Pufi de ian-feb 2010(201) - LMA Petru Catalin!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

of...io sunt un pic....mai bine...cu morcovul...

tata nu-i f ok..e plecat la spital...si mi-e groaza cu spitalele astea din provincie...mori cu banii in mana...
mi-e greu ca eu sunt aici...si sunt prinsa cu jiji...in fine...trecem noi si peste asta



Multa sanatate tatalui tau, Dece! Sa scape repede de spital!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Dece multa sanatate tatalui tau!!!!

Mire o poti incerca si tu pe Mara cu budinca de dovlecel ...si legat de finger food ...la noi a mers sa o "invat" pe ea sa pape singura cu lingurita...i-am luat set de castron cu ventuza si lingurita si furculita dintr-acelea curbate k sa pepe bb-ii singuri ...si la noi a mers...chiar duce papa in gura si parca nici nu mai face asa dezastru.,..bine nu va imaginati ca e curat ...dar au scapat nemurdariti peretii ... sa iti treaca tusea cat mai repede

Nikole felicitari Irinei pentru ca se da jos singura din pat...cred ca a mea o sa fie singura care nu o sa se dea jos din pat

Ruxita...tu ii dai lui Kay ceva pentru flora intestinala ...biotics sau ceva de genul???? ca la noi i-au facut prag AB flora intestinala ...sa nu fie si de la asta mirosul de kk ... sa va faceti bine cat mai repede.


trimit ca nu ma mai lasa Isabela la calculator ...


Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

elefantica, miremia
miremia multa sanatate amandurora. banuiesc ca tu schimbasi numele cap. ma gandeam poate il schimba o tehnicuta si imi creste sufletul ca piciul meu da numele unui capitol

decenuela ce sati zic mami multa sanatate tatalui tau. sa stii ca am reusit sa vand balansoarul pe okazii. cu mai putin dar e ok.

_
Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

voiam sa laud fete desurcarete irina si mara ca se dau singure jos din pat. bv cum leati invatat fetelor? al meu se duce cu capu inainte nu se uita trebuie sa fiu mereu pe faza

_
Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Myky eu incerc sa trec toti pufuletii sarbatoriti in titlu in timp util, dar nu-mi iese intotdeauna. Scuze pt intarziere, poate pe viitor primesc ceva ajutoare.

Cu datul jos din pat s-a intamplat put si simplu, nu mi-am pus in cap sa o invat, doar ca de fiecare data cand ajungea pe marginea patului cu intentie de coborare, o puneam in pozitia corecta. Intr-o zi am lasat-o singura si am avzut ca poate. E dragut sa nu-ti mai faci griji ca poate sa cada din pat dar e si muult mai independenta...daca nu vrea sa doarma, fuge.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Ele pt idei, o sa-i iau si eu furculita pt bebei. Poti te rog sa repeti pt o "baba surda" cum era reteta aia de budinca?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Ele pt idei, o sa-i iau si eu furculita pt bebei. Poti te rog sa repeti pt o "baba surda" cum era reteta aia de budinca?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Budinca de dovlecei
1 dovlecel, 20 g cascaval, 1 ou, smantana, sare.
Se curata dovlecelul de coaja si se scobeste miezul cu o lingurita. Se taie in cuburi mici si se fierb 10 min. in apa cu sare. Se strecoara si se lasa sa se raceasca. Se amesteca poi cu galbenusul, cascavalul ras, albusul spuma, 1½ lingurita faina si unt. Se rastoarna intr-o forma unsa cu unt si se toarna smantana. Se coace 20-30 min. si se serveste cald sau rece.

eu personal am uitat sa adaug in compozitie faina si untul si a iesit foarte buna...

am mai incercat-o si p-asta:

Budinca de mere
2 oua, 50 g zahar, 20 g unt, 30 g faina, 250 g mere rase.
Curata cateva mere, da-le prin razatoare si presara putin zahar. Separat freaca 50 g zahar cu unt, adauga galbenusurile, apoi faina in ploaie si merele, la urma albusurile batute spuma. Se coace cam 20 min intr-o forma unsa si presarata cu pesmet.

A iesit delicioasa ...dar nu pe gustul Isabelei ...am mancat-o eu ...ca o facusem cu faina integrala si fructoza

Si ca finger food ...eu i-am mai facut brocoli fiert vre-o zece min si pe urma pus deasupra cascaval ras si smantana ...prima oara nu l-a papat ...a doaua oara (adica ieri) imi facusem mie si a papat si ea foarte bine

Pofta buna, Mara!!!


Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui elefantica

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Ele pt idei, o sa-i iau si eu furculita pt bebei. Poti te rog sa repeti pt o "baba surda" cum era reteta aia de budinca?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Budinca de dovlecei
1 dovlecel, 20 g cascaval, 1 ou, smantana, sare.
Se curata dovlecelul de coaja si se scobeste miezul cu o lingurita. Se taie in cuburi mici si se fierb 10 min. in apa cu sare. Se strecoara si se lasa sa se raceasca. Se amesteca poi cu galbenusul, cascavalul ras, albusul spuma, 1½ lingurita faina si unt. Se rastoarna intr-o forma unsa cu unt si se toarna smantana. Se coace 20-30 min. si se serveste cald sau rece.

eu personal am uitat sa adaug in compozitie faina si untul si a iesit foarte buna...

am mai incercat-o si p-asta:

Budinca de mere
2 oua, 50 g zahar, 20 g unt, 30 g faina, 250 g mere rase.
Curata cateva mere, da-le prin razatoare si presara putin zahar. Separat freaca 50 g zahar cu unt, adauga galbenusurile, apoi faina in ploaie si merele, la urma albusurile batute spuma. Se coace cam 20 min intr-o forma unsa si presarata cu pesmet.

A iesit delicioasa ...dar nu pe gustul Isabelei ...am mancat-o eu ...ca o facusem cu faina integrala si fructoza

Si ca finger food ...eu i-am mai facut brocoli fiert vre-o zece min si pe urma pus deasupra cascaval ras si smantana ...prima oara nu l-a papat ...a doaua oara (adica ieri) imi facusem mie si a papat si ea foarte bine

Pofta buna, Mara!!!


Mamica mandra de odorul ei


ele ptr retete,a m facut si eu budinca de dovlecei, cred ca i-a placut

ce copil exemplu ai tu, si mananca cu lingurita
Dragos a umplut toata bucataria de brocoli

a mancat vreo 3-4 bucatele dupa care s-a asezat cu coatele pe ele, a manjit bine masa apoi le-a aruncat pe unde a apucat, pe jos pe canapea, peste tot

Dragos Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

voiam sa laud fete desurcarete irina si mara ca se dau singure jos din pat. bv cum leati invatat fetelor? al meu se duce cu capu inainte nu se uita trebuie sa fiu mereu pe faza

_
Mihaela mami mandra de baieti cucuieti


Kay se da jos singurel din pat de pe la 10 luni... o singura data a cazut cu capul inainte, pentru ca se incurcase intr-o plapuma... de pe la jumatatea patului incepe sa se tarasca cu fundul inainte si apoi hop si jos... am facut o inregistrare cu coboratul lui la inceputuri, s-a invartit o data de 2 ori in jurul axei sale tot incercand sa coboare... exesati impreuna de cateva ori, apoi explica-i ca jos e buf... Kay coboara si cu picioarele inainte dar numai de pe canapea si tinandu-se de spatarul lateral, si-a insusit temeinic tehnica!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui elefantica

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Ele pt idei, o sa-i iau si eu furculita pt bebei. Poti te rog sa repeti pt o "baba surda" cum era reteta aia de budinca?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Budinca de dovlecei
1 dovlecel, 20 g cascaval, 1 ou, smantana, sare.
Se curata dovlecelul de coaja si se scobeste miezul cu o lingurita. Se taie in cuburi mici si se fierb 10 min. in apa cu sare. Se strecoara si se lasa sa se raceasca. Se amesteca poi cu galbenusul, cascavalul ras, albusul spuma, 1½ lingurita faina si unt. Se rastoarna intr-o forma unsa cu unt si se toarna smantana. Se coace 20-30 min. si se serveste cald sau rece.

eu personal am uitat sa adaug in compozitie faina si untul si a iesit foarte buna...

am mai incercat-o si p-asta:

Budinca de mere
2 oua, 50 g zahar, 20 g unt, 30 g faina, 250 g mere rase.
Curata cateva mere, da-le prin razatoare si presara putin zahar. Separat freaca 50 g zahar cu unt, adauga galbenusurile, apoi faina in ploaie si merele, la urma albusurile batute spuma. Se coace cam 20 min intr-o forma unsa si presarata cu pesmet.

A iesit delicioasa ...dar nu pe gustul Isabelei ...am mancat-o eu ...ca o facusem cu faina integrala si fructoza

Si ca finger food ...eu i-am mai facut brocoli fiert vre-o zece min si pe urma pus deasupra cascaval ras si smantana ...prima oara nu l-a papat ...a doaua oara (adica ieri) imi facusem mie si a papat si ea foarte bine

Pofta buna, Mara!!!


Mamica mandra de odorul ei


mersi de ponturi... va auzeam pe voi cu budincile voastre si n-am indraznit sa intreb...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput