Mamici din Grecia (10)

Mamici din Grecia (10) | Autor: mamicigrecia

Link direct la acest mesaj



Cum ne-am intalnit :1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,




MAMICI DIN GRECIA

BINE ATI VENIT !!!



Sa ne cunoastem :


ERTINA cu ATHINA - EUGENIA ( 08.06.2009 )
LARISA cu DIMITRA ( 02.02.2007 ) si ILIAS( 18.11.2010 )
KARMEN 24 cu EFMORFIA
ALDEBARAN cu ARIS ( 12. 08. 2005 ) si SILVIA ( 18. 02. 2010 )
VI4I cu DIONISIOS - IONAS ( 03.02.2010 )
THEOPHILLINA cu STELIOS ( 09.06.2010 )
NIBI NIKI cu MARIA ( 11.03.2010 )
ASTEROPIPAN cu ASTEROPI IOANNA ( 08.03.2010 )
MAMITZA_ALEX cu MARIA-BIANCA ( 03.09.2008 )
ANOUK3 cu NICK ( 11.05.2010 )
LAURA_DIMITRIS cu DIMITRAKIS ( 25.04.2003) si ELENI ( 05. 02. 2008 )
ALMY cu ELENI MARIA ( 26.09.2005) si SPIROS STEFAN ( 14.06. 2008 )
IOANNOULA cu FANULA ( 07.10.2010)
LUKASNICOLAS cu LUKAS-NICOLAS ( 08.03. 2009 )
PORUMBITA80 cu RADU ( 11.06.2008) si MARIO GABRIEL ( 31.10. 2006 )
ALINUFF cu

Prietene dragi :

carmaw
MoRo K
Esthera2011
Mixaela
hellengr25


Sarbatoritii lunii:

FEBRUARIE
Dimitra (pui de Larisa) - 02.02.2007
Dionisos Ionas (pui de Vi4i) - 03.02.2010
Eleni (pui de Laura_Dimitris) - 05.02.2008
Silvia (pui de Aldebaran) - 18.02.2010


MARTIE
Asteropi Ioana (pui de Asteropipan) - 08.03.2010
Lukas Nikolas (pui de lukasnikolas) - 08.03.2009
Maria (pui de nibi_niki) - 11.03.2010
carmaw - 15.03.????
theophillina - 27.03.1978


APRILIE
Dimitrakis (pui de Laura_Dimitris) - 25.04.2003


MAI
mamitza_alex - 04.05.1987
Nicolas (pui de anouk3) - 11.05.2010


IUNIE
anouk3 - 03.06.1977
Athina Eugenia (pui de Ertina) - 08.06.2009
Stelios (pui de theophillina) - 09.06.2010
Radu (pui de Porumbita80) - 11.06.2008
Spiros Stefan (pui de Almy) - 14.06.2008


IULIE
asteropipan - 15.07.1982


AUGUST
Ioannoula - 15.08.1981
Aris (pui de Aldebaran) - 12.08.2005


SEPTEMBRIE
Maria Bianca (pui de mamitza_alex) - 03.09.2008
nibi_niki - 18.09.1981
Eleni Maria (pui de Almy) - 25.09.2005


OCTOMBRIE
Fanula (pui de Ioannoula) - 07.10.2010
Moro_K - 29.10.1980
Mario Gabriel (pui de Porumbita80) - 31.10.2006


NOIEMBRIE
Ilias (pui de Larisa) - 18.11.2010


DECEMBRIE

lukasnicolas - 19.12.1982


mail comun
: mamicidingrecia@gmail.com, mamicidingrecia@yahoo.com

user comun : mamicigrecia

Parola pentru yahoo si user comun este aceeasi ca la gmail.





Ambasada Romaniei la Atena
Consulatul General al Romaniei la Salonic


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

neatza fetelor,haideti la o cafelutza.nu mai suport zapuselile astea,macar sapt asta sper sa ajung si eu la plaja vreao 2 zile.azi am de smotruit pe aici si nu am niciun chef.anouk3,mersi pt aprecieri,am avut si emotii si nervi de toate,dar au trecut.ne acomodom nu avem ce face.oricum de sarbatori plecam iara.faza e ca nici nu stiu unde ma simt bine,aici -acolo...in fine.mi-e asa ciuda ca fimea sta si anu asta acasa dar mai invata cateva cuvinte in greaca ...sper.sambata am fost la ziua unei fetite si o grecoaica imi zice ca,cum va merge ea la gradinita daca nu vb greaca,?!strambanduse din toate incheieturile,i-am zis ca va merge la fel cum merg toti copiisa nu se mai agite.anouk,e tare dulce nick cand stalceeste cuvintele,a mea accum e la faza cine?ce?de ce?

ioanoula,deci ti-ai botezat printesa?bravo!!!1pupici la toata lumea,o zi buna!!!1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Multumesc fetelor!!! Va jur ca mi-a plecat o maaare greutate de pe suflet.Sunt fericita!!! Acum sa va povestesc. acum 2 saptamani cred, sotul meu a vb cu nasul si i-a zis sa botezam cum a fost ieri fata. El a zis ok. Eu, l-am stresat pe al meu sa-l sune pe popa. L-a sunat si l-a intrebat la ce ora e liber, apoi l-a sunat inapoi pe nas sa il intrebe la ce ora poate, care s-a facut foc si para si a inceput sa tipe ca ne batem joc de el si ca nu poate sa o boteze. Nu am mai zis nimic. Sambata, vine nasa si zice: la ce ora maine? Am ramas masca...si a zis, eu m-am pregatit, nu pot alta zi. Mergem maine si gata. A sunat la popa, am inchis ora, si-a sunat fratii, care nu au venit nicunul,,,ca era prea tarziu si nu aveau timp sa se pregateasca...Unul sta sub noi, una la 20 de min si alalaltul la 1 ora, si-a sunat cel mai bun prieten care a fost prezent, si nasii(noi avem 2 perechi de nasi). Mi-a parut rau de el. Mama mi-a zis ca daca ii dadeam mesaj 2 ore mai devreme veneau si ei, dar cand am dat eu mesaj, nu ajungeau pana la 1.Fata mea a plans saraca, cat n-a plans toata viata ei. Nasii nu au vrut sa mergem sa mancam, am lasat-o pe alta data, dar am fost noi in familie. Cam atat. Anuk ai facut foarte bine ca ai bagat si copiii. si Nikolas e un scump. Mult succes cu casa. si noi avem pamant in fata casei, si spal toata ziua pe jos e un chin.Alex stai linistita, cand o sa o dai la gradi o sa invete automat de la ceilalti copii. O sa fie mai greu la inceput, dar pe urma...Si nu le lua in seama pe grecoaicele-astea zeflemiste care le stiu ele pe toate si sunt proaste de mor. Cam atat. Asteptam si fetele apsente sa mai dea un semn de viata. Pupici la toate fetele!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Hai norocmai fetelor!!!


Capitol nou, numarul 10...eu una sper ca paginile sa se umple mai repede!!!

Frumoasa zi!!..si tocmai buna de-o baita!!
Am vazut iarna trecuta multi greci inotand iarna...asa mi-a propus (dar nu stiu daca pot) sa inot toata iarna (desi eu sunt o friguroasa)!

Bravo mai Oana pentru botezul Fanulei! Sa fie cu noroc...ca uite mai avem o crestina printre noi!...pana la urma grecul tau...e grec bun...si nasul...uite ca printre rechizitele copiilor sai...a gasit ceva banuti si pentru botezul Fanulei!...iar tu imi imaginez ca ai fost in al 9-lea cer!!!...si ma bucur pentru tine mai ales ca-ti doreai asta enorm de mult!!!
Scump foc Nick al tau Anouk....cred ca astea-s unele momente (..dar vor urma si altele)...cand te bucuri ca-ti vezi copilul mergand, vorbind,etc!...surorile mele si-au notat intr-o carte speciala a beblusului toate cuvinte pocite!!...si-acum isi aduc aminte cu placere!!
..despre acte!...sunt...cunosc sertarul ca doar eu cu manutele mele le-am pus!...vine si ziua...cu pricina...v-anunt eu!!!
Despre bebel...ideea ca doar cu FIV merge a fost a mea!...eu am ales poteca (ca sa zic asa)...cea mai scurta (si-am pus-0 pe varsta grecului meu)!!!!...dar am gasit un doctor, prieten cu grecul care ne-a explicat ca primul drum trebuie sa-l facem la alt doctor...pentru analize! Un doctor extraordinar care a vb cu mine in engleza(doct.de la clinica de fertilizare desi a studiat in SUA....nu mi-a adresat o vorba)!!!...e...si-acest doctor mi-a promis mie si grecului ca-mi va gasi cea mai buna echipa..si ca-mi promite ca voi ramane insarcinata!!!..cei mai buni medici din Patras...si daca vreau eu...chiar din Atena!!!!!
....asa ca maine dupa amiaza am intalnire cu un profesor universitar...cica o somitate in domeniu!..Profesor doctor universitar!...eu sunt speriata...grecul este optimist!...familia mea...100% crede ca o sa le daruiesc inca un nepot!!!..sa vedem...

