Pufi de ian-feb 2010 (213) - LMA Dionisios !

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Buna dimineatza,

Nu am mai intrat de mult si imi cer scuze ca am ratat o gramada de sarbatoriti. La multi ani tuturor, sa cresteti mari, sanatosi si sa va bucurati parintii.

Va multumesc mult celor care ne-au adresat condoleante (nu nominalizez ca sa nu uit pe cineva ) si cuvinte de incurajare. Merci

Martea trecuta dupa mormantare am avut programare la vaccin cu Arthur si a plans destul de tare la al doilea (am facut ROR si rapel la cel de 6 luni). L-au si masurat si cantarit si are 11,100 kg si 79.5 cm. Pana acum nu mi-a facut reactii la vaccin si sper sa nici nu faca.

In wk am avut niste musafiri care nu au putut ajunge la ziua lui Arthur si l-am invitat si pe socru sa-l mai scoatem din casa iar luni am avut programare la dr si eu si Arthu.
De aici incepe partea mai putin agreabila si unul din motivele pt care nu am mai avut dispozitie sa intru. Si nici nu vroiam sa spun la nimeni probl noastre poate asa vor disparea.

Luni am fost cu puiul la cardiolog la un control de rutina si am plecat de acolo cu o durere in suflet si . Arthur are o malformatie la inima La valva dreapta are 2 camarute in loc de trei. Dr nu a vrut sa ne spuna mare lucru pe motiv ca nu se vede bine cu aparatul pe care il are si ne-a programat la alta cilinca pt maine la o analiza mai amanuntita. Nu va povestesc ca am stat cu sotul pe net ore in sir, zile si nopti tot cautand informatii. Am citit intr-un studiu ca 80% din copii cu malformatia asta mor in utero sau la nastere. Nu-mi venea sa cred. Acum tot ce putem face e sa asteptam pana maine sa vedem ce ne spune si apoi fcem o progr la un control la Bxl la Clinique St Luc. Ma rog sa nu fie asa de grav si sa mi se faca puiul bine




offf
toate bune iti doresc si sa se fi inselat primul medic


Blogul lui bebe Teodor

Blogul lui mami


Merci
Tot la ea mergem dar la alta clinica unde consulta si are alt aparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Este asimptomatic dar mai tarziu poate face ruptura de amevrism sau tromboza sau poate muri brusc.
Pana acum nu a vazut nimeni nimic si probabil ca am fi continuat asa daca nu ma speria sotul cu un copil al unor cunostinte car a avut probl si de aia l-am progr si pe el la control.
Asta ar putea explica de ce era mov la nastere si avea numai 52% de oxigenare.


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010



Arthur, l'amour de papa et maman






Off! Si macar un control de rutina sa se fi facut daca l-au vazut mov la nastere. Macar sa-ti sugereze si faci control pe banii tai daca nu se poate altfel. Credeam ca pe acolo sunt mai precauti.
E inca mic, se poate opera si acum daca-i cazul, nu? Sa speram ca nu.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Ajut-o pe Eva
http://www.mariaeva.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Si am uitat sa va povestesc de mine. Am fost la control la gine si surpriza... steriletul pus pe 21 iunie nu mai este De iesit nu a iesit ca l-as fi vazut asa ca dr a concluzionat ca a plecat in sus spre abdomen. Rezultat, o programare la o eco abdominala si daca nu il vede, la un RMN . Si eu stateam linistita ca sunt protejata de sterilet , acum mi-a dat iar reteta de cerazatte ca alaptez. Asta imi mai lipsea, un sterilet in abdomen. Mi-a zis ca daca primul a plecat asa vor face si urmatoarele daca imi mai pun deci no sterilet.




Cum adica in abdomen? Mi se face rau, nu ma pot gandi. Trece din uter asa mai departe. N-ai nicio durere? Doame ajuta.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Ajut-o pe Eva
http://www.mariaeva.ro/





Da in abdomen, mi-a zis ca se poate localiza langa ficat Am avut dureri de burta dar nu am dat importanta am zis ca e de la oboseala, de la carat copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Dany
Ma rog si sper sa fie un diagnostic gresit, nu se poate sa fie altfel.
Multa putere mami, asteptam vestile bune maine.

Sper sa rezolvi cat mai repede si pb cu steriletul.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca
E fetita, nu? ele sunt mai afectuoase. Motanul e mai rece, mai pretios. Nu vrei sa ne incuscrim cu pisica? Vin cu o cutie de bomboane si flori.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Ajut-o pe Eva
http://www.mariaeva.ro/







haha, da e fetitia dar nu suntem in sezonul de imperechere... nu e de rasa, e o maidaneza ordinara, norocul ei, ca e frumusica, dar n-am avea ce face cu puiutii... sansa ei la maternitate ar fi sa-i gasim un stapan iubitor de animale la tzara...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

'neataaaa!!!

