Pufi de ian-feb 2010 (213) - LMA Dionisios !

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

despre imbracat copil in casa - sunt zuza in materie de imbracat in casa, asa ca caci, asa mama, asa fiu, (sotul imi zice ca am scapat de la spitalul de nebuni), deci obligatoriu dres, peste dres un pantalon gros (eu ii zic vatuit) si acuma fix 2 perechi de ciorapi grosi... il imbrac ceva mai gros in picioare pentru ca se taraste e jos si e frig si nu tot timpul sta in fund pe covor, se aseaza si pe linoleu gol, deci e frig... pantalonii grosi sunt de la costum de iesit primavara-toamna afara... in partea de sus ii dau un body, un tricou cu maneci lungi, si de-asupra o bluza groasa, tricotata... eu stau cu dres pe mine gros si mi-e frig de tre sa ma frec din cand in cand pe picioare ca sa nu-mi amorteasca... si de aceea prefer sa-l tin mai mult in brate...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)









OMG!!!

prea prea gros...doamne fereste!
cate grade ai in casa?




nu stiu cate grade sunt in casa, dar stiu ca imi ingheata mainile... si el are mainile tot timpul reci-inghetate plus nasuc rece, plus cand il dezbrac de pantaloni sa schimbam pampersul niciodata nu are picioarele calde (exceptand cand are febra)... daca mie mi-e frig e normal sa-i fie si lui frig, nu?
noapte dormim inveliti cu plapuma +6 de la Ikea (cea mai calduroasa)... Ela se cocoloseste in plapuma nu i se vede nici varful nasului... si stam si cu aragazul deschis non-stop... cred ca de la calorifere necuratate e atat de frig, plus geamuri neizolate, sufla vantul prin toate partile, le-as izola dar dupa aia nu se mai inchid... mai pe scurt e FRIG!!! cel mai confortabil stau imbracata bine invelita cu o patura, mi-as lua si manusi pe maini, dar cu manusile nu cred ca pot face treaba prin casa... o sa caut termometrul si o sa zic... dar e frig tare...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)






uff...inseamna ca e frig daca tuturor vi-i fruig ca ma gandeam ca esti tu mai friguroasa!
nasol...
cu aragazul deschis aveti grija, stii nu? se degaja CO2..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Fac capitol nou.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Buna dimineatza,

Nu am mai intrat de mult si imi cer scuze ca am ratat o gramada de sarbatoriti. La multi ani tuturor, sa cresteti mari, sanatosi si sa va bucurati parintii.

Va multumesc mult celor care ne-au adresat condoleante (nu nominalizez ca sa nu uit pe cineva ) si cuvinte de incurajare. Merci

Martea trecuta dupa mormantare am avut programare la vaccin cu Arthur si a plans destul de tare la al doilea (am facut ROR si rapel la cel de 6 luni). L-au si masurat si cantarit si are 11,100 kg si 79.5 cm. Pana acum nu mi-a facut reactii la vaccin si sper sa nici nu faca.

In wk am avut niste musafiri care nu au putut ajunge la ziua lui Arthur si l-am invitat si pe socru sa-l mai scoatem din casa iar luni am avut programare la dr si eu si Arthu.
De aici incepe partea mai putin agreabila si unul din motivele pt care nu am mai avut dispozitie sa intru. Si nici nu vroiam sa spun la nimeni probl noastre poate asa vor disparea.

Luni am fost cu puiul la cardiolog la un control de rutina si am plecat de acolo cu o durere in suflet si . Arthur are o malformatie la inima La valva dreapta are 2 camarute in loc de trei. Dr nu a vrut sa ne spuna mare lucru pe motiv ca nu se vede bine cu aparatul pe care il are si ne-a programat la alta cilinca pt maine la o analiza mai amanuntita. Nu va povestesc ca am stat cu sotul pe net ore in sir, zile si nopti tot cautand informatii. Am citit intr-un studiu ca 80% din copii cu malformatia asta mor in utero sau la nastere. Nu-mi venea sa cred. Acum tot ce putem face e sa asteptam pana maine sa vedem ce ne spune si apoi fcem o progr la un control la Bxl la Clinique St Luc. Ma rog sa nu fie asa de grav si sa mi se faca puiul bine


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010



Arthur, l'amour de papa et maman







oofff...

nu-mi vine sa cred...adica ar trebui toti sa mergem din proprie initiativa la controale peste controale???

ma rog sa nu fie nimic iar daca va fi sa fie tratabil!!!

si tie iti doresc sa iti rezolvi usor problema cu steriletul



te asteptam cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Tomaca sa vi cu vesti bune de la medic.

Tot citind cum imbracati voi pufuletii am ajuns la concluzia ca eu cred ca-l imbrac cel mai subtire pe teo
Un body cu maneca lunga si o pereche de pantaloni + sosete
Sau daca ii dau strampisori nu ii mai dau pantaloni si sosete

Blogul lui bebe Teodor

Blogul lui mami



asa o imbrac si eu pe bobitza..
am 24-25 de grade in casa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

danyelana, sa dati mai repede de capatul suspiciunii (e doar o suspiciune, nu?) si sa nu se adevereasca! Sau sa fie operabila si sa scapati cu bine!
Ati facut o eco la inimioara? V-a fost recomandata pentru ca...? ar trebui sa mergem fiecare la un astfel de control?

Eu stiu ca sora-mea are o mica malformatie a inimii si e okei... totul tine intr-adevar de gravitatea problemei...


--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Merci
Da, am facut electrocardiograma care a iesit buna si apoi ecografie unde a vazut anomalia. Nu ne-a fost recomandata de nimeni dar am vrut noi sa mergem ca auzisem de un baietel de 4 ani ca i-au gasit o gaura in inimioara si am vrut sa fim linistiti. Si numai linistiti nu suntem dar ii multumesc lui DD ca am aflat acum si nu mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Danyelana la ecograful 3d(ecografie morfofetala) din timpul sarcinii nu s-a vazut nimic?
Acum ma gandesc daca ar trebui sa merg si eu acum cu teo. Chiar daca nua re simptome

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Tomaca sa vi cu vesti bune de la medic.

Tot citind cum imbracati voi pufuletii am ajuns la concluzia ca eu cred ca-l imbrac cel mai subtire pe teo
Un body cu maneca lunga si o pereche de pantaloni + sosete
Sau daca ii dau strampisori nu ii mai dau pantaloni si sosete





asa o imbrac si eu pe bobitza..
am 24-25 de grade in casa..

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_


tot 24 de grade am si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufuleti2010 spune:

Capitol nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Este asimptomatic dar mai tarziu poate face ruptura de amevrism sau tromboza sau poate muri brusc.
Pana acum nu a vazut nimeni nimic si probabil ca am fi continuat asa daca nu ma speria sotul cu un copil al unor cunostinte car a avut probl si de aia l-am progr si pe el la control.
Asta ar putea explica de ce era mov la nastere si avea numai 52% de oxigenare.




Off! Si macar un control de rutina sa se fi facut daca l-au vazut mov la nastere. Macar sa-ti sugereze si faci control pe banii tai daca nu se poate altfel. Credeam ca pe acolo sunt mai precauti.
E inca mic, se poate opera si acum daca-i cazul, nu? Sa speram ca nu.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Ajut-o pe Eva
http://www.mariaeva.ro/





L-au controlat la nastere, a fost 3 zile la neonato si i-au facut si antibiotic pt suspiciune de infectie materno-fetala dar la inima nimic. Si nici nu mi-au zis sa-i fac eu un control mai tarziu.
Banii nu sunt problema ca asig plateste tot pt copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Dany
Ma rog si sper sa fie un diagnostic gresit, nu se poate sa fie altfel.
Multa putere mami, asteptam vestile bune maine.

Sper sa rezolvi cat mai repede si pb cu steriletul.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Merci mult.
Imi face bine sa stiu ca va ganditi la noi si va rugati pt Arthur.
Si noi speram sa avem vesti mai bune.

Mergi la inceput