Plec la plaja...va pup si-o zi norocoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Oana, sa-ti traiasca micuta crestina! Nu conteaza ca n-ai facut masa sau ca n-ai avut lume. Daca as putea sa-l mai botez o data pe Nicolas as face-o fara masa si lume multa ca tare nu mi-a placut la noi.
Imi pare rau ca a plans, dar gata! e si ea botezata. Sa-ti traiasca micuta si sa te bucure in fiecare zi!

Alex, pacat ca n-ai reusit sa o dai la gradinita. Nu neaparat pentru limba, dar pentru socializare. Limba o s-o invete fara doar si poate, ba chiar o invata si acum ca doar printre greci o plimbi. Poate reusesti macar cateva ore la vreo particulara.
Hai, fugi la plaja ca e vremea super!

Esthera, succes maine si tinem pumnii! Deci n-a zis nimeni ca doar cu FIV se poate.. Ia fa-ti tu analizele si las-o pe mama natura sa dea verdictul ca nu cred ca varsta barbatului e un impediment major. Spor la treaba!

Nicolas are de ieri muci si nu stiu daca sunt de la dinti sau inceputul la vreo raceala. I-am dat preventiv Oscilo, dar se si scarpina cu foc la masele si curg balele rauri-rauri. Om vedea..

O zi buna sa aveti!

asa creste Nica fara frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Buna dimineata!

N-am mai dat nici un semn de f mult timp, insa am avut parte de o serie de "peripetii".

In primul rand, vreau sa va adresez cateva vorbe fiecareia si-apoi va povestesc peripetiile noastre.

Mamitza_alex, ai fost o mireasa absolut superba, iar Bya o papusica dulce. Casa de piatra si tot ce va doriti sa vi se indeplineasca! Si La multi ani fericiti si frumosi pentru Bya!

Anouk, multumim de capitol nou si de imbunatatirea listei, e f faina. Felicitari lui Nick pt vorbit, noi inca suntem in silenzio stampa, insa intelegem tot-tot. Daca vrei numar si eu cu tine zilele pana vei fi din nou cu smecherasul tau. AMR: 17 zile!!!!!

Ioannoula, felicitari ptr crestinarea micutei Fanoula si sa va traiasca si cu numele. Ai vazut ca pana la urma s-au rezolvat treburile si la voi? Asteptam pozici pe FB.

Andreea, voi ce mai ziceti, pe unde esti, de nu mai dai nici un semn? Sper ca totul e ok la voi. Pupici lui Luka cel nazdravan.

Esthera, succes la intalnirea cu dr si fie ca totul sa iasa asa cum va doriti. Tinem pumnii ptr vesti bune!

Asa, acum sa va zic pe scurt de noi. Pe 4 sept trebuia sa vina ai mei la noi pt 1 sapt, urmand ca pe 11 sa plecam cu totii de acasa: ei spre Ro si noi spre Andreea si Anouk, in concediu. Nici nu ma gandeam ca va fi altfel. Ei bine, cu vreo 2 zile inainte sa vina ai mei, ma suna mama ca tata e internat in spital, pt ca a fost cat pe ce sa faca un atac cerebral. In fine, a stat vreo sapt in spital, acum e acasa, mai bine. Asa ca ne hotaram sa mergem noi in Ro, insa cu vreo 2 zile inainte de plecarea noastra incepe Stelios sa faca febra 39-40 fara nici un alt simptom. Partea nasoala e ca, cu o seara inainte sa faca febra, cazuse si se lovise la cap pe dalele din curte. M-am speriat asa de tare cu febra, ca ma gandeam sa nu fie de la asta, desi nu avea alte simptome ca voma, ameteli etc. In fine, il ducem la dr. insa febra nu scadea nicicum. Dr. mi-a zis sa-i dau numai sirop ptr febra si nimic mai mult. Facem analize se urina, nimic, nici acolo. L-a tinut febra 4 zile si dupa i-au aparut niste bubite pe el si asa am aflat ca a avut roseola. Doua zile a durat eruptia timp in care am zis ca-mi iau campii. Stelios era mai rau ca in zilele cu febra, nu manca deloc, dormea tot timpul si cel mai nasol, avea temperatura 35!!! In fine, dupa 2 zile au disparut bubitele si acum e mai bine. Inca mai e un pic miorlait si slabit de la 1 saptamana de boala, insa suntem pe drumul cel bun. Eu sunt epuizata psihic de la bolile lor, tre' sa-mi revin si eu acu'. Dar na, totul e bine cand se termina cu bine.
Va pup pe toti si toste si sper sa intru mai des.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Offff, Theo, imi pare tare rau sa aud vesti proaste. Multa sanatate tatalui tau, insanatosire cat mai rapida lui Stelios si tie multa putere si rabdare!
Lasa ca vacante o sa tot aveti, important e sa fiti sanatosi.
Cum se simte tatal tau acum?
E nasol cu roseola asta, dar bine ca ai un doctor destept care n-a sarit cu antibioticul din prima (cum ar fi facut dobitocul nostru..). Inseamna ca a suspectat de la inceput boala si a asteptat sa vada daca apar bubite.
Si Nicolas, cum am zis, are muci, azi noapte fornaia ca un cal de la muci, dar pana acum febra n-a facut, deci ii dau doar Oscillo si vad cum merge.

Eu am crezut ca nu mai veniti pentru ca nu am mai auzit nimic de la tine si m-am gandit ca sunteti prinsi cu altele.
Iti multumesc ca numeri alaturi de mine zilele!

AMR: 17 zile!!! (ca daca mai aud cum striga "mama" dupa mine cand plec, cu o voce trista si intinde bratele la mine, innebunesc!)

Revin mai incolo. tuturor!

asa creste Nica fara frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Esthera, tu cand ai ziua de nastere? Sa stim cand te felicitam si pe tine ca vad ca lipsesti de pe lista.

Succes azi!

asa creste Nica fara frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Multumim Theo pentru urari, si imi pare rau pentru tatal tau. multa sanatate si lui si piticului. Asa cum zice Anuk bine ca ai doctor bun si nu i-a dat antibiotic.Multa bafta lu Esthera la doctor azi!!! Fetelor,sa va pun o intrebare de om prost pentru cele ce au botezat copiii aici. Mi-a zis popa sa nu o spal 3 zile. Acum se include si ziua cu botezul, sau din ziua urmatoare? Adica, eu o spal azi sau maine?
A! nu stiu cand pun poze, ca asteptam pozele... pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Oana, astea cu nespalatul 3 zile si neiesitul din casa vreo 40 mie personal mi se par aberatii. Deci ramane la latitudinea ta ce faci..
Eu stiu ca nu l-am spalat in seara respectiva (mai mult ca era foarte agitat si n-am vrut sa-l mai sacai si cu baia), dar a doua zi i-am facut baita.

asa creste Nica fara frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Anouk, Oana, multumesc frumos de sustinere si suport. Tata e bine acum, e recuperat din punct de vedere neurologic, caci, din fericire pentru el a ajuns la timp unde trebuia. Insa acum trebuie sa-si trateze problemele mai vechi cu inima, tratate prost de alti doctori multi ani, din cauza carora a facut si aceste cheaguri de sange la cap. Cat despre fi-miu, da, dr-ita lui e chiar tare, nu cred ca banuia ce are, insa ea nu da antibiotic daca nu stim despre ce e vorba. Oricum, fi-miu s-a comportat destul de bine pe toata perioada bolii, doar ca era ofilit tare, dragul de el.

Oana, ce ti-a zis preotul e de fapt baia de mir pe care nasa o face in Ro a doua zi, aici se face in a treia zi de la botez, adica marti. Eu l-am spalat pe fi-miu seara dupa botez cu un prosop ud, ca era plin de ulei de la botez si marti a venit nasa lui si i-a facut baita de mir. Eu, oricum, nu cred in chestii din astea, asa cum zicea si Anouk.

Pupici.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput