALUCAAAAA, fetele vesele cu ce va mai socheaza? Dati raportul!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

ONITZA - Spor la constructii, stiu ce inseamna. Si ce satisfactie ai dupa fiecare etapa finalizata

Eu recunosc ca n-as putea s-o las pe Bia singura...ce sa-mi fie frica ce poate pati din cauza altora, eu ma gandesc ce poate pati din cauza ei. Inca nu e responsabila deloc...poate e si vina mea ca n-am lasat-o sa faca mai nimic pana acum, insa zau daca vad care-i graba. Sa ne dea Dumnezeu sanatate, noua si parintilor si atunci are cine sa se ocupe de ea in orice moment.
Scoala asta ma omoara, n-am crezut ca va fi asa greu cu ea....d-soara incontinuu se considera plictisita. Ce-i drept ca si zilnic are de colorat...parca nici la gradi nu colorau atat. Orice fisa are ceva de colorat....si ei nu-i place...abia asteapta sa ajunga la scris si la calcule la matematica...etapa asta e grea. Liniutele ba ies bine (a primit un abtibild la o tema, echivalentul unui FB), fie sunt valurile Dunarii. Am impresia ca de maine fac linii serpuite, probabil la alea va fi in elementul ei.
Are tema in fiecare zi la mate si romana de scris, apoi de pregatit cate ceva vis-a-vis de ce au facut in clasa (De ex: propozitii numai din 2 cuvinte pe imagini) si de pregatit, un pic sa nu fie pe langa, tema care urmeaza la toate obiectele (maine de ex: mate, romana, c. mediului). Una peste alta, are ceva treaba....si inca e in perioada de acomodare, sa nu uitam ca 4 ani a venit de la gradi si i s-a falfait....
Testele le-a dat si ea, saptamana trecuta. Doamna a dat exact cele ce erau ca model pe site. Oricum nu va trece calificativele in catalog si imaginea totala e cea care va conta...testele sunt doar o mica parte din totalul evaluarii copilului.
Saptamana asta n-am avut sedinta, poate saptamana viitoare...ma gandesc ca poate isi va fi facut doamna o idee despre copii sa ne poata spune si noua...pana acum pe la sedinte am discutat mai mult chestii administrative.
Sambata si duminica cica se fac inscrieri si la noi la Palatul copiilor...vom merge si noi sa vedem oferta poate doreste si Bia sa faca ceva.

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput