Pufusori din Ianuarie si Februarie 2010 (cap 170)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Am mai citit cu laptele - eu folosesc NAN 2, parca era pana la 12 luni, dar ma mai duc o data sa ma uit pe cutie... te pomenesti ca de-aia se trezea Andrei de n-spe ori pe noapte...

Si daca tot vorbim de mancare, voi ce le mai dati puilor? Eu sunt inca blocata in pure de fructe la 10 si pure de legume cu carne/ou la pranz. Si apoi la 4-5 resturile de la cele doua mese anterioare.

Stiu ca ar trebui sa ii fac treptat trecerea la mancarea noastra, insa inca nu imi este clar:

- are voie paine?
- are voie zeama de carne fiarta?ii dau
- sare cam cata? etc....

Trebuie neaparat sa mai fac o vizita pe la doctor, am sarit-o pe cea de 9 luni...

Ratusca mami de Imparat (2010)



-dimineata ii dau ceva mai consistent nu numai fructe, ma gandesc ca pana la 1, 2 chiar and mananca de pranz nu-i tin de foame : odata ii dau cereale cu lapte, odata paine cu unt si dulceata, paine cu unt si branzica sau piure de fructe cu cereale, le combin cum imi vine;
- carnea prefer s-o fierb separat, rar o fierb cu legumele; nu stiu daca e sanatos sau nu asa, dar legumele le fierb intregi - morcov, pastarnac, patrunjel, ceapa, ardei si mult dovlecel, apoi fac diferite combinatii cu ele: de ex odata ii dau din toate legumele blenduite cu carne, odata pun doar dovlecel cu branzica, ma rog ii tot schimb gustul
- sare ii pun doar cand ii dau ficatel cu piure de cartofi, putin bineinteles, altfel mi se pare de nemancat, si daca mie nu-mi place ceva nu-i dau nici ei, in rest nu, si daca fac ceva pentru noi ii iau intai ei deoparte.

a dat cineva cartof dulce? mie imi place si as incerca sa-i dau si ei, banuiesc ca se poate de acum


pui mic


Cartof dulce ii dau de pe la 5 luni si ii place foarte mult. Bineinteles ca l-am folosit in combinatii cu alte legume. E bun la gust si am tot citit ca e preferat de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Am vazut ca unele fete dati fructe ramase de la micul dejun. Pasati fructele si le serviti bebeilor mai tarziu? Eu stiu ca fructele pasate nu se dau mai tarziu de 30 de minute din cazua ca oxideaza.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)




daa, chiar, asa stiam si eu, fructele proaspete facute suc sau piure trebuie consumate in vreo 10 minute, ca se oxideaza, vitamina C se duce pe apa sambetei....si nu mai sunt nici gustoase. alea fiert/coapte...alta situatie

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Fac un capitol nou, poate vin fetele cu chef de vorba.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillo

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Am mai citit cu laptele - eu folosesc NAN 2, parca era pana la 12 luni, dar ma mai duc o data sa ma uit pe cutie... te pomenesti ca de-aia se trezea Andrei de n-spe ori pe noapte...

Si daca tot vorbim de mancare, voi ce le mai dati puilor? Eu sunt inca blocata in pure de fructe la 10 si pure de legume cu carne/ou la pranz. Si apoi la 4-5 resturile de la cele doua mese anterioare.

Stiu ca ar trebui sa ii fac treptat trecerea la mancarea noastra, insa inca nu imi este clar:

- are voie paine?
- are voie zeama de carne fiarta?
- sare cam cata? etc....

Trebuie neaparat sa mai fac o vizita pe la doctor, am sarit-o pe cea de 9 luni...

Ratusca mami de Imparat (2010)



-dimineata ii dau ceva mai consistent nu numai fructe, ma gandesc ca pana la 1, 2 chiar and mananca de pranz nu-i tin de foame : odata ii dau cereale cu lapte, odata paine cu unt si dulceata, paine cu unt si branzica sau piure de fructe cu cereale, le combin cum imi vine;
- carnea prefer s-o fierb separat, rar o fierb cu legumele; nu stiu daca e sanatos sau nu asa, dar legumele le fierb intregi - morcov, pastarnac, patrunjel, ceapa, ardei si mult dovlecel, apoi fac diferite combinatii cu ele: de ex odata ii dau din toate legumele blenduite cu carne, odata pun doar dovlecel cu branzica, ma rog ii tot schimb gustul
- sare ii pun doar cand ii dau ficatel cu piure de cartofi, putin bineinteles, altfel mi se pare de nemancat, si daca mie nu-mi place ceva nu-i dau nici ei, in rest nu, si daca fac ceva pentru noi ii iau intai ei deoparte.

a dat cineva cartof dulce? mie imi place si as incerca sa-i dau si ei, banuiesc ca se poate de acum


pui mic

Neatza!
Eu i-am dat cartof dulce de pe la 6-7 luni. Ii place.
Ratusca eu i-am mai dat paine, e premisa de pe la 9 luni dar o cam evit ptr ca sunt multe calorii fara vitamine, minerale, etc.
Zeama de carne fiarta ii dau oarecum...adica fierb bine carnea, o spal, arunc apa si o mai fierb o tura cu legumele..
Sare nu ii pun in mancare. Ii mai dau insa cate un pufulete, sau o gura de mancare de la sora-sa si astea sunt sarate.
Lapte de vaca e permis dupa 1 an dar se recomanda sa fie introdus cat mai tarziu, chiar si dupa 3 ani.


Dupa ultimele studii, laptele de vaca este digerabil de catre sugari de la 6 luni. Singurul inconvenient al laptelui de vaca este ca este foarte consistent, o cana de lapta de vaca (250ml) echivaleaza cu o felie de paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufuleti2010 spune:

Capitol nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Am vazut ca unele fete dati fructe ramase de la micul dejun. Pasati fructele si le serviti bebeilor mai tarziu? Eu stiu ca fructele pasate nu se dau mai tarziu de 30 de minute din cazua ca oxideaza.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)




da asa stiu si eu...plus ca majoritatea dintre noi avem blender de inox. eu...ce ramane ..pap...ce paila mea nu tre sa guste bunaciuni cu biscuitzi?

io zic sa nu mai pastrati fructele sa le dati la bb...

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret





N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Am mai citit cu laptele - eu folosesc NAN 2, parca era pana la 12 luni, dar ma mai duc o data sa ma uit pe cutie... te pomenesti ca de-aia se trezea Andrei de n-spe ori pe noapte...

Si daca tot vorbim de mancare, voi ce le mai dati puilor? Eu sunt inca blocata in pure de fructe la 10 si pure de legume cu carne/ou la pranz. Si apoi la 4-5 resturile de la cele doua mese anterioare.

Stiu ca ar trebui sa ii fac treptat trecerea la mancarea noastra, insa inca nu imi este clar:

- are voie paine?
- are voie zeama de carne fiarta?
- sare cam cata? etc....

Trebuie neaparat sa mai fac o vizita pe la doctor, am sarit-o pe cea de 9 luni...

Ratusca mami de Imparat (2010)


Paine ii dau de la 9 luni jumate..putintica..in ciorba sau paine prajita cu putintel unt

Eu fierb carnea cu legumele..Cand am fost la 6 luni la control dr mi-a zis ca pot sa fierb carnea deodata cu legumele.

sare..nu prea multa...la sf daca mai e nevoie de sare fiecare isi pune in farfuria lui.

31.12.2009 Roxi de Diana

Mergi la inceput