Pufi de ian-feb 2010(201) - LMA Petru Catalin!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Din seria ce face un tata cu copilul in parc......il da in masinute.
Am trimis-o cu tati afara sa ma pot relaxa in voie si ma suna sa-mi zica ca a dat-o intr-o masinuta si i-a palcut.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Multumesc din suflet Ele pt retete!

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandanaG

Citat:
citat din mesajul lui elefantica

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Ele pt idei, o sa-i iau si eu furculita pt bebei. Poti te rog sa repeti pt o "baba surda" cum era reteta aia de budinca?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Budinca de dovlecei
1 dovlecel, 20 g cascaval, 1 ou, smantana, sare.
Se curata dovlecelul de coaja si se scobeste miezul cu o lingurita. Se taie in cuburi mici si se fierb 10 min. in apa cu sare. Se strecoara si se lasa sa se raceasca. Se amesteca poi cu galbenusul, cascavalul ras, albusul spuma, 1½ lingurita faina si unt. Se rastoarna intr-o forma unsa cu unt si se toarna smantana. Se coace 20-30 min. si se serveste cald sau rece.

eu personal am uitat sa adaug in compozitie faina si untul si a iesit foarte buna...

am mai incercat-o si p-asta:

Budinca de mere
2 oua, 50 g zahar, 20 g unt, 30 g faina, 250 g mere rase.
Curata cateva mere, da-le prin razatoare si presara putin zahar. Separat freaca 50 g zahar cu unt, adauga galbenusurile, apoi faina in ploaie si merele, la urma albusurile batute spuma. Se coace cam 20 min intr-o forma unsa si presarata cu pesmet.

A iesit delicioasa ...dar nu pe gustul Isabelei ...am mancat-o eu ...ca o facusem cu faina integrala si fructoza

Si ca finger food ...eu i-am mai facut brocoli fiert vre-o zece min si pe urma pus deasupra cascaval ras si smantana ...prima oara nu l-a papat ...a doaua oara (adica ieri) imi facusem mie si a papat si ea foarte bine

Pofta buna, Mara!!!


Mamica mandra de odorul ei


ele ptr retete,a m facut si eu budinca de dovlecei, cred ca i-a placut

ce copil exemplu ai tu, si mananca cu lingurita
Dragos a umplut toata bucataria de brocoli

a mancat vreo 3-4 bucatele dupa care s-a asezat cu coatele pe ele, a manjit bine masa apoi le-a aruncat pe unde a apucat, pe jos pe canapea, peste tot

mami de shugubetz Dragos Andrei


Eee...nu-ti imagina ca a mea nu face dezastru...dar spre mare mea mirare cand mananca cu lingurita singura face mai putin decat atunci cand ma chinuiam eu sa ii dau ........prima oara cu brocoli si ea l-a dat pe peste tot si la sf ca sa inteleg eu ca ea nu vrea a luat un servetel si il tot apasa peste castronul cu brocoli

Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Ruxita, Miremia ...cu placere!!! daca mai descoper ceva interesant si bun va mai zic ....


Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Din seria ce face un tata cu copilul in parc......il da in masinute.
Am trimis-o cu tati afara sa ma pot relaxa in voie si ma suna sa-mi zica ca a dat-o intr-o masinuta si i-a palcut.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Cat de dragut .......stim deja cine o sa fie soferita inraita ...go Mara, go !!!

Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui myky791

voiam sa laud fete desurcarete irina si mara ca se dau singure jos din pat. bv cum leati invatat fetelor? al meu se duce cu capu inainte nu se uita trebuie sa fiu mereu pe faza

_
Mihaela mami mandra de baieti cucuieti


Kay se da jos singurel din pat de pe la 10 luni... o singura data a cazut cu capul inainte, pentru ca se incurcase intr-o plapuma... de pe la jumatatea patului incepe sa se tarasca cu fundul inainte si apoi hop si jos... am facut o inregistrare cu coboratul lui la inceputuri, s-a invartit o data de 2 ori in jurul axei sale tot incercand sa coboare... exesati impreuna de cateva ori, apoi explica-i ca jos e buf... Kay coboara si cu picioarele inainte dar numai de pe canapea si tinandu-se de spatarul lateral, si-a insusit temeinic tehnica!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





super

_
Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui elefantica


Ruxita...tu ii dai lui Kay ceva pentru flora intestinala ...biotics sau ceva de genul???? ca la noi i-au facut prag AB flora intestinala ...sa nu fie si de la asta mirosul de kk ... sa va faceti bine cat mai repede.


Mamica mandra de odorul ei


scum imi trimit sotul la farma... ca cand i-am zis prima data a zis las' ca-i dam iaurturi... si cand i-am zis de saruri de rehidratare, a zis ca las' ca-i dam apa fiarta cu zahar si sare... ... si cand i-am zis sa duca pishulica la lab a zis ca el nu crede ca se duce ca trebuia (?!) sa ajunga a doua zi la servici la ora 9... mi-ar fi placut sa am un sot care sa se faca luntre si punte pentru copilului lui, sa se dea de 3 ori peste cap, sa "faca moarte de om" pentru copilul lui... nu sa-mi zica ca are altceva mai important de facut decat sa-i duca pishu la lab... am zis!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Fac capitol nou.


_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufuleti2010 spune:

Capitol nou

Mergi la inceput