Comori de nov-dec 2004 (209)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

am dat si noi test azi...dna a spus ca dansa crede ca toti au facut de fb
maine avem din nou...suntem fetite constiincioase
va pup pe toate

ps: Onita sanatate lui Paulica sa nu fie ceva de durata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui onitza

FULGULETZ, blondutii tai ce sporturi extreme mai practica??? AI mei escaladeaza toboganele in parc, au o placere imensa sa se catere pe marginea f ingusta de protectie a toboganului, s-au gandit ei ca stau bine cu inima.


draga mea draga ...ai mei deja au trecut de faza asta de mult . dar stai linistita, cu timpu vor deveni plictisiti, mai rationali si mai fricosi si nu or sa mai faca asta...vor incerca altele(david incerca sa faca acrobatii cu rolele si Eric isi rupe picioarele cu rolele lu frate-su).

in rest, noi facem lectii, mama lor de lectii... si Eric e la gradinitza si ii place mult.

mami de David(1 dec. 04) si Eric(20 nov.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Onitza merci si sanatate lui Paul

Monica sunt sigura ca rezultatele vor fi fb

Fulguletz impresii despre scoala nu ai de la David, sau am pierdut eu ceva stiri?; si niste pozici cu scolarul ai?
mult succes la lectii

noi ieri am mai scos un dinte la dentistul mult iubit de Emily; ii place la dentist ptr ca dupa ce ii scoate cate un dinte primeste cate o jucarioara, si mai ales ca o lasa sa se joace cu dintii mascote(?); vai chestia asta o adora si sta ffff. cuminte, nu plange neam!!!

si eu sunt c-am closca cu ele uneori, dar avand in vedere ca nu este NIMENI care sa ne ajute in caz de ceva asta este; le mai las si eu singurele; nu au voie sa puna mana la aragaz sau soba; Arisa stie sa aprinda tv-ul, AC sau ventilatorul, dar fara prea multe prize; la PC nu se atinge singura; tel. stiu amandoua sa-l foloseasca; dar mie mii groaza numa de cutremur atat; le-am instruit cat am putut, si la scoala fac mii si mii de pregatir, dar daca firea lor e sa fie fricoasa pot face mii si mii de pregatiri; la noi te poti astepta in orice moment la vre-o zgaltaitura, nu-i ceva suspect; mi-e o frica de numa`!!!
chiar azi au pregatire in caz de cutremur, si trebui sa ma duc musai sa iscalesc ptr amandoua sa le pot lua acasa!

o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna, fete!
Intru putin ca sa nu devina dependenta din nou . Si am o intrebare pentru cele care deja stiu.

Dupa ce culori le da calificativul copiilor?
eu nu m-am prins de la Dami si nu am vorbit inca despre asta cu d-na invatatoare, iar sa o sun numai pentru asa ceva mi se pare caraghios.

IONELA - Felicitari pentru fete! Si tie felicitari pentru cum te descurci!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

MIRIA - eu nu inteleg intrebarea ta? Adica doamna voastra scrie cu anumite culori pe temele Damianei, sau cum? Eu in locul tau as intreba-o, sincer.... La noi de exemplu doamna pune un abtibild micut pe temele/fisele/lucrarile ce ar fi de FB. Restul, ce nu e bun subliniaza cu rosu. Calificative "adevarate" inca nu am primit.

