Pufuleti iubiti de ian-feb 2010 (154)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Am pus acum dovleac la copt pt teo.
ii place f tare.
Alexutzzza am observat si eu ca uneori teo vrea mai degraba sa-i dau ceva in mana, sa muste el, decat sa-i dau cu linguritza.
Banana prefera sa i-o tin eu si el sa muste si la el e si cu dovleacul.
Poate asta o fi si la Yannis.
Zic si eu, nu stiu.
Bine, diferenta e ca teo are 4 dintisori


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Livia o sa incerc sa nu te supar prea tare cu ce voi spune dar eu sunt ANTI-FUMAT in timpul alaptarii!! Nu pot sa concep ca un bebe mic care nu are de ales sa primeasca prin lapte substante nocive. Fetita unei prietene care a fumat in timpul sarcinii si al alaptarii (la sfatul medicului!!! care suna ceva de genul: decat sa te lasi brusc si sa fie copilul agitat mai bine fumezi ) sufera acum de astm. Stiu ca am gugalit despre fumatul in timpul alaptarii (cand am citit la o mamica aici pe forum ca daca trece ceva timp intre fumat si alaptat nu este nicio problema) si am fost socata sa descoper asa informatii pe net. Poate in privinta asta sunt prea radicala dar mi se pare o tampenie sa-i spui unei mamici care alapteaza ca este ok sa fumeze.
In alta ordine de idei dupa 12 ani ani de fumat, in care ajunsesem la aproximativ 30 de tigari pe zi in prima saptamana de sarcina (presupusa la momentul respectiv) m-am oprit din fumat si de atunci n-am mai pus tigara in gura. Deci se poate si asa si vorbesc in cunostinta de cauza, nu din auzite. Eu sper ca mamicile care fumeaza si alapteaza sa se mai gandeasca data viitoare cand vor aprinde o tigare. Nu zic ca nu poftesc cateodata (daca ai fumat ramai potential fumator toata viata) dar sub nicio forma nu voi pune tigare in gura cat timp Mara papa san.

Daca am suparat pe cineva imi cer mii de scuze dar a trebuit sa-mi spun parerea. Mai departe fiecare este liber sa aleaga.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg


nu m-ai suparat...stiu si eu ce ai spus si este f. adevarat.Dar totusi...nu ca imi gasdesc scuze...3 tigari pe zi il pot afecta atat de tare..si ii dau sa alapteze dupa vreo 3 ore.......NU arunca cu oua...stiu ca sunt scuze!

Astmul cand la facut fetita prietenei tale...asa de chestie?de mica sau cand era mai marisoara?


mami fericita dintr-o poveste de Dragobete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Am pus acum dovleac la copt pt teo.
ii place f tare.
Alexutzzza am observat si eu ca uneori teo vrea mai degraba sa-i dau ceva in mana, sa muste el, decat sa-i dau cu linguritza.
Banana prefera sa i-o tin eu si el sa muste si la el e si cu dovleacul.
Poate asta o fi si la Yannis.
Zic si eu, nu stiu.
Bine, diferenta e ca teo are 4 dintisori


Blogul lui bebe Teodor

Blogul lui mami


Si Mara prefera sa manance singura decat sa-i dau eu pasat cu lingurita. Desi nu are dinti sa vezi ce bine se descurca sa rupa si sa mestece.
Am vazut si eu poze cu Teo la gradina botanica....tare frumoase pozele si personajele.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

buna dimineata!...vreau sa fume4z o tigara si sa mai beau o gura de cafeluta....chiar...cate din voi alaptati si fumati?????Eu am promis ca daca raman insarcinata las tigarile..ei DA...n-am fumat asa mult(de obicei nufumez exagerat)...si fumez si in prezent..intre a nu alapta si sa fumez si a alpata si sa fumez...am ales partea a doua.Stiu ca sunt o catastrofa...si ma rog sa fie ca pana acum cu scumpul meu..ca nu a vut nici o prpblema!
[red]DECE[\red] - eu iau 120de oua....adica 5 pe zi...nu stiyu cate zile...ca nu le numar.Exista si cura de 300 de oua pentru ulcer, gastrite s.a.Aceea n-am tinut-o!Dar cred ca nu are ce sa-ti dfaca rau.
Eu le-am descoperit cand invatam la master..de fapt sotul meu..ca el e preocupat de plante, de medicina naturista ....si dupa ce le-am luat , cand invatam pentru examene parca fotografiam paginile de curs...invatam repede, repede...si mai si tineam minte.Plus ca m-au ajutat la stomac..aveam o hiperaciditate...nu foarte accentuata dar o aveam...si acum NU-I!


Ma duc sa fumez si revin!

mami fericita dintr-o poveste de Dragobete


Eu am fumat inainte sa raman insarcinata, m-am lasat de tigari multe pana am ajuns la 1-2 pe saptamana cam cu 7-8 luni inainte de FIV. In sarcina nu am fumat nici un fum macar, de cand am nascut, vreo 5-6 tigari in total in cele 9 luni de alaptat.Si de fiecare data a vomat bebe. Asa ca...nu am insistat
Nu cred ca ma voi mai apuca de fumat, oricum, nu mai mult de 1 tigara pe saptamana. Eu cel mai mult fumez la o iesire in oras/restaurant/nunta. Atunci fumez 5-6 tigari...apoi nu mai fumez o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui livia1980
nu m-ai suparat...stiu si eu ce ai spus si este f. adevarat.Dar totusi...nu ca imi gasdesc scuze...3 tigari pe zi il pot afecta atat de tare..si ii dau sa alapteze dupa vreo 3 ore.......NU arunca cu oua...stiu ca sunt scuze!

Astmul cand la facut fetita prietenei tale...asa de chestie?de mica sau cand era mai marisoara?


mami fericita dintr-o poveste de Dragobete


Nu stiu sa-ti zic exact daca l-a facut cand era mica mica sau mai tarziu pt ca a fost o perioada in care nu prea ne-am vazut iar cand ne-am revazut avea bebe deja 2 anisori.

Si daca nu sunt nici alea 3 ce se intampla? Ma bucur ca nu te-ai suparat pe mine.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Danyelana cum e Arthur, te-a mai lasat sa si respiri?

Simplicity tu esti ocupata cu ceva zilele astea? Ti se cam simte lipsa la schimbul 3.




Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui lucia2000

Am pus acum dovleac la copt pt teo.
ii place f tare.
Alexutzzza am observat si eu ca uneori teo vrea mai degraba sa-i dau ceva in mana, sa muste el, decat sa-i dau cu linguritza.
Banana prefera sa i-o tin eu si el sa muste si la el e si cu dovleacul.
Poate asta o fi si la Yannis.
Zic si eu, nu stiu.
Bine, diferenta e ca teo are 4 dintisori





Si Mara prefera sa manance singura decat sa-i dau eu pasat cu lingurita. Desi nu are dinti sa vezi ce bine se descurca sa rupa si sa mestece.
Am vazut si eu poze cu Teo la gradina botanica....tare frumoase pozele si personajele.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg


Multumim frumos pt aprecieri,
Asa si Teo, mesteca f bine. Nu inghite nimic pana nu e maruntit.
Acum ca sa manance carnea i-am dat bucatica de carne de vita in mana.
Sa vezi ce mananca la ea....
Pasata e cah..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Livia o sa incerc sa nu te supar prea tare cu ce voi spune dar eu sunt ANTI-FUMAT in timpul alaptarii!! Nu pot sa concep ca un bebe mic care nu are de ales sa primeasca prin lapte substante nocive. Fetita unei prietene care a fumat in timpul sarcinii si al alaptarii (la sfatul medicului!!! care suna ceva de genul: decat sa te lasi brusc si sa fie copilul agitat mai bine fumezi ) sufera acum de astm. Stiu ca am gugalit despre fumatul in timpul alaptarii (cand am citit la o mamica aici pe forum ca daca trece ceva timp intre fumat si alaptat nu este nicio problema) si am fost socata sa descoper asa informatii pe net. Poate in privinta asta sunt prea radicala dar mi se pare o tampenie sa-i spui unei mamici care alapteaza ca este ok sa fumeze.
In alta ordine de idei dupa 12 ani ani de fumat, in care ajunsesem la aproximativ 30 de tigari pe zi in prima saptamana de sarcina (presupusa la momentul respectiv) m-am oprit din fumat si de atunci n-am mai pus tigara in gura. Deci se poate si asa si vorbesc in cunostinta de cauza, nu din auzite. Eu sper ca mamicile care fumeaza si alapteaza sa se mai gandeasca data viitoare cand vor aprinde o tigare. Nu zic ca nu poftesc cateodata (daca ai fumat ramai potential fumator toata viata) dar sub nicio forma nu voi pune tigare in gura cat timp Mara papa san.

Daca am suparat pe cineva imi cer mii de scuze dar a trebuit sa-mi spun parerea. Mai departe fiecare este liber sa aleaga.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 3.5 kg


nu m-ai suparat...stiu si eu ce ai spus si este f. adevarat.Dar totusi...nu ca imi gasdesc scuze...3 tigari pe zi il pot afecta atat de tare..si ii dau sa alapteze dupa vreo 3 ore.......NU arunca cu oua...stiu ca sunt scuze!

Astmul cand la facut fetita prietenei tale...asa de chestie?de mica sau cand era mai marisoara?


mami fericita dintr-o poveste de Dragobete


Discutam, nu arunca nimeni cu oua. Dar sa stii ca nicotina inhalata exista in organism si o parte din ea se elimina prin lapte.
Facand o analogie simpla, daca fumezi acum o tigara si nu ai mai fumat pana acum ever, laptele e curat la prima alaptare, dupa 3 ore deja incepe sa se elimine nicotina. Laptele pe care il aveai secretat deja e curat. Sper sa intelegi ce explic.
Eu am facut anestezie la masea si mi-a explicat doc ca daca ma duc acasa repede si alaptez pana in 2 ore, laptele inca nu e contaminat, aboa dupa 2 ore incepe sa se elimine din corp anestezia si ajunge si in lapte. Eu oricum am ajuns acasa dupa 6 ore si am aruncat primul lapte, adica nu i-am dat in seara aia.
Dar decat sa ii dai lapte cu nicotina, mai bine nu ii mai da deloc.
Repet, nu te supara pe mine/noi, doar discutam. Tu faci cum crezi ca e mai bine pt copilul tau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca
N-ai o pediatra care sa vina acasa si sa nu mai astepti? Si sa fie bine conectata? A mea,cea de familie este cam scumpa, dar vine acasa si este f conectata, dar o pot suna oricand. A fost sefa la CMU. Vrei nr de telefon?

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan



Nu am o pediatra care sa vina acasa. Asta la care ma duc e ok, imi place de ea pt ca prescrie homeopate, nu antibiotice. Atat timp cat i-am dat la fiecare vizita, e fost ok, cand am inceput sa nu ii mai dau....ma rog.
Da, te rog, da-mi si mie tel pe care il ai si explicatiile de rigoare. Vine acasa oriunde as sta? Ca eu stau in afara Buc, are masina?
Tu ai pediatra care vine acasa si il mai duci la Medicover la alti pediatri?
Exista control la 9 luni? Ca mie pediatra mi-a zis ca ne vedem la 1 an, ca asa e cf schemei de la Casa de Asigurari, intre 6 luni si 1 an nu mai e nici un control. Of.
M-as fi dus si eu la Medlife, dar imi place sa ma stie un doc cu toata istoria copilului, nu sa explic de fiece data ce are si de ce si cum si cand i-am dat si ce i-am dat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

BF exista control de 9 luni la stat, apoi la 1 an, 15 luni, 18 luni, 2 ani, 2,5 ani, 3 ani si apoi anual daca copilul e sanatos si nu se impun controale mai dese.

Mergi la inceput