Pufuleti iubiti de ian-feb 2010 (154)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Citat:
citat din mesajul lui tomaca
N-ai o pediatra care sa vina acasa si sa nu mai astepti? Si sa fie bine conectata? A mea,cea de familie este cam scumpa, dar vine acasa si este f conectata, dar o pot suna oricand. A fost sefa la CMU. Vrei nr de telefon?

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan



Nu am o pediatra care sa vina acasa. Asta la care ma duc e ok, imi place de ea pt ca prescrie homeopate, nu antibiotice. Atat timp cat i-am dat la fiecare vizita, e fost ok, cand am inceput sa nu ii mai dau....ma rog.
Da, te rog, da-mi si mie tel pe care il ai si explicatiile de rigoare. Vine acasa oriunde as sta? Ca eu stau in afara Buc, are masina?
Tu ai pediatra care vine acasa si il mai duci la Medicover la alti pediatri?
Exista control la 9 luni? Ca mie pediatra mi-a zis ca ne vedem la 1 an, ca asa e cf schemei de la Casa de Asigurari, intre 6 luni si 1 an nu mai e nici un control. Of.
M-as fi dus si eu la Medlife, dar imi place sa ma stie un doc cu toata istoria copilului, nu sa explic de fiece data ce are si de ce si cum si cand i-am dat si ce i-am dat....

de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Iti trimit PM cu date de contact. Eu stiu ca vine ca m-a intrebat unde ne mutam. Oricum am constatat ca unde ne mutam noi (in afara Bucurestiului), ii face si ea cabinet care este pe finalizare.

la medicover l-am dus lunar caci am abonament si vreau sa-l masor in fiecare luna. Plus ca alte opinii nu strica. In principiu am mers la aceeasi doctorita, dar daca nu am gasit loc l-am dus la alta (care s-a dovedit a fi vecina in bloc ). Am analizat ce au zis toate (nu au zis cu lucruri diferite mult), si am facut cum mi s-a parut mie ok pentru el.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

mi-am sunat matusa si m-a certat rau ca i-am dat ciuperci . Ca de ce nu am sunat sa o intreb pe ea inainte, ca de ce ma iau dupa internet, ca sunt grele, ca solicita stomacul, ca astia mici sunt mici si ca sa nu ne luam dupa toate tendintele astea avangardiste. Ca stomacul unui bebelus precum si procesele de digestie si tot nu se schimba cu moda, ele raman aceleasi ca ce-s prostiile astea cu tot felu de recomandari gen sa ii pun piper in mancare etc. Ca nu sare, nu piper, nu boia. Pot sa ii pun marar, patrunjel, oregano, rozmarin, astea care-s ierburi da nu piperi si alte prafuri. asa ca ma fac mica si nu mai zic nimic .
Si mi-a mai zis ca ce? de ce disper? copilul mananca lapte, foarte bine! e cel mai hranitor pentru el, cu lapte creste mare, are tot ce ii trebuie si poa sa manance numai lapte si nimic altceva si o saptamana si tot nu e nici o problema....so, mamici care aveti pufuleti mofturosi, cica nu e motiv de panica

de Yannis





Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Bratele unei mame sunt alcatuite din tandrete iar copiii adorm profund in ele ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Pun de un capitol nou.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufuleti2010 spune:

Capitolul 155

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

buna dimineata!...vreau sa fume4z o tigara si sa mai beau o gura de cafeluta....chiar...cate din voi alaptati si fumati?????Eu am promis ca daca raman insarcinata las tigarile..ei DA...n-am fumat asa mult(de obicei nufumez exagerat)...si fumez si in prezent..intre a nu alapta si sa fumez si a alpata si sa fumez...am ales partea a doua.Stiu ca sunt o catastrofa...si ma rog sa fie ca pana acum cu scumpul meu..ca nu a vut nici o prpblema!
[red]DECE[\red] - eu iau 120de oua....adica 5 pe zi...nu stiyu cate zile...ca nu le numar.Exista si cura de 300 de oua pentru ulcer, gastrite s.a.Aceea n-am tinut-o!Dar cred ca nu are ce sa-ti dfaca rau.
Eu le-am descoperit cand invatam la master..de fapt sotul meu..ca el e preocupat de plante, de medicina naturista ....si dupa ce le-am luat , cand invatam pentru examene parca fotografiam paginile de curs...invatam repede, repede...si mai si tineam minte.Plus ca m-au ajutat la stomac..aveam o hiperaciditate...nu foarte accentuata dar o aveam...si acum NU-I!