n-as vrea sa ma minunez prea tare, dar nu stiu ce am facut sau nu am facut, ca mi-a dormit azi-noapte.................ca un prunc la sanu mamei, doar ca el era la el in patut, iar sanu mamei in alta parte.......cam asa a fost: pe la 9 deja dormea, dupa 150ml de LV, apoi 2-3 minute . la 9 jumate s-a trezit....iar 2-3 minute......la 9 45 idem.............de la ora aia, 10 fara ceva pana cand s-a luminat in zori, a dormit/foit, dar nu trezit la el in patut!!!!!!!!! era ora 1 si eu nu puteam adormi.......ma simteam ciudat....a, i-am dat si o portie de espumisan inainte de LV si a tot tras parturi peste noapte, dar macar nu i-au mai chinuit burtica...

a, si am primit "complimente" de la sotz...ca ii spuneam, ca uite, nu mai sunt cu lapte, nu mai sunt asa mari.........pai e mai ok asa, inainte cam atarnau.......si am studiat problema si asa e, parca-s mai ok acum, nu s-au lasat asa cum m-am temut. se cheama ca noi suntem pe ultima suta de metri cu alaptatul...adica lapte nu prea mai e, dar el ar mai vrea, asa, cat sa poata adormi (el copilu).


sunt si eu racita.....am baut acu 2 zile lapte rece si am gatu in pioneze, am si sinusurile congestionate..............cool, nu?

_
mama lui Stefan, pui scump




s-o tina tot asa!
sanatate!

si eu am racit dar u stiu d eunde...de pe forum cre'ca..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Da in abdomen, mi-a zis ca se poate localiza langa ficat Am avut dureri de burta dar nu am dat importanta am zis ca e de la oboseala, de la carat copilul.


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010



Arthur, l'amour de papa et maman






Prea multe trebuie sa duci. Daca te putem ajuta cumva, sa ne spui.
Trebuie sa te operezi ca sa-l scoti? Sa nu-ti afecteze vreun organ. Probabil ca este urgent.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Ajut-o pe Eva
http://www.mariaeva.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

multumim de urarile de bine, Yannis e ok azi, nici dinti nu au aparut dar nici febra nu mai are. In schimb merge peste tot ma duc sa stau cu el ca mor de dragul lui! E asa scump mergand in picioare de colo colo , cu manutele lui mici in aer asa parca-i gata sa plonjeze si cu ochisorii jubiland si stralucind de fericire si entuziasm

Fugggggg sa-l puuuuup!

de Yannis





abia astept si eu s-o vad pe bobitza mergand ca un pinguin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Luni am fost cu puiul la cardiolog la un control de rutina si am plecat de acolo cu o durere in suflet si . Arthur are o malformatie la inima La valva dreapta are 2 camarute in loc de trei. Dr nu a vrut sa ne spuna mare lucru pe motiv ca nu se vede bine cu aparatul pe care il are si ne-a programat la alta cilinca pt maine la o analiza mai amanuntita. Nu va povestesc ca am stat cu sotul pe net ore in sir, zile si nopti tot cautand informatii. Am citit intr-un studiu ca 80% din copii cu malformatia asta mor in utero sau la nastere. Nu-mi venea sa cred. Acum tot ce putem face e sa asteptam pana maine sa vedem ce ne spune si apoi fcem o progr la un control la Bxl la Clinique St Luc. Ma rog sa nu fie asa de grav si sa mi se faca puiul bine



Doamne ajuta, poate n-a vazut doc bine....
Arthur e un baietzel puternic....
Multa sanatate si putere va dorim, si tzinem pumnii, ca maine sa intri si sa ne spui ca a fost o eroare!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)


Merci
Asa speram si noi sa ne spuna ca s-a inselat. Sotul a zis ca daca e asa ii duce o sampanie pt eroare.
Si noi il vedem vesel si activ (nu sta o clipa locului, alearga..) si nu ne vine sa credem ca ar putea avea ceva la inimioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:


am intrat si eu intr-o mare fuga Dece de cafea...s-a cam racit... da merge si asa.

Alexia28 imi dau seama exact prin ce treci. Pe mine ma mai ajuta mama soacra dar stii cum e... tot la mine vor cand ajung acasa. Si faptul ca merg la serv nu este un mare avantaj... imi doresc sa fiu langa ei ...iar cand ajung acasa de multe ori sunt foarte obosita si nu mai am nici putere si nici rabdare. Ma simt si vinovata fata de Mara pt ca am pretentii de la ea sa inteleaga cand vorbesc cu ea si mai ridic tonul. Chiar m-am gandit la ce spunea Xela...este si ea tot un copil mic si oricum este putin mai matura fata de alti copii de varsta ei (cel putin Mara asa este).
Eu zic sa nu iti doresti sa te duci la serv. O sa vezi cum o sa fie cand vei fi nevoita sa o faci. Asa cum spuneu si fetele...mergi la cumparaturi...o ora...doua. Eu cand ajung in stari de genul asta si o pereche de chiloti daca imi cumpar deja ma simt mai bine
Hai mami... sa vezi ce mandre mergem pe strada peste cativa ani cu ei de mana...ce-a fost mai greu a trecut...

Mamica fericita de Mara (8.03.2008) si de David (1.01.2010)

Mergi la inceput