Craciun pe pat de spital / FEEDBACK azi, 24 dec

Craciun pe pat de spital / FEEDBACK azi, 24 dec | Autor: alinuk

Link direct la acest mesaj

FEEDBACK 24 decembrie, actiune finalizata cu succes, MULTUMIM tuturor

edit:
acest subiect cred ca trebuia sa inceapa cu mesajul de mai jos (cu trei postari mai jos) al lui Marybell...


CONFIRMARI


Mi-as dori sa gasim in noi resurse, oricat ne-ar fi de greu, pentru a ne face timp si a ne opri putin din tumultul pregatirilor de Sarbatori.
Sa ne uitam in ochii fericiti ai copiilor nostri sanatosi si sa ne gandim ca exista pe lumea aceasta copii care isi petrec Craciunul pe un pat de spital.

Vin cu o propunere careia sper din suflet sa-i dati curs
cu speranta,
Alinuk


Mos Craciun e in cautare de daruri pentru copiii de la Fundeni

Sa-l ajutam sa aduca bucuria Sfintelor Sarbatori in sufletul micutilor!!!


Actiunea caritabila „Mos Craciun imparte speranta”, se va derula in perioada Craciunului (23 decembrie 2010, ora 12.00) si are drept scop atat crearea atmosferei specifice sarbatorilor de iarna in cadrul sectiei de pediatrie, cat si oferirea unor cadouri pentru copiii internati in aceasta sectie.

Pentru cele aproximativ 100 de cadouri (imbracaminte, jucarii educative, carti, decoratiuni specifice sarbatorilor de iarna, dulciuri, etc.) se strang fonduri:
· prin donatii online direct din site-ul www.asociatiamame.com prin intermediul serviciului specializat "euplatesc.ro" sau prin paypal in contul office@asociatiamame.com
· in conturile Asociatiei M.A.M.E.:
Cont bancar deschis la Banca Transilvania SA, Sucursala Iancului / Asociatia M.A.M.E - Cod de identificare fiscala: 25454339 / Cont RON: RO 03 BTRL 0440 1205 N750 44XX / Cont EUR: RO 75 BTRL 0440 4205 N750 44XX
· persoanele juridice care doresc sa sprijine prin donatii in bani sau produse, rugam transmiteti un mail la adresa office@asociatiamame.com in vederea incheierii unui contract de sponsorizare.


Multumim anticipat, tuturor celor care vor sprijini aceasta actiune.


Cu speranta,

Membrii Asociatiei M.A.M.E.







Alinuk mama de Andu mik si Teo voinik

www.youtube.com/watch?v=spKBKGd6vro" target="_blank">Un vis implinit!



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

salut, imbratisez cu deag aceasta idee, oere se pot trimite si jucarii?

Mosule cu zambet drag, Vino si la noi in prag
_
mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

in asteptarea lui cu trandafirul in gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

alina, aceeasi intrebare o am si eu, se pot strange si produse?

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Cu cateva zile in urma fata mea mai mare (7 ani jumatate, tocmai a fost externata dupa 3 saptamani lungi de spitalizare) mi-a spus foarte trista ca anul asta nu va veni la ea Mos Craciun, pentru ca ea va fi in spital...
M-am gandit imediat ca tare mi-as dori sa sa luminez putin Sarbatorile barem si unui copilas dintr-un pat de spital din Romania. Alinuk, multumesc din suflet pentru actiunea voastra voi participa negresit!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

Alina, multumim pentru subiect
Laura, Andra, Raluca

Multumim din suflet, tuturor celor care doresc sa ne ajute oferind diverse jucarii sau produse. Daca sunt noi si de calitate le primim cu drag, pentru a le insera in pungile pe care Mos Craciun le va darui copiilor

Fiindca eu, ii vizitez destul de des pe copiii internati in sectia de pediatrie a spitalului Fundeni, stiu ca acolo ajung multe daruri, insa de cele mai multe ori jucariile si produsele nu sunt chiar noi sau nu sunt intotdeauna de calitate. De aceea, copiii nu se mai bucura atat de mult, atunci cand vin "cadouri" pe sectie.

Stiind asta, m-am gandit ca ar fi frumos ca anul acesta sa facem ceva mai deosebit, mai dragut, si anume sa ii rugam pe ei, pe copilasi, sa scrie fiecare Mosului ce isi doresc sa primeasca in dar de Craciun. Impreuna cu asistenta sefa, strangem biletelele, intocmim apoi o lista ce va contine: numele copilului, varsta, sexul si ce isi doreste sa primeasca (bineinteles in limite rezonabile); si noi, Asociatia M.A.M.E. impreuna cu voi, toti cei care doriti sa ne ajutati, vom incerca sa le indeplinim pe cat posibil micile dorinte.

De aceea, ne-ar ajuta tare mult aportul vostru, al fiecaruia care doriti sa participati, in bani. Fiecare sa doneze atat cat doreste si cat poate.

De exemplu vineri, m-a sunat asistenta si mi-a spus ca unul dintre copii (pe care eu il stiu prin sectie de vreo 3 ani), bolnav de leucemie, s-ar putea sa nu mai apuce sarbatorile Ea, l-a intrebat pe copil ce isi doreste de la Mos Craciun. Trist, copilul i-a spus ca isi doreste de mult timp, un telefon mobil LG si o masina cu telecomanda, dar ca pana acum, nu a primit ce-si dorea. A capatat zeci de napolitane, bomboane de pom si cateva jucarele neinteresante. Dar el isi dorea altceva.

Fiindca in momentul in care m-a sunat asistenta, nu ma puteam deplasa personal, am sunat-o plangand pe Adinush (pe forum DC), una dintre membrele Asociatiei si am rugat-o sa mearga ea sa cumpere o masina cu telecomanda si sa i-o duca copilului. Apoi, asistenta si-a trimis pe telefonul ei un sms, prin care Mos Craciun care semna mesajul, spunea ca aflase de dorinta lui Ionut si ca a venit momentul sa i-o indeplineasca. S-a dus in salon la patul lui, i-a aratat mesajul si i-a daruit masina. Copilul s-a bucurat enorm. Mama lui, a iesit din salon plangand si spunand ca nu si-a mai vazut copilul zambind si bucurandu-se de mult timp.

Desi masinuta care a plecat catre Ionut, a costat mai bine de 100 de ron, ne dorim totusi ca asemenea momente sa le repetam pentru fiecare dintre acesti copii. Eu sper, ca zilele ce urmeaza sa reusesc sa fac rost si de telefonul pe care si-l doreste. Daca Domnul, il ajuta pe Ionut ca pe 23 decembrie sa mai fie acolo in salon, o sa il daruiasca chiar Mos Craciun...

Sunt ultimele dorinte ale unui copil bolnav, care in curand se va stinge. Este bolnav de leucemie de la 1 an si jumatate. Acum, are in jur de 11 ani. Organismul lui nu mai poate sa reziste...

Sper din suflet ca acest mesaj sa nu va plictiseasca si ceea ce v-am povestit sa nu va supere. Am ales sa fac asta, pentru a explica cum dorim sa fie "Mosul" pe care Asociatia M.A.M.E., l-a rugat anul acesta sa vina in vizita la copiii internati in Spitalul Fundeni.

Cu drag,

Maria Culescu
Presedinte
Asociatia M.A.M.E.

Un bolnav de cancer, care din fericire acum, este in remisie totala si care isi foloseste orice resursa, in beneficiul altor bolnavi de cancer din Romania

------------------------------------------------------------
Marybell, mamica de Erik (23.12.2006) si Edy (22.06.1994)
www.flickr.com/photos/mamicile_ianfebr2007/713424899/in/set-72157600639165474/" target="_blank">poze bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

oh Mary,
desi stiam de Ionut tot m-a zguduit rememorarea povestii

nu stiu daca voi fi capabila vreodata sa inteleg in profunzime cum de e ingaduit pe lumea asta atata suferinta printre acesti copii


poate doar speranta ca dincolo e mai bine



Alinuk
mama de Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)
lacrimi de Craciun



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

n-am cuvinte...

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Mi-am facut si eu cont pe site si am facut o donatie online. Sper sa se stranga cat mai multi banuti si sa se realizeze cat mai multe dorinte!

Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Aradencele alaturi de maria_rubi

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici plecat in ceruri


Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

offf... nu mai am cuvinte

sper sa reusesc maine sau poimaine sa depun niste banuti pt acesti copilasi.
Anul trecut de Anul Nou am fost internata cu Anastasia si niste maicute au venit si au impartit cadouri copilasilor din saloane....a fost multa bucurie,chiar daca erau bolnavi...le-a mai alinat putin suferinta.

...altceva nu stiu ce sa mai zic...

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & (DPN 07.07.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aneline spune:

Am primit prin donatie online suma de 30 ron de la Adriana M. Banuiesc ca este vorba de adablackcat. Ada, multumim pentru donatia facuta




www.asociatiamame.com" target="_blank">Mos Craciun cauta cadouri pentru copiii internati la Spitalul Fundeni. Haideti sa-l ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Buna ziua,

Tocmai am efectuat o plata in suma de 50 ron, in contul Asociatiei M.A.M.E., pt ajutorarea copiilor de la Spitalul Fundeni. Astept azi-maine confirmarea ca au intrat banutii.

poponitzu' meu Matei-Andrei

noi te iubim, si impodobim
Te-asteptam la cuminti, ca sa ne faci fericiti!!!

Mergi la inceput