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Salutare!
Otilia, cu multa placere!Sigur îi este greu Anei cu atatea limbi, dar va avea de castigat in viitor.
Roxana, sunt de acord cu tine.Ai mai mult decat un dram de dreptate.
Ionele, fetele istete. Este foarte bine ca-i place sa citeasca. Din carti culegi multa intelepciune.
Ioana, mult spor cu lucrarile si sa ne arati si noua poze.
Miria, nici eu nu stiu exact la ce te referi cand zici de culori, dar eu de exemplu, folosesc asa: daca-mi place tema, fisa,... pun bulina rosie care este echivalentul unui FB; daca nu-s foarte multumita pun verde=B; daca are multe greseli, a scris urat, incomplet pun bulina albastra=S, iar pentru I nu folosesc nimic, ci pun I(am avut buline mici negre, dar acum nu mai am). Mai folosesc diferite imagi cum ar fi frunze vesele, frunza care arata un Stop! sa nu mai repete greseala, precum acestea (www.clipartcartoondrawings.com/v/vspfiles/photos/leaf_cartoon_026.jpg" target="_blank">1, 2, 3) sau altele (www.xvisionstudio.eu/images/atentie.jpg" target="_blank">1, 2, 3, 4, www.balloonmaniac.sg/images/Smiley%20Face.jpg" target="_blank">5, www.freshpromotions.com.au/products/smiley-christmas-light-up-lapel-pins1.jpg" target="_blank">6, www.lovekids.com.sg/lovekids/uploads/images/LoveKids_images/thinking%20smiley.gif" target="_blank">7, 8, 9,...) pe care le scot la imprimanta si le lipesc pe caiete.
La noi nu s-au dat evaluari initiale la clasa I pt ca la consfatuirile de la inceputul acestui an scolar d-na Inspector de la înv. primar ne-a spus ca la clasa I este o perioada de observare si abia prin decembrie sa fie evaluati, asa ca Diana n-a dat evaluari initiale.
Pana in prezent ne laudam cu trei FB pe fisele de matematica, a inceput sa scrie mai frumos, d-na mi-a spus ca-i tare activa, deci nu ma pot plange, dar abia astept sa inceapa perioada abecedara si sa vedem atunci cum va fi, dictari, citit in adevaratul sens al cuvantului, socotit, probleme,...
Singura in casa am lasat-o foarte putin, cat am fugit pana la "magazinul din colt", cel mult 15 minute, odata am trimis-o sa ia o sticla de ulei ca uitasem si am vrut sa vad daca se descurca sa ceara, sa primeasca restul si sa nu-l cheltuiasca, bineinteles ca restul a fost al ei pt ca a indeplinit tot ce i-am spus), dar am urmarit-o si cand s-a apropiat si ma putea vedea am fugit repede in scara si am mai urmarit de pe geamul scarii. Am mai lasat-o la bloc, dar in fata unde o pot vedea de pe geam, la bloc la mama cu nepotica mea si alte fete, dar mai cobora mama si se uita de ele. Inca o supraveghez si la joaca, las totul si ies cu ea pt ca mi-e teama de neprevazut, nu ca ar pleca de acolo.

Sa aveti o zi buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionela roxana

Onitza merci si sanatate lui Paul

Fulguletz impresii despre scoala nu ai de la David, sau am pierdut eu ceva stiri?; si niste pozici cu scolarul ai?
mult succes la lectii
mamica celor doua cucuiete


ce zice David : "in afara de lectii, imi place mult de tot la scoala!"

adevaru e ca are multe lectii , deja in doua sapt de scoala au facut 2 litere(a si e) si cifrele pana la 5. Are mult de scris si nu are chef. Ma rog de el sa scrie temele, nu-l mustra constiinta deloc daca nu le-ar face, pe scurt nu are david al meu nici un chef de scoala. Sincera sa fiu, nici eu, dar asta e mai putin important . Cand incepe sa-si faca lectiile se opreste des si zice ca il doare burta, etc ca are febra si lista poate contiunua. orice numai sa nu scrie.

aici si poze din prima zi de scoala https://picasaweb.google.com/zumperiox/Primaziscoala?authkey=Gv1sRgCObCgOGh_L6GFA#

ionela, dar de ce va scoateti mey dintii ca faza asta nu am prins-o?!


mami de http://picasaweb.google.com/zumperiox/Lignano2010#5517459778898867442" target="_blank"> David(1 dec. 04) si http://picasaweb.google.com/zumperiox/Lignano2010#5517459947392789154" target="_blank"> Eric(20 nov.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Salutare de la mare!

Eu citesc sima minunez de ce ma asteapta. Imi place sa citesc lumea japoneza (Ionela) si ma gandesc ca si eu am 2 baieti si poate ii apuca gelozia din cazua fetelor

Onitza sanatate lui Paul, sper ca a fost ceva trecator.

Ca sa nu crezi ca esti singura, si Matei aseara a facut 39,3. Azi l-am lasat acasa, singur dar cu consemn la vecina sa vina la el. N-a fost nevoie ca si-a chemat singur bunica in ajutor, ca sa iasa la plimbare smecherul Evident ca a prostit-o pe mama si nu s-a hidratat suficient (ca sa nu inghita din greseala dintele ), nu a dormit, si nu a acceptat medicatia antitermica. L-a luat tati si in 15 minute avea iar 39,3 L-am chinuit cu un supo si acum se hlizeste cu frate-sau.

Urmaresc si eu cu interes ghidusiile lui Fulguletz, fiindca si eu sunt posesare de doi nazdravani


Povestind pataniile de acasa la birou, azi mi-a zis o colega: ar trebui sa fi premiata! Eu intreb pentru ce? Pentru ce "podoabe" ai acasa si cata rabdare ai cu ei... de fapt, cred ca toate mamele ar trebui premiate "


Pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Bna sa va fie inima!

Fulguletzule mey ce ghidushei ai tu acolo, frumosi foc, blonduti, nici nu-ti dai seama ca nu sunt nemti;
sa va aduca numai bucurii si in viitor 2 fumoase nurori!
cat despre scolarul David, ai rabdare cu el, pofta poate veni si mancand, asa-s baietii cica mai incetisor-incetisor;
muuuuult spor si nervi de otel la invatat!!!

cat despre dintii lui Emily, oh, noi avem ceva probleme cu maxilarul, il are stramnt, subtire, dentii de adult sunt ff. lati ptr maxilarul ei de-acum subtire, dintii de bebe sunt mici, iar radacinile se incaleca unele peste altele, si asa ca decat s-o vad peste cativa ani cu o dantura de vampir, cum fff. des observ pe-aici, mai bine mergem la dentist cum vad ca se clatina cat de cat cel de bb, iar ginjia este umflata cat de cat, cerem parerea mult-iubitului dentist(EU URASC DENTISTII!!!), si ne luam adia de la dinte; acum ii c-am greut la mestecat, nare prea mult echilibru dentar, si dea aceea se c-am chinie sa mestece, mai ales bucati de carne sau ceva mai tare, spunem pass; acum arata ca BUNY!, ea cica se simnte bine ca-i intra aer in gura, iar soru-sa face misto de ea, si spune "baba stirba", si de-aici iese si eu printre ele 24h

ai tai nu se bat???

Lily sanatate lui Matei

ochi verzi ce frumoase sunt semnele folosite de tine; la scola la noi se folosesc stanpile.

ieri a fost un mic cutremur de 3 grade(?), mi-a venit alarma pe mobil, si ale mele mate au intrat in PANICA!!!;
deci oricand te poti astepta; poti pe buda sau in baie nu conteaza, pe faza sa fii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ce faza Ionela cu pregatirea in caz de cutremur si hop si zgaltaiala pe bune.
Imi inchipui ce se agita spiritele prin casa cand i se spune stirba. Mijlocia mea s-a prins ca nu-i place Anei sa i se puna Anuca si facea mereu misto de ea, o striga Anuca, Anuca pana ne enervam noi. Vad ca de ceva vreme s-a potolit ca pana la urma i-am spus Anei sa ii zica si ea Lizuca

Fulgule ce frumosi sunt blondutii tai dar ce seamana acum ca a mai crescut mezinul. Sunteti o familie tare frumoasa
Apropo de dureri de burta cand vine vorba de teme si scris. Fimea se plicitsea la scoala la ultima ora si s-a gandit sa se duca la toaleta unde a stat mult si bine. Dupa spusele doamnei cam 20 de minute iar toaleta este langa clasa ei

Eveline, Ana a colorat mult in primul an dar era mai mica si i-a placut. Acum din ce in ce mai putin. Doamna ar trebui sa se oriuenteze in functie de varsta copiilor ca daca au fost 5 ani la gradinita cred si eu ca s-au plictisit de colorat.

I-am dat si eu Anei testul la mate pe care l-a facut bine pana sa expire timpul. Insa am cam trisat ca i-am citit eu enunturile si a mai trebuit si sa-i explice ce e linia punctata sau ce inseamna sa iuncercuiesti. V-ati prins ca stam prost de tot la capitolul fise

Ana e programata luni la rapel pentru DTP cred. Stiam ca se face rapel si aici dar si in Ro insa vad ca pe foaie scrie de Difterie, Tetanos, Pertusis dar si de Poliomielita. E dupa cate inteleg eu un vaccin combinat DTP-IPV insa Ana a facut pana la 2,5 ani schema din Ro obligatorie si nu stiu cat de compatibile sunt. Mai scrie pe foaie ca va mai face in clasa a 3-a un vaccin pentru Poliomielita si in clasa a 6-a DT adica Difterie si Tetanos.
Ai vostrii au fost vaccinati sau vor fi in curand?

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput