Dieta Dukan

Dieta Dukan | Autor: monabella

Link direct la acest mesaj

Ma surprinde ca nu gasesc inca un subiect pe tema aceasta. Sper ca stiti despre ce e vorba din moment ce dieta asta a facut furori in toata Europa ba chiar se zvoneste ca Kate Middleton a slabit cu ea, iar dupa popularitatea din marea britanie, dieta a cazut repede in dizgratia francezilor (fiind inventata de un francez, Pierre Dukan).

Pe scurt, a incercat-o cineva? Eu as tine-o dar ma sperie gindul ca ... tb sa maninc o saptamina numai carne. As ruga pe cine a tinu-t-o sa ne impartaseasca impresii: cit a slabit, ce a mincat etc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

si eu am ramas surprinsa ca nu este subiect
acum citesc cartea si ma bate gandul sa o tin, mai ales ca se pare ca da rezultate foarte bune, vezi Jenifer Lopez, Penelope Cruz.
cat despre francezi, ei il iubesc pe Montigneacsau poate nici pe ala.
si eu astept detalii despre dieta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nu stiu mare lucru despre dieta asta dar am inteles ca e bazata pe proteine. O saptamana de carne pare cam extrem pentru mine.

Ce am facut eu este un program numit Bodytrim, e ceva australian si am slabit 7 kg intr-o luna. Are o baza stiintifica foarte solida si m-a convins, eu am fost intotdeauna foarte impotriva dietelor. Asta nu este o dieta, este un program. Este ceva bazat tot pe proteina, mai exact pe excluderea carbohidratilor si poti manca pe saturate. Eu am facut tratament cu steroizi dupa operatie pe creier si am pus pe mine . Acum ca am ajuns la o greutate normala am sa incep un nou program facut de acelasi individ, program care are ca scop scaderea procentului de grasime si tonificarea muschilor (nu neaparat scaderea in greutate). Ma gandeam sa deschid un subiect cu asta poate mai sunt interesati .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

bird70, poate ne scrii cand ai vreme despre ce este vorba mai amanuntit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Faza 1 – faza activa sau de atac
In timpul acestei faze, cei care tin dieta au voie sa consume in cantitati nelimitate doar alimentele autorizate de pe o lista precisa. In functie de organismul fiecaruia, faza 1 poate dura 5,7 sau 10 zile in care avem voie sa consumam doar proteine de origine animala:
- carne slaba: vitel
- organe: rinichi, ficat, limba de vitel
- toate tipurile de peste
- toate tipurile de fructe de mare
- carne de pui fara pielita si cu exceptia ratei
- curcan
- oua, tofu
- produse lactate cu 0% grasime
- 1,5 l de lichide: apa plata, cola light
- cafea, ceai, otet, condimente, muraturi, lamaie, sare, mustar – toate acestea trebuie consumate cu moderatie
- guma de mestecat fara zahar


Faza 2 – alternarea proteinelor
In faza doi cei care tin dieta pastreaza toate alimentele permise in faza 1 si adauga la acestea legume crude sau gatite (cu exceptia cartofilor, porumbului si mazarii), fara restrictii de cantitate (ridichi, rosii, castraveti, salata, usturoi, ceapa). In timpul acestei faze, cei care urmeaza dieta alterneaza perioadele in care consuma doar proteine pure cu perioadele in care consuma proteine si legume, pana cand greutatea dorita este atinsa.
Pentru cei care nu doresc sa slabeasca mai mult de 10 kg, perioada de alternare este de 3 zile doar cu proteine pure si 5 zile cu proteine si legume. Cei care vor sa topeasca mai multe kg, peste 10, ar trebui sa alterneze 5 zile cu proteine pure cu 5 zile cu proteine si legume pana cand greutatea dorita este atinsa
.
Faza 3 – faza de consolidare

Faza 3, impreuna cu faza 4, sunt cele mai importante faza ale dietei, intrucat au ca obiectiv consolidarea si mentinerea. Sunt faze esentiale ale dietei Dunkan, si desi vei putea consuma in cantitati moderate alimente care inainte iti faceau rau in sensul ca te ingrasau, sunt cateva reguli care trebuie urmate cu strictete. Atunci cand greutatea dorita este atinsa, stim ca am ajuns la faza 3 a dietei. Doctorul Dunkan recomanda ca in fiecare saptamana, o zi (in afara de luni) sa o acordati doar proteinelor pure din faza 1. De asemenea, faza 3 trebuie respectata toata viata. Este recomandat ca pentru fiecare kg pierdut sa acorzi intre 5-10 zile de consolidare. In timpul intregii perioade de consolidare, este important sa urmati aceasta dieta. Veti putea sa consumati:
- alimentele cu proteine pure din faza 1 (acordati o zi pe sapt. de preferinta joia doar acestor alimente)
- toate legumele din faza 2
- o portie de fructe pe zi, cu exceptia bananelor, cireselor si strugurilor
- 2 felii de paine integrala pe zi
- 2 portii de alimente amidonoase pe saptamana
- miel sau file de porc
In principiu, in faza 3 veti reintroduce treptat si in cantitati moderate apoape toate alimentele care inainte va erau interzise.


Faza 4 – stabilizarea si mentinerea

Faza 4 este momentul in care puteti incepe sa mancati orice, sa va bucurati de toatele alimentele fara grija, cu mentiunea ca pentru toata viata, o zi din saptamana, dupa cum am spus de preferinta joia sa o acordati numai proteinelor pure. Astfel va asigurati ca veti corecta grasimea in exces acumulata in timpul saptamanii.
Doctorul Dunkan recomanda sa consumati 3 lingurite de ovaz pe zi. Continutul bogat in fibre solubile al ovazului retine apa din organism conferind senzatia de satietate. De asemenea, ovazul este foarte bun pentru inima, si previne si trateaza constipatia care negresit va va da batai de cap la inceputul dietei din cauza consumului ridicat de proteine.


asta ar fii in mare principiile dietei dukan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Un subiect mai vechi:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=151875

Spor la slabit!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

Buna fetelor, eu am inceput aceasta dieta si rezultatele nu s-au lasat deloc asteptate; mai ales ca am mai calcat stramb pe ici, pe colo in sensul ca nu toate branzeturile au fost cu 0% grasime, am mai scapat cate un fruct seara si am mai sarit peste cele 30 min de mers pe jos (sport / miscare). In faza de atac (5 zile la mine) am slabit 3 kg, apoi in medie 1,5 - 2 kg pe saptamana.
Faza de atac nu este chiar atat de grea, nu e vorba de a manca doar carne - exista pestele, fructele de mare, branzeturile, etc. In plus, mi-am cumparat diverse produse cu care pot face diferite feluri de mancare foarte gustoase, prajiturele, etc. Pe forumul romanesc despre aceasta dieta sunt foarte multe retete si majoritatea sunt chiar foarte gustoase. Am aproape 2 luni de cand tin dieta, recunosc insa ca in faza 2 nu alternez chiar la fix zilele de proteina cu cele de proteine + legume, in sensul ca uneori tin 1 zi cu o zi, alteori 2 zile cu o zi, in functie de ... inspiratie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

laura, multumim de ajutor
craluca, felicitari pentru reusita
ma duc sa citesc ce s=a scris in 2010 si mai vin, si pe mine ma bate gandul de luni sa o incep

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Buna ziua fetelor!
Ma bucur sa constat ca intentionat sa urmati aceasta dieta.
Olim multumesc de info postate.
Sunt hotarata sa incep de saptamana viitoare, sper sa obtin rezulatele pe care mi le doresc .
Craluca poti sa-mi dai detalii referitoare la "forumul cu retete"?
Din pacate nu aveam nici o info despre aceasta dieta. Am aflat despre ea, intamplator chiar aseara, de la o vecina intreband -o cum de a reusit sa slabeasca asa de mult . O cunosc de 15 ani de zile, o stiu ca fiind o persoana plinuta si am fost profund impresionata sa o vad imbracata cu colanti . Mi-a subliniat importanta ovazului si consumul zilnic de lichide.
Dar stiti cum e...depinde de fiecare persoana in parte...
Eu, cu ani in urma am tinut cu succes dieta Montignac . M-am bucurat de silueta doar o luna ca dupa aceea am ramas insarcinata . Nu mi-am revenit nici acum dupa 3 ani....
Succes si kg asa cum ne dorim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Buna.Chiar asa,unde scrie ca se maninca doar carne?
spre exemplu meniul meu de astazi:
dimineata un pahar de kefir cu 1 lingura de tarate de ovaz.
la 10- o clatita dintr-un albus,o lingura de ovaz si doua linguri de branza proaspata cu ff putina grasime.peste clatita asta am pus o felie de sunca de curcan si marar proaspat tocat.
la 14 o ridiche+o ceapa verde+2 linguri de quark si doua felii subtiri de somon afumat.
diseara am piept de curcan la gratar, cu maioneza dukan si legume la aburi.
eu sunt deja la faza a doua,unde sunt permise si legume.
dar chiar si in primele zile nu am dus-o rausunt fel de fel de retete pe site-ul lor ,paine,briose,clatite...bineinteles pe baza de tarate ,si care chiar daca nu te dau pe spate pot fi totusi consumate in prima faza alaturi de carne,peste,oua si iaurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

mariana pop sa iti fie de folos si sa ajungi rapid la greutatea dorita
ema, multumim de idei pentru faza 2, poate ne spui cum a fost faza 1, daca ai pierdut atat cat se spune.
cred ca de luni ma apuc serios de ea, azi am gasit punga cu tarate cumparata din germanai, dar ma gandesc ca si aici pe undeva o fii
mai asteptam fete care au tinut dieta, sa ne spuna impresiile lor despre acest regim

Mergi la inceput