Ma duc sa fumez si revin!

mami fericita dintr-o poveste de Dragobete


Eu am fumat inainte sa raman insarcinata, m-am lasat de tigari multe pana am ajuns la 1-2 pe saptamana cam cu 7-8 luni inainte de FIV. In sarcina nu am fumat nici un fum macar, de cand am nascut, vreo 5-6 tigari in total in cele 9 luni de alaptat.Si de fiecare data a vomat bebe. Asa ca...nu am insistat
Nu cred ca ma voi mai apuca de fumat, oricum, nu mai mult de 1 tigara pe saptamana. Eu cel mai mult fumez la o iesire in oras/restaurant/nunta. Atunci fumez 5-6 tigari...apoi nu mai fumez o luna.

de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Mai multe beneficii are de la lapte matern..decat sa nu-i dau
Asta e ...de acum au trecut deja 8 luni ...oricum e un copil deocamdata...perfect sanatos...si am sa incerc sa le reduc la 1

Mersi pt sfaturi....dar stii cand esti deprimat si n-ai pe nimeni sa te imbarbateze...ajuta si o tigara....

oricum stiu ca ce spuneti e adevarat....!

mami fericita dintr-o poveste de Dragobete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Neatza si va multumim din suflet pt urari!
Am fetita mare deja, fara dinti ce-i drept.
Ce diferente de greutate intre pufuletii nostri. Sunt si eu curioasa cat are Mara, cred ca o duc sapt viitoare la cantarit/masurat.

M-am vazut cu Dece ieri (deja stiti), are Luca un carucior....super frumos! Daca am acordul gazelei poate urc zilele astea o poza mai recenta cu Luca si mami lui ca vad ca-l tine ascuns, nu i-a mai pus poze in album din vara.



Va si sa aveti o zi frumoasa si linistita nu ca vremea de afara si agitatia de azi din Bucuresti. Si va mai amintesc ca si azi e sarbatoare (in caz ca ati uitat, sa nu va apuce harnicia). Cris_m unde esti mami?


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg


hai ca am reusit sa bag si io cateva poze....te rog mult s-o pui si pe aia...unde iti aratam io patratelele de la burta...da?

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret





N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

eu sunt cu gatul in bete si am in generl o stare de kk
cred ca e si de la vreme,noapte facuta flenduri,copil mofturos s.a
nici pe Daria nu am dus-o la gradi

legat de ce face Miruna si altii nu fac
nu stiu cum sa zic dar cred ca ,ca de obicei,Ayanna a spus cam ce voiam si eu sa zic
nu cred ca e atat de important daca toate lucrutrile astea le fac la 9,10 sau 11 luni dar pt mine a contat mult ca m-a ajutat sa ma mai linistesc
eu ca mama loca ce sunt ma gandeam ca nu ler va face niciodata de aici marea mea bucurie
dar voi poate sunteti mai normale si va bucurati de fiecare clipa cu puiul vostru fara sa va ganditi ca asta sau asta nu va face
si apoi ,va rog sa ma credeti ca pot gasi destule lucruri pe care Miruna nu le face si alti pufi da.Dar cum me-am propus sa nu ma mai gandesc la ce nu face nu le mai insirui
dar sunt va asigur
si pt linistea voastra -am cautat acu intr-o carte de neurologie si achizitii precum"intelege si raspunde la cateva comenzi simple gen da-mi jucaria...,unde e ...?,stai!,ridica-te!, vino!"sunt trecute la 12 luni
ma gandesc ca poate fi vorba in cazul Mirunei si de faptul ca ea evolueaza sacadat cu stagnari lungi in unele domenii si recuperari surprinzatoare
sper sa intre si ea intr-un normal si sa pot zice si eu ca evolueaza in ritm constant pe toate laturile


Mihaela si frumoasele ei Daria-Stefania -16.11.2006 si Miruna-Elena -18.01.2010
cresc fetele

povestea Mirunei



Am vazut si eu performantele Mirunei si mi se par extraordinare. Eu nu am stat niciodata sa urmaresc lucrurile acestea si-mi dai de gandit.
Cred ca acum ai sa te mai linistesti. De multe ori am vrut sa-ti spun ca pe lumea asta sunt si oameni speciali, care nu se incadreaza in medie. De exemplu, Lucian Blaga [u]nu a vorbit pana la 5 ani [/u].
Era ultimul copil, nascut dupa multe fete si mai tarziu. Familia a fost distrusa de faptul ca au un copil cu handicap caci il considerau mut. Intelegea ce se petrecea in jurul lui si toate cele, auzea, dar nu comunica. Si nu vorbea, nu pentru ca nu voia sau pentru ca nu gasise un motiv suficient de important care sa-l faca pe el sa vorbeasca cu ceilalti. El povesteste cum l-au trimis la 5 ani la magazin si dintrun motiv (nu mai stiu care) a pierdut banii. Asa l-a suparat acest lucru (si nu din teama, ci cred ca mai mult din self estim caci era f iubit acasa), incat s-a dus acasa intro fuga si a inceput sa povesteasca toata istoria. Si a vorbit cursiv, ca un copil de 5 ani care vorbise de cand trebuia. Pe el l-a socat reactia familiei care a inceput sa se bucure si sa-l sufoce cu pupaturile si nu intelegea cum ai lui nu se straduiesc sa recupereze banii (evident baiatul lor vorbea, nu ). Pentru el acela a fost momentul cand a consoderat ca are ceva de spus. Un filozof extrem de sensibil si profund.

Lui Caruso profesorul i-a spus ca nu are talent si ca n-o sa poata canta niciodata (si a ajuns caruso), Einstein a fost considerat usor retardat de ex.
Normalitatea mi se pare oricum ceva definit pentru ca altfel nu intelegem ce este deosebit si special.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput